معرفی NetBeans

اکثر توسعه دهندگان، NetBeans IDE را به عنوان IDE اصلی و رایگان جاوامی دانند. NetBeans IDE از چندین زبان (PHP، JavaFX، C++ / C، جاوا اسکریپت، و غیره) و فریمورک پشتیبانی می کند.

NetBeans یک پروژه منبع باز است که برای ارائه محصولات توسعه نرم افزار جامع نرم افزار (NetBeans IDE و پلت فرم NetBeans) اختصاص داده شد تا به نیازهای توسعه دهندگان، کاربران و کسب و کارهایی که به NetBeans به عنوان پایه ای برای محصولات خود متکی هستند، پاسخ می دهد. خصوصا آنها را قادر می سازد تا با سرعت بیشتر، کارآمدتر و راحت تر این محصولات را با استفاده از نقاط قوت پلت فرم جاوا و دیگر استانداردهای صنعت مربوطه، توسعه دهند.

در ماه ژوئن سال 2000، NetBeans توسط Sun Microsystems به صورت منبع باز ساخته شد و تا ژانویه 2010، زمانی که Sun Microsystems به یک شرکت تابعه اوراکل تبدیل شد، اسپانسر این پروژه بود.

دو محصول پایه، NetBeans IDE و NetBeans Platform، برای استفاده تجاری و غیر تجاری رایگان هستند. کد منبع برای هر دو و برای هر کسی که قصد استفاده مجددا داشته باشد در دسترس است. بخش حقوقی شامل اطلاعات مربوط به صدور مجوز، مسائل مربوط به حق تکثیر، خطمشی خصصی و شرایط استفاده است.

ابزار و قابلیت های NetBeans IDE شامل یک ویرایشگر متنی با ابزارها و قالب های کد، نمایش سطح بالا و دانه ای برنامه ها ، طراحی GUI کشیدن و رها کردن و نسخه سازی با استفاده از ابزارهایی مانند Git می باشند که  می توانند بر روی هر سیستم عامل ای که از JVM پشتیبانی می کند از جمله لینوکس، ویندوز و OS X اجرا شود.

بستر پلتفرم NetBeans از ایجاد برنامه های کاربردی جدید و توسعه بیشتر برنامه های موجود با استفاده از اجزای نرم افزاری مدولار پشتیبانی می کند. به عنوان یک برنامه کاربردی که در بستر NetBeans پلتفرم اجرا می شود، NetBeans IDE خود قابل گسترش است و می تواند برای حمایت از زبان های جدید گسترش یابد.

NetBeans  ویژگی ها و اجزای زیر را مدیریت می کند:

  • تنظیمات کاربر
  • ویندوز (قرار دادن، ظاهر، و غیره)
  • کتابخانه ویژوال NetBeans
  • ذخیره سازی
  • ابزار توسعه ادغام شده
  • Framework wizard
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود