آموزش SQL Server

دسته بندی: پایگاه داده

SQL Server چیست؟

مایکروسافت SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای یا RDBMS است که از طیف گسترده ای از پردازش تراکنش، اپلیکیشن های هوشمند و تجزیه و تحلیل کسب و کار در محیط های فناوری اطلاعات پشتیبانی می کند.  این یکی از سه تکنولوژی پایگاه داده پیشرو در کنار پایگاه داده اوراکل و DB2 IBM است.

اساسا کد SQL Server در دهه 1980 توسط شرکت Sybase سابق توسعه یافت که اکنون متعلق به SAP است. Sybase در ابتدا نرم افزار را برای اجرای سیستم عامل های یونیکس و سیستم عامل های مینی کامپیوتر ساخت. بعد از آن،  Microsoft و Ashton-Tate Corp و سپس فروشنده پیشرو پایگاه های داده های کامپیوتری تیمی تشکیل دادند و اولین نسخه از آنچه که امروزه Microsoft SQL Server می نامیم را ایجاد کردند که برای سیستم عامل OS / 2 طراحی شده بود و در سال 1989 منتشر شد.

SqlServer محصول کمپانی مایکروسافت است، برنامه ای است که جهت مدیریت و ذخیره سازی اطلاعات، مورد استفاده قرار می گیرد.

مانند دیگر نرم افزار RDBMS، مایکروسافت SQL Server در بالای SQL ساخته شده است. SQL یک زبان برنامه نویسی استاندارد است که مدیران پایگاه داده (DBAs) و دیگر متخصصان فناوری اطلاعات برای مدیریت پایگاه داده ها و کوئری داده های موجود در آنها استفاده می کنند.

علاوه بر SQL Server تمامی سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDMS) مانند SQLite ، MySQL ،MS Access، Oracle، Sybase، Informix، Postgresql از SQL به عنوان زبان پایگاه داده استاندارد خود استفاده می کنند. SQL زبان استاندارد برای سیستم پایگاه داده رابطه ای است.

SQL Server به Transact-SQL وابسته است که پیاده سازی SQL از مایکروسافت می باشد که مجموعه ای از برنامه های کاربردی اختصاصی را به زبان استاندارد اضافه می کند.

به طور خلاصه می توانیم تعریف زیر را از SqlServer داشته باشیم:

SqlServer مخفف Structured Query Language است یعنی زبان پرسو جوی ساخت یافته که به شما اجازه دستیابی و دستکاری پایگاه داده می دهد.

کاربرد SqlServer :

SQL می تواند پرس و جو ها (Query) بروی دیتابیس انجام دهد.

SQL می تواند داده ها رو از از دیتابیس برگرداند.

SQL می تواند داده را از دیتابیس حذف کند.

SQL می تواند رکوردها را در دیتابیس درج کند.

SQL می تواند رکوردها را در دیتابیس بروز رسانی کند.

SQL می تواند دیتابیس جدید ایجاد کند.

SQL می تواند جدول های جدید در دیتابیس ایجاد کند.

SQL می تواند توابع ذخیره شده (stored procedures) در دیتابیس ایجاد کند.

SQL می تواند View ها را در دیتابیس ایجاد کند.

کاربرد SqlServer در وب:

هنگامی که شما در مورد طراحی وب سایت صحبت می کنید، 2 مورد مدنظر شما است:

  • UI یا رابط کاربری طراحی
  • رندر داده ها در صفحات وب

داده ها یکی از منابع حیاتی برای هر وب سایت جهت عملکرد هستند و این تنها مهم ترین عنصری است که نیاز به مدیریت دارد. از دست دادن داده ها می تواند منجر به فاجعه شود.  تصور کنید اطلاعات حساب بانکی شما از بین رفته است و هیچ راهی برای بازگشت آن وجود ندارد. برای بخش Data Rendering نیاز به زبان کوئری مانند SQL دارد تا داده های خاص را به صورت پویا برای هر کاربر و نمایش در عناصر UI جعبه ها دریافت کند.

در برنامه نویسی سمت سرور وب شما نیاز دارید تا داده های خودتان را از پایگاه داده فراخوانی کنید و آن ها را در سایت به نمایش بگذارید، SqlServer نیز دقیقا همین کار را انجام می دهد.

ویژگی های امنیتی در SQL Server

ویژگی های پیشرفته امنیتی پشتیبانی شده در تمامی نسخه های مایکروسافت SQL Server با SQL Server 2016 SP1 آغاز شد که شامل سه تکنولوژی افزوده شده به نسخه 2016 بود: همیشه رمزگذاری شده است، که به کاربران اجازه می دهد داده های رمزگذاری شده را بدون نیاز به رمزگشایی آن ها به روز رسانی کند. امنیت سطح ردیف، که امکان دسترسی به داده ها را در ردیف به ردیف جداول پایگاه داده فراهم می کند. و پنهان کردن داده داینامیک، که به طور خودکار عناصر داده حساس را از کاربرانی بدون امتیازات دسترسی کامل پنهان می کند.

سایر ویژگی های قابل توجه امنیتی SQL Server عبارتند از رمزگذاری اطلاعات شفاف که فایل های داده را در پایگاه های داده پنهان می کند و حسابرسی دقیق، که اطلاعات دقیق و با جزئیات را در حافظه پایگاه داده برای گزارش دهی مورد استفاده قرار می دهد. مایکروسافت همچنین از پروتکل Transport Layer Security برای ایمن سازی ارتباط بین مشتریان SQL Server و سرورهای پایگاه داده پشتیبانی می کند.

اکثر این ابزارها و سایر ویژگی های مایکروسافت SQL Server در پایگاه داده Azure SQL نیز پشتیبانی می شود که یک سرویس پایگاه داده های ابری است که در موتور پایگاه داده SQL Server ساخته شده است. به همین ترتیب، کاربران می توانند SQL Server را به طور مستقیم بر روی Azure اجرا کنند. بدین گونه که از طریق تکنولوژی به نام SQL Server در Azure Virtual Machines که DBMS را در ماشین های مجازی ویندوز سرور که در  Azure اجرا می شوند پیکربندی می کند. ارائه VM برای مهاجرت یا گسترش اپلیکیشن های SQL Server به Cloud بهینه سازی شده است، در حالی که Azure SQL Database برای استفاده در اپلیکیشن های جدید مبتنی بر ابر طراحی شده است.

در ابر، مایکروسافت همچنین Azure SQL Data Warehouse را ارائه می دهد که یک سرویس ذخیره سازی داده مبتنی بر پیاده سازی پردازش موازی در مقیاس وسیع (MPP) اس کیو ال سرور است. نسخه MPP، در اصل یک محصول مستقل به نام SQL Server Parallel Data Warehouse می باشد. همچنین برای استفاده های محلی به عنوان بخشی از Microsoft Analytics Platform System قابل دسترسی است که آن را با PolyBase و دیگر فناوری های کلان داده ادغام می کند.

حافظه SQL Server

داشتن حافظه کافی برای عملکرد SQL Server ضروری است. برای اطمینان از بهینه سازی عملکرد  آن، شما باید به طور منظم حافظه SQL Server را بررسی کنید. بدون حافظه کافی، SQL Server مجبور به خواندن و نوشتن داده ها در دیسک برای تکمیل یک کوئری است. دسترسی به حافظه 1000 تا 100 هزار بار سریعتر از دسترسی به دیسک است.

خبر خوب این است که SQL Server ابزارهای ساخته شده ای را فراهم می کند که می توانید از آن برای ردیابی علت اصلی تنگناها در حافظه های SQL Server، شناسایی میزان حافظه موجود و نحوه استفاده از حافظه در SQL Server استفاده کنید.

  • Dynamic management views - ابتدا با SQL Server 2005 معرفی شد که اطلاعاتی در مورد وضعیت سرور و پایگاه داده ارائه می دهد. این views برای نظارت بر سلامت کلی SQL Server، شناسایی علت اصلی تنگناها عملکرد SQL Server و تنظیم عملکرد SQL Server یا پایگاه داده مفید است.

  • فرمان DBCC MEMORYSTATUS - ابزار MEMORYSTATUS یک فرمان DBCC نامشخص است که یک snapshot از وضعیت حافظه فعلی SQL Server را فراهم می کند. به شما کمک می کند به سرعت علت اصلی فشار حافظه در SQL سرور را شناسایی کنید و تجزیه و تحلیل کنید که چگونه اس کیو ال سرور از حافظه اختصاصی خود استفاده می کند.
  • Extended Events - یک سیستم نظارت بر عملکرد بسیار مقیاس پذیر و سبک می باشد که از منابع سیستم بسیار کمی استفاده می کند.
  • sp_server_diagnostics -  داده های diagnostic مفید و اطلاعات سلامت SQL Server را برای شناسایی نقایص احتمالی ضبط می کند.
  • SQL Server Profiler - یک رابط کاربری گرافیکی است که فعالیتهای SQL Server و Analysis Services را شامل می شود. هم زمان که داده ها را ردیابی می کند، رویدادها را نیز ضبط می کند که  می توانید آنها را در فایل محلی، فایل شبکه یا داخل یک جدول SQL Server ذخیره کنید.
  • Windows Performance Monitor - چند شمارنده مفید فراهم می کند که شما می توانید برای ردیابی میزان حافظه SQL Server استفاده کنید.
آیا این نوشته را دوست داشتید؟