در این بخش با مطالب زیر آشنا می شوید:

فیگما (Figma) چیست؟

فیگما (Figma) یک برنامه طراحی رابط کاربری است که در مرورگر اجرا می شود. می توان گفت فیگما بهترین برنامه برای پروژه های طراحی مشترک مبتنی بر تیم می باشد. در واقع، فیگما ابزاری مبتنی بر ابر و نمونه سازی برای پروژه های دیجیتالی است تا کاربران بتوانند در هر پروژه ای با هم همکاری کنند.

فیگما تمام ابزارهای مورد نیاز شما برای مرحله طراحی پروژه را در اختیار شما قرار می دهد، از جمله ابزارهای بردار که قادر به تصویرسازی کامل هستند، همچنین قابلیت های نمونه سازی اولیه و تولید کد را نیز فراهم می کند.

در حالی که این ابزار شباهت زیادی به سایر گزینه های نمونه سازی دارد، اما تمایز اصلی آن توانایی کار با تیم ها در پروژه ها است. فیگما احتمالاً بهترین گزینه موجود تا به امروز در این خصوص می باشد.

کاربرد فیگما

کاربرد فیگما چیست؟

به زبان ساده، Figma ابزاری برای طراحی UI و UX است که می توانید با استفاده از آن وب سایت ها، برنامه ها یا اجزای رابط کاربری کوچکتر را ایجاد کنید که می توانند در پروژه های دیگر ادغام شوند.

فیگما ابزاری مبتنی بر بردار است که در فضای ابری زندگی می کند و به کاربران امکان می دهد در هر مکانی از مرورگر کار کنند. این یک ابزار ظریف است که برای طراحی، نمونه سازی اولیه، همکاری و سیستم های طراحی سازمانی ساخته شده است.

ابزارهای مشابه آن که میتوانید فیگما را با آنها مقایسه کنید عبارت اند از:

 • Sketch
 •  Adobe XD
 • Invision
 • Framer

مانند بسیاری از ابزارهای دیگر، Figma توسط جامعه طراحان و توسعه دهندگانی پشتیبانی می شود که افزونه ها را برای افزایش عملکرد و سرعت بخشیدن به گردش کار به اشتراک می گذارند. هرکسی می تواند مشارکت کند و به اشتراک بگذارد.

فیگما توسط برخی برند های بزرگ مانندSlack ، Twitter،Zoom ، Dropbox و Walgreens استفاده می شود. این اسامی به تنهایی نشان می دهد که این ابزار به اندازه کافی قوی بوده که تقریباً برای هر پروژه قدرتمندی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

چه کسی باید از فیگما استفاده کند؟

Figma ابزاری قدرتمند است و با داشتن یک برنامه رایگان، ارزش آن را دارد که هرکسی که در فضای دیجیتال کار می کند آن را امتحان کند. در حقیقت، اکثر طراحان باید حداقل دانش لازم در مورد همه ابزارهای اصلی را داشته باشند تا بتوانند آنها را برای مشتریان و کارفرمایان بالقوه بازارپسند تر کنند.

به طور کلی، افرادی که در تیم های همکاری بیشتر کار می کنند بیشتر از فیگما استقبال می کنند. سایر ابزارهای طراحی و نمونه سازی فاقد این ویژگی اصلی هستند یا فقط توانایی مشابه Figma را ندارند. این ویژگی به تنهایی می تواند باعث صرفه جویی در وقت طراحان و اجرای روان پروژه ها شود.

ویژگی های کلیدی فیگما

فیگما ابزاری برای طراحی بردار محور است که بسیار مقیاس پذیر می باشد. فیگما برای پروژه های فردی و همچنین تلاش های گسترده تیمی قابل استفاده می باشد. طراحی مبتنی بر مرورگر به اندازه کافی "هوشمند" است که می تواند در هنگام کار باعث صرفه جویی در کار شما شود و حتی اگر لحظه ای اتصال به اینترنت را قطع کنید، می توانید ادامه کار خود انجام دهید.

آشنایی با فیگما

ویژگی های فیگما اصلی عبارتند از:

 • فیگما یک pen tool مدرن است که به شما امکان می دهد در هر جهت طراحی کنید و طرح های قوس دار بکشید
 • دارای امکانات فونت Opentype
 • دارای تسک های خودکار از طریق پلاگین ها برای المان های تکراری جهت افزایش سرعت فرآیند پروژه
 • دارای ابزار انتخاب هوشمند با تنظیمات خودکار برای فاصله گذاری، چیدمان و سازماندهی
 • دارای استایل های انعطاف پذیر که در پروژه شما صرفه جویی می کنند
 • می توانید با آن سیستم ها و اجزای طراحی ایجاد کنید
 • کتابخانه های قابل دسترسی را Drag و  dropکنید
 • امکان داشتن بینندگان نامحدود در یک پروژه جهت رویت و مطلع بودن کل تیم از پروژه
 • فایل های طراحی را بازبینی کرده و اسپینت های کد را می گیرد
 • امکان اکسپورت آسان که دارای لینک زنده است (PDF فلت نیست)
 • تعاملات و نمونه های اولیه بهینه شده برای موبایل را طراحی کنید
 • انیمیشن هوشمند برای اتصال اشیا و انتقال ها
 • کامنت گذاری جاسازی شده
 • همراه با تیم ها به صورت بلا درنگ در فضاهای طراحی مشترک ویرایش کنید
 • دارای تاریخچه نسخه است تا به شما امکان دهد از همه چیزهایی که تغییر داده اید مطلع شوید و بدانید چه کسی آن را انجام داده است
 • سیستم های طراحی را با دارایی های قابل جستجو، استایل های قابل اشتراک و همه چیز را در یک مکان ایجاد کنید
 • کامپوننت های قابل استفاده مجدد را با قابلیت نادیده گرفته شدن ایجاد کنید
 • یک پلت فرم برای همه چیز، از طراحی گرفته تا نمونه سازی اولیه

نسخه های فیگما

Figma بسته به حجم کاری که انجام می دهید و همچنین ویژگی های همکاری برتر، نسخه های رایگان و پولی دارد.

جزئیات کامل قیمت گذاری:

 • استارتر (رایگان): حداکثر دو ویرایشگر می توانند همزمان روی پروژه کار کنند و سه پروژه را با 30 روز تاریخچه نسخه و فضای ذخیره سازی نامحدود ابر به سرانجام برسانند.
 • حرفه ای (15 دلار برای هر ویرایشگر در ماه): شامل پروژه های نامحدود، نسخه های نامحدود، فایل های سفارشی و مجوزهای کاربر، پروژه های خصوصی invite-only و کتابخانه های تیم قابل اشتراک گذاری می باشد.
 • سازمانی (45 دلار به ازای هر ویرایشگر در ماه): شامل همه موارد در سیستم های طراحی حرفه ای به علاوه سازمانی، تیم های متمرکز، پلاگین های خصوصی، مدیریت افزونه ها، فونت های مشترک، sign-on تک به تک و امنیت پیشرفته است

فیگما قیمت های کمتری را برای پرداخت سالانه در مقابل ماهانه ارائه می دهد و دارای قیمت های دانشجویی نیز می باشد.

چگونه از فیگما استفاده کنیم

چگونه از فیگما استفاده کنیم؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، فیگما یک برنامه تحت وب است. برای شروع استفاده از برنامه تنها یک رایانه رومیزی یا یک لپ تاپ با مرورگر خوب و اتصال به اینترنت نیاز دارید. سپس می توانید برای ثبت نام یک حساب کاربری رایگان در وب سایت Figma ایجاد کنید. و می توانید بلافاصله روی طرح های خود کار کنید.

فیگما دارای یک ویرایشگر کاملاً مبتدی است که می توانید از ابتدا یا با استفاده از الگوهای از پیش ساخته شده طرح ایجاد کنید. منابع زیادی برای یادگیری نحوه استفاده از Figma وجود دارد. اگر آموزش های توصیه شده گیت را دنبال کنید، فرآیند یادگیری بسیار راحت تر خواهد بود.

Figma بر روی هر سیستم عاملی کار می کند

فیگما روی هر سیستم عاملی که مرورگر وب را اجرا می کند کار می کند. از Mac، رایانه های شخصی Windows، دستگاه های Linux و حتی Chromebook می توان با Figma استفاده کرد. این تنها ابزار طراحی در نوع خود است که این کار را انجام می دهد و در مغازه هایی که از سخت افزارهای دارای سیستم عامل های مختلف استفاده می کنند، همچنین تمام افراد تیم پروژه با هر سیستم عاملی می توانند فایل های Figma را به اشتراک بگذارند، باز و ویرایش کنند.

در بسیاری از سازمان ها، طراحان از Mac و توسعه دهندگان از رایانه های شخصی Windows استفاده می کنند. فیگما به جمع شدن این گروه ها کمک می کند. ماهیت جهانی فیگما همچنین از آزار و اذیت PNG-pong (جایی که تصاویر به روز شده بین رشته های تیم طراحی به عقب و جلو برمی گردد) جلوگیری می کند. در Figma، نیازی به مکانیسم واسطه ای نیست و کار طراحی را در دسترس همه قرار دهد.

قابلیت آسان همکاری در فیگما

از آنجا که Figma مبتنی بر مرورگر است، تیم ها می توانند همانند همکاری در Google Docs همکاری کنند. افرادی که یک فایل را مشاهده و ویرایش می کنند، در بالای برنامه به عنوان آواتارهای دایره ای شکل نشان داده می شوند. همچنین هر شخص مکان نمای مشخصی دارد، بنابراین ردیابی اینکه چه کسی چه کاری را انجام می دهد، اسان می باشد. با کلیک بر روی آواتار شخص دیگر، آنچه را که در آن زمان مشاهده می کند بزرگ می کند تا شما آن را ببینید.

قابلیت آسان همکاری در فیگما

انجام همکاری در فایل به صورت بلادرنگ به کاهش "رانش طراحی" کمک می کند که به معنای تفسیر غلط یا فاصله گرفتن از یک طرح توافق شده است. تغییر مسیر طراحی معمولاً زمانی اتفاق می افتد که ایده ای تصور شود و در حین انجام یک پروژه به سرعت اجرا گردد. متأسفانه، این امر اغلب منجر به انحراف از طرح تعیین شده می گردد و باعث دوباره کاری می شود. با استفاده از Figma، یک لید طراحی می تواند با باز کردن یک فایل به اشتراک گذاشته شده، بلافاصله ببیند که تیم در حال طراحی چه چیزی است. اگر یک طراح به نوعی از داستان کوتاه یا مختصر کاربری سوءبرداشت کند، این ویژگی اجازه می دهد تا منجر به مداخله، روند صحیح و صرفه جویی در ساعت های بی شماری شود که در غیر این صورت تلف می شدند. برای مقایسه، تیم هایی که از Sketch استفاده می کنند هیچ راهی فوری برای تشخیص اشتباه طراحان ندارند.

استفاده از Slack برای ارتباطات تیمی در فیگما

فیگما از Slack به عنوان کانال ارتباطی خود استفاده می کند. هنگامی که یک کانال Figma در Slack ایجاد می شود، هرگونه نظر یا ویرایش طراحی در Figma برای تیم اضافه می گردد. این قابلیت در هنگام طراحی زنده بسیار مهم است زیرا تغییرات در یک فایل Figma سایر مواردی را که فایل در آن جاسازی شده است به روز می کند (یک سردرد احتمالی برای توسعه دهندگان). تغییرات در یک mockup، خواه ضمانت شده یا خیر، بلافاصله بررسی می شود و کانال بازخورد زنده ای به نمایش می گذارد.

نتیجه

اگر ابزاری مبتنی بر ابر می خواهید و به چیزی نیاز دارید که بر همکاری تأکید کند ، فیگما گزینه مناسبی برای شماست. این امر به لطف رابط کاربری ابری بر روی Mac و PC کار می کند و عملکردی مشابه Sketch و Adobe XD دارد (نزدیکترین رقبا). فیگما به اندازه کافی اعتبار دارد که توانسته است شهرت خوبی در بین طراحان و توسعه دهندگان بدست آورد و می تواند ابزاری قوی در کیت شما باشد.  

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود