آموزش و دوره های gis

در این بخش می خوانید:

GIS (Geographic Information Systems) چیست؟

GIS یا سیستم های اطلاعات جغرافیایی، ابزارهای مبتنی بر رایانه هستند که برای ذخیره، مصورسازی، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده های جغرافیایی استفاده می شوند. داده های جغرافیایی (که به آن داده های مکانی نیز می گویند) موقعیت جغرافیایی ویژگی ها را مشخص می کند. این داده ها شامل هر چیزی است که می تواند با یک مکان در کره زمین مرتبط شود، یا به طور ساده تر هر چیزی که بتوان آن را نقشه برداری کرد. به عنوان مثال، جاده ها، مرزهای کشور، و آدرس همه انواع داده های مکانی هستند. 

بخش های GIS

مردم:مردم از GIS برای پاسخ دادن به سوالات خاص مربوط به داده ها استفاده می کنند. افراد داده‌ها را جمع‌ آوری می‌ کنند، رویه‌ ها را توسعه می‌ دهند، سؤالات تحقیق را شناسایی می‌ کنند و وظایف تحلیلی را برای اجرا در GIS تعریف می‌ کنند. در بهداشت عمومی، مردم از GIS برای کشف موضوعات مختلف استفاده می کنند. به عنوان مثال، محققان در CDC از GIS برای شناسایی نحوه هدف قرار دادن کمپین های ایمن سازی فلج اطفال در مکان های جدا شده جغرافیایی استفاده کرده اند.

داده ها: دو نوع اصلی GIS وجود دارد: داده های برداری و داده های شطرنجی.

- داده های برداری شامل ویژگی های فضایی (نقاط، خطوط و چندضلعی ها) و ویژگی های مربوط به آن داده ها (اطلاعات توصیفی) است.

- داده های شطرنجی تصاویر الکترونیکی ذخیره می کنند (به عنوان مثال، تصاویر گرفته شده به عنوان یک عکس هوایی یا تصاویر ماهواره ای).

تجزیه و تحلیل فرآیند استفاده از داده های مکانی برای پاسخ به سوالات است. تکنیک های تحلیل مختلفی وجود دارد.

سخت افزار: نرم افزار GIS بر روی کامپیوتر اجرا می شود. حافظه و قدرت محاسباتی مهم هستند زیرا داده های مکانی دارای ویژگی های زیادی هستند که آن را بسیار بزرگ می کند.

نرم افزار:سیستم های اطلاعات جغرافیایی نیاز به نرم افزار تخصصی دارند. متداول ترین نرم افزارهای GIS مورد استفاده در CDC/ATSDR عبارتند از ArcGIS و QGIS. این نوع برنامه ها را می توان همراه با انواع دیگر نرم افزارها مانند پایگاه داده ها، بسته های آماری یا زبان های برنامه نویسی برای افزایش کارایی استفاده کرد.

آموزش های آنلاین گیس

عناصر سیستم های GIS

سیستم های GIS به طور کلی از عناصر زیر تشکیل شده اند:

  • نقشه ها - نقشه های قابل اشتراک گذاری که حاوی لایه های داده های جغرافیایی هستند.
  • داده ها - صفحات گسترده، جداول و تصاویر با یک جزء جغرافیایی که داده ها را به یک مکان خاص مرتبط می کند.
  • تجزیه و تحلیل - تجزیه و تحلیل فضایی با ارائه بینش هایی که به کاربران هنگام تفسیر و پیش بینی موقعیت ها اطمینان بیشتری می دهد، فرآیند تصمیم گیری را افزایش می دهد.
  • برنامه ها - GIS دیگر به دسکتاپ متصل نیست. برنامه‌های موبایل اجازه می‌دهند از داده‌های GIS در هر مکان و در هر زمان استفاده شود.

در حالی که هر برنامه متفاوت است، سیستم های اطلاعات جغرافیایی به طور کلی از نظر نحوه کار مشابه هستند. همه ابزارهای GIS داده‌های مکانی را تجزیه و تحلیل و مصورسازی می‌ کنند که شامل اطلاعات مکان مانند آدرس، طول و عرض جغرافیایی می‌شود.

سیستم های اطلاعات جغرافیایی به طور کلی این وظایف را در سه مرحله انجام می دهند:

  • مصورسازی داده - داده های جغرافیایی در نرم افزار GIS نمایش داده می شوند.
  • ترکیب داده ها - لایه های داده برای تشکیل نقشه ها ترکیب می شوند.
  • کوئری کردن داده ها - پرس و جوهای جغرافیایی مقادیر را در داده های لایه ای جستجو می کنند.

هدف سیستم های اطلاعات جغرافیایی چیست؟

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی یا GIS، داده‌ها را روی نقشه می‌پوشانند. با اتصال داده ها به جغرافیا، برنامه نویسی GIS به مردم کمک می کند تا چگونگی ارتباط داده ها با یک مکان خاص را درک کنند. مصورسازی داده‌ها از نظر جغرافیایی می‌تواند به افراد کمک کند تا الگوهایی را که تشخیص آن‌ها در یک صفحه‌ گسترده بزرگ دشوار یا غیرممکن بود، شناسایی کنند.

نقشه های GIS به روش های مختلفی از ردیابی تغییرات آب و هوایی گرفته تا تجزیه و تحلیل الگوهای جرم و جنایت استفاده می شود. بسیاری از شرکت ها از سیستم های اطلاعات جغرافیایی استفاده می کنند و فناوری GIS تقریباً در هر صنعت و سازمان دولتی ادغام شده است. محیط بانان برخی از اولین پذیرندگان بودند که از GIS برای ردیابی یخچال های طبیعی در حال ذوب و جنگل زدایی استفاده کردند. صنعت کشاورزی برای نقشه برداری از انواع محصول و خاک به GIS متکی است.

کسب‌ و کارها از GIS برای انتخاب سایت‌های فروشگاه، مدیریت زنجیره تامین خود و مشخصات مشتریان خود استفاده می‌ کنند. برنامه های GIS به شرکت های املاک و مستغلات و طراحان زمین کمک می کند تا مکان ها و قطعات را با هم مقایسه کنند. خبرنگاران از GIS برای نشان دادن مفاهیم برای مخاطبان خود استفاده می کنند. داده های GIS همچنین می تواند به طور موثر کمپین های تبلیغاتی را هدف قرار دهد.

ارتش برای مدیریت لجستیک، اطلاعات مکان و داده های ماهواره ای به شدت به GIS متکی است.

نیروهای پلیس محلی از GIS برای پیش بینی پلیس و تجزیه و تحلیل تحقیقاتی استفاده می کنند. GIS همچنین با مصورسازی گسترش بیماری، سلامت و ایمنی عمومی را متحول کرده است. به دلایل مشابه، GIS به ابزاری حیاتی برای واکنش به بلایا تبدیل شده است.

امروزه GIS به گسترش در حوزه های متنوعی از جمله باستان شناسی، آموزش و حمل و نقل ادامه می دهد.

مزایای GIS (سیستم های اطلاعات جغرافیایی)

GIS با دادن توانایی پرسیدن سوالات پیچیده در مورد داده های مبتنی بر مکان، به کسب و کارها و دولت ها سود می رساند. تجزیه و تحلیل GIS از داده های مکانی-زمانی برای ارائه سرنخ های بصری استفاده می کند که به افراد کمک می کند تا بینش های عمیق تری نسبت به نقشه کاغذی یا صفحه گسترده سنتی کشف کنند. GIS در هنگام برخورد با مسائل بزرگی مانند تغییرات آب و هوا، پویایی جمعیت و بلایای طبیعی مهم است.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود