آموزش ArcGIS

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی ArcGIS

ArcGIS یک سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) برای کار با نقشه ها و اطلاعات جغرافیایی است که توسط Esri نگهداری می شود. از آن برای ایجاد و استفاده از نقشه ها، گردآوری داده های جغرافیایی، تجزیه و تحلیل اطلاعات نقشه برداری، به اشتراک گذاری و کشف اطلاعات جغرافیایی در طیف وسیعی از برنامه ها و مدیریت اطلاعات جغرافیایی در یک پایگاه داده استفاده می شود. این سیستم زیرساخت هایی را برای تهیه نقشه ها و اطلاعات جغرافیایی در دسترس در سراسر سازمان ها، جامعه و به صورت علنی در وب فراهم می کند.

ArcGIS شامل نرم افزار دسکتاپ ویندوز زیر است:

 • ArcReader، که به شما امکان می دهد نقشه های ایجاد شده با سایر محصولات ArcGIS را مشاهده و پرس و جو کنید.
 • ArcGIS Desktop، که تحت سه سطح عملکرد دارای مجوز است:
  • ArcGIS Desktop Basic (که قبلاً با نام ArcView شناخته می شد)، که به فرد اجازه می دهد داده های مکانی را مشاهده کند، نقشه های لایه ای ایجاد کرده و آنالیز مکانی اساسی را انجام دهد.
  • ArcGIS Desktop Standard (که قبلاً با نام ArcEditor شناخته می شد)، که علاوه بر قابلیت های ArcView، شامل ابزارهای پیشرفته تری برای دستکاری shapefiles و geodatabases است.
  • ArcGIS Desktop Advanced (که قبلاً با نام ArcInfo شناخته می شد)، که شامل قابلیت هایی برای دستکاری داده، ویرایش و تجزیه و تحلیل است.
 • ArcGIS Pro نرم افزار جدید ESRI است، جایگزین ArcMap خواهد شد. ArcGIS Pro به صورت 2D و 3D برای نقشه برداری و ویژوال سازی کار می کند و شامل هوش مصنوعی (AI) است.

همچنین نرم افزار ArcGIS مبتنی بر سرور به عنوان بخشی از محصول ArcGIS Enterprise و همچنین برنامه های ArcGIS برای دستگاه های همراه مانند موبایل و تبلت وجود دارد. برای افزایش کارایی ArcGIS می توان پسوندهایی را جداگانه خریداری کرد. دریافت گواهینامه در نرم افزار ArcGIS همچنین از طریق برنامه های آموزشی Esri برای افراد حرفه ای از مبتدی تا کارشناسان نیز در دسترس است.

پایگاه داده جغرافیایی ArcGIS

محصولات قدیمی Esri، از جمله ArcView 3.x، با داده ها در قالب shapefile کار می کردند. ArcInfo Workstation با پوشش هایی روبرو شد که اطلاعات توپولوژی را در مورد داده های مکانی ذخیره می کند. پوشش ها، که در سال 1981 هنگامی که ArcInfo برای اولین بار منتشر شد، معرفی شده اند، در نحوه برخورد با انواع ویژگی ها محدودیت هایی دارند. برخی از ویژگی ها، مانند جاده هایی که دارای تقاطع های خیابانی یا گذرگاه ها و زیرگذرها هستند، باید متفاوت از سایر انواع ویژگی ها باشند.

ArcGIS در اطراف یک پایگاه داده جغرافیایی ساخته شده است، که از یک روش پایگاه داده رابطه ای شیء برای ذخیره داده های مکانی استفاده می کند. پایگاه داده جغرافیایی یک "کانتینر" برای نگهداری از مجموعه داده ها است، و ویژگی های مکانی را با سایر ویژگی ها بهم پیوند می دهد. پایگاه داده اطلاعاتی همچنین می تواند شامل اطلاعات توپولوژی باشد و می تواند با قوانینی در مورد ارتباط ویژگی ها با یکدیگر، رفتار ویژگی هایی مانند تقاطع جاده ها را مدل کند. هنگام کار با Geodatabases، درک کلاس های ویژگی که مجموعه ای از ویژگی ها هستند، با نقاط، خطوط یا چند ضلعی ها نشان داده می شود. با استفاده از shapefiles، هر فایل تنها می تواند یک نوع ویژگی را داشته باشد. یک پایگاه داده geodat می تواند چندین کلاس ویژگی یا انواع ویژگی ها را در یک فایل ذخیره کند.

Geodatabases در ArcGIS را می توان به سه روش مختلف ذخیره کرد. به عنوان یک "geodatabase فایل"، "geodatabase شخصی" یا "geodat Database" (که قبلاً به عنوان یک geodatabase SDE یا ArcSDE شناخته می شد). فایل Geodatabases اطلاعاتی را در پوشه ای با نام پسوند gdb. ذخیره می کند. تصاویر داخلی شبیه به پوشش هستند اما در واقع پوشش ندارند. شبیه به نقشه Geodatabases شخصی، نقشه Geodatabases اطلاعاتی فقط از یک ویرایشگر واحد پشتیبانی می کند. با این حال، بر خلاف نقشه برداری شخصی، هیچ محدودیتی در اندازه وجود ندارد. به طور پیش فرض، هیچ جدول واحدی نمی تواند از 1 ترابایت تجاوز کند، اما می تواند تغییر کند.

geodatabases شخصی داده ها را در فایل های اکسس (Access)، با استفاده از یک میدان BLOB برای ذخیره داده های هندسه ذخیره می کند. كتابخانه OGR قادر است اين نوع فايل را اداره كند، آن را به فرمت فایل هاي ديگر تبديل كند. وظایف مدیریت پایگاه داده برای geodatabases شخصی، مانند مدیریت کاربران و ایجاد پشتیبان، از طریق ArcCatalog و ArcGIS Pro انجام می شود. پایگاه داده های جغرافیایی شخصی که مبتنی بر Microsoft Access است، فقط در ویندوز اجرا می شوند و دارای اندازه 2 گیگابایت هستند. Geodatabases Enterprise (چند کاربره) در بالای DBMS های سطح بالا مانند پستگرس‌کیوال (PostgreSQL)، اوراکل (Oracle)، اس کیوال سرور (SQL Server)، DB2 و Informix برای مدیریت جنبه های مدیریت بانک اطلاعاتی قرار دارند، در حالی که ArcGIS با مدیریت داده های مکانی کار می کند. geodatabases در سطح سازمانی از تکرار پایگاه داده، نسخه سازی و مدیریت تراکنش پشتیبانی می کند و به صورت متقابل پلتفرم قادر به اجرای لینوکس، ویندوز و سولاریس هستند.

همچنین با شماره 9.2 پایگاه داده شخصی SDE که با SQL Server Express کار می کند منتشر شده است. بانک های اطلاعاتی شخصی SDE از ویرایش چند کاربر پشتیبانی نمی کنند، اما نسخه های پشتیبانی شده و ویرایش قطع را پشتیبانی می کنند. مایکروسافت پایگاه داده های SQL Server Express را به 4 گیگابایت محدود می کند.

ویژگی های ArcGIS

نرم افزار ArcGIS

سرویس موقعیت مکانی

برنامه های خود را با هشدارهای زمینه، مسیریابی و موقعیت مکانی شارژ کنید. با داده های مدنی و جمعیتی قدرت بیشتری به برنامه های خود اضافه کنید.

 • جغرافیایی: برای تبدیل آدرس ها به مختصات جغرافیایی از سرویس جغرافیایی استفاده کنید. مکان های منطقه را جستجو کنید و مکان هایی را که مطابق جستجوی شماست، بدست آورید.
 • جهت ها: ارائه مسیرها، مسیرهای بهینه بین چندین مقصد و محاسبات زمان رانندگی در اطراف نقطه مورد نظر
 • GeoEnrichment: با توجه به یک نقطه، منطقه یا آدرس خیابان، داده های جمعیتی و متنی را در مورد منطقه مورد مطالعه مانند میانگین درآمد، اندازه خانوار و تراکم جمعیت پیدا کنید.

نقشه برداری

نقشه های پدیده ای را با استفاده از API های ArcGIS و SDK ایجاد کنید، با قابلیت های پیشرفته رندر داخلی، داده های خود را ویژوال سازی کنید و با اشتراک خود به یک کتابخانه غنی از محتوا بروید.

 • محتوای آماده استفاده: از یک مجموعه غنی از نقشه های پایه آماده، نقشه های جمعیتی و تصاویر موجود در برنامه خود استفاده کنید.
 • ویژوال سازی داده ها : نقشه های تعاملی موضوعی ایجاد کنید که به شما امکان می دهد داده های جغرافیایی خود را کشف و درک کنند.

مدیریت داده

داده های مکانی خود را در بستر ArcGIS میزبان و مدیریت کنید.

 • کار آفلاین: برای مشاهده نقشه ها، جستجو، یافتن مسیرها و سپس همگام سازی ویرایش ها هنگام اتصال مجدد از داده های خود به صورت آفلاین استفاده کنید.
 • باز و قابل تعامل: برنامه خود را با سرویس های آزاد مبتنی بر استانداردها متصل کنید و فرمت های داده باز جهت دسترسی بی نظیر برای سیستم های مختلف فراهم کنید.

تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل داده ها در قلب سکوی ArcGIS قرار دارد. تجزیه و تحلیل در برابر داده های شخصی خود و یا دسترسی به ابزارهای میزبان برای تجزیه و تحلیل داده های Esri.

 • پردازش در real-time: سرور ArcGIS GeoEvent یک سیستم اطلاع رسانی رویداد در مقطع صنعتی را برای سازمان شما فراهم می کند.
 • آنالیز ارتفاع: برای دریافت پاسخ به سؤالات مربوط به خلاصه حوضه آبریز، حوضه آبشار و ارتفاع از یک مجموعه داده در سراسر جهان، پرس و جو کنید.
 • تجزیه و تحلیل مکانی: تجزیه و تحلیل مکانی به شما امکان می دهد تا با داده های خود تصمیمات قدرتمند تری بگیرید. سازمان خود را با تشخیص الگو و ارزیابی روند سازماندهی و توانمند سازی کنید.
 • تصویرسازی: برای ویژوال سازی و تحلیل تغییرات، به سرویس های تصویر آنلاین ArcGIS (نقشه پایه، چند طیفی، رویداد و زمانی) دسترسی پیدا کنید.

کاربرد ArcGIS

تهیه نقشه ها

به سرعت نقشه ها را با ریختن در صفحه گسترده خود ایجاد کنید و آن را با سایر داده های مکان موجود در ArcGIS Online مخلوط کنید. از سبک های هوشمند نقشه برداری استفاده کنید تا داده هایتان از نظر بصری خیره کننده باشد.

اشتراک گذاری و همکاری

نقشه های خود را با هر فرد و هرجای دیگری به اشتراک بگذارید. برای ساخت نقشه ها و برنامه ها با همکاران خود مشارکت داشته کنید.

تحلیل داده ها

ابزارهای تحلیل بصری به شما کمک می کنند اطلاعات بیشتری در مورد اطلاعات خود کسب کنید. با ترکیب آن با داده های جمعیتی و شیوه زندگی Esri، زمینه ارزشمندی به داده های خود اضافه کنید.

کار با داده ها

داده های خود را به یک سیستم قدرتمند که دارای قابلیت جغرافیایی، میزبان و مقیاس است وارد کنید. دقیقاً دسترسی به داده های خود را جمع آوری، بروز و کنترل کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود