آموزش نقاشی با گواش

در این بخش می خوانید:

درباره نقاشی گواش

رنگ گواش (با تلفظ gw-ash) شبیه به رنگ های آبرنگ و اکریلیک است. مانند آبرنگ، رنگدانه ای است که باید با آب مخلوط شود تا روی کاغذ، بوم یا هر سطح دیگری پخش شود.

قدمت نقاشی گواش به قرن هجدهم بر می‌ گردد و در آن زمان برای خلق آثار هنری مرتبط با تاریخی و بصری استفاده می‌ شد. امروزه رنگ گواش اغلب توسط هنرمندان به عنوان یک "آبرنگ مات" توصیف می شود، زیرا این ماده را می توان با قلم موهای آبرنگ، روی کاغذ آبرنگ استفاده کرد و به روشی بسیار مشابه اعمال کرد. تنها تفاوت در شفافیت است، زیرا هنگام استفاده از گواش، کاغذ زیر به اندازه استفاده از آبرنگ های سنتی قابل مشاهده نخواهد بود. گواش یک سبک دست کم گرفته شده و در عین حال بسیار قدرتمند است. 

گواش چیست؟

رنگ گواش مخلوطی از رنگدانه های طبیعی یا مصنوعی، آب و صمغ عربی است که اساساً به عنوان یک عامل اتصال عمل می کند. در برخی از رنگ های گواش گچ اضافه می شود تا بدنه بیشتری به رنگ بدهد. گواش، تکنیک نقاشی است که در آن یک صمغ یا رنگدانه سفید مات برای ایجاد کدری به آبرنگ اضافه می شود. در آبرنگ، ذرات ریز رنگدانه در فیبر کاغذ گیر می‌ کند. در گواش رنگ روی سطح کاغذ قرار می گیرد و یک لایه یا پوشش پیوسته را تشکیل می دهد. گواش با درخشندگی منعکس کننده مستقیم مشخص می شود.

گواش تکنیک نقاشی با قدمت بسیار بالا است، که توسط مصریان استفاده می شد. گواش یک سبک محبوب با هنرمندان روکوکو مانند فرانسوا بوچر (1703-1703) بود. نقاشان معاصر از گواش به تنهایی یا در ترکیب با آبرنگ و سایر رنگ ها استفاده می کنند.

شروع کار با گواش

شروع کار با گواش

شروع کار با گواش ساده است: تنها چیزی که برای شروع نیاز دارید رنگ، قلم مو، سطح، آب و سینی یا پالت مخلوط کننده است. برای نقاشی با گواش، ابتدا باید چند ماده اولیه را جمع آوری کنید، که همه آنها را به راحتی می توانید در فروشگاه های لوازم هنری پیدا کنید.

  • رنگ های گواش
  • پاستل سفید برای مسدود کردن مناطق سفید
  • مداد برای طرح
  • پالت برای مخلوط کردن
  • قلم موها
  • کاغذ
  • یک ظرف آب

رنگ گواش – رنگ‌های گواش مختلفی وجود دارد که می‌ توانید با آن‌ها کار کنید که توسط برندهای مختلف موجود است. اگر برای اولین بار است که رنگ گواش را امتحان می کنید، همیشه بهتر است ابتدا چند رنگ اصلی و همچنین سیاه و سفید را برای ایجاد رنگ ها و سایه های مختلف خریداری کنید. تنوع رنگی که با آن شروع می کنید به میزان راحتی شما در ترکیب رنگ بستگی دارد. اگر درک خوبی از اصول ترکیب رنگ دارید، فقط به سه رنگ اصلی (قرمز، آبی و زرد) و همچنین سفید و سیاه نیاز دارید.

قلم موها - همانطور که قبلا ذکر شد، تفاوت کمی بین رنگ های آبرنگ و گواش وجود دارد، بنابراین اگر فقط قلم موهای آبرنگ دارید، می توانید از آنها استفاده کنید. بسته به نحوه استفاده از گواش، می‌ توانید از میان قلم موهای الیاف طبیعی یا مصنوعی در طیف وسیعی از سایزها انتخاب کنید. هنگام نقاشی با گواش باید قلم مو خود را مرطوب نگه دارید تا بتوانید به راحتی با رنگ کار کنید.

سطح - هنگام کار با گواش، چند سطح مختلف وجود دارد که می توانید با آنها کار کنید. کاغذ آبرنگ همیشه گزینه خوبی است، و در حالی که می توانید از بوم استفاده کنید، این کاغذ همیشه با اکریلیک یا روغن بهتر جواب می دهد. برخلاف رنگ‌های اکریلیک که می‌توان روی چوب، پلاستیک، شیشه یا سطوح دیگر استفاده کرد، گواش واقعاً فقط برای کاغذ یا بوم مناسب است.

آب – هنگام کار با گواش، آب ضروری است. رنگدانه بسیار کمی هنگام قرار دادن رنگ مورد نیاز است، بنابراین برای ایجاد سازگاری مناسب با رنگ های خود به یک ظرف آب تازه نیاز دارید.

پالت مخلوط کردن - گواش در یک سینی یا پالت قرار می گیرد. همیشه بهترین کار این است که یک پالت برای ترکیب رنگ های خود داشته باشید تا طیف کاملی از رنگ ها ایجاد شود.

نقاشی با گواش

از آنجایی که گواش بر پایه آب است، تمیز کردن آن آسان است - مانند رنگ روغن به هیچ حلال بد بو و سمی نیاز ندارید. اما قبل از شستن پالت خود، در نظر بگیرید که آیا ممکن است بخواهید دوباره از آن رنگ استفاده کنید. یکی از مزایای گواش این است که می توانید آن را با آب بازسازی کنید، بنابراین حتی یک تکه رنگ خشک شده روی پالت شما می تواند بعدا دوباره استفاده شود. ممکن است نیازی نباشد که پالت خود را هر بار بشویید. قلم موهای خود را پس از هر بار استفاده به درستی تمیز کنید، آنها را با آب و کمی صابون در کف دست بشویید. انجام این کار آنها را در شرایط خوبی نگه می دارد و به ماندگاری طولانی تر کمک می کند.

نقاشی با گواش

اکنون که تمام لوازم هنری خود را دارید، قدم بعدی این است که در مورد تکنیک های نقاشی گواش مناسب یاد بگیرید. در حالی که امکان خلاقیت بی پایانی با رنگ گواش وجود دارد، درک بهتر برخی از رایج ترین تکنیک های نقاشی گواش می تواند مفید باشد:

رنگ آمیزی – بسیاری از مردم اغلب تصمیم می گیرند با رنگ آمیزی سطحی که روی آن کار می کنند شروع کنند. این کار شامل پوشاندن منطقه با یک لایه رنگ است که به عنوان پایه یا آستر عمل می کند. به سادگی رنگ های گواش خود را با آب مخلوط کنید تا یک غلظتی مانند آبرنگ ایجاد کنید و آن را روی صفحه بپاشید. این تکنیک برای افزودن رنگ به مناطق بزرگ در نقاشی شما، مانند آسمان یا مناظر عالی است.

لایه ها - هنگامی که یک لایه آستر دارید، می توانید شروع به ایجاد لایه های اضافی کنید. با اضافه کردن آب کمتر به گواش، تیرگی رنگ را افزایش دهید و رنگدانه ای غنی ایجاد کنید که هر طرح مدادی را می پوشاند. این تکنیک برای نقاشی جزئیات کوچکتر بهترین است.

قلم مو خشک – قلم مو خشک تکنیکی است که به شما امکان می دهد بافت را به آثار هنری خود اضافه کنید. مقداری گواش کمی خیس بردارید و با استفاده از یک حوله کاغذی آن را بیرون بکشید. سپس می توانید قلم مو خشک را روی نقاشی خود عوض کنید و به بافت زیبایی برسید.

البته، اینها تنها تعدادی از تکنیک هایی است که می توانید هنگام شروع با گواش از آنها استفاده کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود