در این صفحه میخوانید:

لایت روم چیست؟

لایت روم (Lightroom) یک نرم افزار ساخته شده توسط شرکت ادوبی که مخصوص عکاسی و عکاسان می باشد. در واقع، این برنامه زیر مجموعه برنامه فتوشاپ است با نام لاتین Adobe Photoshop Lightroom ولی دارای قابلیت هایی می باشد که در فتوشاپ موجود نیست. این نرم افزار شباهت بسیاری به نرم افزارهای Picasa و Apple Photos است و از لحاظ عملکرد تا حدودی مشابه یکدیگر هستند.

کار نرم‌افزار لایت روم، مدیریت تصویر بر پایه دیتابیس می باشد که به طور اتوماتیک اطلاعات متادیتای تصویر نظیر نام و نوع دوربین، تاریخ و زمان ثبت عکس، دیافراگم، سرعت شاتر، وایت بالانس و غیره را می خواند و به ‌عنوان یک exif آن را شناسایی می کند و در آخر در یک بانک اطلاعاتی به نام کاتالوگ برای عکس ذخیره می‌کند. هدف اصلی لایت روم مدیریت عکس ها و مرتب کردن آنها نیز می باشد.

آموزش لایت روم

این نرم افزار علاوه بر مرتب کردن عکس ها امکان نمایش اطلاعات فضاهای ذخیره سازی دیگر مانند هارد اکسترنال را به صورت آفلاین می دهد به این صورت که وقتی برای یک بار اطلاعات فضای ذخیره سازی (هارد و...) در داخل نرم افزار import شود بعد از آن اگر به سیستم وصل نباشد میتوان به صورت آفلاین اطلاعات ذخیره شده در هارد را مشاهده کرد. ویژگی دیگر آن وقتی عکس های گرفته شده با گوشی خود را به این نرم افزار اضافه کرده باشید اگر بخواهید مجدد عکسای جدید گرفته شده را اضافه کنید به صورت خودکار به شما عکس های قدیمی را نشان می دهد و از کپی کردن مجدد آن در نرم افزار و سیستم جلوگیری می کند.

این نرم افزار نیز قابلیت نمایش عکس هایی با پسوند RAW به صورت خام و بدون گرفتن خروجی JPG را دارد.

ویژگی های لایت روم

  • دارای ابزارهای Histogram، Basic، Tone Curve، HSL / Color / B&W، Split Toning، Detail، Lens Corrections، Effects، Camera Calibration
  • قابلیت تولید اسلایدشو
  • پشتیبانی از فرمت JPEG و فرمت‌های  Raw
  • امکان ایجاد کتاب‌های مصور
  • امکان ایجاد یک گالری تحت وب
  • ویرایش و روتوش عکس‌های دیجیتالی
  • قابلیت تبدیل فایل های بزرگ RAW به  JPEG

شباهت ها و تفاوت های بین Photoshop و  Lightroom

شباهت ها

هر دو کار ویرایش عکس را انجام می دهند و از فرمت های JPEG ، PNG ، TIFF  و RAW پشتیبانی می‌کنند. هر دو با بکارگیری نرم افزار Adobe Camera Raw، عکس‌های RAW را پردازش می کنند. هر دو دارای ابزارهای متنوعی برای ویرایش عکس دارند.

تفاوت ها

لایت‌روم پس از ویرایش عکس، فایل را در جای دیگری ذخیره می‌کند و فایل اولیه به همان شکل باقی می ماند.

کار با لایتروم ساده تر می باشد. ولی ابزار های کمتری نسبت به فتوشاپ دارد. در واقع برنامه فتوشاپ تخصصی تر است. در لایتروم امکان دسته بندی و یا اعمال ویرایش‌های دسته جمعی وجود دارد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود