آموزش وان نوت

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی وان نوت (One Note)

Microsoft OneNote برنامه ای برای جمع آوری اطلاعات به صورت رایگان و همکاری چند کاربر است. این برنامه یادداشت ها، نقشه ها، بریدگی صفحه و تفسیرهای صوتی کاربران را جمع می کند. یادداشت ها را می توان با سایر کاربران OneNote از طریق اینترنت یا شبکه به اشتراک گذاشت.

پیش از این، OneNote به عنوان بخشی از مجموعه مایکروسافت آفیس موجود بود. مایکروسافت این نسخه را به نفع نسخه کاهش یافته و بهینه سازی شده با قابلیت لمسی (UWP-App) کاهش داد. مایکروسافت همچنین نسخه های OneNote را به عنوان برنامه رایگان و مستقل برای macOS ،Windows RT ،Windows Phone ،iOS و Android منتشر می کند. مایکروسافت همچنین نسخه ای مبتنی بر وب از OneNote را به عنوان بخشی از OneDrive و Office برای وب فراهم می کند. این نسخه به کاربران امکان ویرایش یادداشت ها را در مرورگر وب می دهد.

ویژگی های وان نوت (One Note)

تفاوت در برخی خصوصیات و ویژگی های OneNote نشان داده شده است:

 • صفحات می توانند به طور دلخواه بزرگ باشند.
 • تصاویر Bitmap درج می شوند.
 • هیچ طرح و ساختار صفحه یکنواخت اجباری وجود ندارد.

کاربران می توانند صفحات را در داخل برنامه جابجا کرده و آنها را با قلم یا ابزارهای پردازش کلمه یا طراحی ترسیم کنند. کاربران ممکن است ضبط های چند رسانه ای تعبیه شده و لینک هایی را اضافه کنند. در حالی که OneNote در رایانه های شخصی اجرا می شود، این برنامه همچنین از تبلت و سایر دستگاه های تلفن همراه و بدون نیاز به صفحه کلید پشتیبانی می کند.

OneNote ویژگی های جستجو و نمایه سازی را در مخزن گرافیکی و صوتی به صورت آزاد ادغام می کند. این می تواند تصاویر (به عنوان مثال، ضبط صفحه، اسکن اسناد جاسازی شده، عکس) را برای محتوای متن تعبیه شده جستجو کند. همچنین یادداشت های "جوهر الکترونیکی" را به عنوان متن جستجو می کند و به صورت آوایی بر روی کلید واژه جستجو می کند. این قابلیت می تواند همزمان با یادداشت های گرفته شده هنگام ضبط، صدا را دوباره پخش کند.

قابلیت چند کاربره امکان ویرایش پاراگراف آفلاین با هماهنگ سازی و ادغام را می دهد. این امکان را می دهد تا در حالت آفلاین، بین چندین نفر در دفترچه همکاری داشته باشید. بیش از نفر می تواند همزمان با استفاده از OneNote به عنوان محیط مشترک صفحه سفید، در همان صفحه کار کند.

در 17 مارس 2014، مایکروسافت API سرویس ابر OneNote را منتشر کرد که به توسعه دهندگان برنامه شخص ثالث امکان ادغام سرویس در برنامه های خود را می دهد. API روی ابر گلوبال مایکروسافت اجرا می شود و داده ها را از برنامه ها به OneDrive کاربر ارسال می کند. OneNote می تواند تشخیص نور را بر روی تصاویر متنی انجام دهد و می تواند صفحات وب را به عنوان تصاویر فوری ارائه دهد.

مایکروسافت همچنین چندین ویژگی جدید را در OneNote اعلام کرد که از API سرویس استفاده می کنند:

 • OneNote Clipper: نشانک مرورگر که از API سرویس OneNote استفاده می کند و به کاربران امکان می دهد تا همراه با پیوند عکس صفحه، صفحه وب را در OneNote ذخیره کنند. متن موجود در تصویر با استفاده از تشخیص نوری شخصیت قابل جستجو است.
 • ایمیل به OneNote: ویژگی ای که به کاربران امکان ارسال ایمیل از شناسه های ایمیل از پیش تعیین شده به آدرس me@onenote.com را می دهد تا محتوای ایمیل را در OneNote ذخیره کند.

از دیگر ویژگی های وان نوت به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • نوت برداری سریع
 • قالب های صفحه
 • تگ های سفارشی
 • دارای لینک های داخلی
 • دسترسی سریع به نوار ابزار
 • قرار دادن صفحه ی برنامه در هر کجای صفحه نمایش
 • طبقه بندی یادداشت ها بر اساس موضوع: کاری، شخصی، تحصیلی و غیره
 • حفظ اطلاعات مهم مانند رسید های بانکی، کدهای رهگیری، یوزر و پسوردها و ایمیل
 • قابلیت رمزگذاری صفحات
 • ایجاد تاریخ صفحه طور خودکار

کاربرد وان نوت (One Note)

در OneNote، کاربران می توانند یادداشت هایی ایجاد کنند که می تواند شامل متن، جداول، تصاویر و نقشه ها باشد. بر خلاف پردازشگر ورد، OneNote دارای پنجره سند تقریبا بی حد و مرز است، که در آن کاربران می توانند در هر نقطه بر روی بوم کلیک کنند تا جعبه متن جدید در آن مکان ایجاد کنند. OneNote داده را بطور خودکار ذخیره می کند زیرا کاربر ویرایش هایی را در فایل خود انجام می دهد.

OneNote اطلاعات را در صفحات سازماندهی شده در بخش های داخل نوت بوک ذخیره می کند. مایکروسافت این رابط کاربری را طراحی کرد تا شبیه به باند حلقه زبانه شده باشد، که در آن کاربر می تواند به طور مستقیم یادداشت برداری کند و مطالبی را از سایر برنامه ها جمع کند. نوت بوک های OneNote احتمالاً مطالب منتشر نشده را جمع آوری، سازماندهی و به اشتراک می گذارند، در مقایسه با پردازشگرهای کلمه ای و ویکی ها، که معمولاً انتشار به نوعی را هدف قرار می دهند.

  نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود