آموزش میکروتیک

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی میکروتیک (MikroTik)

MikroTik تولید کننده تجهیزات شبکه است. این شرکت روترهای شبکه کابلی و بی سیم، سوئیچ شبکه، اکسس پوینت و همچنین سیستم عامل ها و نرم افزارهای کمکی را توسعه داده و می فروشد. تجربه میکروتیک در استفاده از سخت افزار PC استاندارد صنعتی و سیستم های مسیریابی کامل باعث شد در سال 1997 سیستم نرم افزاری RouterOS را ایجاد کند که ثبات، کنترل و انعطاف پذیری گسترده ای را برای انواع واسط های داده و مسیریابی فراهم می کند. در سال 2002 تصمیم گرفت سخت افزار خود را بسازد و نام تجاری RouterBOARD متولد شد. شرکت میکروتیک در ریگا، پایتخت لتونی واقع شده است و بیش از 280 کارمند دارد.

محصولات میکروتیک (MikroTik)

روتر بورد

RouterBOARD یک بستر سخت افزاری از MikroTik است، که یک خط روتر است که سیستم عامل RouterOS را اجرا می کند. گزینه های مختلف RouterBOARD انواع مختلفی از سناریوها و محصولات را شامل می شود، از اجرای اکسس پوینت بی سیم و سوئیچ های شبکه مدیریت شده گرفته تا تجهیزات فایروال با کیفیت خدمات (QoS).

تقریباً تمام مدلهای دستگاههای روتربورد می توانند از طریق Power over Ethernet (PoE) تغذیه شوند و یک منبع تغذیه خارجی نیز داشته باشند. مدل های دستگاه طراحی شده برای کار با فن آوری های بی سیم دارای یک شکاف miniPCI / mini PCIe برای ماژول های رادیویی هستند. اکثر مدل ها همچنین دارای کانکتور برای دسترسی به پورت سریال هستند.

RouterOS

RouterOS یک سیستم عامل شبکه مبتنی بر لینوکس است که برای نصب در روترهای MikroTik RouterBoard در نظر گرفته شده است. همچنین می توان آن را بر روی رایانه شخصی نصب کرد و آن را به یک روتر با فایروال، سرور VPN و کلاینت و اکسس پوینت تبدیل کرد. این سیستم می تواند به عنوان یک درگاه اسیر مبتنی بر سیستم دسترسی بی سیم خدمت کند.

RouterOS ممکن است از طریق رابط خط فرمان قابل دسترسی توسط پورت سریال، telnet ،Secure Shell (SSH)، توسط یک رابط مبتنی بر وب یا با یک نرم افزار مبتنی بر ویندوز مایکروسافت (Winbox) تنظیم شود، که یک رابط کاربری گرافیکی را ارائه می دهد. رابط برنامه نویسی برنامه (API) امکان توسعه برنامه های کاربردی تخصصی برای نظارت و مدیریت را فراهم می کند.این سیستم عامل بصورت رایگان توزیع می شود، اما چندین سطح مجوز، با افزایش تعداد توابع، برای خرید در دسترس است.

مهارت های میکروتیک (MikroTik)

دوره های میکروتیک

صدور گواهینامه سطح اول MTCNA به هر نوع مجوز سطح دوم MTCRE ، MTCWE ، MTCTCE یا MTCUME دسترسی می دهد. برای دستیابی به گواهینامه MTCINE پیشنیاز MTCRE لازم است. توضیحات دوره کوتاه را به همراه پیوندهایی به خلاصه دوره های رسمی MikroTik دنبال می کند.

MTCNA - همکار شبکه خبره MikroTik

 • مناسب برای:هر کسی که می خواهد در مورد RouterOS اطلاعاتی کسب کند، نقطه شروع خوبی برای هر کسی است که می خواهد اولین قدم ها را در مسیریابی کلمات حرکت دهد، هر کسی که می خواهد به مجوز MikroTik Certified Network Associate Network برسد، هر کسی که می خواهد به انجمن MikroTik بپیوندد.
 • موارد اصلی: ورود به سیستم استفاده از RouterOS و Routerboard، ایجاد یک شبکه ساده، آدرس دهی آی پی، Nat ،HCP سرور و مشتری، فایروال، PPP، صف های ساده، شبکه های بی سیم.
 • ضروریات: دانش خوبی در مورد پروتکل TCP / IP.

MTCRE - مهندسی مسیریابی معتبر MikroTik

 • مناسب برای: هر کسی که می خواهد دانش خود را در مورد شبکه های IP به روز کند، هر کسی که نیاز به استفاده از پروتکل OSPF دارد، کسی که می خواهد دانش مربوط به تونل ها و VLAN را بهبود بخشد، همه می خواهند مهندس مسیریابی معتبر MikroTik شوند، که می خواهد به مجوز MTCINE دسترسی پیدا کنند.
 • موضوعات اصلی: مسیریابی استاتیک، مسیریابی بازگشتی، ECMP ،VPN ،Vlan ،QinQ ،OSPF – Areas ،neighbors ،cost ،introduction to BGP و MPLS.TCP / IP ،MTCNA

MTCWE - مهندسی بی سیم معتبر MikroTik

 • مناسب برای: هر کسی که می خواهد از شبکه های 802.11a/b/g/n استفاده کند، هر کسی که می خواهد در مورد استانداردهای WiFi بروزرسانی کند، کسی که می خواهد دانش خود را درباره استانداردهای بی سیم اختصاصی MikroTik بهبود بخشد، کسی که می خواهد مهندس بی سیم MikroTik شود، هر کسی که باشد می خواهد به انجمن MikroTik Wireless بپیوندد.
 • موضوعات اصلی: نصب، استاندارد بی سیم، ابزار بی سیم، عیب یابی، تنظیمات پیشرفته، پروتکل 802.11n ،Security ،WDS e Mesh ،Transparent bridge ،Nstreme ،Nv2
 • ضروریات: آگاهی از پروتکل TCP / IP ، پایه فرکانس رادیویی ، MTCNA

MTCTCE - مهندسی کنترل ترافیک مجوز MikroTik

 • مناسب برای: ISP کوچک، مدیران کانون، مدیران شبکه پردیس، سرپرستان شبکه های شرکت.
 • موارد اصلی: DNS Client and Cache ، DHCP ، Firewall Advanced، Destination NAT، Source NAT، NAT Traversal، Mangle، HTB، Queue Tree، QoS، bursts، Queue Type (bFIFO، pFIFO، RED، SFQ، PCQ)، Proxy Web.
 • ضروریات: دانش خوب در مورد پروتکل TCP/IP ،MTCNA

MTCUME - مهندسی مجوز مدیریت کاربر MikroTik

 • مناسب برای: سرپرست شبکه، ISP، یکپارچه سازندگان سیستم، توسعه دهندگان API.
 • موضوعات اصلی: PPP profiles, PPP Secrets, PPTP e L2TP, PPPoE Server and Client, ECMP, Multilink protocol, MLPPP, IPSec, HotSpot Bypass, RADIUS, incoming
 • ضروریات: آگاهی خوب از پروتکل TCP/IP، اساس پروتکل RADIUS ،MTCNA

MTCINE - مهندسی بین شبکه معتبر MikroTik

 • مناسب برای: LIR، سرپرست شبکه، ISP منطقه ای، دارندگان AS.
 • موضوعات اصلی: Autonomous System, BGP, Path Vector, BGP and EBGP, private networks scenarios, Multihop IBGP + eBGP, loopback, static routes, dynamic routes, RSVP.
 • ضروریات: دانش عالی از پروتکل TCP/IP ،MTCNA ،MTCRE
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود