آموزش npm

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی npm

npm مخفف Node Package Manager مدیر پکیج برای زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت است. این مدیر پکیج بصورت پیش فرض برای محیط ران تایم در نود جی اس (Node.js) وجود دارد. این برنامه شامل یک سرویس دهنده خط فرمان است که به آن npm نیز گفته می شود و یک بانک اطلاعاتی آنلاین پکیج های خصوصی را با نام های ثبت شده npm ثبت می کند. رجیستری انجام شده از طریق کلاینت قابل دسترس است و پکیج های موجود از طریق وب سایت npm قابل مرور و جستجو هستند. مدیر پکیج و رجیستری توسط npm.Inc مدیریت می شوند. npm یک مدیر پکیج برای Node.js با صدها هزار پکیج است.

اگرچه برخی از ساختار و سازمان دایرکتوری شما را ایجاد می کند، اما این هدف اصلی نیست. هدف اصلی، وابستگی خودکار و مدیریت پکیج است. این بدان معنی است که شما می توانید تمام وابستگی های پروژه خود را در فایل pack.json خود مشخص کنید، سپس هر زمان که شما یا هر شخص دیگری نیاز به شروع پروژه داشته باشید می توانید npm را نصب و بلافاصله همه وابستگی ها را نصب کنید. علاوه بر این، همچنین می توانید مشخص کنید که چه نسخه هایی به پروژه شما بستگی دارد تا از خرابی پروژه شما جلوگیری شود.

قطعاً می توانید کتابخانه های خود را به صورت دستی دانلود کنید، آنها را در پوشه های صحیح کپی کنید و از این طریق استفاده کنید. با این حال، هرچه پروژه شما و لیست وابستگی ها رشد کند، این امر به سرعت تبدیل به زمان گیر شدن می رود. همچنین همکاری و به اشتراک گذاشتن پروژه شما بسیار مشکل تر می شود. این امر باعث روشن تر شدن هدف از ایجاد npm می شود. استفاده از npm به عنوان یک توسعه دهنده جاوااسکریپت، هم فرانت اند و هم بک اند، ابزاری ضروری در گردش کار است.

تاریخچه npm

npm به طور کامل در جاوا اسکریپت نوشته شده است و توسط Isaac Z. Schlueter با الهام از سایر پروژه های مشابه مانند PEAR (PHP) و CPAN (Perl) تهیه شده است. npm بزرگترین رجیستری نرم افزار در جهان است. توسعه دهندگان اوپن سورس از هر قاره از npm برای به اشتراک گذاشتن و قرض گرفتن پکیج ها استفاده می کنند، و بسیاری از سازمان ها از npm برای مدیریت توسعه خصوصی نیز استفاده می کنند.

کاربرد های npm

از npm در موارد زیر استفاده می شود.

 • پکیج های کد را برای برنامه های خود تنظیم کنید، یا پکیج ها را همانطور که هستند درج کنید.
 • ابزارهای مستقلی را که می توانید بلافاصله از آنها استفاده کنید دانلود کنید.
 • پکیج ها را بدون دانلود با استفاده از npx اجرا کنید.
 • به اشتراک گذاشتن کد با هر کاربر npm، در هر نقطه
 • محدود کردن کد برای توسعه دهندگان خاص
 • می توانید برای هماهنگی نگهداری و پکیج بندی، برنامه نویسی و توسعه، سازمان هایی را ایجاد کنید.
 • تیم های مجازی را با استفاده از Orgs تشکیل دهید.
 • چندین نسخه از وابستگی کد و کد را مدیریت کنید.
 • هنگام به روزرسانی کد زیر، برنامه ها را به راحتی به روز کنید.
 • روش های مختلفی را برای حل همان معما کشف کنید.
 • برنامه نویسان دیگری را پیدا کنید که روی مشکلات و پروژه های مشابه کار می کنند.
 • برای استفاده از پکیج های npm در یک پروژه، پروژه شما باید حاوی فایلی به نام pack.json باشد. این پوشه لیستی از تمام پکیج هایی را که شما استفاده می کنید، نگه می دارد و از نسخه های هر کدام که استفاده کرده اید استفاده می کنید. اگر فایل شما pack.json ندارد، می توانید با اجرای npm init در داخل پروژه خود، یک خط فرمان ایجاد کنید.

npm Enterprise از چه چیزی ساخته شده است؟

npmE متشکل از داکر (Docker)، Replicated، لوازم npme و bin نصب npme است. Docker برای اجرای Replicated و دستگاه npmE استفاده می شود. Replicated نرم افزار ارکستراسیون npmE و کنسول ادمین است. این شامل ایمیج / کانتینر Docker خود و ادغام با سیستم عامل پایه است. کنسول سرور به پورت 8800: متصل می شود و از یک گواهی SSL / TLS جدا از لوازم npmE استفاده می کند. با پیکربندی و مدیریت نمونه npmE خود با استفاده از مرورگر مورد علاقه خود به کنسول ادمین دسترسی پیدا کنید.

دستگاه npmE مجموعه ای از تصاویر / کانتینر Docker است که رجیستری و وب سایت خصوصی npm را تشکیل می دهند. رجیستری به پورت متصل می شود 8080: و وب سایت به پورت 8081: در هاست شما متصل می شود. هر نمونه از دستگاه ها پایگاه داده های خود را به عنوان کانتینر داکر نگه می دارند و داده های خود را در دایرکتوری های قابل تنظیم در سیستم فایل میزبان ذخیره می کنند. دستگاه npmE توسط کنسول ادمین پیکربندی و مدیریت می شود. دستگاه از هیچگونه گواهینامه SSL / TLS استفاده نمی کند، اما رجیستری و وب سایت می توانند با یک بالانسور بار، سرور وب یا پروکسی معکوس که SSL / TLS را خاتمه می دهد مقدم شوند.

npme bin یک برنامه CLI است که به عنوان یک پکیج npm عمومی توزیع می شود. از آن به عنوان یک نصب کننده یک مرحله ای برای Docker و Replicated استفاده می شود و پس از نصب چندین فرمان اداری برای اضافه کردن یا پیکربندی عملکردها برای نمونه npme شما ارائه می دهد. برای استفاده از آن، باید Node.js و npm را در هاست خود نصب کنید.

آخرین قطعه برای معما، خود npm است. از همان مشتری CLI که برای نصب پکیج هایی از رجیستری عمومی استفاده می کنید، می توانید برای انتشار و نصب پکیج های خصوصی از npm Enterprise استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در مورد گردش کار مشترک بخوانید.

چرا از npm Enterprise استفاده می کنیم؟

 1. npm Enterprise برای شرکت هایی که نیازهای انطباق پیشرفته ای دارند مهم است. npm Enterprise همچنین به شما امکان می دهد تعداد محدوده ها را داشته باشید و وب سایت خود را ارائه دهید، که می تواند برای سازمان های بزرگ مفید باشد.
 2. npm Enterprise به شما امکان می دهد زیرساخت npm را در پشت فایروال شرکت خود اجرا کنید.
 3. ادغام با بستر امنیتی گره، تجزیه و تحلیل سطح پکیج را برای کمک به مشتریان سازمانی در کاهش ریسک امنیتی ارائه می دهد.
 4. به طور قابل توجهی کارآیی فرایند توسعه خود را بهبود بخشیده، سهولت در به اشتراک گذاشتن اسناد و کدها، ساده سازی روند ساخت و ساز و پایه های کد یکپارچه خود را در پکیج های منفردی که نگهداری راحت تر دارند، آسان تر می کنید.
 5. دسترسی به پکیج ها و وب سایت را از طریق انواع تأیید هویت پشتیبانی شده زیر کنترل کنید:
 • GitHub Enterprise
 • ابر Bitbucket
 • LDAP
 • SAML
 • OAuth 2، به عنوان مثال گوگل

در صورت اختیاری، افزونه auth plugin خود را برای موارد پیشرفته که گزینه پشتیبانی در دسترس نیست وجود دارد.

نصب npm

npm با Node.js نصب شده است. این بدان معنی است که شما باید Node.js را نصب کنید تا npm بر روی رایانه شما نصب شود. Node.js را از وب سایت رسمی Node.js دانلود کنید. npm شامل یک CLI (Command Line Client) است که می تواند برای دانلود و نصب نرم افزار استفاده شود.

مثال ویندوز

< C:\>npm install <package> 

مثال مک

 >npm install <package> 

برای دیدن اینکه Node.js و npm را از قبل نصب کرده اید و نسخه نصب شده را بررسی کرده اید، دستورات زیر را اجرا کنید:

node -v
npm -v

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود