آموزش پیانو

در این بخش می خوانید:

آشنایی با ساز پیانو

پیانو دارای گسترده ترین طیف نت ها در بین هر ساز است و بیش از هفت اکتاو را پوشش می دهد. کلمه "پیانو" مخفف pianoforte است، به این معنی که ساز را می توان در پاسخ به لمس نوازنده روی صفحه کلید، آرام تر (آنچه یک نوازنده آن را "پیانو" می نامد) یا بلندتر (معروف به "فورته") نواخت. هنگامی که کلیدی روی صفحه کلید فشار داده می شود، چکشی پوشیده از نمد را به حرکت در می آورد که با یک سیم فولادی برخورد می کند و باعث ایجاد ارتعاش در آن برای تولید صدا می شود. پیانو یک ساز همه کاره است و در انواع موسیقی از جمله کلاسیک، محبوب و جاز نواخته می شود.

نت پیانو نمادی است که یک صدای موسیقی را نشان می دهد. یک نت داده شده به یک کلید خاص روی پیانو اشاره دارد. نت‌ ها اساس نت‌ های موسیقی هستند - ریتم، تمپو و زیر و بم آهنگ را هدایت می‌کنند.

  • ریتم یک ضرب قوی و تکراری است که الگوی آهنگ را دیکته می کند. ریتم پایه و اساس موسیقی است که زمان نت هایی را که می نوازید هدایت می کند.
  • تمپو سرعت پخش یک آهنگ است. آهنگ های پیانو با انرژی بالا سرعت بیشتری دارند و آهنگ های کم انرژی سرعت پایین تری دارند.
  • Pitch به فرکانس نت اشاره دارد. هرچه فرکانس نت بالاتر باشد، شکل موج سریعتر است - و بنابراین، زیر و بمی صدا بالاتر است.

آیا پیانو برای من مناسب است؟

بیشتر ما دوست داریم نواختن یک آلت موسیقی را بیاموزیم. تحقیقات فراوانی وجود دارد که نشان می دهد مشارکت در موسیقی چقدر می تواند برای ما ارزشمند باشد. اما چگونه به خودمان کمک کنیم تا ساز مناسب را انتخاب کنیم؟

ما چند پیشنهاد عالی از نوازندگان خبره پیدا کرده‌ ایم که بر اساس شخصیت و ویژگی‌ های جسمانی‌ چه سازی باید بزنیم. امیدواریم این نکات به شما  کمک کند که بهترین ساز را انتخاب کنید.

کارشناسان موافق هستند که پیانو یک ساز عالی برای شروع است که پایه و اساس موسیقی محکمی را فراهم می کند. اما اگر کودک شما برونگرا است و دوست دارد در کنار مردم باشد، پیانو ممکن است برای او جذاب نباشد زیرا سال ها تمرین طول می کشد تا بتواند با دیگران بنوازد. به طور کلی، نوازندگان پیانو ساکت، باهوش، کنجکاو و تحلیل گر هستند. همچنین اگر دست‌های بزرگ‌ تر، انگشتان بلندتر و مهارت بالایی داشته باشند، به آنها کمک می‌ کند.

چگونه پیانو را شروع کنم؟

در اینجا برخی از بهترین راه‌ های یادگیری پیانو آورده شده است، و ما آنها را از ارزان‌ترین تا گران‌ترین آنها فهرست کرده‌ ایم. ما در مورد اینکه فکر می کنیم هر روش چقدر موثر است بحث خواهیم کرد، اگرچه اثربخشی ممکن است از هنرجویی به هنرجوی دیگر متفاوت باشد. 

یوتیوب این روزها به منبعی برای تقریباً همه چیز تبدیل شده است و یکی از محبوب ترین راه ها برای یادگیری پیانو است. دلیل اصلی محبوبیت آن این است که اکثر مردم می توانند در هر زمان به آن دسترسی داشته باشند و کاملا رایگان است. یکی دیگر از چیزهایی که مردم در مورد یوتیوب دوست دارند این است که محتوای زیادی در دسترس است. اگر می خواهید تئوری بیاموزید، آنجاست. اگر می خواهید آهنگ های پاپ، جاز، بوگی ووگی یا هر سبک دیگری را پخش کنید، یوتیوب آموزش هایی دارد. اما خب به دلیل دسترسی نداشتن راحت به آن ممکن است نتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

دوره‌های آنلاین با هزینه ماهانه یا سالانه ارائه می‌ شوند، اما چیزی حیاتی ارائه می‌دهند که یوتیوب ندارد، و آن ساختار است. هنگام یادگیری پیانو یا هر ساز، هیچ چیز مهمتر از ساختار نیست. یادگیری چیزهای مناسب در مرحله مناسب سفر باعث می شود که چگونه به یک نوازنده قوی، قابل اعتماد و کامل تبدیل شوید و نه فقط فردی که چند ترفند را بلد باشد. به عنوان یک نوازنده، یادگیری هرگز به پایان نمی رسد، اما اگر ما مجبور باشیم سفر را به سه مرحله واضح تقسیم کنیم، مبتدی، متوسط و پیشرفته خواهد بود.

بنابراین، وقتی به عنوان یک مبتدی سعی می کنید تکنیک های متوسط یا پیشرفته را یاد بگیرید چه اتفاقی می افتد؟ به طور معمول، یک یا چند مورد از موارد زیر را می بینید:

  • شما نمی توانید آن را انجام دهید، و ناامید می شوید و تسلیم می شوید.
  • شما فکر می کنید کم و کاستی دارید و اشتباه می نوازید.
  • شما با آن مبارزه می کنید اما این کار را با عادات بدی انجام می دهید که مشکلات بیشتری ایجاد می کند.
  • شما یاد می گیرید که این کار را به درستی انجام دهید، اما این کار بسیار طولانی شد زیرا شما با اصول اساسی شروع نکردید.
  • شما تئوری پشت تکنیک متوسط/پیشرفته را درک نمی کنید زیرا چند مرحله را رد کرده اید.

هیچ یک از این گزینه ها نتیجه مثبتی ندارند. اگر زودتر از یک هنرجو معمولی برای چالش‌ های دشوار آماده شوید، کارهای آسان را سریع‌ تر پشت سر می‌ گذارید! پلتفرم‌ های آنلاین باید به دقت درس‌ ها را برای هدایت بازیکنان در هر مرحله، از مبتدی تا پیشرفته، تنظیم کنند. یک دوره آنلاین خوب یک برنامه درس دقیق و سازنده را ارائه می دهد و باید هنرجو را قبل از حرکت به اهداف مشخصی برساند.

بسیاری از دوره های آنلاین در دسترس هستند. همچنین خواهید دید که بسیاری از مربیان محبوب YouTube شما دوره هایی دارند که ارزش بررسی دارند.

شما از طریق دوره های آموزشی گیت می توانید از مبتدی تا پیشرفته به نواختن پیانو کنید و این ساز را از بهترین مدرسان جهان یاد بگیرید.

دوره های پیانو

آموزش پیانو

یادگیری نواختن پیانو چیز زیبایی است اما اغلب به نظر یک کار دلهره آور است. ایده نواختن 88 کلید، هارمونی، ملودی و ریتم در یک ساز کافی است تا مبتدیان فکر کنند که دو دست کافی نیست. با این حال، لازم نیست خیلی پیچیده باشد زیرا راه های زیادی برای یادگیری وجود دارد. در واقع، انتخاب بهترین راه برای یادگیری ممکن است حیاتی ترین تصمیمی باشد که می گیرید.

خوشبختانه برای پیانیست‌ های نوظهور، آموزش های گیت اینجاست تا شما را در مسیر درست هدایت کند.

قبل از اینکه به روش های مختلف یادگیری پیانو بپردازیم، چند نکته ساده اما مفید داریم که باید به خوبی به شما کمک کند.

یکی از دلایل اصلی که مردم یادگیری پیانو را به تعویق می اندازند این است که وقت خالی زیادی ندارند. رمز موفقیت استفاده بهینه از زمان موجود است. تمرین 15 تا 20 دقیقه در هر شب (یا حتی بیشتر شب ها) بسیار مفیدتر از یک جلسه تمرین 2-3 ساعته یک بار در هفته خواهد بود. با یک تمرین هفتگی، سریعتر از چیزی که یاد می گیرید، فراموش خواهید کرد. تکرار مادر همه یادگیری هاست.

اصطلاح پیاده روی قبل از دویدن را باید همیشه در نظر داشت. بدون اصول اولیه، چیزهای پیچیده همیشه دور از دسترس خواهند بود. میانبرها تنها به بن بست منجر می شوند. مهم است که از سفر لذت ببرید و با سرعت خود یاد بگیرید. 

هنگامی که چند آهنگ و آکورد در کارنامه خود دارید، باید هر زمان که می توانید با نوازندگان دیگر بنوازید. یادگیری نحوه تعامل با سایر نوازندگان علاوه بر سرگرم کننده بودن، زمان بندی، جمله بندی و انتخاب نت شما را بیش از هر زمان دیگری به تنهایی توسعه می دهد. افراد مبتدی اغلب در نواختن در مقابل دیگران مردد هستند، اما بازی با افراد پیشرفته تر از خودتان یکی از بهترین راه ها برای یادگیری است. لازم نیست که یک گروه یا باند کامل باشد. این کار می تواند یک ساز یا یک خواننده باشد. اگر هنوز دوستانی ندارید که می نوازند، به دنبال کارگاه های موسیقی مبتدی در منطقه خود باشید.

88 کلید، نه 88 نت مختلف

خوب، بله، البته، 88 کلید وجود دارد. اما، درک این نکته ضروری است که از همان ابتدا صفحه کلید از اکتاوهای تکراری ساخته شده است. هر اکتاو شامل همان 12 نت است. تنها چیزی که با بالا یا پایین رفتن در اکتاو تغییر می کند این است که گام بلندتر یا پایین تر می شود. بنابراین، در حالی که 88 کلید وجود دارد، تنها 12 نت مختلف وجود دارد که باید یاد بگیرید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود