آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی کلیک ویو (QlikView)

QlikView یک بستر کشف کسب و کار است که self-service BI خود را برای همه کاربران مشاغل سازمان ها فراهم می کند. با QlikView، می توانید داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و از اکتشافات داده خود برای پشتیبانی از تصمیم گیری استفاده کنید. QlikView به شما امکان می دهد تا به سؤالات خود بپرسید و به آنها پاسخ دهید و مسیرهای خود را دنبال کنید و این شما و همکارانتان را قادر می سازد تا به طور مشترک تصمیم گیری کنند.

QlikView یک برنامه هوشمند کسب و کار است که به سازمان های بزرگ و کوچک در کشف داده ها کمک می کند. بیش از 30،000 سازمان از QlikView برای درک داده ها و بکارگیری از QlikView در تصمیم گیری استراتژیک استفاده می کنند. QlikView اطلاعات را به صورت بصری ارائه می دهد که زمینه را برای داده ها در فرمت غنی اما ساده فراهم می کند.

در هسته QlikView موتور نرم افزاری ثبت شده ما قرار دارد که نمایش داده های جدیدی از پرواز را ایجاد می کند. QlikView داده ها را فشرده می کند و آن را در حافظه نگه می دارد، جایی که برای کاوش های فوری توسط چندین کاربر در دسترس است. برای مجموعه داده های بسیار بزرگ برای جا افتادن در حافظه، QlikView مستقیماً به منبع داده متصل می شود. QlikView بدون در نظر گرفتن مکانی که در آن ذخیره شده است، یک تجربه انجمنی مشترک در تمام داده های مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل ارائه می دهد. می توانید از هر جایی شروع کنید و به هر کجا بروید. و محدود به مسیرهای از پیش تعیین شده یا داشبورد از پیش تنظیم شده نیست.

اجزای کلیک ویو (QlikView)

QlikView دارای 3 جزء اصلی است:

QlikView Desktop

نوعی ابزار توسعه برای استخراج داده، ایجاد مدل متغیر، رابط کاربری گرافیکی یا visualization های داشبورد می باشد.

QlikView Server

برنامه های QlikView در QlikView Server ذخیره می شوند. این ارتباط بین مشتریان و برنامه های QlikView را مدیریت می کند.

QlikView Publisher

دانلود داده ها از منابع داده مختلف و توزیع اسناد QlikView به کاربر نهایی را انجام می دهد.

ویژگی های کلیک ویو (QlikView)

QlikView جداول جداگانه را در موتور وابسته به حافظه خود ذخیره می کند. مجموعه داده ها می تواند صدها جدول با هزاران فیلد باشد. داده ها را به صورت فشرده بارگذاری می کند و نیاز به اتصال به پایگاه داده را کاهش می دهد. QlikView دارای یک قابلیت اسکریپت بسیار قوی است که امکان تغییر داده را فراهم می کند. QlikView می تواند استخراج یا انتقال و بارگذاری داده ها با استفاده از اسکریپت انجام دهد. موتور QlikView تراکم بر روی fly را بر اساس انتخاب های کاربر محاسبه می کند. زمان توسعه کوتاهتری دارد. راه حل QlikView می تواند برای سازمان بزرگ و کوچک اجرا شود. در ابتدا یک سازمان می تواند یک راه حل کوچک را پیاده سازی کند، اما همانگونه که داده ها و گروه کاربر رشد می کند، راه حل نیز می تواند با آن رشد کند. QlikView یک نرم افزار مجاز است و گزینه های صدور مجوزهای مختلف را فراهم می کند.

QlikView دارای فناوری انحصاری است که به شما این امکان را می دهد تا بسیاری از ویژگی های مفید را در ایجاد گزارش های پیشرفته از چندین منبع داده سریع داشته باشید. در زیر لیستی از ویژگی هایی وجود دارد که QlikView را بسیار منحصر به فرد می کند.

  • انجمن داده بصورت خودکار حفظ می شود: QlikView بطور خودکار رابطه بین هر قطعه از داده های موجود در مجموعه داده را تشخیص می دهد. کاربران نیازی به پیکربندی رابطه بین موجودیت داده های مختلف ندارند.
  • داده ها در حافظه برای چندین کاربر ذخیره می شود: برای تجربه کاربر فوق العاده سریع، ساختار، داده و محاسبات یک گزارش همه در حافظه (RAM) سرور نگهداری می شوند.
  • مصالح در صورت نیاز در پرواز محاسبه می شود: از آنجا که داده ها در حافظه نگه داشته می شوند، محاسبات در پرواز انجام می شوند. نیازی به ذخیره مقادیر پیش محاسبه شده قبل نیست.
  • QlikView به شدت از یک دیکشنری داده استفاده می کند: فقط مقادیر اساسی داده ها در حافظه برای هر تجزیه و تحلیل مورد نیاز است. از این رو، داده های اصلی را در اندازه بسیار کمی فشرده می کند.
  • رابطه بصری با استفاده از رنگ ها: رابطه بین داده ها با پیکان یا خطوط بلکه با رنگ ها نشان داده نمی شود. انتخاب یک قطعه از داده ها به داده های مرتبط و رنگ دیگری به داده های غیر مرتبط رنگ خاص می بخشد.
  • جستجوهای مستقیم و غیرمستقیم: به جای دادن مقدار مستقیم که یک کاربر به دنبال آن است، آنها می توانند برخی از داده های مرتبط را وارد کرده و به دلیل ارتباط داده نتیجه دقیقی کسب کنند. البته آنها همچنین می توانند مستقیماً یک مقدار را جستجو کنند.

معماری کلیک ویو (QlikView)

QlikView به عنوان یک پیشرو در کسب و کار کشف اکتشاف، با رویکردی بسیار متفاوت در زمینه کشف داده نسبت به سایر سیستم عامل های سنتی ساخته شده است. QlikView ابتدا یک کوئری ایجاد نمی کند و سپس نتیجه را بر اساس پرس و جو واکشی می کند. در عوض، به محض بارگیری ارتباط بین اشیاء مختلف داده را ایجاد می کند و کاربر را وادار می کند تا داده ها را به هر شکلی کشف کند. هیچ مسیری برای داده های از پیش تعریف شده وجود ندارد. مسیرهای حفره ای داده تا زمانی که داده ها در دسترس و مرتبط باشند می توانند از هر جهت اتفاق بیفتند. البته یک کاربر همچنین با استفاده از رویکرد مدل سازی داده موجود در QlikView می تواند در ایجاد ارتباط بین عناصر داده ای نقش داشته باشد.

معماری QlikView از یک قسمت فرانت اند برای ویژوال سازی داده های پردازش شده و یک بک اند برای ارائه مکانیسم امنیتی و انتشار اسناد کاربر QlikView تشکیل شده است. نمودار داده شده در زیر، کار داخلی QlikView را نشان می دهد. در مورد معماری به تفصیل در زیر تصویر بحث شده است.

معماری کیولیک ویو

فرانت اند

فرانت اند در QlikView یک نقطه دسترسی مبتنی بر مرورگر برای مشاهده اسناد QlikView است. این برنامه شامل QlikView Server است که عمدتاً توسط کاربران تجارت برای دسترسی به گزارش های BI ایجاد شده از طریق اینترنت یا URL درون شبکه استفاده می شود.

کاربران مشاغل با استفاده از این قسمت فرانت اند با داده ها اکتشاف و تعامل می کنند و نتیجه گیری در مورد داده ها به دست می آورند. آنها همچنین با سایر کاربران در مورد مجموعه معینی از گزارش ها با به اشتراک گذاشتن بینش ها و کاوش داده ها در کنار یکدیگر، در real-time یا خارج از خط همکاری می کنند. این اسناد کاربر به فرمت qvw. است که می تواند به عنوان یک سند مستقل در سیستم عامل ویندوز نیز ذخیره شود. سرور QlikView در قسمت فرانت اند ارتباطات کلاینت-سرور بین کاربر و سیستم QlikView بک اند را مدیریت می کند.

بک اند

QlikView بک اند از QlikView desktop و QlikView publisher تشکیل شده است. QlikView desktop یک محیط ویندوز wizard-driven است که دارای ویژگی هایی برای دانلود و تبدیل داده ها از منبع آن است. از ویژگی drag and drop برای ایجاد طرح GUI گزارش هایی که در قسمت فرانت اند آن قابل مشاهده است استفاده می شود. انواع فایل ها، که توسط QlikView desktop ایجاد شده اند با پسوند qvw. ذخیره می شوند. این فایل هایی هستند که در قسمت فرانت اند به سرور QlikView منتقل می شوند که این فایل ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین فایل های qvw. برای ذخیره سازی فایل های داده داخلی که به عنوان فایل های qvd. شناخته می شوند، قابل تغییر هستند. آنها فایل های باینری هستند و نه اجزای GUI، که فقط داده ها را شامل می شوند.

QlikView publisher به عنوان یک سرویس توزیع برای توزیع اسناد qvw. در بین سرورها و کاربران مختلف QlikView استفاده می شود. این مجوزها و امتیازات دسترسی را کنترل می کند. همچنین بارگیری مستقیم داده ها از منابع داده را با استفاده از رشته های اتصال تعریف شده در فایل های qvw. انجام می دهد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود