آموزش sap

در این بخش می خوانید:

SAP چیست؟

SAP به معنای "اپلیکیش های سیستمی و محصولات در پردازش داده ها" می باشد. 

سیستم نرم افزار SAP در سال 1971 توسط پنج مهندس IBM به نام های Hopp ،Wellenreuther ،Hector ،Tschira و Plattner که روی یک پروژه داخلی با هم کار کردند، توسعه یافت. در ژوئن 1972، آنها IBM را ترک کردند و شرکت SAP را تأسیس کردند. امروزه SAP یا SAP SE یک شرکت نرم افزاری چندملیتی است که دفتر مرکزی آن به طور رسمی در والدورف، بادن-وورتمبرگ، آلمان قرار دارد. این شرکت مشهور دارای سهام معامله شده در بورس با دفاتر منطقه ای در 180 کشور جهان است و به بیش از 425000 مشتری در سراسر جهان خدمات ارائه می دهد. «SAP متعهد به حمایت از هر مشتری برای تبدیل شدن به یک کسب‌ و کار با بهترین مدیریت است» و 80 درصد از بازار خود را به‌عنوان SME (شرکت‌ های کوچک متوسط) حساب می‌ کند.

SAP با 47 سال حضور به عنوان بزرگترین ارائه دهنده نرم افزارهای کاربردی سازمانی در جهان شناخته می شود. مجموعه نرم‌ افزار SAP راه‌حل‌ های پایانی را ارائه می‌ دهد و اکثر نیازهای تجاری مشتریان خود را پوشش می‌ دهد، خواه یک نگرانی مالی، عملیاتی، منابع انسانی یا تجارت الکترونیک باشد. اگرچه SAP به دلیل راه حل های ERP خود در جهان شناخته شده، اما سبد نرم افزاری آن از یک کاتالوگ محصولات گسترده تشکیل شده است.

تاریخچه شرکت SAP

در وهله اول، این نرم افزار معروف ERP (برنامه ریزی منابع سازمانی) است که می توان از آن به عنوان یک سیستم متمرکز نام برد. اولین نسخه SAP ERP که به عنوان یک سیستم حسابداری مالی کامل راه اندازی شد، با نام SAP/R1 برای پردازش داده های بلادرنگ شناخته شد. نرم افزار SAP R/1 قابلیت های تکنولوژیکی پیشرفته ای را نشان می دهد که در آن معماری یک لایه شامل سه لایه (Presentation + Application + Database) در یک سرور سیستم است.

دوره های آنلاین sap

اگرچه ما از یک نرم افزار ERP صحبت می کنیم، اما باید از آن به عنوان یک سیستم ERP یاد کنیم. چرا؟ زیرا یک ERP به عنوان محیط اصلی یا واحد مرکزی عمل می کند که همه اجزا را یکپارچه می کند و یک کسب و کار را قادر می سازد از طریق اتصالات توسط همه منابع اعم از انسانی، مادی، مالی و فرآیندها فعالیت کند.

در سال 1979 SAP R/2، یک معماری دو لایه، برای مدیریت زبان‌ ها و ارزهای مختلف منتشر شد. این سه لایه در دو سرور مجزا (سرور یک برای ارائه و سرور دو برای اپلیکیشن و پایگاه داده) نصب شدند.

طبیعتا SAP به ارائه محصولات بهتر ادامه داد و R/2 را به R/3 ارتقا داد، نسخه کلاینت یا سرور نرم افزار که در آن سه لایه Presentation ،Application و Database هر کدام در سرورهای جداگانه نصب شده بودند.

در دهه 1990 بسیاری از ماژول های جدید به سیستم اصلی حسابداری و کنترل مالی FI CO اضافه شدند: مدیریت متریال MM (خرید، موجودی و داده های اصلی)، مدیریت انبار WM، برنامه ریزی تولید PP، فروش و توزیع SD، منابع انسانی و چندین مورد دیگر. 

SAP با ایجاد چندین مکمل برای نرم افزار ERP مانند: انبار داده سازمانی SAP BW Business Warehouse  و CRM (مدیریت ارتباط با مشتری)، اپلیکشن SCM (مدیریت زنجیره تامین) و غیره رشد کرد.

از سال 2008، SAP پیشنهاد خود را با خرید Business Objects ،Ariba ،SuccessFactors ،hybris و راه حل های Concur گسترش داد.

SAP HANA: پایگاه داده جدید درون حافظه (In-Memory Database)

در سال 2010، SAP پایگاه داده حافظه خود را با نام SAP HANA منتشر کرد که برای پشتیبانی از حجم بالای داده و امکان تجزیه و تحلیل بلادرنگ طراحی شده است. این پایگاه داده SAP HANA همچنین به پایه و پلتفرم فناوری برای استراتژی رایانش ابری آنها با SAP Cloud Platform (SCP) تبدیل خواهد شد.

SAP S/4HANA - بررسی Intelligent ERP

توانایی های جدید SAP HANA همچنین باعث شد SAP به طور کامل ERP خود را دوباره طراحی کند تا اولین Intelligent ERP را با نام SAP S/4HANA به مشتریان خود ارائه دهد. S/4HANA اولین بار در سال 2015 منتشر شد و برای کارآمدتر کردن کاربران SAP ERP با فرآیندهای بهتر و ساده تر، رابط کاربری بهتر (SAP Fiori)، بینش و تجزیه و تحلیل بلادرنگ، تسک های خودکار و حتی پیش بینی، یادگیری ماشینی و ویژگی های تعبیه شده هوش مصنوعی طراحی شد.

نمودار زیر تکامل SAP ERP را در زمان نشان می دهد:

تکامل sap

S/4HANA که اولین بار به صورت on-premise منتشر شد، به عنوان «هسته دیجیتال» مجموعه SAP در نظر گرفته می‌ شد، اکنون در فضای ابری (SaaS)، چه در نسخه multi-tenant (ابر عمومی) یا یک نسخه single-tenant نیز در دسترس است (ابر خصوصی).

SAP S/4HANA یک نرم افزار ERP نسل بعدی را ارائه می دهد. پلتفرم آن شامل فناوری‌ های مدرن از جمله کلان داده، اینترنت اشیا (IoT)، داده‌ های تحرک و بلادرنگ است که به راحتی برای همه کاربران از طریق تبلت، تلفن‌ های هوشمند و رایانه قابل دسترسی است.

SAP با S/4HANA به مرز جدیدی به نام سازمان هوشمند رسیده است.

سازمان هوشمند با SAP

سازمان هوشمند چیست؟ سازمان هوشمند در مورد استراتژی کسب و کار است که امکان تبدیل سریع داده به بینش یا تجزیه و تحلیل پیش بینی را فراهم می کند. سازمان هوشمند در مورد پرورش اتوماسیون فرآیند، نوآوری و تجربیات بهینه است.

انواع مختلفی از راه حل های ERP وجود دارد. SAP S/4HANA برای پاسخگویی که متناسب با نیازهای خاص صنعت توسعه یافته است. خواه مدیریت مالی، خرید، تولید یا موجودی، S/4HANA شما را در تصمیم گیری آگاهانه در هر زمان راهنمایی می کند. SAP S/4HANA فناوری پیشرو است که برای نوآوری ساخته شده است زیرا از مزایای فراوان صنعت 4.0 بهره می برد.

یادگیری sap

چرا نرم افزار SAP را انتخاب کنید؟

برای بهبود بهره وری و سودآوری از طریق بهینه سازی فرآیند و راه حل های نوآورانه سازمان خود از SAP استفاده کنید. برای دسترسی به یک ERP هوشمند (S/4HANA) و به کل مجموعه محصولات SAP که متناسب با نیازهای تجاری شما طراحی شده است.

تفاوت بین SAP BI ،SAP BW ،SAP BO چیست؟

در واقع، بسیار ساده است. BI مخفف Business Intelligence یا هوش تجاری است، یک اصطلاح عمومی برای آنچه که مربوط به تصمیم گیری، تجزیه و تحلیل داده ها و گزارش است. اصطلاح BI هیچ ربطی به SAP نداشت... این تا لحظه ای بود که ناشر نرم افزار پس از خرید برنامه های اضافی، این نام مخفف را به پیشنهاد خود مرتبط کرد. در واقع، در اصل، تنها برنامه SAP که در هوش تجاری قرار داشت، SAP BW بود. SAP BW که هنوز پس از 20 سال در مجموعه آن قرار دارد، یک انبار داده است که برای بارگیری، تبدیل و ذخیره داده های مدل سازی شده به مکعب ها برای اهداف تجزیه و تحلیل در نظر گرفته شده است. اگرچه این پیشنهاد شامل یک ویرایشگر کوئری و ارائه داده است، اما در اواسط دهه 2000 در رقابت با سایر راه حل های تخصصی در این بخش مشکل داشت. به همین دلیل، در سال 2007، SAP Business Objects و همچنین مجموعه برنامه‌ های قالب‌ بندی اطلاعات خود را خریداری کرد و در نتیجه موقعیت خود را به عنوان یک بازیگر کلیدی در بازار هوش تجاری تثبیت کرد.

سپس SAP از خرید Business Objects و نیاز به شفاف سازی موقعیت این بسته جدید برای استفاده از اصطلاح بسیار مرسوم "BI" و در نتیجه برچسب زدن برخی از محصولات خود استفاده می کند. از آن زمان به بعد، SAP BW برای راه حل ذخیره سازی SAP BI نامیده می شود، در حالی که Business Object ها برای قالب بندی داده ها به SAP BO یا BOBJ تغییر نام می دهند. 

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود