آموزش stm32 یادگیری و دوره های آموزشی stm32

در این بخش می خوانید:

معرفی STM32

سری های STM32 برخی از محبوب ترین میکروکنترلرهای مورد استفاده در طیف گسترده ای از محصولات هستند. آنها همچنین یک پایگاه پشتیبانی عالی از انجمن های توسعه میکروکنترلرهای متعدد دارند. این خانواده از میکروکنترلرهای STMicroelectronics بر اساس هسته پردازنده 32 بیتی ARM Cortex-M ساخته شده است. میکروکنترلرهای STM32 تعداد زیادی لوازم جانبی ارتباطی سریال و موازی را ارائه می دهند که می توانند با انواع قطعات الکترونیکی از جمله سنسورها، نمایشگرها، دوربین ها، موتورها و غیره ارتباط برقرار کنند. همه انواع STM32 دارای حافظه داخلی فلش و رم هستند.

دامنه عملکرد موجود با STM32 بسیار گسترده است. برخی از ابتدایی ترین انواع شامل زیر سری STM32F0 و STM32F1 هستند که با فرکانس ساعت تنها 24 مگاهرتز شروع می شوند و در بسته هایی با حداقل 16 پین موجود هستند. از طرف دیگر، STM32H7 تا 400 مگاهرتز کار می کند و در بسته هایی با حداکثر 240 پین موجود است. مدل‌های پیشرفته‌تر با واحدهای ممیز شناور (FPU) برای برنامه‌هایی با نیازهای پردازش عددی جدی در دسترس هستند. این مدل های پیشرفته تر، مرز بین میکروکنترلر و ریزپردازنده را محو می کنند. در نهایت، زیر مجموعه STM32L به طور خاص برای برنامه های پرتابل کم مصرف که از یک باتری کوچک اجرا می شوند، طراحی شده است.

ابزارهای توسعه

ابزارهای توسعه برای توسعه کد، برنامه نویسی میکروکنترلر و تست/اشکال زدایی کد مورد نیاز است. ابزارهای توسعه عبارتند از:

  • کامپایلر
  • دیباگر
  • برنامه نویسی سریال مدار (ICSP)

در زیر برنامه نویسی STM32 از طریق برنامه نویس سریال مدار (ICSP) را مشاهده می کنید.

Programming STM32

چندین ابزار توسعه نرم افزار برای توسعه کد در میکروکنترلرهای STM32 وجود دارد. ابزارهای نرم افزاری به عنوان محیط های توسعه یکپارچه (IDE) در دسترس هستند که همه ابزارهای لازم را در یک محیط یکپارچه ترکیب می کند.

دو بسته توسعه رایج عبارتند از:

  • Keil MDK ARM (uVison5 IDE) – MDK ARM IDE یک محیط توسعه بسیار پایدار است که به صورت رایگان قابل دانلود است. این امکان توسعه کد تا اندازه برنامه 32 کیلوبایت را فراهم می کند. برای توسعه برنامه‌های بزرگتر، باید یک نسخه پریمیوم خریداری شود.
  • CoIDE - یک زنجیره ابزار رایگان که بر اساس یک نسخه کوتاه شده از Eclipse IDE یکپارچه شده همراه با یک نسخه ARM تعبیه شده از کامپایلر رایگان GCC است.

همچنین چندین IDE دیگر برای استفاده با میکروکنترلرهای STM32 در دسترس هستند. 

  • Keil U-Link 2
  • Segger J-Link
  • ST-Link
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود