آموزش های شبکه های بی سیم (Wireless)

 

در این صفحه می خوانیم:

 

شبکه بی سیم 

یک شبکه محلی (WLAN) از امواج رادیویی برای اتصال دستگاه هایی مانند لپ تاپ و تلفن همراه به اینترنت و شبکه تجاری شما و برنامه های کاربردی آن استفاده می کند.شبکه های بی سیم شبکه های کامپیوتری هستند که با هیچ نوع کابلی به هم متصل نمی شوند. استفاده از یک شبکه بی سیم به شرکت ها این امکان را می دهد که از فرآیند پرهزینه وارد کردن کابل ها به ساختمان ها یا به عنوان اتصال بین مکان های مختلف تجهیزات اجتناب کنند. اساس سیستم های بی سیم امواج رادیویی هستند، پیاده سازی که در سطح فیزیکی ساختار شبکه صورت می گیرد.

شبکه های بی سیم از امواج رادیویی برای اتصال دستگاه هایی مانند لپ تاپ به اینترنت، شبکه تجاری و برنامه های کاربردی استفاده می کنند. وقتی لپ‌تاپ‌ها به نقاط وای فای در مکان‌های عمومی متصل می‌شوند، اتصال به شبکه بی‌سیم آن کسب‌وکار برقرار می‌شود.

چهار نوع اصلی از شبکه های بی سیم وجود دارد:

 • شبکه محلی بی سیم (WLAN): دو یا چند دستگاه را با استفاده از روش توزیع بی سیم پیوند می دهد و از طریق نقاط دسترسی به اینترنت گسترده تر ارتباط برقرار می کند.
 • شبکه های شهری بی سیم (man): چندین شبکه بی سیم را به هم متصل می کند.
 • شبکه گسترده بی سیم (wan): مناطق وسیعی مانند شهرها و شهرهای مجاور را پوشش می دهد.
 • شبکه شخصی بی‌سیم (pan): دستگاه‌ها را در یک بازه کوتاه، معمولاً در دسترس افراد، به هم متصل می‌کند.

 

شبکه وای فای یا بی سیم در مقابل شبکه سیمی چیست؟

یک شبکه بی سیم به دستگاه ها اجازه می دهد تا به شبکه متصل بمانند اما بدون اتصال به هر سیمی پرسه بزنند. نقاط دسترسی سیگنال‌های وای‌فای را تقویت می‌کنند، بنابراین دستگاه می‌تواند از روتر دور باشد، اما همچنان به شبکه متصل باشد. وقتی به یک نقطه اتصال وای فای در یک کافه، هتل، سالن فرودگاه یا مکان عمومی دیگری متصل می شوید، به شبکه بی سیم آن کسب و کار متصل می شوید.

یک شبکه سیمی از کابل ها برای اتصال دستگاه هایی مانند لپ تاپ یا رایانه های رومیزی به اینترنت یا شبکه دیگری استفاده می کند. یک شبکه سیمی در مقایسه با یک شبکه بی سیم دارای معایبی است. بزرگترین عیب این است که دستگاه شما به یک روتر متصل است. رایج ترین شبکه های سیمی از کابل هایی استفاده می کنند که از یک طرف به یک پورت اترنت در روتر شبکه و از طرف دیگر به یک کامپیوتر یا دستگاه دیگر متصل می شوند.

قبلاً تصور می شد که شبکه های سیمی سریعتر و ایمن تر از شبکه های بی سیم هستند. اما پیشرفت‌های مستمر در فناوری شبکه‌های بی‌سیم مانند استاندارد شبکه‌ای Wi-Fi 6، تفاوت‌های سرعت و امنیت بین شبکه‌های سیمی و بی‌سیم را از بین برده است.

 

آموزش های شبکه های بی سیم (Wireless)

مزایای شبکه بی سیم وای فای چیست؟

کسب و کارها می توانند مزایای زیادی از شبکه بی سیم سیسکو داشته باشند، از جمله:

 • راحتی: از هر مکانی در منطقه تحت پوشش شبکه بی سیم یا از هر نقطه اتصال وای فای به منابع شبکه خود دسترسی داشته باشید.
 • تحرک: شما به میز خود بسته نیستید، همانطور که با اتصال سیمی هستید. به عنوان مثال، شما و کارمندانتان می توانید در جلسات اتاق کنفرانس آنلاین شوید.
 • بهره وری: دسترسی بی سیم به اینترنت و برنامه ها و منابع کلیدی شرکت شما به کارکنان شما کمک می کند تا کار را انجام دهند و همکاری را تشویق می کند.
 • راه‌اندازی آسان: نیازی به اتصال کابل‌ها ندارید، بنابراین نصب می‌تواند سریع و مقرون به صرفه باشد.
 • قابلیت گسترش: شما می توانید به راحتی شبکه های بی سیم را با تجهیزات موجود گسترش دهید، در حالی که یک شبکه سیمی ممکن است به سیم کشی اضافی نیاز داشته باشد.
 • امنیت: پیشرفت‌ها در شبکه‌های بی‌سیم، حفاظت‌های امنیتی قوی ارائه می‌کنند.
 • کاهش هزینه: چون شبکه‌های بی‌سیم هزینه‌های سیم‌کشی را حذف یا کاهش می‌دهند، ممکن است هزینه کارکرد آن‌ها نسبت به شبکه‌های سیمی کمتر باشد.

 

نحوه استقرار یک شبکه بی سیم

برای ایجاد شبکه بی سیم خود، می توانید بین سه نوع استقرار انتخاب کنید: استقرار متمرکز، استقرار همگرا و استقرار مبتنی بر ابر. به کمک نیاز دارید تا بفهمید کدام استقرار برای کسب و کار شما بهترین است؟ با یک متخصص صحبت کنید

1. استقرار متمرکز

متداول‌ترین نوع سیستم شبکه‌های بی‌سیم، استقرار متمرکز به‌طور سنتی در محوطه‌هایی که ساختمان‌ها و شبکه‌ها در مجاورت یکدیگر هستند، استفاده می‌شود. این استقرار شبکه بی سیم را یکپارچه می کند، که ارتقاء را آسان تر می کند و عملکرد پیشرفته بی سیم را تسهیل می کند. کنترلرها در محل هستند و در یک مکان متمرکز نصب می شوند.

2. استقرار همگرا

برای پردیس های کوچک یا دفاتر شعبه، استقرار همگرا در اتصالات بی سیم و سیمی سازگاری دارد. این استقرار سیمی و بی سیم را در یک دستگاه شبکه - یک سوئیچ دسترسی - همگرا می کند و نقش دوگانه سوئیچ و کنترل کننده بی سیم را انجام می دهد.

3. استقرار مبتنی بر ابر

این سیستم از ابر برای مدیریت دستگاه های شبکه مستقر در محل در مکان های مختلف استفاده می کند. راه حل به دستگاه های سیسکو مراکی با مدیریت ابری نیاز دارد که دید کامل شبکه را از طریق داشبورد خود فراهم می کنند.

 

 

 

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود