آموزش بیولوژی یا زیست شناسی

در این بخش می خوانید:

زیست شناسی (Biology) چیست؟

زیست شناسی، مطالعه موجودات زنده و فرآیندهای حیاتی آنها می باشد. این رشته به تمام جنبه های فیزیکوشیمیایی زندگی می پردازد. گرایش مدرن به تحقیقات بین رشته ای و یکسان سازی دانش و تحقیقات علمی در زمینه های مختلف باعث همپوشانی چشمگیر رشته زیست شناسی با سایر رشته های علمی شده است. اصول مدرن سایر رشته ها - برای مثال، شیمی، پزشکی و فیزیک - با اصول زیست شناسی در زمینه هایی مانند بیوشیمی، زیست پزشکی و بیوفیزیک ادغام شده اند.

زیست‌ شناسی برای سهولت مطالعه به شاخه‌های جداگانه تقسیم می‌شود، اگرچه همه زیربخش‌ ها با اصول اولیه به هم مرتبط هستند. بنابراین، در حالی که مرسوم است که مطالعه گیاهان (گیاه شناسی) را از مطالعه حیوانات (جانورشناسی)، و مطالعه ساختار موجودات (مورفولوژی) از عملکرد (فیزیولوژی) جدا کنیم، همه موجودات زنده در برخی از بیولوژیک مشترک هستند.  برای مثال، ابزارهای مختلف تولید مثل، تقسیم سلولی، و انتقال مواد ژنتیکی.

زیست شناسی اغلب بر اساس سطوحی که با واحدهای اساسی زندگی سروکار دارد، مورد بررسی قرار می گیرد. به عنوان مثال، در سطح زیست شناسی مولکولی، زندگی به عنوان تجلی دگرگونی های شیمیایی و انرژی در نظر گرفته می شود که در میان بسیاری از اجزای شیمیایی تشکیل دهنده یک موجود زنده رخ می دهد. در نتیجه پیشرفت روزافزون ابزارها و تکنیک های آزمایشگاهی قدرتمند و دقیق، می توان نه تنها سازمان فیزیکوشیمیایی نهایی مولکول های موجود در ماده زنده، بلکه همچنین نحوه تولید مثل ماده زنده را با دقت بالا درک و تعریف کرد. در سطح مولکولی به ویژه برای این پیشرفت ها، ظهور علم ژنومیک در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم بسیار مهم بود.

زیست شناسی سلولی مطالعه سلول ها - واحدهای اساسی ساختار و عملکرد موجودات زنده است. سلول ها برای اولین بار در قرن هفدهم، زمانی که میکروسکوپ مرکب اختراع شد، مشاهده شد. قبل از آن زمان، ارگانیسم فردی به عنوان یک کل در زمینه ای به نام زیست شناسی ارگانیسمی مورد مطالعه قرار می گرفت. آن حوزه تحقیقاتی جزء مهم علوم زیستی باقی ماند. زیست‌ شناسی جمعیت به گروه‌ ها یا جمعیت‌ هایی از موجودات می‌ پردازد که در یک منطقه یا منطقه خاص ساکن هستند. در آن سطح، مطالعاتی درباره نقش‌ هایی که انواع خاصی از گیاهان و جانوران در روابط متقابل پیچیده و خود تداوم‌ یافته بین دنیای زنده و غیرزنده وجود دارد، و همچنین مطالعات کنترل‌های داخلی که این روابط را به طور طبیعی حفظ می‌کنند، شامل می‌شود. این سطوح مبتنی بر مولکول‌ها، سلول‌ها، موجودات کامل و جمعیت‌ها ممکن است بیشتر برای مطالعه تقسیم‌ بندی شوند و باعث ایجاد تخصص‌ هایی مانند مورفولوژی، بیوفیزیک، بیوشیمی، ژنتیک، اپی ژنتیک و اکولوژی شود. رشته ای از زیست شناسی ممکن است به ویژه با بررسی یک نوع موجود زنده برای مثال، مطالعه پرندگان در پرنده شناسی، مطالعه ماهی ها در ایکتیولوژی، یا مطالعه میکروارگانیسم ها در میکروبیولوژی مرتبط باشد.

موجودات زنده بر حسب فعالیت ها یا عملکردهایی که در موجودات غیرزنده وجود ندارند تعریف می شوند. فرآیندهای زندگی هر موجودی توسط مواد خاصی که در ساختارهای مشخصی مونتاژ شده اند انجام می شود. بنابراین، یک موجود زنده را می توان به عنوان سیستم یا ساختاری تعریف کرد که تولید مثل می کند، با محیط خود در یک دوره زمانی تغییر می کند و فردیت خود را با متابولیسم ثابت و مداوم حفظ می کند.

زیست‌ شناسی به‌عنوان رشته‌ ای از علم به ما کمک می‌ کند تا دنیای زنده و روش‌ های عملکرد، تکامل و تعامل گونه‌ های متعدد آن (از جمله انسان‌ها) را درک کنیم. پیشرفت در پزشکی، کشاورزی، بیوتکنولوژی و بسیاری دیگر از زمینه های زیست شناسی باعث بهبود کیفیت زندگی شده است. زمینه‌هایی مانند ژنتیک و تکامل بینشی به گذشته می‌ دهند و می‌ توانند به شکل‌ دهی آینده کمک کنند، و تحقیقات در اکولوژی و حفاظت از چگونگی محافظت از تنوع زیستی ارزشمند این سیاره نشان می‌دهد.

یادگیری بیولوژی

آموزش زیست شناسی

برنامه آموزشی گیت در زمینه زیست شناسی در حال گسترش است. ما دوره‌ هایی را ارائه می‌ دهیم که متناسب با همه علایق و شایستگی‌ها، از دانش‌ جویان مشتاق گرفته تا حرفه‌ای‌ های سطح بالا باشد. هدف ما ترویج علاقه به زیست شناسی و توانمند سازی افراد برای ادامه پیشرفت حرفه ای خود است. همه شرکت‌ کنندگانی که دوره‌های آموزشی ما را تکمیل می‌کنند، می توانند سطح دانش خود را با برترین مدرسان دنیا ارتقا دهند. 

شما با آموزش های آنلاین زیست شناسی مطالعه زیست شناسی را با سلول آغاز می کنید که بلوک اصلی ساختمان هر موجود زنده ای است. درک ساختار، عملکرد و چرخه زندگی یک سلول برای مطالعه همه علوم زیستی اساسی بخش حیاتی می باشد. ایجاد دانش بنیادی قوی از زیست شناسی سلولی ممکن است به فراگیران کمک کند تا به حوزه ها یا تخصص های مختلف بیولوژیکی منشعب شوند.

بیاموزید که چگونه از ابزارهای مولکولی برای مطالعه زیست شناسی استفاده کنید، چگونه اجزای سازنده زندگی را توصیف کنید، و چگونه تعاملات آنها ساختار و عملکرد را در زیست شناسی دیکته می کند. اسرار بیوشیمی، ژنتیک و زیست‌شناسی مولکولی را با دوره‌های پیشرفته‌تر که عمیق‌تر به موضوعات تخصصی می‌پردازند، کاوش کنید.

علاقه به زیست شناسی می تواند دانش جویان را در مسیرهای شغلی زیادی سوق دهد. افراد می توانند در مشاغلی که همه انواع صنایع را در بر می گیرند، روی گیاهان، حیوانات یا انسان ها تمرکز کنند.

مشاغل بالقوه ای که از زیست شناسی استفاده می کنند عبارتند از:

  • دکتر یا پرستار
  • محقق پزشکی
  • گیاه شناس
  • جانورشناس
  • اپیدمیولوژیست
  • جامعه شناس

چه خودتان را در حال کار در بیمارستان در حال کمک به بیماران یا مطالعه گیاهان و حیوانات در جنگل ببینید، یادگیری زیست شناسی می تواند شما را در مسیر شغلی جدید و هیجان انگیزی قرار دهد. سفر یادگیری خود را از امروز شروع کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود