آموزش کتیا

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی کتیا (CATIA)

CATIA مخفف برنامه کاربردی تعاملی سه بعدی با کمک رایانه است. این نرم افزار یکی از نرم افزارهای پیشرو در زمینه سه بعدی است که توسط سازمان ها در صنایع مختلف اعم از هوافضا، خودرو تا محصولات مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. CATIA یک مجموعه نرم افزاری سه بعدی با چند پلتفرم است که توسط Dassault Systemes ساخته شده است و شامل CAD،CAM و همچنین CAE است. Dassault یک غول مهندسی فرانسوی است که در زمینه حمل و نقل هوایی، طراحی سه بعدی، مدل های دیجیتال سه بعدی و نرم افزار مدیریت چرخه محصول (PLM) فعالیت دارد.

CATIA یک ابزار مدل سازی جامد است که ویژگی های پارامتری سه بعدی را با ابزارهای دو بعدی متحد می کند و همچنین هر فرایند طراحی به ساخت را مورد بررسی قرار می دهد. علاوه بر ایجاد مدل ها و مجتمع های جامد، CATIA همچنین نمایی از نقاشی دو بعدی ارتوگرافی، ایزومتریک یا مفصل را فراهم می کند. همچنین امکان تولید ابعاد مدل و ایجاد ابعاد مرجع در نماهای ترسیم وجود دارد. خاصیت مشترک دو طرفه CATIA تضمین می کند که تغییرات انجام شده در مدل در نماهای طراحی و برعکس منعکس شده است.

تاریخچه کتیا (CATIA)

اولین نسخه CATIA به سال 1977 باز می گردد و این مجموعه نرم افزار بیش از 30 سال بعد هنوز ادامه دارد. در حالی که CATIA V6 به تازگی منتشر شده است، محبوب ترین نسخه CATIA V5 است که در سال 1998 معرفی شد. به گفته این، توجه به این نکته ضروری است که هر نسخه CATIA عملکرد اضافی قابل توجهی را ارائه می دهد. به عنوان مثال، V4 پیشرفت هایی را به محصول مدل سازی مونتاژ ارائه داد که شامل مدیریت آسان مونتاژ مبتنی بر درخت گرافیکی برای استفاده می شود. V5 و V6 شاهد تغییر در نحوه برخورد با داده ها بودند. سیستم های Dassault معمولاً برای هر نسخه به روزرسانی های جدید، نسخه ها و رفع اشکال را ارائه می دهند. نرم افزار CATIA با زبان سی پلاس پلاس نوشته شده است. این برنامه هم در یونیکس و هم در ویندوز اجرا می شود.

ویژگی های کتیا (CATIA)

از مزایای اصلی CATIA می توان به سیستم انضباطی آن، طراحی و ترسیم فناوری، بینش های مهندسی، توسعه چند پلتفرمی، انطباق بازار و همکاری فعال اشاره کرد. در اینجا درباره آن ها توضیحاتی را ارائه کرده ایم:

سیستم انضباطی

CATIA وقتی به پیشرفت و توسعه محصول می پردازد، رویکردی چند نظم و انضباطی را طی می کند. این امر به کمک برخی از رشته های مختلف برای کمک به شرکت ها در توسعه و بررسی محصولات جدید می پردازد.

فناوری طراحی و ارائه

کاربران می توانند به ابزارهای مختلفی دسترسی پیدا کنند که به امکان کشف و طراحی ایده های جدید را می دهد. با استفاده از قابلیت طراحی سه بعدی CATIA، کاربران می توانند طرح های دو بعدی را وارد کنند و ایده های جدید طراحی کنند. طراحانی که می خواهند تجربه مجازی را بهبود بخشند، می توانند از طریق روشنایی جهانی و همچنین تکمیل سایه ها و بازتاب ها، ارائه های با کیفیت ارائه دهند.

بینش مهندسی

CATIA با استفاده از ابزارهای مدل سازی سه بعدی خود می تواند به مهندسین کمک کند تا بینش خود را گسترش دهند و عوامل مؤثر بر کیفیت و عملکرد کلی محصولات خود را گسترش دهند. طریق شبیه سازی، نمونه برداری و تحلیلی جامع، بتوانند تحلیل و تولید محصولات مكانیكی را در محیط های عملكرد خود انجام دهند.

توسعه چند پلتفرم

این پلتفرم به معماران، توسعه دهندگان و مهندسین ترکیبی از تأیید، مدل سازی چند رشته ای و پشتیبانی از پردازش تجارت ارائه می دهد. CATIA با اجازه دادن به آن ها به ادغام فرآیندهای سه بعدی و سیستم های تعبیه شده برای شبیه سازی بهتر محصولات و سیستم های پیچیده، انعطاف پذیری را در اختیار کاربران قرار می دهد.

انطباق بازار

CATIA اطمینان می دهد که مهندسین مطابق با مقررات و الزامات بازاریابی خود با حداقل هزینه ها در سیستم و توسعه محصول، مطابقت دارند.

همکاری فعال

محیط همکاری سه بعدی این ابزار به ذینفعان و کاربران امکان می دهد تا به طور فعال در فرایند طراحی شرکت کنند. در حین خدمت به عنوان وسیله ای برای حقیقت، از طریق داشبورد سه بعدی به چنین محیطی قابل دسترسی است.

کاربرد کتیا (CATIA)

کاربرد کتیا

CATIA در جهان برای طراحی و تجربه محصول پیشرو است. توسط سازمان های پیشرو در صنایع مختلف برای توسعه محصولاتی که در زندگی روزمره ما می بینیم استفاده می شود. CATIA توانایی منحصر به فرد نه تنها برای الگوبرداری از هر محصولی را ارائه می دهد، بلکه می تواند در متن رفتار واقعی خود، این کار را در عصر تجربه انجام دهد. معماران سیستم، مهندسین، طراحان، متخصصان ساخت و ساز و کلیه مشارکت کنندگان می توانند دنیای متصل را تعریف، تصور و شکل دهند. CATIA، پشتیبانی از سکوی 3DEXPERIENCE Dassault Systemes، ارائه می دهد که یک محیط طراحی اجتماعی براساس یک منبع حقیقت واحد ساخته شده است و از طریق داشبورد قدرتمند سه بعدی که باعث هدایت هوش تجاری، طراحی هم زمان و همکاری هم زمان در تمام ذینفعان از جمله کارگران سیار می شود، قابل دسترسی است.

یک بستر توسعه فراگیر محصول است که به راحتی با فرآیندها و ابزارهای موجود ادغام می شود. این امر چندین رشته را قادر می سازد تا از برنامه های تخصصی قدرتمند و یکپارچه در تمامی مراحل فرآیند توسعه محصول بهره ببرند. برنامه های طراحی، مهندسی، مهندسی سیستم و ساخت و ساز CATIA قلب تجربیات راه حل صنعت از Dassault Systemes برای رفع نیازهای خاص صنعت است. این امر در شیوه های ایجاد، توسعه و تحقق محصولات جدید سازمان ها، از طریق تجربیات نوآورانه مشتری، تحقق می یابد.

گواهینامه کتیا (CATIA)

برنامه صدور گواهینامه Dassault Systemes برای اندازه گیری دانش و مهارت های خود در برابر هنجارهای بازار و ارتقاء شایستگی اثبات شده آن ها در اکوسیستم، یک شاخص با ارزش جهانی را به مشتریان، کاربران، شرکا و دانش آموزان ارائه می دهد. برنامه صدور گواهینامه همچنین با ارائه کمی قبل و بعد از اندازه گیری مهارت های کسب شده کارآموزان، بازخوردهای ارزشمندی را در مورد برنامه های آموزشی ارائه می دهد. صدور گواهینامه Dassault Systemes به عنوان یک تمایز دهنده مهارت مورد نیاز صنعت به طور مداوم در حال افزایش تقاضا است.

برای اشخاص حقیقی

صدور گواهینامه عامل موفقیت اصلی دانشجویان و افراد برای دستیابی به فرصت های شغلی با حقوق بهتر و افزایش شناخت است. با اخذ مجوز، مهارت خود را نشان می دهید و توانایی خود را برای تمایز خود از دیگران در بازار کار شایع و رقابتی امروز ثابت می کنید. گواهینامه اعتبار خود را به برنامه درسی ویتا می بخشد و منجر به فرصت های قابل توجهی برای رشد شغلی می شود.

مزایای اصلی:

  • افزایش اشتغال
  • فرصت های شغلی با حقوق بهتر
  • افزایش حقوق
  • شناخت شغل

برای سازمان ها

تحلیلگران و کارشناسان صنعت معتقدند که گواهینامه ها یکی از مشهورترین مارک های معتبر برای تخصص در بازار فناوری اطلاعات است. برنامه صدور گواهینامه Dassault Systemes برای سازمان ها از شاخص های ارزشمندی برای سنجش مهارت و مهارت کارمندان، تیم ها، شرکا، پیمانکاران فرعی و استخدامهای احتمالی برخوردار است.

مزایای اصلی:

  • افزایش توانایی ارائه پروژه های با کیفیت
  • افزایش ظرفیت برای استخدام افراد ماهر و استعدادهای جدید
  • افزایش رقابت در بازار صنعت
  • شاخص ارزشمند برای برنامه های آموزشی سازمان ها

مقایسه کتیا با سالیدورک

کتیا با سالیدورک، کدام یک را انتخاب کنید؟ بیایید با اهداف برنامه ها شروع کنیم. به عبارت ساده، شما بخش های اتومبیل را در Solidworks طراحی می کنید و با Catia خود ماشین و کارخانه ای که ماشین در آن ساخته شده است. همانطور که می بینید، هر دو نرم افزار CAD هستند فقط اهداف متفاوتی دارند. SolidWorks به شما امکان می دهد تا کل خودرو را نیز طراحی کنید، اما از آنجایی که این یک نرم افزار پارامتری است، کارایی نخواهد داشت. با Catia می فهمید که چگونه هر عنصر ماشین کار می کند.

اگر شما در حال طراحی چرخ دنده ها، اسنپ و وسایل ثابت هستید، SolidWorks بسیار خوب عمل می کند. Catia و SolidWorks هر دو به بالاترین دقت خود می رسند و برای اهداف مهندسی ایده آل هستند. SolidWorks هنگام استفاده از ویژگی ها، طیف گسترده تری از گزینه های ارائه برای تصاویر واقع بینانه عکس، شبیه سازی سیال و راه حل های طراحی الکتریکی را ارائه می دهد. هرگونه تفاوت بین Catia و SolidWorks به دلیل این واقعیت نشان می دهد که نرم افزار CAD پاسخگوی نیاز کاربران مختلف است.

هنگام انتخاب یکی از نرم افزارها، شما نیز باید از روند یادگیری آگاه باشید. Catia یک سرمایه گذاری عالی برای تولید کنندگان بزرگ است اما دارای یک منحنی یادگیری شیب دار است و اگر مطمئن نیستید که سال هاست از آن استفاده می کنید، ارزش سرمایه گذاری را دارد. Catia همچنین برنامه های سفارشی اختصاص داده شده به صنایع مختلف را در اختیار شما قرار می دهد. SolidWorks کاربر پسند تر است و یادگیری آن آسان تر است زیرا از آن برای مقاصد آموزشی استفاده می شود، این یک مکان شروع عالی برای مهندسان برای یادگیری نرم افزار CAD است.

کدام یک را انتخاب می کنید؟

همانطور که مشاهده می کنید هر دو Catia و SolidWorks نرم افزار قدرتمند CAD هستند اما برای نیازهای مختلف. با وجود Catia می توانید کل هواپیما را طراحی کنید، با این وجود SolidWorks در هنگام طراحی محصول و ماشین آلات عملکرد بهتری خواهد داشت. انتخاب بستگی به این دارد که در کدام بخش کار می کنید، اندازه شرکت شما و چه پروژه ای را در حال حاضر روی آن کار می کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود