آموزش اتوکد (Autocad)

دسته بندی: آموزش های اتودسک (Autodesk)

آموزش اتوکد

معرفی اتوکد (Autocad)

شرکت اتودسک در سال 1982 نرم افزاری با نام اتوکد به منظور ترسیم نقشه‌های صنعتی و مهندسی تولید کرد که برای کاربران استفاده از محیط‌های دو و سه بعدی را فراهم می کند. این نرم افزار به عنوان برنامه دسکتاپ بود. ولی از سال ۲۰۱۰ به عنوان برنامه موبایل، وب و فضای ابری با نام AutoCAD 360 شد. CAD در نام این نرم افزار مخفف Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم افزار و در منابع دیگر، مخفف Computer Aided Drafting به معنای ترسیم فنی به کمک نرم افزار است. هدف از یادگیری این نرم افزار آموزش قوانین نقشه کشی صنعتی و ساختمان و آموزش مدل سازی است. این نرم افزار دارای 3 محیط با نام های AutoCAD Classic، 3D Modeling و Drafting & Annotation است. از ماژول های اتوکد می توان به AutoCAD Architecture، AutoCAD Electrical، AutoCAD Mechanical، AutoCAD Civil 3D، AutoCAD Map 3D، AutoCAD Plant 3D، AutoCAD MEP و AutoCAD P&ID اشاره کرد.

قبل از معرفی اتوکد، بیشتر برنامه های تجاری CAD روی رایانه های اصلی یا مینی رایانه اجرا می شدند که هر اپراتور CAD (کاربر) در ترمینال گرافیکی مجزا کار می کرد. از سال 2010، اتوکد به عنوان برنامه تلفن همراه و وب نیز منتشر شد و به عنوان اتوکد 360 به بازار عرضه شد. اتوکد توسط معماران، مدیران پروژه ها، مهندسین، طراحان گرافیک، برنامه ریزان شهر و سایر حرفه ها در صنعت استفاده می شود. در سال 1994 توسط 750 مرکز آموزش در سراسر جهان پشتیبانی شد.

امکانات اتوکد (Autocad)

سازگاری با سایر نرم افزارها

ESRI ArcMap 10 صادر کردن را به عنوان فایل های ترسیم اتوکد مجاز می کند. Civil 3D اجازه صادر کردن به عنوان اشیاء اتوکد و LandXML را می دهد. همچنین، تبدیل فایل های ppf امکان پذیر است، با این وجود، دقت نتایج ممکن است غیرقابل پیش بینی یا تحریف شده باشد. به عنوان مثال، لبه های فشرده ممکن است ظاهر شود. فروشندگان مختلف تبدیل رایگان آنلاین مانند Cometdocs را به صورت رایگان ارائه می دهند.

زبان

Auto CAD و AutoCAD LT برای انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، کره ای، چینی ساده شده، چینی سنتی، پرتغالی برزیل، روسی، چک، لهستانی و مجارستانی، آلبانیایی (همچنین از طریق بسته های زبان اضافی) در دسترس هستند. میزان محلی سازی از ترجمه کامل محصول فقط به اسناد و مدارک متفاوت است. مجموعه فرمان AutoCAD بعنوان بخشی از نرم افزار بومی سازی می شود.

برنامه های افزودنی

اتوکد از تعدادی API برای شخصی سازی و اتوماسیون پشتیبانی می کند. این موارد شامل AutoLISP ،Visual LISP ،VBA ،.NET و ObjectARX است. ObjectARX کتابخانه کلاس سی پلاس پلاس است که همچنین پایه ای برای:

 • محصولاتی که قابلیت AutoCAD را در زمینه های خاص گسترش می دهند.
 • ایجاد محصولاتی از قبیل معماری اتوکد، اتوکد الکتریک، اتوکد غیرنظامی 3D
 • برنامه مبتنی بر اتوکد شخص ثالث

تعداد زیادی پلاگین AutoCAD (برنامه های افزودنی) در فروشگاه برنامه Autodesk Exchange Apps وجود دارد. DXF اتوکد با فرمت تبادل ترسیم، واردات و صادرات اطلاعات نقشه را امکان پذیر می کند.

ادغام عمودی

Autodesk همچنین چندین برنامه عمودی را برای پیشرفت های خاص در زمینه نظم ایجاد کرده است:

 • AutoCAD Advance Steel
 • AutoCAD Architecture
 • AutoCAD CIVIL 3D
 • AutoCAD Electrical
 • AutoCAD ecscad
 • AutoCAD Map 3D
 • AutoCAD Mech
 • AutoCAD MEP
 • AutoCAD Structural Detailing
 • AutoCAD Utility Design
 • AutoCAD P&ID
 • AutoCAD Plant 3D

از آنجا که اتوکد 2019 چندین ابزار با اشتراک اتوکد به عنوان مجموعه ابزار خاص صنعت گنجانده شده است. به عنوان مثال، اتوکد معماری به طراحان معماری اجازه می دهد تا اشیاء سه بعدی مانند دیوارها، درها و پنجره ها را با داده های هوشمندانه تر مرتبط با آنها بجای اشیاء ساده مانند خطوط و دایره ها ترسیم کنند. این داده ها می توانند برای نمایش محصولات معماری خاص که در صنعت ساختمان فروخته می شوند، برنامه ریزی شوند و یا برای قیمت گذاری، تخمین مواد و سایر مقادیر مربوط به اشیاء ارائه شده در فایل داده استخراج شوند.

ابزارهای اضافی از مدل معماری سه بعدی نقشه های استاندارد 2D مانند ارتفاعات و مقاطع تولید می کنند. به طور مشابه، طراحی مدنی، طراحی داخلی 3D و طراحی داخلی حرفه ای از اشیاء خاص داده ای پشتیبانی می کنند و محاسبات و نمایندگی های مهندسی عمران را آسان می کنند.

انواع اتوکد (Autocad)

اتوکد LT

اتوکد LT نسخه کم هزینه AutoCAD است، با کاهش توانایی، اولین بار در ماه نوامبر 1993 منتشر شد. Autodesk اتوکد LT را برای داشتن بسته CAD در سطح ورودی برای رقابت در سطح پایین تر قیمت توسعه داد. با قیمت 495 دلار، این اولین محصول اتوکد با قیمتی زیر 1000 دلار شد. این محصول بر خلاف نسخه کامل اتوکد، که باید از نمایندگی های رسمی Autodesk خریداری شود، مستقیماً توسط Autodesk و در فروشگاه های رایانه فروخته شد. AutoCAD LT 2015 اشتراک 360 دلاری در سال را برای Desktop اشتراك معرفی كرد. از سال 2018، سه طرح اشتراک، از 50 دلار در ماه تا 3 سال، 1170 دلار مجوز در دسترس بود.

در حالی که صدها تفاوت کوچک بین بسته کامل اتوکد و اتوکد LT وجود دارد، در ویژگی های نرم افزار چند تفاوت عمده شناخته شده وجود دارد:

 • قابلیت های AutoCAD LT: فاقد توانایی ایجاد3D، تجسم و ارائه مدل های سه بعدی و همچنین چاپ سه بعدی است.
 • مجوز شبکه: AutoCAD LT نمی تواند در چندین دستگاه از طریق شبکه استفاده شود.
 • شخصی سازی: اتوکد LT از شخصی سازی با LISP ،ARX، دات نت و VBA پشتیبانی نمی کند.
 • قابلیت های مدیریت و اتوماسیون با Sheet Set Manager و Action Recorder.
 • ابزارهای مدیریت استاندارد CAD

اتوکد 360

قبلاً AutoCAD WS به عنوان AutoCAD WS به بازار عرضه شده بود و برنامه کاربردی مبتنی بر تلفن همراه و وب است که به کاربران ثبت نام شده امکان مشاهده، ویرایش و به اشتراک گذاری فایل های اتوکد را از طریق دستگاه تلفن همراه و وب با استفاده از مجموعه ویژگی محدود اتوکد و امکان استفاده از فایل های ترسیم شده توسط ابر را می دهد. این برنامه که تکامل و ترکیبی از محصولات قبلی است، از مدل تجاری freemium با برنامه رایگان و دو سطح پرداخت شده استفاده می کند، به صورت Pro (ماهانه 4.99 دلار یا 49.99 دلار در سال) و Pro Plus (سالانه 99.99 دلار) به همراه ابزارها و دسترسی آنلاین به نقشه ها در بازار عرضه می شود. 360 شامل ویژگی های جدیدی مانند حالت "قلم هوشمند" و پیوند دادن به حافظه مبتنی بر ابر شخص ثالث مانند Dropbox است. اتوکد 360 پس از تکامل از نرم افزار مبتنی بر Flash، از فناوری مرورگر HTML5 در مرورگرهای جدیدتر از جمله Firefox و Google Chrome موجود است.

AutoCAD WS با نسخه برای آیفون آغاز شد و متعاقباً گسترش یافت تا نسخه هایی را برای تبلت های iPod Touch ،iPad، تلفن های Android و تبلت های اندرویدی شامل شود. Autodesk نسخه iOS را در سپتامبر 2010 و به دنبال آن نسخه Android را در 20 آوریل 2011 منتشر کرد. این برنامه از طریق فروشگاه Google Play و Appstore و AmazonApp قابل دانلود و بدون هزینه در دسترس است.

نسخه های دانشجویی

اتوکد به طور رایگان به دانشجویان، مربیان و مؤسسات آموزشی مجوز داده می شود و دارای مجوز تمدید 36 ماهه است. نسخه دانشجویی اتوکد از لحاظ عملکردی با نسخه تجاری کامل یکسان است، به همراه یک استثنا: فایل های DWG که توسط نسخه دانشجویی ایجاد یا ویرایش شده اند، دارای مجموعه بیت پرچم داخلی ("پرچم آموزشی") هستند. هنگامی که چنین فایل DWG توسط هر نسخه از اتوکد (تجاری یا دانشجویی) قدیمی تر از اتوکد 2014 SP1 یا اتوکد 2019 و جدیدتر چاپ شود، خروجی شامل مهر از هر چهار طرف است. اشیاء ایجاد شده در نسخه دانشجویی برای استفاده تجاری قابل استفاده نیستند. اشیاء نسخه Student اگر در نسخه های قدیمی تر از اتوکد 2015 یا جدیدتر از اتوکد 2018 وارد شوند، فایل تجاری DWG "آلوده" می کنند.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟