در این مطلب خواهید خواند:

ویرایش فیلم و ویدئو

تمامی فیلم ها و ویدئوهای تولید شده در سینما به کمک ویرایش های انجام شده کیفیت بهتری پیدا کرده و با گزینش نماها و توالی آن ها، ترکیب صحنه‌ها و سکانس‌ها، ادغام صداها، موسیقی و تنظیم میزان بلندی آن ها و همچنین ترکیب تصویر و هماهنگی آن با صدا و موسیقی تکمیل می شوند. ویرایشگر فیلم و ویدئو با اعمال تغییراتی در جزئیات فیلم اقدام به اصلاح رنگ، اعمال فیلتر و ویرایش صداهای موجود در فیلم کرده و با رفع نواقص آن و یا اضافه کردن برخی افکت ها، موجب ارتقا کیفی فیلم می شود. روند اصلاح و ویرایش فیلم های سینمایی دارای بخش های مختلفی می باشد که توسط نرم افزار های موجود انجام شده و بسته به توانایی ویرایشگر و هدف گروه فیلم سازی، از سطوح ساده تا حرفه ای اعمال می شوند. 

اهمیت ویرایش فیلم و ویدئو

ویرایش فیلم های سینمایی جنبه های مختلفی را شامل شده و برای بهبود کیفیت رنگ، نور، صدا، و همچنین برای اضافه کردن موسیقی، فیلترها و.. انجام می شود. تنظیم تمامی وارد ذکر شده برای داشتن یک ویدئوی حرفه ای ضرورت داشته و نباید کم اهمیت دیده شود. اگر صدا ی فیلم در صنه های مختلف تنظیم نباشد مجب کاهش جذابیت کار در تمامی جوانب بوده و خروجی کار از سطوح حرفه ای فاصله خواهد گرفت. لذا برش فیلم، اصلاح کیفیت صدا و رنگ، اضافه کردن برجی جلوه های تصویری موجب بهبود فیلم اولیه شده و تاثیر زیادیدر جذابیت آن خواهد داشت.

نرم افزار های ویرایش فیلم و ویدئو با قابلیت های مختلف در بازار ارائه می شوند. بسیاری از این برنامه ها امکانات فوقالعاده ای داشته و با محیط های کاربری حرفه ای اتفاقات بزرگی را در جهت تولیدات سینمایی رقم زده اند.

نرم افزارهای ویرایش فیلم و ویدئو

محیط نرم افزارهای ویرایش فیلم و ویدئو، روندی مشابه داشته اما در نحوه کار، امکانات برنامه و خروجی ایجاد شده تفاوت دارند. تمامی نرم افزارهای ویرایش فیلم و ویدئو در جهت اصلاح رنگ، نور و صدا مورد استفاده قرار گرفته و امکان برش فیلم و همچنین ایجاد افکت های مختلف را فراهم می کنند. بسته به اینکه چه انتظاری از نرم افزار داشته باشید و نوع ویرایش شما به چه نحوی باشد، می توانید نرم افزار های مختلف از ساده تا پیشرفته را انتخاب کنید.

بهترین نرم افزارهای ویرایش فیلم و ویدئو

همان طور که بیان شد تعداد زیادی نرم افزار ویرایش فیلم را در بازار شاهد هستیم که از قابلیت های مختلفی برخوردار هستند. یکی از ضروری ترین نیازهای ویرایش فیلم و ویدئو سرعت بالای نرم افزار و قابلیت پشتیبانی از فرمت های ویدئویی مختلف می باشد. در صورت کار با این نرم افزارها خواهید دانست که پروسه خروجی گرفتن از برنامه در کنار زمان بر بودن روند ویرایش فیلم چقدر اهمیت داشته و می تواند برای ویرایشگر و کیفیت تولیدات وی موثر واقع شود. لذا انتخاب نرم افزار مناسب را جدی گرفته و بسته به نیاز گروه بهترین ها را انتخاب کنید.

 برای ویرایش فیلم در سطوح حرفه ای از کدام نرم افزارها می توان بهره گرفت؟ 

Adobe Premiere Pro

برنامه پریمیر در سال 1991 توسط شرکت ادوبی و برای سیستم‌ عامل مک ارائه شد و پس از آن نرم افزار پریمیر پرو، با طراحی متفاوت از نسخه اولیه وارد بازار شد و مورد استفاده تدوین گران حرفه ای قرار گرفت. به گفته بسیاری از فعالان این حوزه، نرم افزار پریمیر پرو یکی از بهترین ویرایشگرهای فیلم و ویدئو می باشد که به کمک محیط پیشرفته آن امکان ویرایش فیلم و ویدئو در سطوح حرفه ای را خواهید داشت. 

مهمترین ویژگی های این برنامه پشتیبانی آن از فرمت های ویدئویی مختلف و سرعت بالای آن می باشد.

CyberLink PowerDirector

این برنامه که از محیطی ساده تر در مقایسه با نرم افزار پریمیر برخوردار است، امکان ویرایش حرفه ای فیلم و ویدئو را فراهم کرده و در میان نرم افزار های موجود محبوبیت بالایی دارد.این نرم افزار که امکان کپچر کردن از انواع دوربین های فیلم برداری را دارد از امکاناتی مانند ویرایش حرفه ای صدا، سرعت بسیار بالا در رندر کردن فیلم و پشتیبانی از انواع فرمت های صوتی، تصویری و فیلم ها برخوردار می باشد.

Corel Video Studio

این نرم افزار که امکان ضبط صفحه دسکتاپ به همراه صدا را داشته و از قابلیت Stop Motion نیز برخوردار می باشد، در جهت ویرایش حرفه ای فیلم و ویدئو استفاده می شود. یکی از بهترین ویژگی های این نرم افزار محیط کاربری ساده آن می باشد که به راحتی امکان ویرایش و تدوین فیلم را فراهم می کند.

 آموزش ویرایش و ادیت فیلم و ویدئو

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود