آموزش gitlab

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی Gitlab

GitLab ابزاری برای چرخه زندگی دواپس (DevOps) مبتنی بر وب است که یک ویکی مدیر مخزن Git را فراهم می کند و ویژگی های خطوط ارتباطی، ردیابی مسئله و CI / CD را با استفاده از لایسنس اوپن سورس که توسط GitLab Inc بوجود آمده است، تهیه کرده است. این نرم افزار توسط Dmitriy Zaporozhets اوکراینی و والری سیزوف ساخته شده است و توسط بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری از جمله سیسکو، آی بی ام، سونی، مرکز تحقیقاتی ژلیچ، ناسا، علی بابا، آموزش های O'Reilly، اوراکل، Invincea، Leibniz-Rechenzentrum (LRZ)، CERN، XFEL، Boeing، Autodata، اروپایی NVIDIA و SpaceX و بنیاد گنوم استفاده می شود.

در ابتدا با کد روبی نوشته شده بود و بعضي از قسمت ها بعداً در گو (Go) بازنویسی شدند، در ابتدا به عنوان یک راه حل مدیریت اوپن سورس برای همکاری با تیم خود در زمینه توسعه نرم افزار ایجاد شد. بعداً به یک راه حل یکپارچه که شامل چرخه عمر توسعه نرم افزار و سپس به کل چرخه زندگی DevOps، تبدیل شد. پشته تکنولوژی فعلی آن شامل روبی آن ریلز (Ruby on Rails)، گو (Go) و ویو جی اس (Vue.js) می باشد.

GitLab آشکارا اطلاعاتی را در مورد بیشتر شرکت ها به اشتراک می گذارد و بصورت پیش فرض عمومی است، به این معنی که پروژه ها، استراتژی، جهت و معیارهای آن بطور آشکار مورد بحث قرار می گیرد. گیت لب یک مدل توسعه هسته ای که عملکرد اصلی آن تحت مجوز (MIT) است در حالی که قابلیت های اضافی که تحت مجوز اختصاصی منتشر می شود، دنبال می شود. GitLab اولین تکشاخ اوکراینی است که بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارد.

تاریخچه گیت لب (Gitlab)

این محصول در ابتدا GitLab نامگذاری شده بود و کاملاً رایگان و یک نرم افزار اوپن سورس بود که تحت مجوز MIT توزیع می شد. در ژوئیه سال 2013، این محصول به دو نسخه مجزا تقسیم شد: GitLab CE: Community Edition و GitLab EE: Enterprise Edition. در آن زمان، مجوز هر دو همچنان یکسان باقی مانده بود، هم نرم افزار رایگان و هم اوپن سورس که تحت مجوز MIT توزیع می شدند.

در فوریه 2014، GitLab تصویب یک مدل کسب و کار هسته ای را اعلام کرد. GitLab EE تحت مجوز EE منبع در دسترس قرار دارد و شامل ویژگی هایی است که در نسخه CE وجود ندارد. مدل مجوز GitLab CE بدون تغییر ماند و شرکت همچنان به توسعه و پشتیبانی نسخه CE ادامه داد. در حالی که GitLab EE به یک مجوز محدود تغییر یافت، سورس کد، شماره ها و درخواست های ادغام همچنان در معرض دید عموم قرار گرفت.

در 18 سپتامبر 2019، GitLab 268 میلیون دلار بودجه دور E را به رهبری Goldman Sachs و Iconiq Capital جمع آوری کرد. در حال حاضر این شرکت 2.7 میلیارد دلار ارزش داشته است. در دسامبر سال 2019، گزارش شد که انتظار می رود GitLab در ژانویه سال 2020 به 100 میلیون دلار درآمد مکرر سالانه برسد.

ویژگی های گیت لب (Gitlab)

گیت لب

برنامه GitLab عملکردی را برای خودکارسازی کل چرخه زندگی DevOps از برنامه ریزی تا ایجاد، ساخت، تأیید، آزمایش امنیت، استقرار و نظارت ارائه می دهد تا در دسترس بودن و تکثیر بالا و قابلیت مقیاس پذیری و در دسترس برای استفاده از فضای ذخیره سازی اولیه یا کلود (cloud) باشد. شامل ویژگی های پایپ لاین ویکی، ردیابی مسئله و CI / CD است. GitLab همچنین محصول GitLab Pages را برای ایجاد وب سایت هایی با پشتیبانی Let Encrypt از نسخه 12.1 ارائه می دهد.

از دیگر ویژگی های گیت لب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این برنامه رایگان و اوپن سورس است.
 • گزینه های مختلف میزبانی: میزبان خود با برنامه های Core، Starter، Premium و Ultimate و GitLab میزبان گزینه های SaaS با برنامه های Free، Bronze، Silver و Gold است.
 • رابط کاربری مناسب کاربران را قادر می سازد از هر صفحه به همه چیز دسترسی داشته باشند: پروژه ها، آخرین پروژه ها، کاربران، آخرین کاربران، گروه ها و آمار.
 • تنظیمات به کاربران امکان می دهد که یک مخزن عمومی یا خصوصی را کنترل کنند.
 • "پشتیبانی از Snippet" به شما امکان می دهد تا قسمت های کوچکی از کد را از یک پروژه به اشتراک بگذارید، بدون اینکه کل پروژه را به اشتراک بگذارد.
 • شاخه های محافظت شده راهی جدید برای ایمن نگه داشتن کد است. آنها به کاربران این امکان را می دهند که مجوزهای بالاتری را روی یک پروژه تعیین کنند، بنابراین فقط افراد خاصی قادر به push، force push یا حذف کد در یک شاخه هستند.
 • سطح احراز هویت این امنیت را گامی فراتر می گذارد و به کاربران این امکان را می دهد تا به افراد از فراتر از سطح خواندن / نوشتن دسترسی یابند. به عنوان مثال، شما می توانید بدون داشتن مجوز دسترسی به کد به آنها، به یک عضو تیم اجازه دهید به ردیابی مسئله بپردازد.
 • نقاط عطف بهبود یافته شما را قادر می سازد که نقاط عطف را در سطح گروهی قرار دهید، نه فقط در یک سطح خاص برای توسعه دهنده. توسعه دهندگان می توانند از دید کل دامنه تیم اطلاعاتی بدست آورند و نقاط عطف کل پروژه را مشاهده کنند، نه فقط خودشان.
 • با وضعیت "کار در حال پیشرفت"، توسعه دهندگان می توانند پروژه "WIP" را برچسب گذاری کنند تا به همکاران اطلاع دهند که کد ناتمام است. این مانع از آن می شود که به طور تصادفی قبل از پایان کار با کد دیگر ادغام نشود.
 • می توانید فایل هایی مانند کامنت ها را به هرگونه ارتباطی در GitLab وصل کنید.
 • نظارت خوشه ای کوبرنتیز (Kubernetes) با برنامه های میزبانی نهایی، نقره و طلایی

چرا باید از گیت لب (Gitlab) استفاده کرد؟

خطوط ارتباطی CI / CD رایگان گنجانده شده است.

GitLab با خطوط ارتباطی قدرتمند و کاملاً یکپارچه ادغام مداوم (CI) و پیوسته استقرار (CD) همراه است. با استفاده از GitHub، باید یک سرویس CI خارجی مانند CircleCI را بپردازیم و به صورت دستی ادغام کنیم.

رجیستری رایگان کانتینر

GitLab برای هر مخزن دارای یک رجیستری داکر داخلی است که هیچ تنظیماتی لازم ندارد. با استفاده از GitHub، برای مدیریت سرویس های شخص ثالث باید راه اندازی و هزینه شود.

ادغام کوبرنتیز (Kubernetes)

می دانید که چگونه Kubernetes مدیریت زیرساخت های ما را ساده می کند. بنابراین هیجان انگیز است که GitLab ادغام Kubernetes خود را منتشر کرد زیرا این یک مناسب طبیعی برای گردش کار است.

برنامه ها را مرور کنید.

هر شاخه ای را در هر مورد متعهد به برنامه بررسی خود مستقر می شود. این یک پیشرفت چشمگیر در گردش کار QA است زیرا می توان قبل از ادغام مجدد به شعبه استاد، کلیه تضمین کیفیت را مستقیماً در شاخه ویژگی واقعی انجام داد.

مدیریت بهتر پروژه

در حالی که GitHub برخی از ابزارهای مدیریت پروژه را ارائه می دهد، تابلوهای GitLab باعث می شود مدیریت مسئله را گسترده تر و مناسب تر با گردش کار خود انجام شود. برخی از نمونه ها می توانند نمودارهای دفن زباله، نقاط عطف گروه، تاریخ موعد مقرر، جابجایی بین پروژه ها یا مسئله اکسپورت CSV باشند.

قابلیت انتقال داده

GitLab می تواند پروژه ها و موضوعات را از منابع بیشتری نسبت به GitHub وارد کند و به ما امکان می دهد پروژه های خود را به سیستم های دیگر صادر کنیم.

نظارت یکپارچه

GitLab کمک می کند تا معیارهای عملکردی را برای سرورها و همچنین برنامه های کاربردی خود جمع آوری کنیم. به ما این امکان می دهد تا تاثیر ادغام یک شاخه خاص را تعیین کنیم و بدون اینکه هیچ وقت از GitLab خارج شویم، روی سیستم های تولیدی خود توجه داشته باشیم.

تفسیر و وضوح بحث و گفتگو

به دلیل ویژگی حل مسئله بحث، بررسی درخواست های ادغام ("MRs") با GitLab را موثرتر است زیرا به ما این امکان را می دهد تا بررسی بیشتر را در مورد بازخورد کد هایی که قبلاً مورد بررسی قرار گرفته انجام دهیم، و هنوز چه کارهایی باقی مانده است.

مقایسه گیت لب (Gitlab) و گیت هاب (Github)

GitLab و گیت هاب (GitHub) هر دو مخزن گیت (Git) مبتنی بر وب هستند که جریان کاری برای توسعه وب را ساده تر کرده اند. آنها مکان هایی متمرکز و مبتنی بر ابر (Cloud) را در اختیار شما قرار می دهند که تیم ها می توانند در پروژه های توسعه وب ذخیره، اشتراک گذاری، انتشار، آزمایش و همکاری کنند. Git انقلابی را در کنترل نسخه ایجاد کرد - هنگامی که بیش از یک برنامه نویس روی یک پروژه کار می کند بسیار مهم است و GitHub برای ایجاد اشتراک نمونه های اولیه و پروژه های اوپن سورس یک سکوی مرحله بندی را اضافه کرد.

در حال حاضر، GitLab حتی بیشتر به جدول می آورد. در ادامه بخوانید تا برخی از تمایزگرهای اصلی GitLab و چگونگی تبدیل شدن به سکوی سطح بعدی را برای تیم هایی که می خواهند امنیت و انعطاف پذیری بیشتری با پروژه های خود داشته باشند، بدست آورید.

هر دو GitLab و GitHub محصولاتی هستند که سرویس میزبانی مخزن Git را ارائه می دهند.

GitLab دارای GitLab CE (اوپن سورس) و GitLab EE (شرکت)، به همراه GitLab.com (GitLab CE به میزبانی و مدیریت شرکت). به همین ترتیب، GitHub دارای GitHub Enterprise و GitHub.com است.

از هم اکنون، هم github.com و هم gitlab.com تقریباً ویژگی های مشابهی دارند. فقط نامگذاری ویژگی ها ممکن است کمی متفاوت باشد.

 • مزیت اصلی GitLab ماهیت openource آن است که به شما امکان می دهد GitLab را روی سرورهای خود اجرا کنید.
 • GitLab مخازن خصوصی نامحدود را به صورت رایگان امکان پذیر می کند در حالی که، برای GitHub رایگان نیست.
 • GitLab از GitHub جدیدتر است، بنابراین طبیعتاً کمی محبوب تر از GitHub است.
 • GitLab یک نرم افزار CI مخصوص به خود دارد (به نام GitLab CI) که همگی اعتماد شما به سرویس های خارجی مانند Travis را از بین می برد.
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود