آموزش MEAN stack

دسته بندی: آموزش طراحی وب

در این بخش، یکی از فن آوری ها به نام MEAN را بررسی می کنیم که باعث توسعه اپلیکیشن های وب و موبایل مدرن می شوند.

معرفی stack (پشته)

کاربران امروزه به طور فزاینده ای خواستار تجربه وب سایت های پیچیده ای مانند اینترنت اکسپلورر و برنامه های تلفن همراه بومی خود هستند - سطح بالایی از عملکرد و تعامل. همزمان با این امر، فشار برای توسعه اپلیکیشن های جدید برای به روزرسانی سریعتر و مستمر نیز وجود دارد و این در حالی است که باید از دسترسی به برنامه و مقیاس پذیری در هر زمان که لازم باشد اطمینان داشت. خوشبختانه طیف گسترده ای از فناوری ها در اختیار شما قرار گرفته که این امکان را به وجود می آورد. یکی از چیزهایی که این تکنولوژی ها را به هم متصل می کند، جاوا اسکریپت و جانشینان آن با فرمت داده JSON است.

چرا این پشته ها مهم هستند؟

داشتن stack استاندارد اپلیکیشن کار را برای توسعه دهندگان جدید آسان تر و سریع تر می سازد.

انواع stack اپلیکیشن های وب

دو stackجاوا اسکریپت محبوب وجود دارد:

  • (MEAN (MongoDB, Express, Angular, Node.js
  • (MERN (MongoDB, Express, React, Node.js

معرفی MEAN stack

MEAN مخفف MongoDB، ExpressJS، AngularJS و Node.js است.

MEAN مجموعه ای از کامپوننت ها است که با هم، یک فریمورک end-to-end برای ساخت اپلیکیشن های وب پویا ارائه می دهند که از اجرای کد در مرورگر برای دسترسی به پایگاه داده در backend آغاز می شود.

هر پشته نرم افزار متشکل از یک سیستم عامل، یک پایگاه داده، یک سرور و یک پلت فرم توسعه است - همه چیزهایی که شما باید برای ساخت و اجرا back end یک وب سایت یا اپلیکیشن وب داشته باشید.

بر خلاف دیگر پشته های معمولی، MEAN stack کاملا جاوا اسکریپت است. به لطف Node.js، محیط توسعه JS قابلیت back-end جاوااسکریپت را فراهم می کند.

پشته MEAN متشکل است از:

  • MongoDB - پایگاه داده سند - توسط اپلیکیشن back-end استفاده می شود تا داده آن را به عنوان اسناد JSON (حاشیه نویسی آبجکت جاوااسکریپت) ذخیره کند.
  • Angular - فریمورک اپلیکیشن وب Front-end که کدهای جاوا اسکریپت را در مرورگر کاربر اجرا می کند، اجازه می دهد که رابط کاربر برنامه پویا باشد.
  • Express - فریمورک اپلیکیشن وب Back-end که در بالای Node.js اجرا می شود.
  • Node.js - محیط زمان اجرای جاوااسکریپت - امکان پیاده سازی back-end اپلیکیشن در JavaScript.

یک thread مشترک که از طریق MEAN stack اجرا می شود، جاوا اسکریپت است - هر خط کد نوشته شده به زبان جاوا اسکریپت می باشد. مزایای زیادی برای استفاده از زبان یکنواخت در سراسر پشته وجود دارد. حتی پایگاه داده با استفاده از درایور Node.js نیتیو MongoDB قابل دسترسی است.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز