آموزش انجین ایکس (NGINX)

دسته بندی: آموزش شبکه

معرفی NGINX

nginx و آپاچی نرم افزارهای وب سرور جایگزین هستند. نرم افزارهای وب سرور در پاسخ به درخواست های مرورگر صفحات وب را ارائه می دهند.

NGINX چیست؟

NGINX نرم افزار متن باز برای web serving، reverse proxying، caching، load balancing و غیره می باشد که به عنوان یک وب سرور جهت حداکثر عملکرد و ثبات طراحی شده است. علاوه بر قابلیت های سرور HTTP، NGINX همچنین می تواند به عنوان یک پروکسی سرور برای ایمیل (IMAP، POP3 و SMTP) و یک پروکسی معکوس و تعادل بار برای HTTP، TCP و سرورهای UDP عمل کند.

تاریخچه NGINX

Igor Sysoev در اصل NGINX را برای حل مشکل C10K نوشت، یک اصطلاح در سال 1999 برای توصیف مشکلاتی که سرورهای وب موجود در رسیدگی به تعداد زیادی (10K) اتصالات همزمان (C) تجربه کردند. با معماری ناهمزمان مبتنی بر رویداد، NGINX، انقلابی کرد که چگونه سرورها در زمینه های با کارایی بالا کار می کنند و سریعترین وب سرور را در دسترس قرار داد. پس از متن باز شدن NGINX در سال 2004 و استفاده گسترده از آن، شرکت NVINX را به منظور حمایت از توسعه مستمر NGINX و بازاریابی NGINX Plus به عنوان یک محصول تجاری با ویژگی های اضافی طراحی شده برای مشتریان شرکت های سازنده تاسیس شد. امروزه NGINX و NGINX Plus می توانند صدها هزار ارتباط همزمان را اداره کنند و بیش از 50 درصد از شلوغ ترین سایت ها را در وب داشته باشند.

NGINX به عنوان یک وب سرور

هدف NGINX این بود که سریع ترین وب سرور را در اطراف ایجاد کنیم و حفظ این برتری همچنان هدف اصلی پروژه است. NGINX به طور پیوسته آپاچی و دیگر سرورها را در معیارهای ارزیابی عملکرد وب سرور قرار می دهد. از زمان انتشار اولیه NGINX، وب سایت ها از صفحات HTML ساده به محتوای پویا و چند منظوره گسترش یافته اند. NGINX با رشدی که کرده است اکنون تمامی اجزای وب مدرن، از جمله WebSocket، HTTP / 2 و جریان فرمت های ویدیویی متعدد (HDS، HLS، RTMP و دیگران) را پشتیبانی می کند.

کاربرد NGINX

NGINX باعث می شود مانع از بارگذاری سخت افزاری شود. NGINX به عنوان یک نرم افزار load balancer ارزان تر و قابل تنظیم تر از سخت افزار  load balancer است و برای معماری های ابری مدرن طراحی شده است. NGINX Plus پشتیبانی از پیکربندی مجدد on-the-fly است و با ابزارهای مدرن DevOps برای نظارت ساده تر ادغام می شود.

با NGINX، شما می توانید همان ابزار به عنوان متعادل کننده بار خود، پروکسی معکوس، ذخیره سازی محتوا و سرور وب را استفاده کنید، به حداقل رساندن مقدار ابزار و پیکربندی که سازمان شما نیاز به نگهداری دارد.  NGINX آموزش، وبینارها و مجموعه گسترده ای از مستندات را برای شما فراهم می کند. NGINX Plus شامل پشتیبانی سریع از پاسخ مشتری است، بنابراین شما به راحتی می توانید به تشخیص هر بخشی از پشته خود که NGINX یا NGINX Plus را استفاده می کنید تشخیص دهید.

NGINX در حال تکامل است. در دهه گذشته، NGINX در خط مقدم توسعه وب مدرن قرار داشته و در همه چیز از HTTP / 2 به پشتیبانی از microservices کمک کرده است. به عنوان توسعه و تحویل اپلیکیشن های وب همچنان در حال تکامل است، NGINX Plus علاوه بر پشتیبانی از تنظیمات جاوا اسکریپت برای NGINX، به پشتیبانی از ماژول های پویا می پردازد. استفاده از NGINX Plus تضمین می کند که شما در لبه برش عملکرد وب باقی بمانید.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟