آموزش پاورپوینت (Powerpoint)

دسته بندی: آموزش آفیس (Microsoft office)

در این صفحه می خوانید :

معرفی پاورپوینت Microsoft PowerPoint

مایکروسافت پاورپوینت یک برنامه ارائه یا presentation است که توسط Robert Gaskins و Dennis Austin در یک شرکت نرم افزاری به نام Forethought ایجاد شده است.
پاورپوینت یک برنامه کامپیوتری است که به شما امکان می دهد اسلایدها را برای نمایش، ارائه یا presentation آماده کنید. شما می توانید متن، گرافیک و محتوای چند رسانه ای را برای ایجاد ارائه های حرفه ای ترکیب کنید. این برنامه از اسلایدها برای انتقال اطلاعات غنی از چند رسانه ای استفاده می کند.

Microsoft PowerPoint جزء نرم افزارهای آفیس است. نرم افزارهای آفیس اغلب پر کاربرد هستند مثل نرم افزارهای ورد و اکسل. به دلیل مطابقت نرم‌ افزارهای مایکروسافت آفیس با خطوط فارسی تهیه اسلایدهای موثر به زبان فارسی هم وجود دارد. اشخاصی که با طرز کار مایکروسافت ورد و اکسل آشنا هستند نیاز چندانی به فراگیری و شرکت در کلاس های آموزشی ندارند زیرا بسیار از کارآیی‌های پاور پوینت با دیگر نرم‌افزارهای آفیس مشترک است. بهره گیری از امکانات وسیع آفیس مانند غلط یاب املایی و گرامری و AutoCorrect در پاور پوینت هم گنجانیده شده است.

استفاده از ویژگی Style Checker علاوه بر بررسی و رفع اشتباهات تایپی به تصحیح شفافیت و وضوح رنگها و همچنین نقطه گذاری، علائم دستوری آخر جمله و نکات گرامری نیز کمک می‌کند.

بخش PowerPoint Central وظیفه ارتباط مستقیم کامپیوتر با ایستگاههای اینترنت را بر عهده دارد و سبب می‌شود استفاده کننده پس از تماس با اینترنت به منابعی مملو از عکس، صدا و ویدیوهای گوناگون هدایت شود.

تاریخچه

پاور پوینت Microsoft PowerPoint برای نخستین بار در سال 1987 توسط شرکت Forethought در سانی ویل کالیفرنیا با نام Presenter  طراحی شد. مایکروسافت توانست شرکت فورتات را در سال  1998  خریداری و امتیاز آن را ازآن خود کند. در همان سال آلدوس شرکت دیگر سازنده نرم ‌افزارهای گرافیکی مستقر در کالیفرنیا Presentation 1.0 نرم ‌افزار طراحی اسلاید مخصوص کامپیوترهای مکینتاش را به بازار فرستاد. هاروارد گرافیکس، ای بی ام فری لنس و پلیگانس از دیگر رقبای مایکروسافت بودند.
در ماه می 1988مایکروسافت نام نرم ‌افزار را به پاور پوینت نسخه 2 تغییر داد و سپس دو سال بعد در می 1990 اولین تولید پاور پوینت برای ویندوز و در فوریه 1994 نسخه  7 را آماده تولید کرد. در این زمان مایکروسافت در تلاش برای بازاریابی نرم ‌افزار خود با نام آفیس برنامه پاور پوینت را هم در آن گنجانید. در سال  1997 نسخه 97 و سرانجام در ماه جون سال 1999 آفیس 2000 توسط مایکروسافت به خریداران عرضه شد. پاور پوینت در آفیس 2000 و اکس پی هم قرار دارد و از نرم ‌افزارهای محبوب مردم و مراکز کسب و کار است .

هدف مایکروسافت پاورپوینت

مایکروسافت پاورپوینت یک برنامه نرم افزاری ارائه شده است که معمولا در کسب و کار و کلاس درس استفاده می شود. گرافیک و ابزارهای حرفه ای به کار رفته در این نرم افزار حتی کاربران تازه کار را قادر می سازد تا جلوه های بصری چشمگیری را ایجاد نمایند.

برنامه پاور پوينت( Power point) يكي از برنامه‌هاي بسته آفيس (office) است كه توسط شركت ماكروسافت طراحي شده است. همانطور كه از عنوان اين بسته( آفيس) پيداست براي استفاده در ادارات و شركت‌ها طراحي شده است. پاورپوينت هم كه يكي از مهمترين برنامه‌هاي اين بسته نرم‌افزاري هست، در ابتدا براي استفاده در دنياي تجارت و ارائه نمودارهاي اقتصادي طراحي شده بود ولي قابليت‌‌هاي فراوان و استفاده ساده از آن باعث شد خيلي زود در عرصه‌هاي مختلف، از جمله در كلاس‌هاي درس و سخنراني‌ها مورد استفاده قرار بگيرد.

محیط رنگی و قابلیت افزودن عکس، جدول، نمودار، کلیپ آرت، وُرد آرت، فایل‌هایی از سایر برنامه‌های آفیس، صدا و ویدئو باعث جذابیت کار و تفهیم بهتر مطالب برای مخاطبان می‌شود. در واقع پاورپوینت قسمت سمعی و بصری آفیس است. در محیط پاور پوینت، برخلاف وُرد باید خیلی خلاصه و فقط رئوس مطالب، جداول، نمودارها، عکس و از این دست را به صورتی شکیل و زیبا در اسلایدها و با رنگ‌ها و نوشته‌های زیبا بگنجانید.

همچنین بکارگیری اسلایدهای آموزشی پاورپوینت از آنجایی که با بازگو کردن مفاهیم به زبان ساده دنبال می شود تنها محدود به مخاطبان خاص نبوده و همه گروههای اجتماعی و عموم کاربران اینترنتی را تحت پوشش قرار می دهد.

کاربردهای پاورپوینت

با استفاده از نرم افزار پاورپوینت می توانیم اسلایدها را طراحی کنیم و همچنین می توانیم با استفاده از پروژکتور آن ها را نشان دهیم. از پاورپوینت می توان برای نمایش تصاویر و یا متن از اسلایدها استفاده نمود. در هر اسلاید می توان نمودار، جدول، متن، تصاویر و… را قرار داد. می توان متن ها و نوشته هایی را که در هر اسلاید قرار می گیرند را ویرایش نمود. مثلا فونت و اندازه ی کلمات و یا رنگ آن ها را تغییر داد.

همچنین جداول و نمودارها نیز می توانند در شکل های مختلفی در اسلایدها قرار بگیرند. می توان برای متن و یا تصاویری که در اسلایدها وجود دارند انیمیشن های مختلف قرار داد همچنین می توان برای اسلایدها صدا گذاری کرد.

اسلایدها در پاورپوینت می توانند به تعداد مورد نیاز وجود داشته باشند. همچنین می توانیم اسلایدها را حذف کنیم و یا اسلایدهای جدیدی را به وجود بیاوریم. تصاویر و متون نیز می توانند در یک اسلاید قرار بگیرند همچنین برای هر متن و یا تصویر می توان انیمیشن نیز قرار داد.

علاوه بر این می توان برای نمایش هر اسلاید زمان مشخصی قرار داد مثلا متناسب با محتوی و یا متن و نمودار و جدولی که در اسلایدها وجود دارد می توان برای هر کدام مدت زمان مشخصی را در نظر گرفت تا هر اسلاید متناسب با میزان محتوی خود و در مدت زمان مشخصی نشان داده شود.

می توانیم برای اسلاید ها نیز انیمیشن های مختلف قرار دهیم. انیمیشن ها در پاورپوینت انواع مختلفی دارند و هر کدام می توانند برای تصاویر و یا متن مورد استفاده قرار بگیرند. می توان اندازه ی تصاویر را نیز در پاورپوینت تغییر داد همچنین متن و نوشته ها نیز می توانند ویرایش شوند و یا رنگ و فونت آن ها را نیز می توان تغییر داد.

اسلایدها در پاورپوینت می توانند به ترتیب نمایش داده شوند. در پاورپوینت هر کدام از اسلایدها می توانند تصویر زمینه هم داشته باشند بنابراین هر اسلایدی می توان دارای متن، تصویر، نمودار و یا جدول باشد. می توانیم از پروژکتور نیز برای نمایش اسلایدها استفاده کنیم. همچنین می توان نمودارهای مختلفی را مثل نمودار های دایره ای، میله ای، خطی و… را در پاورپوینت رسم نمود.

اولین چیزی که شما نیاز دارید که در مورد پاورپوینت به عنوان یک تازه وارد درک کنید، مفهوم اسلایدها است. اسلاید مانند یک سند خالی (به اصطلاح) است که ایده های شما را در قالب متن، تصاویر، نمودارها و انیمیشن ها ارائه می دهد. اسلاید اول این است که موضوع ارائه را معرفی می کند، این یک دنباله گام به گام است که دارای یک شروع خاص و یک نتیجه (پایان) است.

روش های مختلفی برای قرار دادن محتوا در پاورپوینت وجود دارد. برگه Insert حاوی تمامی گزینه های لازم برای قرار دادن کادر های متنی، تصاویر، نمودار ها، SmartArt Graphics و حتی فیلم ها یا صدا است. گزینه ها بسیار خود توضیحی هستند. شما همچنین می توانید اشیاء مانند تصاویر را به اسلایدهای خود بکشید و رها کنید.
همانطور که همه چیز را از ابتدا می تواند بسیار دشوار باشد، شما همیشه می توانید قالب های آماده با کیفیت بالا را استفاده کنید و به سادگی آنها را ویرایش کنید تا سریعا یک نمایش حرفه ای را ایجاد کنید.

مــزایای پاورپوینت

 • طراحی سریع و آسان
 • استفاده از Simple bullet points
 •  طراحی رنگی و جذاب
 •  تغییرات آسان و راحت
 • راحتی درارائه سفارش دوباره
 • یکپارچگی با دیگر محصولات مانند ورد، اکسل و ...
 •  آسان برای ارائه
 •  ارائه به مخاطبان با حجم بالا
 •   بدون نیاز به Handouts

روش های ارائه

 •      نمایش روی صفحه نمایش رایانه یا رایانه لوحی (برای یک گروه بسیار کوچک)
 •      چاپ شده برای توزیع به عنوان اسناد کاغذی (در چندین فرمت)
 •      توزیع به عنوان فایل برای مشاهده خصوصی، حتی در رایانه های بدون پاورپوینت
 •      بسته بندی شده برای توزیع بر روی سی دی یا شبکه، از جمله داده های مرتبط و جاسازی شده
 •      استفاده به عنوان یک پخش مستقیم در وب
 •      جاسازی شده در یک صفحه وب یا وبلاگ
 •      به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک یا توییتر
 •      تنظیم به عنوان صفحه نمایش بدون نظارت خود فعال
 •      ضبط شده به عنوان ویدئو /صوتی

روش های تهیه اسلاید

تهیه اسلاید به سه روش زیر انجام می‌گیرد:
 Auto Content Wizard : در این روش استفاده کننده با دادن اطلاعاتی مانند نوع اسلاید، مشخصات تهیه کننده و هدف از تهیه آن، نرم‌ افزار قدم به قدم مراحل خلق اسلاید را نشان می‌دهد.
Blank Presentation : پاورپوینت با در اختیار قرار دادن یک اسلاید سفید و خالی اجازه می‌دهد تا اسلایدها طبق نظر و سلیقه شخصی تهیه شوند.
 Template : آسانترین راه طراحی اسلاید با استفاده از تمپلیت انجام می‌شود زیرا پاور پوینت با در اختیار قرار دادن شکلها، عناوین و زمینه ‌های رنگی از قبل آماده شده تهیه اسلاید را سهل و آسان می‌کند.

چگونه یک پاورپوینت خوب بسازیم

مرحله اول : مخاطب را بشناسید. ببینید برای چه گروهی می‌خواهید سخنرانی کنید. همان طور که متن سخنرانی و محتوا متناسب با مخاطب تنظیم می‌‎شود، ساختار پاورپوینت نیز باید متناسب با مخاطب طراحی شود.

مرحله دوم :به محتوای مطلب توجه کنید. بسته به اینکه محتوای سخنرانی یا ارائه شما علمی، فنی، هنری، مدیریتی و… باشد ساختار پاورپوینت تغییر می‌کند. در سخنرانی‌های علمی و فنی مخاطبان ترجیح می‌دهند زودتر به اصل موضوع پرداخته شود و طرفدار حاشیه پردازی نیستند، پس پاورپوینت شما باید شامل نکات مهم ارائه باشد.

مرحله سوم : به شدت از افکت‌های زیاد انیمیشنی بپرهیزید. البته این موضوع باز هم به مخاطب برمی‌گردد. اگر مخاطب کودک باشد از صفحات و نوشتار‌های چرخشی لذت می‌برد ولی اگر این اتفاق در ارائه‌های علمی و فنی بیفتد نشان‌دهنده غیر حرفه‌ای بودن شماست. شاید در اولین برخورد با پاورپوینت از انیمیشن‌های آن لذت ببرید ولی استفاده بیش از اندازه آنها باعث سردرگمی مخاطب می‌شود. بهتر است تنها تیتر و یا مطالب مهم با افکت خاصی نشان داده شود.

مرحله چهارم :توجه کنید، پاورپوینت فقط جای مطالب مهم است نه کل مقاله! خیلی از ارائه دهندگان به این نکته توجه نمی‌کنند و کل مقاله را در صفحات پاورپوینت جا می‌دهند و این کار فلسفه استفاده از پاورپوینت را از بین می‌برد. شما از پاورپوینت استفاده می‌کنید تا مطالب مهم را در ذهن مخاطب حک کنید، نه اینکه او را مجبور کنید زمان ارائه را صرف خواندن صفحات پاورپوینت کند. همچنین با این کار مخاطب جذب خواندن صفحات پاورپوینت می‌شود و دیگر به سخنرانی شما گوش نمی‌دهد.

مرحله پنجم : در هنگام ساختن پاورپوینت به زمان ارائه دقت کنید. وقتی تنها ۱۵ دقیقه برای ارائه به شما زمان می‌دهند ساختن ۳۰ اسلاید پاورپوینت درست نیست. وقتتان را تنظیم کنید تا اسلایدهای بهتری تهیه کنید. اسلایدهای بیشتر لزوما به معنای تاثیر گذاری بیشتر نیست.

مرحله ششم :بیشتر سعی کنید از نمودار، شکل، تصویر، گراف و… استفاده کنید. برای مثال اگر در مورد صرفه جویی در مصرف سوخت سخنرانی می‌کنید، سعی کنید مثالی بزنید و عدد صرفه جویی را برای مخاطب قابل لمس کنید و آن مثال را در اسلاید خود جای دهید.

مرحله هفتم :بهتر است اولین اسلاید بعد از اسلاید “عنوان”، اسلایدی باشد که در آن سوالی در ذهن مخاطب نقش ببندد. این سوال باید به گونه‌ای باشد که مخاطب لزوم سخنرانی و یا مقاله‌ی شما را بفهمد. با این کار مخاطبان را بیشتر به سمت خود جذب می‌کنید چون آنها می‌دانند برای چه باید این سخنرانی را گوش بدهند.

چگونه یک ارائه ایجاد کنیم

 • مرحله 1: مایکروسافت پاورپوینت را باز کنید.
 • مرحله 2: به گزینه فایل در بالای صفحه بروید و روی New کلیک کنید.
 • مرحله 3: در کادر محاوره "New Presentation" روی "From Design Template" کلیک کنید .
 • مرحله 4: طراحی اسلاید
 • مرحله 5: چیدمان اسلاید
 • مرحله 6: افزودن متن
 • مرحله 7: اضافه کردن تصاویر
 • مرحله 8: تغییر اندازه تصاویر

با وجود اینکه بسیاری از رقبای پاورپوینت مانند  Apple’s Keynote ، Prezi و برنامه های کاربردی وب مختلف، ارائه می دهند، اما پاورپوینت هنوز جایگزینی پیدا نکرده است.

  آیا این نوشته را دوست داشتید؟