آموزش اکسل (Excel)

دسته بندی: آموزش آفیس (Microsoft office)

مایکروسافت اکسل

آنچه در این صفحه می خوانید :

معرفی نرم افزار اکسل (Excel)

مایکروسافت اکسل صفحه گسترده ای است که توسط مایکروسافت برای ویندوز، macOS، اندروید و iOS ساخته شده است. اکسل دارای ابزارهای محاسبه، ابزار گرافیکی، جداول محوری و یک زبان برنامه نویسی ماکرو ویژوال بیسیک برای برنامه های کاربردی است. این صفحه گسترده برای این سیستم عامل ها است، به خصوص از نسخه 5 در سال 1993، جایگزین لوتوس به عنوان استاندارد صنعت برای صفحات گسترده است. اکسل بخشی از مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس است.

مایکروسافت اکسل دارای خصوصیات اصلی تمام نرم افزارهای صفحه گسترده است. با استفاده از جداولی متشکل از ردیف ها و ستون ها می توان، داده ها و اطلاعات را سازماندهی کرد و با استفاده از همین داده ها، به انجام محاسبات پرداخت. توابع عرضه شده در اکسل برای پاسخگویی به نیازهای آماری، مهندسی و مالی است. علاوه بر این، اکسل می تواند داده ها را به صورت نمودارهای خطی، هیستوگرام ها و نمودارها با نمایش گرافیکی سه بعدی بسیار محدود نمایش دهد.

تاریخچه اکسل (Excel)

در ابتدا مایکروسافت در سال 1982 یک برنامه صفحه گسترده با نام Multiplan به بازار عرضه کرد. Multiplan در سیستم های CP / M بسیار محبوب شد، اما در سیستم های MS-DOS محبوبیت خود را به Lotus 1-2-3 از دست داد. مایکروسافت اولین نسخه اکسل را برای Macintosh در 30 سپتامبر 1985 منتشر کرد، و اولین نسخه ویندوز 2.05 (برای همگام سازی با نسخه Macintosh نسخه 2.2) در نوامبر 1987 منتشر شد. لوتوس در آورد 1-2-3 به ویندوز و توسط در اوایل دهه 1990، اکسل شروع به فروش 1-3-3 کرد و به مایکروسافت کمک کرد تا جایگاه خود را به عنوان توسعه دهنده نرم افزار برتر رایانه شخصی به دست آورد. این موفقیت مایکروسافت را به عنوان یک رقیب معتبر محکم کرد و آینده خود را برای توسعه نرم افزار GUI نشان داد. مایکروسافت مزیت های خود را با نسخه های جدید و مرتب، هر دو سال یا بیشتر حفظ کرد.

اکسل بسیاری از ترفندهای رابط کاربری در ابتدای صفحه گسترده الکترونیکی را ارائه می دهد. با این حال، جوهر همان است که در نرم افزار صفحه گسترده اصلی، VisiCalc باقی مانده است: این برنامه سلول های سازمان یافته در ردیف ها و ستون ها را نمایش می دهد، و هر سلول ممکن است حاوی داده یا یک فرمول، با ارجاعات نسبی یا مطلق به سلول های دیگر باشد.

اکسل 2.0 برای ویندوز، که پس از همتای GUI مبتنی بر مک خود مدل سازی شد، بطور غیر مستقیم پایه نصب شده در محیط ویندوز نوپای آن را گسترش داد. اکسل 2.0 یک ماه قبل از ویندوز 2.0 منتشر شد، و در سال 1987 پایه نصب ویندوز به اندازه ای پایین بود که مایکروسافت مجبور شد نسخه اجرا شده ویندوز را با اکسل 2.0 همراه کند.

اکسل اولین صفحه گسترده ای بود که به کاربر اجازه می دهد ظاهر صفحه گسترده (فونت ها، ویژگی های شخصیت و ظاهر سلول) را تعریف کند. همچنین، اعتبار مجدد سلول هوشمند را معرفی کرد، جایی که فقط سلول های وابسته به سلول در حال تغییر هستند و به روزرسانی می شوند (برنامه های صفحه گسترده قبلی همه زمان ها را محاسبه می کردند یا منتظر یک دستور کاربری خاص بودند). اکسل پر کردن خودکار، قابلیت کشیدن و گسترش کادر انتخاب را به صورت خودکار کپی کردن یک سلول یا سطر ردیف در سلول ها یا ردیف های مجاور، با تنظیم هوشمندانه کپی ها با افزایش خودکار منابع یا محتویات سلول، به صورت خودکار تنظیم کرد. اکسل همچنین قابلیت های گسترده گرافیکی را معرفی کرد.

امکانات و کاربردها

آموزش اکسل

مایکروسافت اکسل ابزاری همه کاره و بسیار متنوع است و می تواند تقریبا برای هر چیزی که می توانید تصور کنید استفاده شود. یشترین کاربردهای این صفحه گسترده در تجزیه و تحلیل اعداد و صورت های مالی، ترسیم نمودارها، تهیه لیست های مختلف، تهیه داشبورهای مدیریتی، تهیه گراف ها و نمودارهای مختلف و خودکار کردن برخی فعالیت های تکراری می باشد. برخی از استفاده های اکسل عبارتند از:

 • برنامه ها Agendas
 • بودجه بندی ها Budgets
 • تقویم Calendars
 • کارت ها Cards
 • نمودارها Charts and Diagrams
 • ابزارهای مالی Financial Tools (Loan calculators etc.)
 • آگهی ها Flyers
 • فرم ها Forms
 • فهرست موجودی ها Inventories
 • فاکتورها و صورتحساب ها Invoices
 • لیست ها و چک لیست های انجام شده Lists and to-do checklists
 • برنامه ریزی ها Planners
 • برنامه ها و پیشنهادات Plans and proposals
 • گزارشات Reports
 • زمانبندی و برنامه ریزی Schedules
 • برگه های زمان Timesheet

ویژگی های اکسل (Excel)

مایکروسافت اکسل با استفاده از یک شبکه سلول که در ردیف های شماره و ستون های دارای حروف به کار رفته است، از ویژگی های اساسی کلیه صفحات گسترده استفاده می کند تا دستکاری داده ها مانند عملیات حسابی را ترتیب دهد. این دستگاه دارای یک باتری از توابع ارائه شده برای پاسخگویی به نیازهای آماری، مهندسی و مالی است. علاوه بر این، می تواند داده ها را به صورت نمودارهای خط، هیستوگرام ها و نمودارها و با یک نمایش گرافیکی سه بعدی بسیار محدود نمایش دهد. این اجازه می دهد تا به بخش بندی داده ها، وابستگی های آن به عوامل مختلف برای چشم اندازهای مختلف (با استفاده از جداول محوری و مدیر سناریو) مشاهده شود. این جنبه برنامه نویسی دارد، ویژوال بیسیک برای برنامه های کاربردی، به کاربر این امکان را می دهد تا از طیف گسترده ای از روش های عددی استفاده کند، به عنوان مثال، برای حل معادلات دیفرانسیل فیزیک ریاضی، و سپس گزارش نتایج به صفحه گسترده.

همچنین دارای چندین ویژگی تعاملی است که به رابط های کاربر امکان می دهد صفحه گسترده را از کاربر مخفی کنند، بنابراین صفحه گسترده خود را به عنوان یک برنامه به اصطلاح یا سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) از طریق یک رابط کاربری طراحی شده به صورت سفارشی ارائه می دهد. به عنوان مثال، آنالیزور سهام یا به طور کلی، به عنوان ابزاری برای طراحی که از کاربر سؤال می کند و پاسخ ها و گزارش ها را ارائه می دهد. در یک تحقق دقیق تر، یک برنامه اکسل می تواند به طور خودکار پایگاه داده های خارجی و ابزارهای اندازه گیری را با استفاده از یک برنامه به روز شده تجزیه و تحلیل کند، نتایج را تجزیه و تحلیل کند، یک گزارش ورد یا نمایش اسلاید پاورپوینت بسازد و این ارائه ها را بطور منظم از طریق لیست مشارکت کنندگان ارسال کند. اکسل برای استفاده به عنوان بانک اطلاعاتی طراحی نشده است. مایکروسافت به تعدادی از سوئیچ های خط فرمان اختیاری اجازه می دهد تا نحوه شروع اکسل را کنترل کنند.

مزایای نرم افزار اکسل

 • توان بالا در تجزیه و تحلیل داده ها
 • استفاده آسان و در دسترس بودن
 • انعطاف پذیری و قابلیت تطابق بالا
 • ساخت نمودارها، گراف ها، هیستوگرام هاو ..
 • امکان برقراری ارتباط بابقیه نرم افزارهای مجموعه آفیس
 • قابلیت استاندارد سازی و فرموله کردن فرآیندها
 • فرمت بندی متغیر Conditional formatting
 • هوشمندی کافی در کمک به کاربر
 • قابلیت ماکرو نویسی و صرفه جویی در زمان
 • قابلیت برنامه نویسی به کمک ویژوال بیسک

معایب نرم افزار اکسل

 • نیاز به تسلط بالا در کاربری های پیچیده
 • عدم سازگاری با سیستم عامل های دیگر
 • امنیت پایین
 • بالا بودن امکان بروز خطاهای سهوی کاربران
 • امکانات تحت شبکه ضعیف
 • دشواری خطایابی در فرمولهای طولانی
 • احتمال بالای از دست رفتن اطلاعات
 • امکانات ضعیف کنترلی
 • قابلیت نه چندان کارآمد معتبر سازی داده ها

برنامه نویسی ماکرو در اکسل

نسخه های ویندوزی نرم افزار اکسل از برنامه نویسی با استفاده از VBA که نوعی از زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک است، پشتیبانی می کنند. برنامه نویسی با استفاده از VBA اجازه می دهد تا عملیاتی را که با استفاده از خصوصیات اصلی اکسل نمی شود آن را انجام داد، امکان پذیر گردد. با VBA می توان به اکسل ویژگی های جدیدی اضافه نمود.

نسخه ویندوز اکسل برنامه نویسی را از طریق ویژوال بیسیک مایکروسافت برای برنامه ها (VBA) پشتیبانی می کند، که گویشی از ویژوال بیسیک است. برنامه نویسی با VBA اجازه می دهد تا از دستکاری صفحه گسترده ای که با تکنیک های استاندارد صفحه گسترده استفاده ناخوشایند یا غیرممکن است، استفاده کنید. برنامه نویسان ممکن است کد را مستقیماً با استفاده از ویرایشگر ویژوال بیسیک (VBE) بنویسند، که شامل پنجره ای برای نوشتن کد، کد اشکال زدایی و محیط سازماندهی ماژول کد است. کاربر می تواند روش های عددی و همچنین خودکارسازی کارهایی مانند قالب بندی یا سازماندهی داده ها را در VBA پیاده سازی کرده و محاسبه را با استفاده از هر نتیجه واسط مورد نظر که به صفحه گسترده گزارش شده هدایت کند.

VBA از Mac Excel 2008 حذف شد، زیرا توسعه دهندگان بر این باور نبودند که انتشار به موقع باعث می شود موتور VBA را بصورت بومی به Mac OS X منتقل کنید. VBA در نسخه بعدی یعنی Mac Excel 2011 بازیابی شد، اگرچه ساخت فاقد پشتیبانی از اشیاء ActiveX است.

یک روش معمول و آسان برای تولید کد VBA استفاده از Macro Recorder است. Macro Recorder اقدامات کاربر را ثبت می کند و کد VBA را به صورت ماکرو تولید می کند. سپس با اجرای ماکرو می توان این اقدامات را به صورت خودکار تکرار کرد. ماکروها همچنین می توانند به انواع مختلف ماشه مانند میانبرهای صفحه کلید، دکمه فرمان یا گرافیک مرتبط شوند. اقدامات موجود در ماکرو از این نوع ماشه یا از گزینه های نوار ابزار عمومی قابل اجرا است. کد VBA ماکرو نیز می تواند در VBE ویرایش شود. برخی از ویژگی های مانند توابع حلقه و صفحه نمایش سریع توسط ویژگی های خود، و برخی از موارد نمایش گرافیکی، قابل ضبط نیستند بلکه باید مستقیماً توسط برنامه نویس وارد ماژول VBA شوند. کاربران پیشرفته می توانند از اعلان های کاربر برای ایجاد یک برنامه تعاملی استفاده کنند یا نسبت به حوادثی از جمله بارگیری یا تغییر ورق ها واکنش نشان دهند.

کد ثبت شده ماکرو ممکن است با نسخه های اکسل سازگار نباشد. برخی از کدهای مورد استفاده در Excel 2010 در Excel 2003 قابل استفاده نیستند. ساختن ماکرو که باعث تغییر رنگ سلول می شود و باعث تغییر در سایر جنبه های سلول می شود، ممکن است سازگار با عقب نباشد.

کد VBA با صفحه گسترده از طریق Excel Model Object تعامل می کند، یک واژگان که اشیاء صفحه گسترده را شناسایی می کند، و مجموعه ای از توابع یا روش های ارائه شده که خواندن و نوشتن را به صفحه گسترده و تعامل با کاربران آن امکان پذیر می کند (به عنوان مثال از طریق نوار ابزار سفارشی یا نوار فرمان و جعبه پیام). subroutines VBA ایجاد شده توسط کاربر، این اقدامات را انجام می دهد و مانند ماکروهایی که با استفاده از دستگاه ضبط ماکرو تولید می شوند، عمل می کنند، اما انعطاف پذیر تر و کارآمد تر هستند.

ارتباط با سایر برنامه های ویندوز

برنامه های ویندوز مانند مایکروسافت آفیس و مایکروسافت ورد و همچنین اکسل می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از قابلیت های یکدیگر استفاده کنند. رایج ترین آن، تبادل داده های پویا است. این یک روش معمول برای ارسال داده بین برنامه های در حال اجرا بر روی ویندوز است.

افزودنی ها (Add-ins)

با استفاده از افزودنی ها می توان ویژگی های اضافی و جدید به اکسل افزود، از جمله:

 • Analysis ToolPak : ابزار تجزیه و تحلیل داده ها برای تجزیه و تحلیل آماری و مهندسی (شامل تجزیه و تحلیل واریانس و تجزیه و تحلیل رگرسیون)
 • Analysis ToolPak VBA : توابع VBA برای تجزیه و تحلیل ToolPak
 • Euro Currency Tools : ابزارهای تبدیل و قالب بندی برای ارز یورو
 • Solver Add-In : ابزار برای بهینه سازی و حل معادلات

توابع در اکسل

برای انجام عملیات تکراری وپیچیده از توابع تعریف شده در اکسل می توان استفاده کرد. توابع در اکسل با توجه به نوع کاربرد به گروه های مختلفی تقسیم بندی شده اند که عبارتند از :

 • Financialمالی
 • Date & time تاریخ و زمان
 • Math & Trig ریاضی و مثلثات
 • Statisticalآماری
 • Lookup & reference آدرس دهی و جستجو
 • Databaseبانک اطلاعاتی
 • Textمتن
 • Logicalمنطقی
 • Informationاطلاعاتی

نمودارها در اکسل

نمودارها در اکسل

اکسل نمودارها، گراف ها و هیستوگرام های تولید شده از گروه های مشخص سلول را پشتیبانی می کند. جزء گرافیکی تولید شده می تواند در ورق کنونی جاسازی شود یا به عنوان یک شی جداگانه اضافه شود.اگر محتویات سلولها تغییر کند، نمودارها به صورت پویا به روز می شوند. برخی از انواع نمودارهای اکسل عبارتند از :

 • نمودار های ستونی Column Chart : نمودار هایی که اطلاعات داده ها را در نوار هایی عمودی نشان می دهد.
 • نمودار های خطی Line Chart : نمودار هایی که اطلاعات مربوط به داده ها را به صورت خطوطی پیوسته نمایش می دهد.
 • نمودار دایره ای Pie Chart : نموداری است که اطلاعات مربوط به داده ها را، با توجه به مقدارشان در بخشی از مساحت یک دایره نمایش می دهد. جدا کردن بخش ها در نمودار دایره ای، نسبت و تناسب میان اجزای نموداری را تعیین می کند.
 • نمودار میله ای: دقیقا شبیه به نمودار های ستونی هستند، با این تفاوت که نمایششان به صورت افقی است.
 • نمودار مساحتی:شبیه به نمودار های خطی هستند با این تفاوت که مساحت زیر هر خط پر می شود.
 • نمودار پراکندگی Scatter Plot : این نمودار جهت رسم نقاط بر روی محورهای مختصات و رسم معادلات ریاضیاتی می باشد. در واقع در این نمودار با وارد کردن زوج مرتب های x و y مقادیر هر زوج مرتب به صورت یک نقطه بر روی محورهای مختصات رسم میگردد.
 • نمودار حبابی Bubble Chart : این نمودار همانند نمودار پراکندگی می باشد، با این تفاوت که توانایی نمایش سه ویژگی به صورت همزمان را دارا می باشد به گونه ای که دو ویژگی X و Y بر روی محورها مشخص می گردد و ویژگی سوم با اندازه حباب مشخص می شود.
 • نمودار رادار Radar Chart : در حالاتی که بخواهیم بیش از سه ویژگی را برای گزینه های متفاوت بر روی یک نمودار نمایش دهیم، بهترین گزینه پیش رو نمودار راداری می باشد. برای مثال سه گزینه برای خرید خانه داریم و ۵ معیار تصمیم گیری مانند هزینه، محل و ….. برای تصمیگیری. در این حالت نمودار راداری هر معیار تصمیم گیری را بر روی یک محور نشان می دهد و مقادیر را بر روی محورهای مختلف با استفاده از خط به یک دیگر وصل می نماید.
 • نمودار شمعی Candel Chart : این نمودار که برای اولین بار توسط ژاپنی ها مطرح گردید، به طور عمده در بورس به منظور تحلیل های تکنیکال و پیش بینی روند کاربرد دارد. در این نمودار قیمتهای باز شدن، بسته شدن، ماکسی مم و مینیمم قیمت هر سهم در هر روز به صورت یک شمع نمایش داده می شود که رنگ آن شمع مشخص کننده نوع روند (مثبت یا منفی بودن) آن روز می باشد. در حالت خاصی از آن نمودار، علاوه بر موارد مذکور، حجم معاملات آن روز نیز در پایین نمودار نمایش داده می شود.
 • نمودار شمعی Candel Chart :این نمودار که برای اولین بار توسط ژاپنی ها مطرح گردید، به طور عمده در بورس به منظور تحلیل های تکنیکال و پیش بینی روند کاربرد دارد. در این نمودار قیمتهای باز شدن، بسته شدن، ماکسی مم و مینیمم قیمت هر سهم در هر روز به صورت یک شمع نمایش داده می شود که رنگ آن شمع مشخص کننده نوع روند (مثبت یا منفی بودن) آن روز می باشد. در حالت خاصی از آن نمودار، علاوه بر موارد مذکور، حجم معاملات آن روز نیز در پایین نمودار نمایش داده می شود.
 • نمودار هیستوگرام Histogram Chart : این نوع نمودار جهت نموایش نوع پراکندگی مقادیر در یک جامعه (گروه) مورد استفاده قرار میگیرد و هدف از استفاده از ان تعیین مرکزیت داده ها و حالت پراکندگی آنها می باشد. این نوع نمودار در ورژنهای قدیمی اکسل از طریق افزونه Analysis Toolpak قابل ترسیم است ولی در نسخه ۱۶ اکسل، این نمودار به مجموعه نمودارهای اکسل اضافه شده است.
 • نمودار نقشه درختی TreeMap Chart : این نمودار که در نسخه ۲۰۱۶ اکسل، به آن اضافه شده است و جزء نمودارهای نمایش سلسله مراتب میان داده ها می باشد، جهت نمایش درصد مشارکت هر گروه و زیر گروهها در یک رویداد مناسب می باشد، برای مثال اگر بخواهیم مشخص کنیم که کدام گروه از کالاها بیشترین فروش را داشته و در هر گروه کدام کالا سهم بیشتری از فروش را دارد، این نمودار بسیار مناسب می باشد.
 • نمودار خورشیدی SunBurst Chart : این نمودار همانند نمودار نقشه درختی می باشد و جهت نمایش مقادیر و سلسله مراتب داده ها به صورت تواما به کار برده می شود.در نسخه های پیشین اکسل با ترکیب چند نمودار دایره ای و با زحمت فراوان می توانستیم این نمودار را ایجاد نماییم ولی در نسخه ۲۰۱۶ اکسل، این نمودار به لیست نمودارهای اکسل اضافه شده است.
 • نمودار آبشاری Waterfall Chart :این نمودار به منظور بررسی مقادیر تجمعی از یک ویژگی به کار گرفته می شود که در نسخه های قدیمی اکسل با استفاده از حالت تجمعی نمودار ستونی، این نمودار ترسیم می شود ولی در نسخه ۲۰۱۶ این نمودار به مجموعه نمودارهای پیش فرض اکسل اضافه شده است.
 • نمودار مساحتی سه بعدی :این نمودار ها به شما اجازه می دهد تا نمودار داده ها را به صورت سه بعدی نمایش دهید. این نمودار با مجموعه ی بسیار بزرگ از داده ها بهترین عملکرد را دارند و به شما این امکان را می دهد تا در آنِ واحد اطلاعات مختلفی را مشاهده کنید.

حسابداری در اکسل

حسابداری (Accounting) عبارت است از اندازه گیری، پردازش و ارتباط اطلاعات مالی و غیر مالی درباره اشخاص اقتصادی مانند مشاغل و شرکت ها، که اغلب به آن "زبان تجارت" گفته می شود. این رشته مدرن توسط بنیاد Benedikt Kotruljevic در سال 1458 تأسیس شد. حسابداری نتایج فعالیت های اقتصادی یک سازمان را اندازه گیری می کند و این اطلاعات را برای کاربران مختلف از جمله سرمایه گذاران، طلبکاران، مدیریت و تنظیم کننده ها منتقل می کند. پزشکان حسابداری به عنوان حسابداران شناخته می شوند. اصطلاحات "حسابداری" و "گزارشگری مالی" اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند.

Microsoft Office Excel برای پشتیبانی از کارکردهای حسابداری مانند بودجه ریزی، تهیه صورت های مالی و ایجاد ترازنامه طراحی شده است. این نرم افزار دارای قابلیت های صفحه گسترده و عملکردهای بسیاری برای انجام محاسبات پیچیده ریاضی است. همچنین از بسیاری از افزودنی های فعالیت هایی مانند مدل سازی و پیش بینی مالی پشتیبانی می کند و یکپارچه با داده های خارجی ادغام می شود تا به شما امکان وارد کردن و صادرات اطلاعات بانکی و داده های مالی به و سایر سیستم عامل های نرم افزار حسابداری را بدهد.

مایکروسافت آفیس اکسل با الگوهای ایجاد بودجه، صورت های جریان وجوه و صورت های سود و زیان، که برخی از اساسی ترین اسنادی است که در حسابداری مورد استفاده قرار می گیرد، حمل می کند. علاوه بر این، می توانید الگوهای پیچیده تر بودجه ریزی و بیانیه را از وب سایت آفیس بارگیری کنید، یا قالب های تخصصی را از فروشندگان شخص ثالث خریداری کنید و این موارد را در برنامه نصب کنید. اگر شما نیاز به ایجاد بودجه های پیچیده یا سفارشی یا صورت های مالی دارید، می توانید یک الگوی موجود را سفارشی کنید و از عناصر آن استفاده مجدد کنید، یا با استفاده از قابلیت های موجود در اکسل، آن را از ابتدا ایجاد کنید.

اکسل و پاور بی آی (Power BI)

پاور بی آی (Power BI) یک سرویس تجزیه و تحلیل تجاری است که توسط مایکروسافت ایجاد شده است. هدف آن برای ارائه تجسمات تعاملی و قابلیت های هوش تجاری با یک رابط کاربری ساده برای کاربران نهایی جهت ایجاد گزارش ها و داشبورد است. هوش تجاری (BI) شامل استراتژی ها و فناوری هایی است که توسط شرکت ها برای تجزیه و تحلیل داده های اطلاعات تجاری استفاده می شود. فن آوری های BI دیدگاه های تاریخی، فعلی و پیش بینی کننده ای را در مورد فعالیت های تجاری ارائه می دهند. کارکردهای رایج فناوری های هوش تجاری شامل گزارش، پردازش تحلیلی آنلاین، تجزیه و تحلیل، داده کاوی، فرآیند استخراج، پردازش رویدادهای پیچیده، مدیریت عملکرد تجاری، محک، ماینینگ متن، تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده و تجزیه و تحلیل تجربی است. فناوری های BI می توانند مقادیر زیادی از داده های ساختار یافته و بعضاً بدون ساختار را برای کمک به هویت، توسعه و در غیر این صورت ایجاد فرصت های استراتژیک جدید تجاری اداره کنند. هدف آنها این است که تفسیر آسان این داده های بزرگ را امکان پذیر کنند. شناسایی فرصت های جدید و اجرای یک استراتژی مؤثر بر اساس بینش می تواند یک مزیت رقابتی در بازار و ثبات بلند مدت را برای کسب و کار ها فراهم کند.

Excel و Power BI با هم خوب کار می کنند. این امر به شما امکان می دهد تا از دو ابزار در کنار هم استفاده کنید تا بسیاری از انواع کار گردش کسب و کار و روشهای BI فراهم شود. می توانید یک پرونده Excel را در Power BI منتشر کنید تا با دیگران به اشتراک گذاشته شود، یک مجموعه داده Power BI را در Excel تجزیه و تحلیل کنید یا یک کتاب کار Excel یا داده های Excel را به Power BI وارد کنید. شما می توانید بدون از دست دادن سهولت و تطبیق پذیری اکسل، قدرت گروه کاری و جهت گیری شغلی Power BI را بدست آورید.

بسیاری از تکنولوژی های IT برای ذخیره داده وجود دارد، اما اکسل محبوب ترین ابزار داده برای کاربران فناوری اطلاعات در مشاغل است. اکسل بسیار متنوع است، اما نکته منفی این است که همه چیز در دستگاه محلی شما باقی می ماند. شما نمی توانید داده ها را به اشتراک بگذارید، از آنها نسخه پشتیبان تهیه نمی شود و چندان مطمئن نیستند. با این حال، با استفاده از برنامه Power BI نیز می توانید فایل های اکسل را در وب مشاهده، تجزیه و تحلیل کنید و به اشتراک بگذارید.

رقبای مایکروسافت اکسل

در حالی که مایکروسافت اکسل پراستفاده ترین صفحه گسترده در جهان است، برخی از گزینه های مناسب و معقول که بسیار ارزان تر هستند نیز وجود دارد. در حالی که آنها ممکن است عملکرد مشابه مایکروسافت اکسل ارائه دهند، برای کاربران مبتدی و متوسط مناسب هستند:

 • OpenOffice.Org : این احتمالا بهترین جایگزین برای مایکروسافت آفیس و مایکروسافت اکسل است. صفحه گسترده خوب است، اما به خوبی با مایکروسافت اکسل رقابت نمی کند. این عملکرد مناسب برای کاربران مبتدی و متوسطه دارد اما واقعا از لحاظ قابلیت و سهولت استفاده خوب نیست.
 • Google Documents : گوگل اولین شرکتی بود که برنامه های اداری را به ابر (cloud) منتقل کرد. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا از هر نقطه از جهان تا زمانی که به اینترنت اتصال دارید به صفحات گسترده خود دسترسی داشته باشید. این خدمات پایه رایگان و محبوب هستند اما از نظر مایکروسافت اکسل کارایی خوبی ندارند. بزرگترین مزیت اسناد Google این است که همکاری و به اشتراک گذاری راحت و سریع است.
 • Lotus Symphony : اساسا یک مشتق از Open Office (که منبع باز است) می باشد. این محصول رایگان توسط IBM پشتیبانی می شود و قابلیت های بیشتری از Open Office ارائه می دهد و یک رقیب مناسب برای مایکروسافت اکسل است. با این وجود، هنوز عملکرد بسیار زیادی دارد و اکسل را جایگزین نمی کند.
 • Lotus 123 :یکی از بهترین رقبا برای مایکروسافت اکسل است. عملکرد آن بسیار مشابه اکسل است و شما توانایی وارد کردن یا صادر کردن صفحات گسترده اکسل را دارید. با حمایت IBM، Lotus 123 یک جایگزین عالی برای اکسل است، با این حال مزیتی که اکسل دارد این است که به طور گسترده در دنیای کسب و کار استفاده می شود.
آیا این نوشته را دوست داشتید؟
linkedin-excel-power-query-tips-and-techniques-office-365

تکنیک ها و نکات Power Query در اکسل (آفیس 365)


صرفه جویی در زمان را با استفاده از Power Query یاد بگیرید، یک نوع فناوری تعامل داده ای که جمع بندی، ارتباط، ترکیب، و تصحیح داده در مایکروسافت اکسل و P...

1399/03/13 94 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-business-analytics-multiple-comparisons-in-r-and-excel

تجزیه و تحلیل کسب و کار: قیاس های چندگانه در R و Excel


در این دوره، Conrad Carlberg نحوه استفاده از اکسل و پلتفرم متن باز R برای اجرای تست Tukey's HSD و تست قیاس چندگانه `Sheffe به همراه یک ANOVA را نشان م...

1399/03/03 296 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-excel-pivottable-tips

آموزش اکسل: نکات PivotTable


از یک کاربر مبتدی در PivotTale به یک کاربر مسلط تبدیل شوید. چگونگی بکارگیری PivotTable و PivotCharts برای تجزیه و تحلیل قدرتمند داده ها را یاد بگیرید....

1399/03/02 381 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-excel-charts-in-depth

آموزش اکسل: بررسی عمیق نمودارها


نمودارهای اکسل به شما امکان می دهد تا با اطلاعات با تأثیر بسیار بیشتری نسبت به اعداد خام، ارتباط برقرار کنید و ساخت این نمودارها به طرز شگفت آوری آسان...

1399/01/28 891 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-building-solutions-using-excel-and-access-2019-together-2

آموزش ایجاد راهکارهایی با استفاده از اکسل و اکسس 2019


با ترکیب اکسل و اکسس 2019 می توانید کارهای تکراری اکسل را به صورت خودکار در آورید و بهره وری شخصی خود را افزایش دهید. در این دوره، استراتژی ها و تکنیک...

1399/01/23 666 بازدید
linkedin-access-2019-building-dashboards-for-excel

آموزش Access 2019: ساخت داشبورد برای اکسل


مهارت های Excel و Access خود را به سطح بعدی ارتقاء دهید و با یادگیری نحوه ایجاد داشبوردهای تعاملی استفاده از آن را برای کاربران جذاب و آسان کنید. مربی...

1399/01/13 885 بازدید
linkedin-using-python-with-excel

آموزش استفاده از پایتون با اکسل


پایتون پر رشدترین زبان برنامه نویسی در جهان و یک ابزار قدرتمند است که به ساده سازی و موثرکردن توسعه و علم داده کمک می کند. در این دوره از Madecraft می...

1399/01/08 4039 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-using-power-bi-with-excel

آموزش استفاده از Power BI با Excel


مهارت تحلیل خود را ارتقا دهید. Power BI ابزاری قدرتمند برای تجزیه و تحلیل داده ها است که مسیر کار با داده ها را ساده تر می کند. در این دوره، می توانید...

1399/01/07 1147 بازدید زیرنویس دارد
udemy-excel-fin-analysis-valuation-and-financial-modeling-2019

آموزش اکسل، تحلیل Fin، ارزشگذاری و مدل سازی مالی 2019


این دوره تکنیک های ارزشگذاری DCF و مدل سازی مالی با اکسل را آموزش می دهد. این دوره یک مجموعه جامع از MS Excel، ارزشگذاری، حسابداری، تجزیه و تحلیل مالی...

1399/01/02 1186 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-learning-microsoft-powerapps

آموزش Microsoft PowerApps


Microsoft PowerApps به شما این امکان را می دهد تا اپلیکیشن های قدرتمندی برای کسب و کار بسازید که بر روی موبایل، تبلت و مرورگر جرا شوند و از بیش از 200...

1399/01/01 782 بازدید
linkedin-excel-for-investment-professionals

آموزش Excel برای سرمایه گذاران حرفه ای


نرم افزار مایکروسافت اکسل به متخصصان صنعت سرمایه گذاری، ابزارهایی را پیشنهاد می کند که با استفاده از آن ها می توانند سرمایه گذاری مطمئنی را انجام دهند...

1398/11/23 1468 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-excel-for-mac-essential-training-office-365

آموزش اصولی اکسل برای مک (آفیس 365)


در این دوره نحوه مدیریت workbooks، کار با سلول و داده های سلولی و مرتب سازی، فیلتر و مدیریت worksheets را فرا خواهید گرفت. به علاوه، یاد بگیرید که چگو...

1398/09/27 619 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-uipath-robotic-process-automation-rpa

آموزش UiPath - اتوماسیون فرآیند روباتیک (RPA)


این دوره کمک می کند تا شما را با قابلیت های اصلی UiPath آشنا کند و نحوه استفاده از ویژگی های کلیدی برای اتوماسیون فرایندهای تجاری را نشان می دهد. همچن...

1398/09/21 1319 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-excel-macros-and-vba-for-beginners

آموزش اکسل - ماکروها و VBA برای مبتدیان


در این دوره با زبان برنامه نویسی VBA برای راه اندازی ماکرو اولیه در اکسل برای ضبط keystroke و کلیک های ماوس آشنا می شوید....

1398/09/18 1703 بازدید زیرنویس دارد
skillshare-create-advanced-excel-files-using-java

آموزش ایجاد فایل های پیشرفته اکسل با جاوا


در این دوره با نحوه ایجاد  فایل های پیشرفته اکسل با زبان برنامه نویسی جاوا آشنا می شوید. شما نیاز به اکسپورت کردن داده از اپلیکیشن هایی که شما توسعه م...

1398/09/05 1317 بازدید
linkedin-excel-filtering-data-for-beginners

آموزش اکسل - فیلتر کردن داده برای مبتدیان


این دوره کوتاه، موارد و مزایای فیلتر کردن در اکسل را نشان می دهد. همچنین نحوه فیلتر کردن متن، مقادیر عددی و دامنه داده ها را آموزش می دهد....

1398/08/28 1189 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-learning-vba-in-excel

آموزش VBA در اکسل


زبان برنامه نویسی VBA یا Visual Basic for Applications به شما این امکان را می دهد تا تسک های روتین خود را در اکسل خودکارسازی کنید. در این دوره با تکنی...

1398/08/27 1681 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-office-for-android-essential-training

آموزش آفیس برای اندروید


در این دوره با اصول مجموعه آفیس برای تلفن همراه شامل برنامه‌های ورد، اکسل، پاورپوینت، Outlook، OneNote و Teams، تفاوت‌های نسخه‌های آنها، ویرایش اسناد ...

1398/07/15 897 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-excel-for-accountants

آموزش اکسل برای حسابداران


این دوره تسک های حسابداری در اکسل را مانند تحلیل کسب و کار کوچک و وارد کردن و صادر کردن داده از QuickBooks به اکسل را پوشش می دهد. همچنین با نحوه ثبت ...

1398/07/03 2090 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-excel-2019-essentials

آموزش اصولی اکسل 2019


به کمک این دوره با مبانی اکسل 2019 آشنا می شوید. در این دوره با رابط و تنظیمات اکسل، نحوه کار با رابط Ribbon و Backstage View آشنا می شوید. سپس یاد خو...

1398/06/14 4205 بازدید