آموزش حسابداری

آنچه در این صفحه می خوانید:

تعریف حسابداری (Accounting)

حسابداری عبارت است از اندازه گیری، پردازش و ارتباط اطلاعات مالی و غیر مالی درباره اشخاص اقتصادی مانند مشاغل و شرکت ها، که اغلب به آن "زبان تجارت" گفته می شود. این رشته مدرن توسط بنیاد Benedikt Kotruljevic در سال 1458 تأسیس شد. حسابداری نتایج فعالیت های اقتصادی یک سازمان را اندازه گیری می کند و این اطلاعات را برای کاربران مختلف از جمله سرمایه گذاران، طلبکاران، مدیریت و تنظیم کننده ها منتقل می کند. پزشکان حسابداری به عنوان حسابداران شناخته می شوند. اصطلاحات "حسابداری" و "گزارشگری مالی" اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند.

حسابداری را می توان به چندین زمینه شامل حسابداری مالی، حسابداری مدیریت، حسابرسی خارجی، حسابداری مالیاتی و حسابداری هزینه تقسیم کرد. سیستم های اطلاعات حسابداری برای پشتیبانی از عملکردهای حسابداری و فعالیت های مرتبط طراحی شده اند. حسابداری مالی بر گزارش اطلاعات مالی سازمان از جمله تهیه صورت های مالی به کاربران خارجی اطلاعات مانند سرمایه گذاران، تنظیم کننده ها و تأمین کنندگان تمرکز دارد. و حسابداری مدیریت بر اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و گزارش اطلاعات برای استفاده داخلی توسط مدیریت تمرکز دارد. ثبت معاملات مالی به گونه ای که ممکن است خلاصه ای از مالیات در گزارش های مالی ارائه شود، به عنوان حسابداری شناخته می شود، که از این رو حسابداری دو منظوره رایج ترین سیستم است.

حسابداری توسط سازمان های حسابداری مانند تعیین کننده های استاندارد، شرکت های حسابداری و ارگان های حرفه ای تسهیل می شود. صورت های مالی معمولاً توسط شرکت های حسابداری حسابرسی می شوند و مطابق با اصول حسابداری پذیرفته شده تهیه می شوند. GAAP توسط سازمانهای مختلف تنظیم استاندارد مانند هیئت استاندارد حسابداری مالی (FASB) در ایالات متحده و شورای گزارشگری مالی در انگلستان تنظیم شده است. از سال 2012، "همه اقتصادهای اصلی" برنامه هایی برای همگرائی یا اتخاذ استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) دارند.

تاریخچه حسابداری (Accounting)

تاریخچه حسابداری

تاریخچه حسابداری هزاران سال قدمت دارد و می توان در تمدن های باستانی ردیابی کرد. توسعه اولیه حسابداری به بین النهرین باستان باز می گردد و از نزدیک با تحولات مربوط به نوشتن، شمارش و پول ارتباط دارد. همچنین شواهدی وجود دارد که در اوایل شکل حسابداری در ایران باستان و سیستمهای ممیزی اولیه توسط مصریان و بابلان باستان وجود دارد. در زمان امپراتور آگوستوس، دولت روم به اطلاعات مالی دقیق دسترسی داشت.

حسابداری دو ورود در جامعه یهودیان خاورمیانه اوایل قرون وسطی پیشگام بود و بیشتر در اروپا قرون وسطی تصفیه شد. با توسعه شرکتهای سهامی، حسابداری به حسابداری مالی و حسابداری مدیریت تقسیم می شود.

نخستین اثر درمورد سیستم حسابداری مضاعف توسط لوکا پاسیولی ("پدر حسابداری") در ایتالیا منتشر شد. حسابداری در قرن نوزدهم شروع به انتقال به حرفه ای سازمان یافته کرد، در حالی که ارگانهای حرفه ای محلی در انگلستان با هم ادغام شدند تا مؤسسه حسابداران خبره در انگلستان و ولز را در سال 1880 تشکیل دهند.

انواع حسابداری (Accounting)

حسابداری دارای چندین زیر زمینه یا زمینه موضوعی است که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

حسابداری مالی

حسابداری مالی بر گزارش اطلاعات مالی سازمان به کاربران خارجی اطلاعات مانند سرمایه گذاران، سرمایه گذاران بالقوه و بستانکاران تمرکز دارد. معاملات تجاری را محاسبه و ثبت می کند و صورت های مالی را برای استفاده کنندگان خارجی مطابق با اصول حسابداری به طور کلی پذیرفته شده (GAAP) تهیه می کند. GAAP، به نوبه خود، از توافق گسترده بین نظریه حسابداری و عمل ناشی می شود و با گذشت زمان تغییر می کند تا نیازهای تصمیم گیرندگان را برآورده سازد.

حسابداری مالی گزارش های گذشته محور را تولید می کند، به عنوان مثال صورت های مالی تهیه شده در گزارش های 2006 در مورد عملکرد در سال 2005، به صورت سالانه یا سه ماهه، به طور کلی در مورد سازمان است. این بخش حسابداری نیز به عنوان بخشی از امتحانات هیئت مدیره جهت واجد شرایط بودن به عنوان یک بازیگر فعال مورد مطالعه قرار می گیرد. این دو نوع حرفه ای، فرهنگ سرگرمی بودن را ایجاد کرده اند.

حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت بر اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و گزارش اطلاعات است که می تواند مدیران را در تصمیم گیری برای تحقق اهداف یک سازمان یاری دهد. در حسابداری مدیریت، اقدامات داخلی و گزارشات مبتنی بر آنالیز هزینه و فایده است و نیازی به پیروی از اصل حسابداری پذیرفته شده (GAAP) نیست. در سال 2014، CIMA اصول حسابداری مدیریت جهانی (GMAP) را ایجاد کرد. نتیجه تحقیق از 20 کشور در پنج قاره، هدف این اصول هدایت بهترین شیوه ها در این رشته است.

حسابداری مدیریت گزارش های آینده گرا را تولید می کند، برای مثال، بودجه سال 2006 در سال 2005 تهیه شده است و مدت زمان گزارشات بسیار متفاوت است. چنین گزارشاتی ممکن است شامل اطلاعات مالی و غیر مالی باشد و به عنوان مثال ممکن است روی محصولات و بخشهای خاص متمرکز شود.

حسابرسی

حسابرسی عبارت است از تأیید ادعاهای دیگران در مورد بازپرداخت، و در زمینه حسابداری عبارت است از "بررسی و ارزیابی بی طرفانه صورت های مالی یک سازمان". ممیزی یک سرویس حرفه ای است که منظم و متعارف است. حسابرسی صورت های مالی با هدف بیان یا رد نظر درباره صورت های مالی است. حسابرس نظر خود را در مورد انصافی كه صورت های مالی در آن موقعیت مالی، نتایج عملیات و جریان نقدی یك واحد را ارائه می دهد، مطابق با اصل حسابداری كه به طور كلی قابل قبول است (GAAP) و "از همه جنبه های مادی" ارائه می دهد. حسابرس همچنین موظف است شرایطی را که اصول حسابداری به طور کلی قابل قبول (GAAP) رعایت نشده اند، شناسایی کند.

سیستم های اطلاعاتی حسابداری

سیستم اطلاعات حسابداری بخشی از سیستم اطلاعاتی سازمان است که بر پردازش داده های حسابداری متمرکز است. بسیاری از شرکت ها از سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کنند. صنعت بانکداری و دارایی از هوش مصنوعی به عنوان کشف تقلب استفاده می کند. صنعت خرده فروشی از AI برای خدمات مشتری استفاده می کند. هوش مصنوعی همچنین در صنعت امنیت سایبر مورد استفاده قرار می گیرد. این شامل سخت افزارهای رایانه ای و سیستم های نرم افزاری و استفاده از آمار و مدل سازی است.

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی در ایالات متحده بر تهیه، تحلیل و ارائه پرداخت مالیات و اظهارنامه مالیاتی متمرکز است. سیستم مالیاتی ایالات متحده به استفاده از اصول حسابداری تخصصی برای اهداف مالیاتی نیاز دارد که می تواند متفاوت از اصول حسابداری پذیرفته شده (GAAP) برای گزارشگری مالی باشد. قانون مالیات ایالات متحده چهار شکل اصلی مالکیت مشاغل را در بر می گیرد: مالکیت شخصی، مشارکت، شرکت و شرکت با مسئولیت محدود. درآمد شرکتی و شخصی با نرخ های مختلف مالیات می شود، هر دو با توجه به سطح درآمد متفاوت هستند و شامل نرخ های مختلف حاشیه ای (مالیات بر هر دلار اضافی درآمد) و نرخ های متوسط ​​(تعیین شده به عنوان درصدی از درآمد کلی) می شوند.

حسابداری قانونی

حسابداری پزشکی قانونی یک حوزه تخصصی حسابداری است که مشاغل ناشی از اختلافات یا دادخواست های واقعی یا پیش بینی شده را توصیف می کند. "پزشکی قانونی" به معنای "مناسب برای استفاده در دادگاه قانونی" است و از این استاندارد و نتیجه بالقوه آن به دست آمده است، که حسابداران پزشکی قانونی به طور کلی مجبور به کار هستند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود