آموزش اسکرام (Scrum)

دسته بندی: آموزش کسب و کار (Business)

آموزش اسکرام

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی اسکرام (Scrum)

Scrum فریمورک فرآیند Agile برای مدیریت کار دانش پیچیده است، با تأکید اولیه بر توسعه نرم افزار، اگرچه در زمینه های دیگر مورد استفاده قرار گرفته است و به آرامی شروع به کاوش در مورد کارهای پیچیده، تحقیق و فناوری های پیشرفته می کند. این برنامه برای تیم هایی با ده عضو یا کمتر عضو طراحی شده است، که کار خود را به سمت اهدافی که می تواند در تکرارهای جعبه های زمانی، به نام sprints انجام می دهند، طراحی کردند و بیشتر از یک ماه و بیشتر از دو هفته نیستند، سپس پیشرفت را پیگیری کرده و در 15 دقیقه دوباره برنامه ریزی می کنند.این جلسات ایستاده به موقع، به نام scrums روزانه معرفی می شوند.

اسکرام فریمورکی است که در آن افراد می توانند مشکلات پیچیده تطبیقی را برطرف کنند، در حالی که به طور خلاقانه محصولاتی را با بالاترین ارزش ممکن ارائه می دهد. Scrum خود یک فریمورک ساده برای همکاری تیمی مؤثر در محصولات پیچیده است.

Scrum زیر مجموعه ای از Agile است. فرایند Scrum از دیگر فرآیندهای Agile توسط مفاهیم و شیوه های خاص متمایز می شود که به سه دسته از نقش ها، مصنوعات و جعبه های زمان تقسیم می شوند. Scrum اغلب برای مدیریت نرم افزارهای پیچیده و توسعه محصول، با استفاده از روش های تکراری و تکاملی مورد استفاده قرار می گیرد. Scrum به طور قابل توجهی بهره وری را افزایش و زمان را کاهش می دهد. فرایندهای Scrum سازمان ها را قادر می سازد تا به راحتی و سریعا تغییراتی را اعمال کنند و محصولاتی را تولید کنند که با اهداف کسب و کار سازگار باشند.

نقش ها در اسکرام (Scrum)

در فریمورک Scrum سه نقش وجود دارد. این ها به طور ایده آل با هم قرار دارند تا از ارتباط بهینه بین اعضای تیم اطمینان حاصل شود. با هم این سه نقش تیم اسکرام را تشکیل می دهند. در حالی که بسیاری از سازمان ها نقش های دیگری در تعیین و عرضه محصول دارند، اسکرام فقط این سه مورد را تعریف می کند.

مالک محصول (Product owner)

صاحب محصول، به نمایندگی از ذینفعان محصول و صدای مشتری (یا ممکن است بیانگر خواسته های کمیته باشد)، مسئول ارائه نتایج خوب تجاری است. از این رو، صاحب محصول نسبت به بقیه محصول و به حداکثر رساندن ارزش ارائه شده در تیم پاسخگو است. صاحب محصول محصول را از نظر مشتری محور (به طور معمول داستانهای کاربر) تعریف می کند، آنها را به بقیه محصول اضافه می کند و بر اساس اهمیت و وابستگی آنها را در اولویت قرار می دهد.  تیم اسکرام باید فقط مالک محصول داشته باشد (اگرچه صاحب محصول می تواند بیش از یک تیم را پشتیبانی کند) این نقش را نباید با نقش استاد اسکرام بکشید. صاحب محصول باید روی بخش تجاری توسعه محصول متمرکز باشد و بیشتر وقت خود را برای ارتباط با ذینفعان و تیم صرف کند. صاحب محصول نباید چگونگی دستیابی تیم به راه حل فنی را دیکته کند، بلکه به دنبال اجماع در بین اعضای تیم است. این نقش بسیار مهم است و مستلزم درک عمیق هر دو طرف است: مشاغل و مهندسان (توسعه دهندگان) در تیم اسکرام. بنابراین صاحب محصول خوب باید بتواند آنچه نیاز تجارت را برقرار می کند، سؤال کند که چرا به آن احتیاج دارند (زیرا ممکن است راه های بهتری برای دستیابی به آن وجود داشته باشد)، و این پیام را به تمام ذینفعان از جمله تیم تحویل با استفاده از زبان فنی در صورت لزوم ارسال کند. صاحب محصول ضمن کنترل ریسک و دستیابی به ارزش، از ابزارهای تجربی Scrum برای مدیریت کار بسیار پیچیده استفاده می کند.

ارتباطات مسئولیت اصلی مالک کالا است. توانایی انتقال اولویت ها و همدلی با اعضای تیم و ذینفعان برای رونق بخشیدن به توسعه محصول در جهت درست بسیار حیاتی است. نقش صاحب محصول باعث ایجاد شکاف ارتباطی بین تیم و ذینفعان آن می شود و به عنوان نماینده ذینفعان به تیم و به عنوان نماینده تیم در کل جامعه ذینفعان خدمت می کند.

به عنوان چهره تیم با ذینفعان، موارد زیر از جمله وظایف ارتباط صاحب محصول به ذینفعان است:

 • نسخه ها را تعریف و اعلام کنید.
 • تحویل تحویل و وضعیت تیم.
 • پیشرفت را در جلسات حاکمیت به اشتراک بگذارید.
 • RIDA های قابل توجه (خطرات، موانع، وابستگی ها و فرضیات) را با ذینفعان در میان بگذارید.
 • در مورد اولویت ها، دامنه، بودجه و برنامه مذاکره کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که باقیمانده محصول قابل مشاهده، شفاف و شفاف است.

همدلی ویژگی اصلی برای داشتن محصول است، یعنی توانایی قرار دادن خود در کفش دیگران. صاحب محصول با ذینفعان مختلف، که پیشینه، نقش شغلی و اهداف مختلفی دارند، گفتگو می کند. صاحب محصول باید بتواند از این دیدگاه های مختلف دیدن کند. برای اثربخشی، صاحب محصول عاقلانه می تواند از سطح جزئیات مورد نیاز مخاطبان آگاه باشد. تیم توسعه نیاز به بازخورد و مشخصات کامل دارد تا بتواند محصولی را در حد انتظار بسازد، در حالی که  حامی اجرایی فقط ممکن است به خلاصه پیشرفت نیاز داشته باشد. ارائه اطلاعات بیشتر از حد ضروری، می تواند علاقه ذینفعان و اتلاف وقت را از دست بدهد. وسیله ارتباط مستقیم از طرف صاحبان محصول Agile فصلی بیشتر مورد نظر است.

توانایی صاحب محصول در برقراری ارتباط موثر با مهارت در تکنیک هایی که نیازهای ذینفعان را شناسایی می کنند، مذاکره در مورد اولویت ها بین منافع ذینفعان و همکاری با توسعه دهندگان برای اطمینان از اجرای مؤثر الزامات نیز افزایش می یابد.

تیم توسعه (Development team)

تیم توسعه از سه تا نه عضو دارد که کلیه وظایف مورد نیاز برای ساختن بازده های ارزشمند در هر حداکثر سرعت را انجام می دهد. در حالی که از اعضای تیم در برخی ادبیات به عنوان توسعه دهنده یاد می شود، این اصطلاح به هر کس که در توسعه و پشتیبانی سیستم یا محصول ایفا می کند، اطلاق می شود و می تواند شامل محققان، معماران، طراحان، متخصصان داده، آمارشناسان، تحلیلگران، مهندسین و ... باشد. از جمله برنامه نویسان و آزمایش کنندگان با این حال، به دلیل سردرگمی که ممکن است بوجود بیاید وقتی برخی از افراد احساس نمی کنند اصطلاح "توسعه دهنده" برای آنها صدق می کند، آنها اغلب به عنوان اعضای تیم یاد می شوند.

تیم خود سازماندهی است. در حالی که هیچ کاری نباید به جز از طریق صاحب محصول به تیم برسد و انتظار می رود استاد اسکرام برای محافظت از تیم در معرض دوری بیش از حد قرار بگیرد، همچنان باید تیم را به تعامل مستقیم با مشتریان و / یا ذینفعان تشویق کرد تا به حداکثر درک و فوریت بازخورد برسد.

اسکرام مستر (Scrum master)

Scrum توسط یک استاد scrum تسهیل می شود، که مسئولیت حذف موانع در توانایی تیم در ارائه اهداف و تحویل محصولات را بر عهده دارد. استاد اسکرام رهبر تیم سنتی یا مدیر پروژه نیست بلکه به عنوان بافر بین تیم و هرگونه تأثیرگذاری حواس پرتی عمل می کند. استاد اسکرام اطمینان می دهد که فریمورک اسکرام دنبال می شود. استاد اسکرام کمک می کند تا تیم از روندهای توافق شده در فریمورک Scrum پیروی کند، اغلب جلسات کلیدی را تسهیل می کند و تیم را به پیشرفت تشویق می کند. از این نقش همچنین به عنوان تسهیل کننده تیم یا رهبر خدمتکار برای تقویت این دیدگاه های دوگانه یاد شده است.

وظایف اصلی اسکرام مستر (شامل محدودیت ها نیست):

 • کمک به صاحب محصول برای حفظ بقیه محصول به گونه ای که کار لازم را به خوبی درک کند تا تیم بتواند به طور مداوم پیشرفت کند
 • کمک به تیم برای تعیین تعریف انجام شده برای محصول ، با ورودی از ذینفعان اصلی
 • مربیگری تیم ، در اصول اسکرام ، به منظور ارائه ویژگی های با کیفیت بالا برای محصول خود
 • ارتقاء خود سازماندهی در تیم
 • کمک به تیم scrum برای جلوگیری از حذف یا جلوگیری از موانع پیشرفت آن ، چه داخلی و چه بیرونی برای تیم
 • تسهیل رویدادهای تیم برای اطمینان از پیشرفت منظم
 • آموزش ذینفعان اصلی در اصول چابک و اسکرام
 • مربیگری تیم توسعه در خود سازماندهی و عملکرد متقابل

استاد اسکرام به افراد و سازمان ها کمک می کند تا تفکر تجربی و لاغر را اتخاذ کنند و امیدها را به یقین و اطمینان پیش بینی کنند.

یکی از راه هایی که نقش استاد اسکرام در آن متفاوت است از مدیر پروژه است این است که دومی ممکن است مسئولیت های مدیریت افراد را داشته باشد و استاد اسکرام این کار را نکند. از آنجا که انتظار می رود تیم توانمند و خود سازمان دهی شود، استاد کوچک جهت (جهت قدم زدن) جهت محدودی را ارائه می دهد. اسکرام به طور رسمی نقش مدیر پروژه را به رسمیت نمی شناسد ، زیرا تمایلات فرماندهی و کنترل سنتی باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

ویژگی های اسکرام (Scrum)

 • افزایش کیفیت ارائه شده
 • سازگار با اعمال تغییرات
 • تخمین بهتر در زمان کمتر
 • تحت کنترل وضعیت و برنامه پروژه

Scrum دارای قدرت مدیریت پروژه در هر صنعت، هر کسب و کار و حتی در کل زندگی است. با استفاده از آن، شما آگاهانه تر کشف می کنید که چگونه سریع تر واکنش نشان دهید و دقیق تر با تغییراتی که با آنها رو به رو می شوید پاسخ دهید و با تمرکز بیشتر، همکاری و برقراری ارتباط، می توانید آنچه را که واقعا باید انجام شود، با موفقیت انجام دهید. Scrum فریمورک جامع و موفقیت آمیز است که برای پروژه های مختلف و تیم ها اعمال شده است. دانشگاه ها از Scrum برای ارائه پروژه های ارزشمند به مشتریان استفاده می کنند. در دنیای خودرو، تیم Wikispeed با استفاده از Scrum برای ساخت ماشین سریع، ارزان قیمت، فوق العاده کارآمد، بی نقص و با ایمنی زیاد که باید کمتر از 20،000 دلار فروخت، از Scrum استفاده می کند.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
pluralsight-scrum-executive-briefing

آموزش اسکرام: رهنمود اجرایی


در این دوره، شما دانش بنیادینی از فریمورک اسکرام کسب خواهید کرد. درابتدا، یاد خواهید گرفت که فریمورک اسکرام چیست و چگونه به تیم ها و سازمان ها کمک می ...

1400/01/24 794 بازدید
linkedin-what-is-scrum

اسکرام چیست؟


اسکرام چیست؟ این دوره مقدمه ای کوتاه و سریع از یکی از محبوب ترین فریمورک های اجایل ارائه می دهد.مدرس دوره Kelley O'Connell بینشهایی درباره رازهای موفق...

1399/12/09 1257 بازدید
pluralsight-play-by-play-demystifying-agile-for-salesforce

مجموعه Play by Play: ابهام زدایی Agile برای Salesforce


در این دوره، آشنایی مقدماتی در زمینه Salesforce برای معماران، توسعه دهندگان، مدیران، و مشاوران در مورد Agile کسب خواهید کرد. در ابتدا، شما ارزش های اص...

1399/10/07 698 بازدید
pluralsight-complementary-practices-for-succeeding-with-scrum

شیوه های تکمیلی برای موفقیت در اسکرام


در این دوره، تمرینات تکمیلی موفقیت در اسکرام، شما توانایی ترکیب اسکرام با روش های جدید را خواهید داشت که تیم شما را تسریع کرده و تمرین Agile خود را تج...

1399/08/10 1014 بازدید
linkedin-linkedin-learning-highlights-project-management

آموزش نکات مهم مدیریت پروژه


از نکات مهم انتخاب شده از بهترین دوره های مدیریت پروژه ما لذت ببرید. مهارت های اصلی که در بین تمرین هایی مانند اقتناع، همکاری و تطبیق پذیری، عمومی هست...

1399/05/27 1442 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-software-development-life-cycle-sdlc

آموزش چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC)


این دوره بر چشم انداز توسعه نرم افزار تمرکز می کند تا نگاهی سطح بالا به انواع رویکردهای چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC) ارائه دهد - از روش های سنتی گر...

1399/03/06 2406 بازدید
linkedin-blending-project-management-methods

آموزش ترکیب متدهای مدیریت پروژه


Kelly OConnell مبانی Waterfall و agile (از جمله اسکرام و Kanban) را مرور می کند و چرخه عمر، نقاط قوت، ضعف و محدودیت آنها را پوشش می دهد. او سپس توضیح ...

1399/03/06 1767 بازدید
linkedin-introducing-ai-to-your-organization

معرفی هوش مصنوعی به سازمانتان


مدرس Jonathan Fernandes در مسیر تعیین آمادگی سازمان شما برای هوش مصنوعی(AI) و اتخاذ این فناوری گام برمی دارد. نحوه پیاده سازی موفق هوش مصنوعی با متدول...

1399/03/02 1069 بازدید
skillshare-scrum-product-backlog-management-the-essentials

آموزش اصولی مدیریت Product Backlog در Scrum


این دوره با نحوه مدیریت Product Backlog در Scrum به صورت موثر آشنا می شوید. برای این دوره دانش اولیه درباره Scrum نیاز است. شما در این دوره نه تنها مف...

1398/11/24 2157 بازدید
pluralsight-project-management-basics-for-non-project-managers

آموزش مبانی مدیریت پروژه برای مدیران


در این دوره مدیریت پروژه چابک از جمله (Scrum ، Kanban ، Extreme Programming (XP و فریمورک APF را پیاده سازی خواهید کرد. سناریوهای مدیریت روزمره پروژه ...

1398/09/14 2927 بازدید
linkedin-characteristics-of-a-great-scrum-master

آشنایی با ویژگی های کارشناس اسکرام


در این دوره، با نقش کارشناسان scrum، کار با آنها، خصوصیات آنها و نحوه رهبری تیم ها برای موفق شدن با حذف موانع و غیره آشنا می شوید....

1398/09/01 1676 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-scrum-essentials-exam-prep

آموزش اصولی آزمون Scrum 


از سال 2001، سازمان ها به طور فزاینده ای فریمورک های سبک و چابک را برای تلاش های جدید در زمینه توسعه محصولات خود انتخاب کرده اند. در این دوره با قسمت ...

1397/09/20 2773 بازدید
lynda-cert-prep-certified-scrum-master

آموزش آزمون گواهینامه Certified Scrum Master


گواهینامه Scrum دانش و توانایی های شما را به کارفرمایان و مشتریان نشان می دهد و ثابت می کند که شما می توانید برای رسیدن به اهداف مهم کسب و کار قابل اع...

1397/08/05 1933 بازدید زیرنویس دارد
packtpub-an-agile-crash-course-agile-project-management-and-agile-delivery-video

آموزش مدیریت پروژه Agile و Agile Delivery


این دوره تدریس Agile به شما این امکان را می دهد که بر مهمترین مفاهیم و ابزارهای توسعه Agile، تحویل پروژه Agile و مدیریت پروژه Agile را مسلط شوید. همچن...

1397/06/19 1997 بازدید
packtpub-hands-on-administration-with-jira-7-video

آموزش مدیریت پروژه با JIRA 7


نرم افزار جیرا یک ابزار مدیریت پروژه هوشمند است که از هر گونه متدولوژی scrum، kanban و غیره پشتیبانی می کند. شما می توانید برنامه های توسعه نرم افزاری...

1397/06/08 5804 بازدید
lynda-agile-software-development

آموزش توسعه نرم افزار با Agile 


رویکرد Agile بر تحویل و بهبود مداوم، همکاری تمرکز می کند که می تواند به متخصصان جهت افزایش بهره وری و کیفیت محصولات نهایی خود کمک کنند. در این دوره با...

1397/05/25 2096 بازدید زیرنویس دارد
teamtreehouse-scrum-basics-course

آموزش مبانی Scrum 


این روزها، تقریبا در مورد هر تیم نرم افزاری می گوید که "Agile" هستند. در این دوره با مدل Scrum (یک مدل از Agile) آشنا می شوید که نقش های اعضای تیم و ف...

1397/04/31 3071 بازدید
treehouse-scrum-basics

مبانی Scrum


Scrum ، متدولوژی است که با بسیاری از انواع پروژه‌های نرم‌افزاری چون برنامه‌های تجاری، برنامه‌های حیاتی – امنیتی، برنامه‌های داده محور و بازی‌های رای...

1397/04/14 2899 بازدید
wintellectnow-agile-planning-with-scrum-and-visual-studio-online

آموزش Agile Planning با Scrum و Visual Studio Online


یکی از مزایای اصلی TFS و ویژوال استودیو آنلاین این است که هر کدام با استفاده از Scrum پشتیبانی را برای توسعه Agile انجام می دهند. در این ویدئو آموزشی ...

1396/12/25 2018 بازدید