دفاع شخصی

آنچه در این صفحه می خوانیم:

دفاع شخصی موضوعی است که بسیاری از افراد ممکن است تا زمانی که با موقعیتی مواجه نشوند که لازم شود به آن فکر نکنند. دفاع شخصی بر حفظ سلامت و تندرستی فرد از آسیب تمرکز دارد. این به عنوان یک مبنای قانونی برای استفاده از زور در مواقع خطر در بسیاری از کشورها موجود است. 

یادگیری دفاع از خود پیامدهای عمیقی دارد که در طول زندگی فرد باقی می ماند. دفاع از خود می تواند به زنان کمک کند از رویارویی با خطراتی مانند تجاوز جنسی یا گروگان گیری از طریق احتیاط و شجاعت که می تواند مهاجم را باز دارد، جلوگیری کند.دفاع شخصی اقدام متقابلی است که به عنوان وسیله ای برای دفاع از سلامت و رفاه یک فرد در برابر آسیب استفاده می شود. استفاده از تکنیک‌های دفاع شخصی در مواردی که با نوعی خطر مواجه می‌شوند در چندین کشور در دسترس است. بیشتر دفاع شخصی که آموزش داده می شود به صورت هنرهای رزمی غیر مسلح است.  با این حال، تمرینات دفاع شخصی مانند کاراته، بوکس، وینگ چون، جیو جیتسو، تکواندو و غیره توسط آقایان و بانوان قابل انجام است.

بهترین هنرهای رزمی برای دفاع شخصی

وقتی مردم می خواهند دفاع شخصی را یاد بگیرند، اولین جایی که اغلب به آن مراجعه می کنند، هنرهای رزمی است. اما آیا این عاقلانه است؟در سطح هنرهای رزمی اغلب خود را به عنوان عالی برای دفاع شخصی معرفی می کنند. با این حال، همه اینطور نیستند. برخی از هنرهای رزمی بیشتر بر مهارت های ورزشی متمرکز هستند و برخی دیگر ممکن است تکنیک های مناسبی را نداشته باشند که در یک حمله در دنیای واقعی موثر باشد. مفید بودن برخی از هنرهای رزمی برای دفاع شخصی قابل بحث است. اما اگر واقعاً می‌خواهید بدانید چه چیزی برای شما بهتر است، این مقاله در مورد بهترین هنرهای رزمی برای دفاع شخصی می‌تواند به هدایت فرآیند تصمیم‌گیری شما کمک کند.

دفاع شخصی

تکواندو

تکواندو یک هنر رزمی کره ای است که توسط چوی هونگ هی و چند نفر از مقامات ارتش و رزمی کار پایه گذاری شده است. در طول جنگ جهانی دوم و پس از آن برای تقویت صحنه هنرهای رزمی کره ایجاد شد. این هنر بر اساس نظریه قدرت چوی هونگ هی است. این مجموعه ای از مشاهدات و نظریه های مبتنی بر تفکر منطقی و فیزیک نیوتنی است که او برای توصیف یک هنر رزمی مؤثرتر از هر هنر دیگری استفاده کرد. برای مثال، یکی از مشاهدات اصلی او این بود که قدرت ضربه به صورت درجه دوم با سرعت و فقط به صورت خطی با جرم جسم متحرک افزایش می‌یابد، که باعث شد متوجه شود که توده عضلانی پشت ضربه به اندازه سرعت مهم نیست.

این منجر به توسعه هنری شد که عمدتاً مبتنی بر ضربات است، زیرا پاهای ما می توانند ضربات سریعتر و سنگین تری نسبت به بازوهای ما وارد کنند. اگرچه این امر تکواندو را منحصربه‌فرد، مؤثر و خاص می‌کند، اما همین امر باعث می‌شود که اثربخشی آن نسبت به هنرهای دیگر در این فهرست کمتر باشد. وقتی صحبت از دفاع شخصی به میان می آید، یک هنر رزمی فرضی که قرار است قوی ترین ضربات شناخته شده را انجام دهد غیرواقعی است. یک ضربه زدن خوب در یک مبارزه خیابانی مفیدتر از قوی ترین ضربه گردی که می توانید تصور کنید مفید است.

کاراته

هنر رزمی بعدی در لیست امروز ما کاراته معروف جهانی است. برخلاف تصور رایج، ژاپنی نیست، بلکه اوکیناوا است. اگرچه اوکیناوا امروز بخشی از ژاپن است، اما در واقع یک کشور مستقل بود و خانه اکثر هنرهای رزمی ژاپنی است. اگرچه به سختی می توان تاریخ گسترده ای از کاراته اوکیناوا به دست آورد، اما تخمین زده می شود که ریشه کاراته به هزاران سال قبل و به پادشاهی چین و احتمالاً فیلیپین برمی گردد. با این وجود، گیچین فوناکوشی به عنوان "بنیانگذار" هنر در نظر گرفته می شود زیرا او پیشگام محبوبیت بود و محبوب ترین سبک شناخته شده امروزی، شوتوکان را ایجاد کرد.

کاراته اصطلاحی است که برای توصیف تعداد زیادی از سبک‌ها و شاخه‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود که برجسته‌ترین آن‌ها شوتوکان، گوجو-ریو، کیوکوشین، شیتو-ریو و غیره هستند. ذکر این نکته مهم است زیرا مدرسه و شعبه خاص تأثیر بسیار زیادی بر کیفیت آموزش و اثربخشی آن در خیابان دارد. شوتوکان کاراته یک هنر رزمی بسیار سخت و موثر است و همچنین برای مبارزه با بوکس غربی تکامل یافته است، اما موفق نشده است. صرف نظر از شکست کلی آن در برابر بیشتر هنرهای غربی، شوتوکان همچنان یک هنر رزمی است که می تواند پایه محکمی برای دفاع شخصی برای هر کسی که یاد می گیرد فراهم کند.

این پر از ضربات، بلوک ها و ضربات خطی و قدرتمند است. این ماهیت خطی نیز همان چیزی است که انتقادات زیادی به آن وارد می شود. این خیلی طبیعی نیست و به دلیل ماهیت بیش از حد رسمی و خطی آن تا حدودی غیر واقعی است. با این وجود، اگر در یک دوجو خوب و با اراده آموزش داده شود، بسیار مفید است. با این حال، اگرچه این شاخه محبوب ترین است، اما شوتوکان موثرترین سبک کاراته برای دفاع شخصی نیست. این عنوان اغلب به کیوکوشین و کمتر به گوجو-ریو اعتبار داده می شود.

آموزش دفاع شخصی با بوکس

کونگ فو

سبک های مختلفی از هنرهای رزمی چینی وجود دارد و کونگ فو به عنوان یک اصطلاح چتر برای همه این اشکال، برخی قدیمی و برخی مدرن تر، پذیرفته شده است. این یک سبک محبوب از هنر رزمی است که از طریق فیلم و تلویزیون به شهرت رسیده است، جایی که برخی از تمرین‌کنندگان معروف عبارتند از جکی چان، بروس لی و جت لی.

بوکس

بوکس سزاوار جایگاه بالایی در هر مقاله دفاع شخصی است و اغلب به آن احترام گذاشته نمی شود. بوکس غربی ریشه هایی دارد که می توان آن را هزاران و هزاران سال به تمدن های باستانی ردیابی کرد، و هرگز لحظه خاصی در زمان وجود نداشت که بوکس به جریان اصلی تبدیل شود. این یکی از «طبیعی‌ترین» راه‌های غریزی است که انسان‌ها برای مبارزه با آن‌ها هزاران سال انجام داده‌اند. فیلم‌هایی مانند راکی ​​باعث محبوبیت بسیار زیادی در بین جوانان نسبت به بوکس شد، اما هرگز واقعاً از کمبود تماشاگر یا مبارز رنج نمی‌برد.

همانطور که بیشتر مردم می دانند، بوکس یک هنر رزمی فقط مشت زدن است. حتی مشت زدن به یک خط کمربند مشخص محدود می شود، که معمولاً در اطراف قسمت میانی و پایین شکم فرد قرار دارد. باز هم، آنچه بوکس را فوق‌العاده مؤثر می‌سازد، شکست بزرگ آن نیز است: یک بعدی است. به حدی باورنکردنی بر ضربه زدن تمرکز می‌کند، که در اطراف آن هنر خلق می‌کند، اما در این فرآیند، تمام بخش‌ها و عملکردهای دیگر بدن انسان را نیز فراموش می‌کند.

بوکس برای دفاع شخصی موثر است زیرا مهارت های بی شماری را تا سطح بسیار عمیق یاد می گیرید، که به شما درک کلی از نحوه عملکرد مبارزه و همچنین نحوه ناک اوت کردن یک نفر در صورت لزوم می دهد.

شما فقط کیسه های بوکس و کیسه های سرعت را تمرین نمی کنید. بیشتر بوکس مربوط به کار با پا است که مسلماً یکی از سخت ترین بخش های آن برای تسلط بر آن است. این چیزی است که شما را قادر می سازد تا برد مناسب را حفظ کنید، موضع خود را تغییر دهید، مانند محمد علی "در اطراف حریف خود برقصید". این حرکت پا شما را فوق‌العاده چابک و سریع می‌کند (تعجب می‌کنید که این جمله از کجا آمده است...). هماهنگی دست و چشم، تناسب اندام عمومی، سلامت قلب و عروق و موارد دیگر تنها چند مورد از مزایایی است که می توانید با تمرین بوکس به دست آورید، که همه آنها می توانند در سناریوهای دفاع شخصی مفید باشند.

آموزش دفاع شخصی

موی تای (و کیک بوکسینگ)

هنر رزمی بعدی موی تای است. اگرچه تفاوت‌های نسبتاً قابل توجهی وجود دارد، اما من کیک بوکسینگ را به اندازه موی تای و قطعاً در همان لیگ مؤثر می‌دانم، به همین دلیل است که تمام آنچه در این بخش خواهم نوشت نشان دهنده هر دوی این هنرهای رزمی باورنکردنی است. موی تای که به آن کیک بوکسینگ تایلندی یا بوکس تایلندی نیز گفته می شود، یک هنر رزمی است که ریشه آن به صدها یا هزاران سال پیش باز می گردد. این یک روش سنتی استفاده از کل بدن برای مبارزه در نبردهای نزدیک است که توسط مردم تایلند تایلند در شرق آسیا ایجاد شده است.

کیک بوکسینگ، همچنین به عنوان کیک بوکسینگ آمریکایی شناخته می شود، در واقع به حدود دهه 1970 برمی گردد، زیرا در آن زمان به عنوان ترکیبی از چندین هنر رزمی توسعه یافت. با این حال، ریشه آن از موی تای است، به همین دلیل است که منصفانه است که آنها را به طور مشابه رتبه بندی کنیم، و چرا آنها را به خاطر بررسی یکسان در نظر خواهم گرفت. موی تای هنر 8 اندام نیز نامیده می شود که نشان دهنده ایده استفاده از آرنج و زانو درست به اندازه مشت و پا / ساق پا برای ضربه زدن است. این همان چیزی است که موی تای را بسیار کشنده و همچنین همه کاره می کند و از نظر دفاع شخصی به آن رتبه واقعاً خوبی می دهد.

آماده‌سازی استخوان‌ها همراه با تمرین سخت‌گیرانه مؤثرترین استراتژی‌های ضربه‌ای مسلماً هر هنر رزمی، موی تای عبارت است از مبارزه ایستاده با جیو جیتسو. این هنر برجسته و بی چون و چرای شماره یک است. جدای از عوامل ذکر شده، تطبیق پذیری هنر نیز چیزی است که آن را در سناریوی دفاع شخصی فوق العاده موثر می کند. موی تای چه یک ضربه بلند دور یا یک ضربه آرنج کوتاه به چانه، یا شاید یک ضربه زدن در فاصله متوسط ​​باشد، موی تای همه محدوده ها را پوشش می دهد.

MMA

مسلماً محبوب ترین هنر رزمی زمان ما، MMA است. MMA چیزی است که باعث پیدایش سازمان‌هایی مانند UFC و Bellator شده است و همچنین بهترین راه برای آزمایش فشار هنرهای مختلف است. MMA یا هنرهای رزمی مختلط یک موجود منحصر به فرد نیست. این اساساً فرآیندی است که در آن فرد تمام تلاش خود را می کند تا به بهترین جنگنده همه جانبه تبدیل شود. این بدان معنی است که تأکید زیادی بر ضربه زدن، کشتی، گریپلینگ و موارد دیگر می شود. تقریباً تمام مناطق جنگی که بشر تا به امروز به آن دست یافته است.

در مورد بسیاری از هنرهای رزمی، مانند بوکس یا کشتی، حتی اشاره کرده ام که یکی از اشکالات آنها تک بعدی بودن آنهاست. خب، این به سادگی در مورد MMA صدق نمی کند، زیرا به وضوح بر پر کردن تمام شکاف های دانش رزمی فرد تمرکز می کند. به معنای واقعی کلمه هیچ حوزه ای وجود ندارد که MMA در آن ضعیف باشد. البته، این بدان معنی است که یک مبارز MMA در یک منطقه منحصر به فرد بهترین نخواهد بود، اما این حتی هدف مبارزه برای رقابت، و به خصوص برای دفاع شخصی نیست.

در سناریوهای دفاع شخصی، شما باید بدانید که چگونه با مبارزه ایستاده و گریپلینگ مقابله کنید. MMA پایه و اساس یک مجموعه مهارت دفاع شخصی را فراهم می کند که عملاً در خیابان با هر هنر منحصر به فردی شکست ناپذیر است. اگر یک بوکسور بسیار ماهر به شما حمله کند، شما یک حذف می شوید و آنها را روی زمین ارسال می کنید و بالعکس. این نقطه قوت MMA است.

MMA همچنین در بسیاری از مکان‌ها در دسترس است، زیرا ظهور UFC و سایر مسابقات باعث شده مردم به طور انبوه به دنبال این نوع تمرینات مبارزه باشند. منحنی یادگیری می تواند قابل تنظیم باشد و همیشه با نیازهای فرد تطبیق داده می شود، که MMA را بسیار بهتر می کند.

دفاع شخصی

جیو جیتسو

 احتمالاً جیو جیتسو یکی از هنرهای رزمی است که با شیب زیاد به شهرت رسیده است، زیرا برخی از بنیانگذاران اصلی آن چند دهه پیش فوت کرده اند. در پایان قرن بیستم، مردی برزیلی به نام کارلوس گریسی با میتسویو مائدا، قهرمان و تمرین‌کننده جودوی مشهور جهان ملاقات کرد. این آغاز چیزی است که ما اکنون در بیشتر کشورهای انگلیسی زبان به عنوان BJJ یا Jiu-Jitsu می شناسیم. کارلوس گریسی پس از تسلط بر هر آنچه در جودو می توانست، با کمک برادرانش، این هنر مدرن را که مظهر همه هنرهای گراپلینگ است، توسعه داد. این اوج عملکرد و مهارت رزمی زمینی است و اغلب به عنوان بهترین رزمی کار زمان ما در نظر گرفته می شود.

جیو جیتسو یک هنر رزمی بسیار موثر برای دفاع شخصی است زیرا بر شانس، شانس و قدرت فیزیکی تکیه نمی کند، بلکه به تکنیک و مهارت بسیار حساب شده ای متکی است. در بسیاری از مکالمات، جو روگان، مدافع جیو جیتسو و همچنین یکی از محبوب‌ترین پادکست‌های روی کره زمین، اشاره می‌کند که اگرچه حتی بی‌تجربه‌ترین مبارز هم می‌تواند یک قهرمان را با یک دست سرگردان که در جای مناسب فرود می‌آید، ناک اوت کند. قدرت درست با این حال، در زمین، هیچ عنصر شانس در آن وجود ندارد، این مهارت خالص است.

تنها بخشی که جیو جیتسو فاقد آن است، مبارزه با ایستادن است، اما با تاکید گسترده ای که بر برداشتن ها صورت می گیرد جبران می شود. هنگامی که یک تمرین‌کننده باتجربه جیو جیتسو حریف خود را، ایستاده یا روی زمین، در دست بگیرد، به احتمال زیاد بازی برای حریف تمام شده است.

جودو

این یکی از محبوب ترین هنرهای رزمی در جهان است و به عنوان هنر رزمی انتخابی برای طیف گسترده ای از افراد شناخته شده است، خواه آنها مبارزان MMA یا حتی رئیس جمهور روسیه باشند. جودو توسط جیگورو کانو در ژاپن توسعه یافت و همچنین جزو اولین هنرهای رزمی سازمان یافته و رسمی در این کشور محسوب می شود. نام جیگورو کانو در دنیای هنرهای رزمی دقیقاً به همین دلیل است. او بسیاری از مراکز رسمی آموزش هنرهای رزمی را تأسیس کرد و به تأسیس آنها کمک کرد و به جودو کمک کرد تا به شهرت بین المللی برسد.

این هنر رزمی مبتنی بر گراپلینگ عمدتاً از پرتاب کردن، قفل کردن و هر چیزی که به گیر و دار مربوط می شود، تشکیل شده است. اعتصابات فوق العاده نادر هستند و اغلب فقط به عنوان تظاهر استفاده می شوند، نه به عنوان ضربه واقعی. در بسیاری از تورنمنت ها، ضربه زدن ممنوع است، زیرا هدف جودو این نیست.

در این تک بعدی بودن، بزرگترین دارایی و بزرگترین اشتباه جودو نهفته است. دست و پنجه نرم کردن یک روش فطری انسانی برای مبارزه است. بازوها و دست های ما برای گرفتن و نگه داشتن تکامل یافته اند، نه برای ضربه زدن، که آن را طبیعی تر می کند. دوبرابر کردن این جنبه از انسان ها بدون شک یک هنر رزمی موثر ایجاد می کند، همانطور که جودو و هنرهای مختلف دیگر ثابت کرده اند.

با این حال، دوبرابر کردن دقیق یک جنبه از توانایی جنگیدن انسان یک اشتباه است. فقدان هر نوع ضربه زدن باعث می شود جودو یک هنر نامتعادل باشد، به همین دلیل است که رتبه بالاتری ندارد. جودو در جارو کردن و پرتاب کردن افراد روی زمین، قفل کردن مفاصل و پایین نگه داشتن آنها، واقعاً نزدیک به اوج در جهان است، اما این باعث نمی‌شود که این جودو بهترین باشد.

مزایای آموزش دفاع شخصی

در گذشته، زمانی که شخصی به دنبال آموزش دفاع شخصی بود، اغلب ابتدا به مدارس هنرهای رزمی مراجعه می کرد. و نه به اشتباه - بسیاری از این مربیان کلاس های خود را به عنوان عالی برای دفاع شخصی و آمادگی جسمانی در همان زمان تبلیغ می کنند. اما این لزوما اینطور نیست. در حالی که بیشتر هنرهای رزمی برای تناسب اندام عالی هستند، توانایی واقعی دفاع شخصی آنها اغلب مشکوک است.

هنگام یادگیری دفاع شخصی، یک مربی خوب مهارت های آموزشی متنوعی را در برنامه درسی خود به کار می گیرد. این شامل مهارت های نرمی مانند مدیریت پرخاشگری کلامی، زبان بدن، آگاهی از حمله، اجتناب از حمله، پیشگیری از جرم، مدیریت تهدید و تنش زدایی می شود. این مهارت ها را نمی توان بدون نشستن و صحبت کردن یاد گرفت. و اگر تا به حال به یک کلاس هنرهای رزمی رفته اید، می دانید که اکثر آنها همه «برو برو برو» هستند.

جدای از مهارت های نرم، مهارت های فیزیکی شامل مواردی مانند دفاع 3 در مقابل 1، "حصار" (مفهومی که توسط متخصص دفاع شخصی جف تامپسون توسعه داده شده است)، مهارت های مبارزه از فاصله نزدیک، دست و پنجه نرم کردن عمودی، ضربات مشت باز و بسته خواهد بود. و دست و پنجه نرم کردن. بله، این تمرینات قلب شما را به تپش می اندازد و عرق از شما بیرون می ریزد. اما آنها برای این منظور طراحی نشده اند. تمرین محصول جانبی یادگیری شماست.

این همیشه بدان معنی است که آموزش دفاع شخصی یک فعالیت نیست بلکه یک آموزش است. چیزهایی یاد می گیرید که بعداً می توانید آنها را اعمال کنید. و اینها مهارت هایی هستند که به شما کمک می کنند تا ایمن بمانید و عزیزانتان را از خطر دور نگه دارید.

در پایان بهترین شکل دفاع شخصی، آمادگی است. مهم نیست کدام هنر رزمی را برای دفاع شخصی یاد می گیرید. در عوض، آنچه مهمتر است این است که می توانید هنر رزمی خود را در زندگی روزمره به کار ببرید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود