دوره هنرهای رزمی

آنچه در این صفحه می خوانیم:

افراد بسیار کمی تجربه هنرهای رزمی خارج از محبوب ترین سبک ها از جمله کاراته، کونگ فو و تکواندو را دارند. در حقیقت، هنرهای رزمی مدرن در انواع مختلفی از سبک ها وجود دارد، که هر کدام رویکرد منحصر به فرد خود را برای مبارزه دارد، که عموماً توسط جغرافیا و تاریخ شکل گیری آنها به عنوان یک رشته سازمان یافته تعریف می شود. اما برخی هستند که حتی ممکن است ندانند هنرهای رزمی خارج از فیلم ها و برنامه های تلویزیونی چیست. اگر می خواهید بیشتر بدانید، به خواندن ادامه دهید و بدانید که چه چیزی انواع مختلف هنرهای رزمی را منحصر به فرد می کند.

چگونه "هنرهای رزمی" را تعریف کنیم؟

دفاع شخصی، کاربردهای نظامی و اجرای قانون، رقابت، رشد جسمی، ذهنی و معنوی، سرگرمی، و حفظ میراث فرهنگی ناملموس یک ملت تنها تعدادی از دلایل متعددی است که مردم به هنرهای رزمی می‌پردازند. بیش از 200 هنر رزمی وجود دارد که ما در اینجا تعدادی از آنها را توضیح خواهیم داد. بیایید با موارد محبوب شروع کنیم:

آیکیدو

تکنیک های آیکیدو شامل حرکت با حمله حریف و هدایت مجدد انرژی آنها علیه آنها است و شامل قفل و پرتاب مفصل است. ویژگی آیکیدو فلسفه غیر خشونت آمیز آن است که بر حل مسالمت آمیز (بیشتر) درگیری نسبت به سایر هنرهای رزمی تأکید دارد. هنر رزمی ژاپنی آیکیدو که گاهی از آن به عنوان هنر گراپلینگ یاد می‌شود، با حرکت با جریان حرکت مهاجم به جای مبارزه رودررو با آن تمرین می‌شود.

تمرین‌کننده از حرکات ورود و چرخش برای تغییر مسیر حرکت مهاجم استفاده می‌کند و سپس از پرتاب‌ها و قفل‌های مفصلی برای پایان دادن به مبارزه استفاده می‌کند. در آیکیدو کمتر از نیروی بی‌پرده استفاده می‌شود، و به نظر می‌رسد که توسعه اولیه آن از سامورایی است که از آن به عنوان یک تکنیک خلع سلاح در میدان جنگ استفاده می‌کرد.

دوره های هاپکیدو

هاپکیدو

هاپکیدو یک سیستم دفاع شخصی جامع است که شامل ضربات، لگد، قفل های مفصلی، پرتاب ها و نقاط فشار و همچنین آموزش سلاح هایی مانند چاقو، چوب و شمشیر است.

تکنیک‌های هاپکیدو شامل قفل‌های مفصلی، پرتاب‌ها و حرکات چنگ زدن است که هدف آن ناتوان کردن حریف است. حرکات دایره‌ای و سیال: تکنیک‌های هاپکیدو اغلب شامل حرکات دایره‌ای است که هدف آن هدایت نیروی حریف و استفاده از آن بر ضد آنها و فرار از حملات و حفظ تعادل است.

قفل مفاصل، لگد، مشت و سایر حملات کوبنده از ویژگی های این هنر رزمی کره ای است.شمشیر، نانچاکو، طناب، عصا و عصا نیز با درجات مختلف برجستگی استفاده می شود.

هاپکیدو بر استفاده از حرکات دایره ای، حرکات غیرمقاوم و کنترل حریف از طریق حرکت پا و هم ترازی بدن برای به دست آوردن اهرم و اجتناب از قدرت در برابر قدرت تاکید دارد. علیرغم این باور رایج که آیکیدو و هاپکیدو جد تاریخی مشترکی دارند، این دو سبک از هنر رزمی نمی‌توانند از نظر فلسفه اساسی، رپرتوار واکنش و روش اجرای تکنیک متفاوت باشند.

جودو

تکنیک های جودو در درجه اول بر پرتاب و برداشتن تمرکز دارند. جودو همچنین شامل تکنیک‌هایی برای چنگ زدن و زمین‌گیری است، مانند چوک، قفل‌های مفصلی و پین‌ها، که هدف آنها وادار کردن تسلیم شدن است. جودو بر تکنیک، زمان بندی و دقت بر قدرت یا اندازه بی رحم تاکید می کند. جودو یکی از جدیدترین سبک‌های هنر رزمی است، بنابراین طبیعتاً از سنت‌های کسانی که قبل از آن بوده‌اند نشأت می‌گیرد. این یک ورزش رقابتی بسیار محبوب در سراسر جهان است و یک ورزش المپیک است. یک جودوکار به طور کلی سعی می کند با استفاده از تکنیک ها و پرتاب های فراوان از قدرت حریف خود در برابر آنها استفاده کند.

هنگامی که حریف آنها روی زمین قرار می گیرد، آنها می توانند قفل های مفصلی و چوکه هولدهای مختلفی را انجام دهند تا آنها را تا زمانی که تسلیم شوند تحت کنترل خود درآورند.

آموزش هنرهای رزمی

جیو جیتسو برزیل

جیو جیتسو برزیلی (BJJ) بر روی نبردهای زمینی و ارسال ها تمرکز دارد و از قفل های مشترک، چوک ها و اهرم ها برای کنترل و تسلیم حریفان استفاده می کند. BJJ بر مهارت، استراتژی و استفاده کارآمد از مکانیک بدن تاکید دارد و به مبارزان اجازه می‌دهد تا به طور موثر در برابر حریفان بزرگ‌تر و قوی‌تر دفاع کنند. BJJ ذهنیت رشد را از طریق سیستم رتبه بندی کمربند خود ترویج می کند، و تمرین کنندگان را تشویق می کند تا به اصلاح تکنیک های خود ادامه دهند و با موقعیت های مختلف در هر دو حالت رقابت و دفاع شخصی سازگار شوند.

شاید پادشاه هنرهای رزمی متمرکز روی زمین، جیو جیتسو برزیل در سال های اخیر به دلیل ظهور MMA (هنرهای رزمی مختلط) در فرهنگ عامه، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. یادگیری MMA به عنوان یک مبتدی طیف گسترده ای از تکنیک ها را پوشش می دهد، اما به طور کلی آنهایی که در یک مبارزه واقعی یا موقعیت دفاع شخصی مفید هستند.

کاراته

کاراته در درجه اول بر روی تکنیک های ضربتی از جمله مشت، لگد، ضربه زانو و ضربه آرنج تمرکز دارد. تمرین کاراته از دو جزء اصلی تشکیل شده است: کاتا (فرم های انفرادی از پیش تنظیم شده) برای توسعه تکنیک، تعادل و حرکت مناسب و کومیته (Sparring) برای کاربرد عملی تکنیک ها در برابر حریفان. کاراته بر قدرت ذهنی، انضباط شخصی و احترام به خود و دیگران تاکید دارد و در کنار مهارت های فیزیکی، رشد فردی را افزایش می دهد. یک هنر رزمی ژاپنی که در اوکیناوا نشات گرفته است، کاراته بر تکنیک‌های ضربه‌ای از جمله مشت زدن، لگد زدن، زانو زدن و آرنج زدن، و همچنین با دست‌های باز مانند دست‌های چاقو (معروف کاراته برش!) تاکید دارد.

در حالی که تکواندو بر تکنیک های لگد زدن تاکید دارد، کاراته تاکید بیشتری بر ضربات مشت، پرتاب و لگد به صورت ترکیبی دارد. شوتوکان، شیتو ریو، گوجو ریو و وادو ریو چهار مکتب اصلی کاراته کلاسیک هستند.

دوره های کاراته

کراو ماگا

دفاع شخصی عملی: Krav Maga برای موقعیت های دفاع شخصی در دنیای واقعی طراحی شده است و تکنیک های عملی برای خنثی سازی سریع و موثر تهدیدات را آموزش می دهد. به تمرین‌کنندگان می‌آموزد که از تهاجم کنترل‌شده و مانورهای دفاعی و حمله همزمان با تمرکز بر آسیب‌پذیرترین نقاط بدن حریف استفاده کنند. آموزش کراو ماگا سناریوهای مختلفی را در بر می گیرد و تکنیک هایی را از سایر هنرهای رزمی تطبیق می دهد.

سیستم نبرد تن به تن اسرائیل که ترکیبی از فنون کشتی، گریپلینگ و ضربه زدن است. کراو ماگا به خاطر ضد حملات فوق‌العاده مؤثر و شرورانه‌اش معروف است که برای ایمن نگه داشتن تمرین‌کننده و ناتوانی حریف به هر وسیله لازم طراحی شده است.

هنر رزمی Krav Maga تحت هیچ مجموعه ای از مقررات اداره نمی شود و توسط هیچ سازمان رسمی ورزشی به رسمیت شناخته نمی شود. علاوه بر این، هیچ لباس فرم مشخصی وجود ندارد، با این حال، برخی از گروه ها چیزهایی مانند نشان های رتبه، سطوح و کمربندها را برای نشان دادن دستاوردها دارند.

کونگ فو

کونگ فو اصطلاحی است برای انواع سبک‌های رزمی چینی، که هر کدام دارای تکنیک‌ها، فرم‌ها و فلسفه‌های منحصربه‌فردی هستند که هم درونی (تمرکز بر جنبه‌های ذهنی و معنوی) و هم بیرونی (تمرکز بر قدرت بدنی و قدرت بدنی) را در بر می‌گیرد. چابکی) تمرین ها. آموزش کونگ فو شامل یادگیری فرم های سنتی (توالی حرکات از پیش تنظیم شده) و کاربردهای عملی آنها در دفاع شخصی و مبارزه است. کونگ فو بر توسعه مهارت‌های جسمی و ذهنی، ارتقای نظم و انضباط، تمرکز و هماهنگی درونی، اغلب از طریق ادغام مدیتیشن تأکید دارد.

انواع سیستم‌های رزمی در چین منشأ گرفته و طی صدها سال تکامل یافته‌اند. علیرغم تنوع ظاهری آنها، نقوش تکراری در میان سبک های متنوع (که معمولاً توسط خانواده ها، مدارس یا فرقه ها طبقه بندی می شوند) وجود دارد.

بسیاری از مکاتب سرنخ های خود را از فلسفه، دین و اساطیر چین باستان گرفته اند، در حالی که برخی دیگر از تمرینات بدنی الهام گرفته از حیوانات استفاده می کنند.در حالی که سبک های بیرونی در درجه اول به تقویت تناسب اندام عضلانی و قلبی عروقی مربوط می شوند، سبک های داخلی بیشتر به مهار چی می پردازند. پنجه عقاب، هانگ گار، پنج حیوان (کونگ فو شائولین)، میمون، آخوندک دعایی و وینگ چون تنها تعدادی از معروف ترین مکاتب هستند. نام "کونگ فو" معمولاً در غرب برای اشاره به هنرهای رزمی چینی استفاده می شود، اما معنای اصلی آن تسلط بر هر توانایی بود.

بوکسینگ

هنرهای رزمی ترکیبی (MMA)

MMA یک ورزش رزمی تمام تماس است که ترکیبی از تکنیک های هنرهای رزمی مختلف، از جمله ضربه زدن، گریپلینگ و تسلیم است. مبارزان MMA در رشته های مختلف مانند بوکس، کیک بوکسینگ، موی تای، جیو جیتسو برزیلی، کشتی، و جودو تمرین می کنند تا در انواع مختلف مبارزه، چه ایستاده و چه روی زمین، مهارت پیدا کنند. تمرین MMA شامل آمادگی جسمانی شدید، از جمله تمرینات قدرتی، چابکی و استقامتی است. یک ورزش رزمی رایگان برای همه که در آن می توان از هر روشی (از جمله تکنیک های رزمی و غیر رزمی) استفاده کرد.

روش‌های ضربه‌ای ایستاده یا زمینی و چنگ زدن مجاز است. بسیاری از سبک های سنتی مختلف در سال های اولیه این ورزش استفاده می شد، اما با پیشرفت ورزش، بسیاری از این تکنیک ها ناکارآمد نشان داده شد.برای اینکه خود را بهتر برای نبرد آماده کنند، در حال حاضر تمرین معمولی است که جنگجویان در یک زمان بیش از یک سیستم جنگی را مطالعه کنند.

بوکس تایلندی (موی تای)

موی تای، همچنین به عنوان "هنر هشت اندام" شناخته می‌شود، مشت‌ها، لگدها، زانوها و آرنج‌ها را شامل می‌شود که هدف آنها ایجاد ضربه‌های قوی و بی‌نقص است. مبارزان موی تای در هنر کلینچ مهارت دارند، جایی که با کنترل بالاتنه و سر حریف خود ضربات ویرانگر زانو یا ضربات پایین را برای عدم تعادل و از بین بردن حریف خود انجام می دهند. تمرینات موی تای شامل تمرینات آماده سازی سخت برای توسعه قدرت، انعطاف پذیری و استقامت قلبی عروقی است.

هنر رزمی موی تای که گاهی از آن به عنوان "ورزش ملی تایلند" یاد می شود، ریشه در زمان سلسله Konbaung در همسایگی سیام دارد. پادشاه چولالانگکورن تایلند در قرن نوزدهم موی تای را به عنوان یک ورزش رایج کرد. قوانین و مقررات در سالهای بعد وضع شد. مردم موی تای را به دلایل مختلفی علاوه بر رقابت، از جمله دفاع شخصی، آمادگی جسمانی و پیشرفت شخصی مطالعه می کنند. مشت‌ها، لگدها، زانوها و آرنج‌ها در «هنر هشت دست و پا» نقشی اساسی دارند، اگرچه جارو کردن و دست و پا زدن نیز نقش دارند.

تکواندو

تکواندو به دلیل تاکید بر ضربات بلند، سریع و آکروباتیک از جمله ضربات چرخشی و پرشی مشهور است. تکواندو یکی از معدود هنرهای رزمی است که در بازی های المپیک گنجانده شده است و سبک جهانی تکواندو (WT) فرمت رسمی مسابقات المپیک است. تمرینات تکواندو بر خود انضباطی، احترام و پشتکار تاکید دارد که اصول ادب، صداقت، پشتکار، خویشتن داری و روحیه تسلیم ناپذیر را دنبال می کند.

یک هنر رزمی شناخته شده از کره، یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین هنرهای رزمی جهان (با قدمت بیش از 2000 سال). قدرت، سرعت، تعادل، انعطاف‌پذیری و استقامت از طریق تمرین انواع پرتاب‌ها، پرتاب‌ها و قفل‌های مفصلی و همچنین بلوک‌ها، لگدها، مشت‌ها و حملات با دستان باز افزایش می‌یابد. تکواندو بیشتر به خاطر تمرکزش روی تکنیک‌های ضربه زدن معروف است. اگر تا به حال یک مسابقه تکواندوی رقابتی را تماشا کرده باشید، حتی این دو مبارز را در حالی که دستانشان تقریباً پایین است در کنارشان خواهید دید!

پومسه ها و فرم ها توالی برنامه ریزی شده ای از تکنیک ها هستند که کارآموزان علاوه بر دفاع شخصی (که در سایر هنرهای رزمی به نام کاتا شناخته می شود) یاد می گیرند.فقط دو هنر رزمی تکوانو و جودو. حتی توسط بازی های المپیک به رسمیت شناخته شده اند.

تای چی

تای چی

تای چی از حرکات آهسته و روان استفاده می کند. اغلب به عنوان "مدیتیشن در حرکت" شناخته می شود و شامل حرکات آهسته، ملایم و مداوم است که بر تعادل، انعطاف پذیری و تنفس عمیق تاکید می کند و تمرکز ذهنی و آرامش را ارتقا می دهد. تای چی به عنوان یک هنر رزمی داخلی چینی طبقه بندی می شود که بر پرورش انرژی درونی (چی یا چی) و تمرکز ذهنی به جای نیروی فیزیکی بیرونی تمرکز دارد. تای چی که به طور گسترده برای فواید سلامتی آن تمرین می‌شود، تعادل، انعطاف‌پذیری، قدرت عضلانی و تناسب اندام قلبی عروقی را بهبود می‌بخشد، در حالی که به استرس و اضطراب کمک می‌کند و آن را به شکل عالی ورزش برای افراد در هر سنی و سطوح تناسب اندام تبدیل می‌کند.

این هنر رزمی متفکر چینی برای دفاع شخصی و تناسب اندام استفاده می شود، اما همچنین برای سلامت روان و حرکت برای کسانی که نیاز به یک نوع تمرین کم تاثیر دارند شگفت انگیز است. سبک غربی و استاندارد شده تای چی (تای چی چی) تنها یکی از روش های آموزشی موجود است. 

نینجوتسو

نینجیتسو، همچنین به عنوان Ninpo یا هنر نینجا شناخته می شود، در ژاپن فئودالی شکل گرفت و بر جاسوسی، مخفی کاری و تاکتیک های مخفی تمرکز دارد. تمرین‌کنندگان نینجیتسو در تکنیک‌های مختلفی مانند ضربات، چنگ زدن، قفل کردن مفصل و پرتاب، و همچنین استفاده از سلاح‌های سنتی مانند شمشیر، عصا و شوریکن (پرتاب ستاره) آموزش می‌بینند. آموزش نینجیتسو شامل مهارت های بقا، مانند روش های پنهان کاری، استتار، و فرار، و همچنین دانش داروهای گیاهی و کمک های اولیه اولیه، آماده سازی پزشکان برای طیف وسیعی از موقعیت ها و چالش ها است.

نینجوتسو تکنیک مبارزه ای است که توسط نینجا، یک دستور باستانی از قاتلان ژاپنی استفاده می شود. نینجوتسو تکنیک های مختلف و مجموعه ای از سلاح ها را با تمرکز شدید بر کارایی و فریب ترکیب می کند. ماهیت شغل نینجا در زندگی به این معنی بود که سال‌ها این تکنیک‌ها مخفی نگه داشته می‌شدند اما در سال‌های اخیر در فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی رایج شده‌اند.

کدام هنر رزمی برای شما بهترین است؟

سبک‌های مبارزه زیادی وجود دارد که در طول سال‌ها به چیزی تبدیل شده‌اند که ما می‌توانیم آن را «هنر رزمی» توصیف کنیم، اما اینکه کدام یک را دوست دارید یاد بگیرید به خودتان بستگی دارد.

اگر احساس می کنید که می توانید ضربات بالا و حرکات آریل را انجام دهید، شاید تکواندو چیزی است که باید در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید حرکات آهسته‌تر، فشرده‌تر و محکم‌تر انجام دهید، وینگ چون می‌تواند آن را امتحان کند. برای زور بی‌رحمانه و راهی برای خلاص شدن از ناراحتی‌های سرخورده، ما تایلند بوکس را توصیه می‌کنیم.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود