آموزش SPSS Statistics

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی SPSS Statistics

SPSS Statistics یک بسته نرم افزاری است که برای آنالیز آماری تعاملی یا دسته ای استفاده می شود. Statistical Package for the Social Sciences به اختصار SPSS به معنای بسته آماری برای علوم اجتماعی، یک برنامه گسترده برای تجزیه و تحلیل آماری در علوم اجتماعی، به ویژه در آموزش و پژوهش است. با این حال، به دلیل پتانسیل آن، به طور گسترده ای توسط محققان تجاری، محققان مراقبت های بهداشتی، سازمان های نظرسنجی، دولت ها و و متخصصان کلان داده استفاده می شود. علاوه بر تجزیه و تحلیل آماری، این نرم افزار مدیریت داده ها را نیز فراهم می کند و به کاربر اجازه می دهد تا انتخاب کند، داده های ماخوذ ایجاد کند و شکل فایل را تغییر دهد. یکی دیگر از ویژگی های آن مستندسازی داده است که یک فرهنگ لغت فراداده را همراه فایل داده ذخیره می کند. روش های آماری قابل استفاده در نرم افزار عبارتند از:

  • آمار توصیفی - فرکانس ها، جدول متقابل، آمار نسبت توصیفی
  • آمار دوگانه - تجزیه و تحلیل واریانس (ANOVA)، معنی ها، همبستگی، آزمون های غیر پارامتری
  • پیش بینی نتایج عددی - رگرسیون خطی
  • پیش بینی برای شناسایی گروه ها - تحلیل (Cluster (K-means، دو مرحله ای، سلسله مراتبی، تجزیه و تحلیل عامل

SPSS Statistics دارای سه پنجره اصلی و یک نوار منو در بالای صفحه است. این به شما اجازه می دهد اطلاعات خود را مشاهده کنید، خروجی آماری خود را ببینید، و هر دستورالعمل برنامه نویسی که نوشته اید را ببینید. هر پنجره مربوط به یک نوع جداگانه از فایل SPSS است.

SPSS یک برنامه گسترده برای تجزیه و تحلیل آماری در علوم اجتماعی است. همچنین توسط محققان بازار، محققان بهداشت، شرکت های نظرسنجی، دولت، محققان آموزش و پرورش، سازمان های بازاریابی، کارگزاران داده و دیگران استفاده می شود. کتابچه اصلی SPSS به دلیل اینکه به محققان عادی اجازه می دهد تحلیل آماری خود را انجام دهند، به عنوان یکی از "مؤثرترین کتاب های جامعه شناسی" توصیف شده است. علاوه بر تجزیه و تحلیل آماری، مدیریت داده ها (انتخاب پرونده، تغییر شکل پرونده، ایجاد داده های مشتق شده) و اسناد داده (یک فرهنگ لغت ابرداده در دیتابیل ذخیره می شود) از ویژگی های نرم افزار پایه هستند.

آمار موجود در نرم افزار پایه:

  • آمار توصیفی: جدول بندی متقاطع، فرکانس ها، توصیف ها، اکتشاف، آمار توصیفی
  • آمارهای دو متغیره: معنی، آزمون t، ANOVA، همبستگی (دو متغیره، جزئی، مسافت)، آزمونهای ناپارامتری، بیزی
  • پیش بینی نتایج عددی: رگرسیون خطی
  • پیش بینی برای شناسایی گروه ها: تجزیه و تحلیل عاملی، تجزیه و تحلیل خوشه ای (دو مرحله ای، K- معنی، سلسله مراتبی)، تبعیض آمیز
  • تجزیه و تحلیل مکانی جغرافیایی، شبیه سازی
  • پسوند R (GUI)، پایتون

ویژگی های SPSS Statistics

بسیاری از ویژگی های آمار SPSS از طریق منوهای کشویی قابل دسترسی است یا می توان با یک زبان نحو اختصاصی دستور 4GL برنامه ریزی کرد. برنامه نویسی دستور نحوی دارای مزایای خروجی قابل تکرار، ساده کردن کارهای تکراری و دستیابی به دستکاری ها و تجزیه و تحلیل داده های پیچیده است. علاوه بر این، برخی از برنامه های پیچیده فقط می توانند به صورت نحوی برنامه ریزی شوند و از طریق ساختار منو قابل دسترسی نیستند. رابط منوی کشویی همچنین باعث ایجاد نحو فرمان می شود: این می تواند در خروجی نمایش داده شود، اگرچه تنظیمات پیش فرض باید تغییر کند تا نحو برای کاربر قابل مشاهده باشد. همچنین می توان آنها را با استفاده از دکمه "چسباندن" موجود در هر فهرست در یک فایل نحوی چسباند. با استفاده از تسهیلات شغل تولیدی ارائه شده، برنامه ها می توانند به صورت تعاملی یا مراقبتی اجرا شوند.

علاوه بر این، یک زبان "کلان" می تواند برای نوشتن برنامه های فرعی زبان فرمان استفاده شود. یک برنامه افزودنی برنامه نویسی Python می تواند به اطلاعات موجود در دیکشنری داده ها و داده ها دسترسی پیدا کند و برنامه های نحوی فرمان را بصورت پویا بسازد. پسوند برنامه نویسی Python، که در SPSS 14 معرفی شده است، "اسکریپت" های کمتر عملکردی SAX Basic را برای اکثر اهداف جایگزین کرد، اگرچه SaxBasic در دسترس است. علاوه بر این، پسوند پایتون به SPSS اجازه می دهد تا هر یک از آمارها را در بسته نرم افزاری رایگان R انجام دهد. از نسخه 14 به بعد، SPSS را می توان با استفاده از "افزونه" های تهیه شده توسط برنامه های Python یا VB.NET به بیرون هدایت کرد. (از نسخه 20 به بعد، این دو تألیف اسکریپت و همچنین بسیاری از اسکریپت ها در رسانه نصب موجود است و به طور معمول به طور پیش فرض نصب می شوند.)

آمار SPSS محدودیت هایی را در ساختار فایل داخلی، انواع داده ها، پردازش داده ها و فایل های منطبق با هم قرار می دهد، که در کنار هم برنامه نویسی را بطور چشمگیری ساده می کنند. مجموعه داده های SPSS دارای یک ساختار جدول دو بعدی است، که در آن ردیف ها به طور معمول مواردی را نشان می دهند (مانند افراد یا خانواده ها) و ستون ها اندازه گیری (مانند سن، جنس یا درآمد خانوار) ​​را نشان می دهند. فقط دو نوع داده تعریف می شوند: عددی و متن (یا "رشته"). کلیه پردازش داده ها بطور متوالی از طریق پرونده (مجموعه داده) اتفاق می افتد. فایلها را می توان یک به یک و یک به بسیاری، اما بسیاری از بسیاری نیست. علاوه بر آن ساختار و پردازش متغیرهای مورد، یک جلسه ماتریس جداگانه نیز وجود دارد که می توان داده ها را به عنوان ماتریس با استفاده از ماتریس و عملیات جبر خطی پردازش کرد.

رابط کاربری گرافیکی دارای دو نمایش است که می توانید با کلیک کردن روی یکی از دو تب در پایین سمت چپ پنجره آمار SPSS، جابجا شوید. نمایش داده ها نمای صفحه گسترده ای از موارد (ردیف ها) و متغیرها (ستون) را نشان می دهد. بر خلاف صفحه گسترده، سلول های داده فقط می توانند شامل اعداد یا متن باشند و فرمول ها در این سلول ها ذخیره نمی شوند. "متغیر نمای" فرهنگ لغت ابرداده را نشان می دهد که در آن هر ردیف یک متغیر را نشان می دهد و نام متغیر، برچسب متغیر، برچسب (های) ارزش، عرض چاپ، نوع اندازه گیری و مشخصات دیگر را نشان می دهد. سلول ها در هر دو نمای قابل ویرایش دستی هستند، ساختار فایل را تعریف می کنند و اجازه ورود داده ها را بدون استفاده از نحو دستور می دهند. این ممکن است برای مجموعه داده های کوچک کافی باشد. مجموعه داده های بزرگتر مانند نظرسنجی های آماری بیشتر در نرم افزارهای وارد کردن داده ایجاد می شوند، یا در هنگام مصاحبه شخصی با کمک رایانه، با اسکن و استفاده از تشخیص شخصیت نوری و نرم افزار تشخیص علامت نوری یا با گرفتن مستقیم از پرسشنامه های آنلاین وارد می شوند. این مجموعه داده ها سپس در SPSS خوانده می شوند.

آمار SPSS می تواند داده هایی را از پرونده های متنی ASCII (شامل پرونده های سلسله مراتبی)، سایر بسته های آماری، صفحه گسترده و پایگاه های داده بخواند و بنویسد. آمار SPSS می تواند از طریق ODBC و SQL به جداول پایگاه داده رابطه ای خارجی بخواند و بنویسد.

خروجی آماری به یک قالب پرونده اختصاصی (فایل * .spv، پشتیبانی از جداول محوری) است که علاوه بر مشاهده گر درون بسته، می توان یک خواننده مستقل نیز بارگیری کرد. خروجی اختصاصی را می توان به متن یا مایکروسافت ورد، PDF، اکسل و سایر قالب ها صادر کرد. از طرف دیگر، خروجی را می توان به عنوان داده (با استفاده از دستور OMS) ضبط کرد، به عنوان متن، متن جدا شده از برگه، PDF، XLS، HTML، XML، مجموعه داده SPSS یا انواع قالب های گرافیکی تصویر (JPEG، PNG، BMP و EMF)....

SPSS Statistics چگونه کار می کند؟

توسعه دهندگان IBM SPSS آمار تمام تلاش خود را برای استفاده آسان از این نرم افزار انجام داده اند. SPSS مانع از اشتباه شدن شما یا حتی فراموش کردن چیزی می شود. این به این معنا نیست که انجام نادرست در SPSS غیرممکن است، اما نرم افزار SPSS سخت کار می کند تا شما را از ورود به خاکریز جدا کند. برای ناخوشایند کردن موارد، تقریباً باید در فهمیدن راهی برای انجام کار اشتباه کار کنید.

هر متغیر یک نوع خاص است. انواع نحوه ذخیره داده ها را توصیف می کنند - برای مثال، به عنوان حروف (رشته ها)، به عنوان اعداد، به عنوان تاریخ و یا به عنوان ارز. هر متغیر به عنوان نوع خاصی از عدد تعریف می شود، بنابراین باید سطح اندازه گیری متغیر را نیز تعریف کنید.

به عنوان مثال، یک متغیر مقیاس یک اندازه گیری عددی است مانند وزن یا مایل در هر گالن. یک متغیر طبقه ای شامل مقادیری است که یک دسته را تعریف می کنند. به عنوان مثال، یک متغیر به نام جنسیت می تواند یک متغیر طبقه بندی شده باشد که فقط دارای مقادیر 1 برای زن و 2 برای مردان است. چیزهایی که برای یک نوع متغیر معنی دارد، لزوماً برای دیگری معنی ندارند. به عنوان مثال، محاسبه میانگین مایل در هر گالن، اما جنسیت متوسط ​​نیست.

بعد از وارد کردن داده ها به SPSS - پرونده های شما با مقادیر ذخیره شده در متغیرها تعریف می شوند - می توانید به راحتی آنالیز را انجام دهید. شما قسمت سخت را قبلاً تمام کرده اید. تجزیه و تحلیل داده ها در مقایسه با وارد کردن داده ساده است. برای اجرای آنالیز، آنالیز مورد نظر خود را از فهرست انتخاب کنید، متغیرهای مناسب را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید. SPSS تمام پرونده های شما را می خواند، آنالیز را انجام می دهد و خروجی را به صورت جداول یا نمودار به شما ارائه می دهد. البته باید بدانید که کدام تحلیل را انتخاب کنید.

شما می توانید به SPSS آموزش دهید تا نمودارها و نمودارها را مستقیماً از داده های خود به همان روشی که شما برای انجام آنالیز دستور داده اند ترسیم کند. نمودار مورد نظر را از فهرست انتخاب کرده، متغیرها را به آن اختصاص می دهید، و تأیید را کلیک کنید.

کل خروجی از SPSS به همان مکان می رود - یک کادر گفتگو با نام SPSS Statistics Viewer. این کادر محاوره ای نتایج هر کاری را که انجام داده اید نشان می دهد. پس از تولید خروجی، اگر عملی را انجام دهید که بازده بیشتری تولید کند، خروجی جدید در همان کادر گفتگو نمایش داده می شود. و تقریباً هر کاری انجام می دهید، بازده تولید می کند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود