آموزش ویندوز 10

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی ویندوز 10

ویندوز 10 مجموعه ای از سیستم عامل ها است که توسط مایکروسافت تولید شده و به عنوان بخشی از خانواده سیستم عامل های Windows NT آن منتشر شده است. این جانشین ویندوز 8.1 است و در 15 ژوئیه 2015 به بازار عرضه شد و به طور گسترده برای فروش در 29 ژوئیه 2015 منتشر شد. ویندوز 10 بیلد های جدیدی را بطور مداوم دریافت می کند که بدون هزینه اضافی برای کاربران در دسترس هستند، همچنین بیلد های تست ویندوز 10 که در دسترس ویندوز اینسایدر هستند. دستگاه های موجود در محیط های سازمانی می توانند این به روزرسانی ها را با سرعت کمتری دریافت کنند، یا از نقاط عطف پشتیبانی طولانی مدت که فقط به روزرسانی های مهم را دریافت می کنند، مانند تکه های امنیتی، در طول عمر ده ساله پشتیبانی طولانی خود استفاده کنند.

یکی از قابل توجه ترین ویژگی های ویندوز 10 پشتیبانی از برنامه های گلوبال است، گسترش برنامه های سبک Metro که برای اولین بار در ویندوز 8 معرفی شده است. برنامه های گلوبال می توانند به گونه ای طراحی شوند که در چندین خانواده محصول مایکروسافت با کد تقریباً یکسان اجرا شوند. از جمله رایانه های شخصی، تبلت، تلفن های هوشمند، سیستم های تعبیه شده، Xbox One، Surface Hub و Mixed Reality. رابط کاربری ویندوز برای انتقال کنترل بین یک رابط مبتنی بر موس و  رابط بهینه سازی شده با صفحه لمسی اصلاح شده است. به ویژه در رایانه های شخصی دو در یک، هر دو رابط شامل یک منوی استارت به روز شده که شامل عناصر سنتی ویندوز 7 است منوی شروع با کاشی های ویندوز 8. Windows 10 همچنین مرورگر وب Microsoft Edge، یک سیستم دسکتاپ مجازی، یک پنجره و ویژگی مدیریت دسکتاپ به نام Task View، پشتیبانی از اثر انگشت و ورود به سیستم تشخیص چهره، ویژگی های امنیتی جدید برای محیط های سازمانی، و DirectX 12 را در بر می گیرد.

ویندوز 10 به محض انتشار نسخه اصلی آن در ژوئیه 2015، بیشترین بررسی های مثبت را دریافت کرد. منتقدان از تصمیم مایکروسافت برای ارائه یک رابط دسکتاپ گرا مطابق با نسخه های قبلی ویندوز، ستایش کردند. اگرچه هدف مایکروسافت نصب ویندوز 10 بر روی بیش از یک میلیارد دستگاه در عرض سه سال از انتشار آن ناکام بود (اگرچه تقریباً 5 سال بعد موفق به دستیابی به هدف شد)، اما تا آوریل 2020 حدود 70.98٪ رایانه های شخصی رایانه ای که ویندوز 10 را اجرا می کنند. در تمام سیستم عامل ها (رایانه های شخصی، موبایل، تبلت و کنسول)، 35٪ دستگاه ها نوعی ویندوز، ویندوز 10 یا بالاتر را اجرا می کنند.

نسخه های ویندوز 10

ویندوز 10

ویندوز 10 در پنج نسخه اصلی برای دستگاه های رایانه شخصی موجود است که نسخه های Home و Pro در اکثر کشورها به صورت خرده فروشی و به عنوان نرم افزار از پیش نصب شده در رایانه های جدید فروخته می شوند. نسخه Home در اختیار کاربران خانگی است، در حالی که Pro در مشاغل کوچک استفاده می شود. هر نسخه از ویندوز 10 شامل کلیه قابلیت ها و ویژگی های نسخه قبل آن است، و ویژگی های اضافی دیگری را به سمت بخش Store اضافه می کند. به عنوان مثال، Pro ویژگی های شبکه و امنیت بیشتری مانند BitLocker، Device Guard، Windows Update برای تجارت و امکان پیوستن به یک دامنه را اضافه می کند. نسخه های باقیمانده، Enterprise و Education شامل ویژگی های دیگری است که به سمت محیط های تجاری ختم می شود و فقط از طریق volume licensing در دسترس هستند.

به عنوان بخشی از استراتژی های متحد سازی مایکروسافت، محصولات ویندوزی که مبتنی بر پلتفرم مشترک ویندوز 10 هستند اما برای سیستم عامل های خاص در نظر گرفته شده اند، به جای نسخه های جداگانه product، به عنوان نسخه سیستم عامل عرضه می شوند. نسخه جدیدی از سیستم عامل ویندوز فون مایکروسافت برای گوشی های هوشمند و همچنین تبلت ها با عنوان Windows 10 Mobile نامگذاری شد. نسخه های Enterprise و Mobile نیز برای سیستم های تعبیه شده به همراه ویندوز 10 IoT Core تولید خواهد شد که به طور خاص برای استفاده در سناریوهای کوچک، دستگاه های کم هزینه و اینترنت اشیاء (IoT) کوچک طراحی شده است و شبیه به ویندوز تعبیه شده است.

در تاریخ 2 مه 2017، مایکروسافت از Windows 10 S رونمایی کرد (از آن به عنوان Windows 10 Cloud یاد می شود)، نسخه محدود ویندوز 10 که از ویژگی های ويندوز 10 است که در درجه اول برای دستگاه های موجود در بازار آموزش طراحی شده است، مانند سرفیس لپ تاپ که مایکروسافت نیز در این زمان از آن رونمایی کرده است. سیستم عامل نصب نرم افزار را به برنامه های به دست آمده از فروشگاه مایکروسافت محدود می کند. برای فعال کردن نصب نرم افزار بدون محدودیت، ممکن است دستگاه به ویندوز 10 پرو ارتقاء یابد. به عنوان یک تبلیغ محدود با زمان، مایکروسافت اظهار داشت که این بروزرسانی تا 31 مارس 2018 رایگان در Surface Laptop بصورت رایگان خواهد بود. Windows 10 S همچنین حاوی مراحل اولیه ورود سریع تر به سیستم است و امکان تهیه دستگاه ها را با استفاده از درایو USB با سیستم عامل Windows Intune for Education فراهم می کند. در مارس 2018، مایکروسافت اعلام کرد که Windows 10 S به دلیل سردرگمی بازار از بین می رود و جایگزین آن با "S Mode" خواهد شد، گزینه OEM که در آن ویندوز به طور پیش فرض فقط اجازه نصب برنامه ها از فروشگاه مایکروسافت را می دهد اما نیازی به پرداخت برای غیرفعال کردن این محدودیت ها ندارد.

نسخه پیش نمایش

یک برنامه بتا عمومی برای ویندوز 10 معروف به برنامه ویندوز اینسایدر با اولین نسخه پیش نمایش برای عموم در دسترس قرار می گیرد. بیلد پیش نمایش اینسایدر به منظور علاقه مندان و کاربران شرکت برای آزمایش و ارزیابی به روز رسانی ها و ویژگی های جدید است. کاربران برنامه Windows Insider به روزرسانی های جدید گاه به گاه از سیستم عامل های پیش نمایش را دریافت می کنند و همچنان می توانند نسخه های پیش نمایش را قبل از در دسترس بودن عمومی (GA) ارزیابی کنند.  این برخلاف برنامه های بتا ویندوز قبلی است، که در آن پیش نمایش عمومی است. سازه ها کمتر و فقط در ماه های قبل از GA آزاد می شدند. بیلد ویندوز اینسایدر پس از انتشار به تولید (RTM) ویندوز 10 ادامه داد.

نسخه عمومی

مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز 10 در 29 ژوئیه 2015 به طور کلی در دسترس خواهد بود (GA). در مقایسه با نسخه های قبلی ویندوز گردش بیشتری بین نسخه بیلد (RTM) و انتشار عمومی داشت تا امکان آزمایش توسط فروشندگان (و در برخی موارد، توسعه "کیت های ارتقاء" برای تهیه سیستم هایی برای نصب نسخه جدید)فراهم شود. یک مدیر اجرایی شرکت HP توضیح داد که چون می دانست مایکروسافت سیستم عامل را برای انتشار در سال 2015 هدف قرار داده است، این شرکت توانست بهینه سازی خود را انجام دهد محصولات فعلی ویندوز 10 قبل از انتشار آن، نیاز به چنین نقطه عطفی را نفی می کند.

بیلد عمومی ویندوز 10 با شماره 10240 برای اولین بار در تاریخ 15 ژوئیه 2015 در کانال های ویندوز اینسایدر قبل از انتشار رسمی برای تست منتشر شد. نسخه Enterprise در تاریخ 1 آگوست 2015 از طریق volume licensing منتشر شد. کاربران می توانند از طریق برنامه "Get Windows 10" و Windows Update یا "Media Creation Tool" به روزرسانی ها را دریافت کنند.

ویندوز 10 پس از راه اندازی در 190 کشور و 111 زبان در دسترس قرار گرفت، و به عنوان تلاش برای "برقراری مجدد" با کاربران چین، مایکروسافت همچنین اعلام کرد که با Qihoo و Tencent برای ترویج کمک به توزیع ویندوز 10 در چین همکاری می کند.

ویژگی های ویندوز 10

ویندوز 10 باعث می شود تا تجربه کاربری بین کلاس های مختلف دستگاه سازگار باشد و به کاستی های موجود در رابط کاربری که در ویندوز 8 معرفی شده است، بپردازد. ویندوز 10 موبایل، جانشین ویندوز فون 8.1، برخی از عناصر و برنامه های رابط کاربری را با رایانه شخصی خود به اشتراک گذاشت.

اکوسیستم برنامه Windows Runtime در Universal Windows Platform (UWP) مورد تجدید نظر قرار گرفت. این برنامه های گلوبال برای اجرای چندین سیستم عامل و کلاس های مختلف از جمله تلفن های هوشمند، تبلت ها، کنسول های Xbox One و سایر دستگاه های سازگار با ویندوز 10 ساخته شده اند.

در ویندوز 10، فروشگاه مایکروسافت به عنوان یک فروشگاه یکپارچه برای برنامه ها، محتوای ویدیو و کتاب های الکترونیکی خدمت می کند. ویندوز 10 همچنین اجازه می دهد تا برنامه های وب و نرم افزار دسکتاپ (با استفاده از Win32 یا .NET Framework) برای توزیع در فروشگاه مایکروسافت بسته بندی شوند. نرم افزار دسکتاپ توزیع شده از طریق Windows Store با استفاده از سیستم App-V بسته بندی می شود تا امکان ایجاد sandboxing را فراهم کند.

رابط کاربری و دسکتاپ

یک تکرار جدید از منوی استارت در دسکتاپ ویندوز 10 استفاده می شود که لیستی از مکان ها و گزینه های دیگر در سمت چپ و کاشی های زنده برنامه ها در سمت راست وجود دارد. می توان این فهرست را تغییر اندازه داد و به یک صفحه نمایش تمام صفحه گسترش داد که گزینه پیش فرض در حالت تبلت است. یک سیستم دسکتاپ جدید مجازی اضافه شد. ویژگی معروف به Task View، تمام ویندوزهای باز را نمایش می دهد و به کاربران امکان می دهد بین آنها جابجا شوند، یا بین چندین محل کار جابجا شوند. برنامه های گلوبال، که قبلاً فقط در حالت تمام صفحه قابل استفاده بودند، اکنون می توانند در ویندوزهای حاوی خود مانند برنامه های دیگر استفاده شوند. اکنون می توانید پنجره های برنامه را با کشیدن آنها به گوشه، به ربع صفحه نمایش دهید.

در جای خود Action Center قرار دارد که اعلان ها و تنظیمات را تغییر می دهد. با کلیک کردن روی یک نماد در قسمت اعلان یا کشیدن از سمت راست صفحه، به آن دسترسی پیدا می کنید. اعلان ها را می توان بین چندین دستگاه همگام سازی کرد. برنامه تنظیمات (قبلاً تنظیمات رایانه های شخصی) تازه شد و اکنون شامل گزینه های بیشتری است که قبلاً منحصر به کنترل پنل دسکتاپ بودند.

ویندوز 10 به گونه ای طراحی شده است که رابط کاربری خود را بر اساس نوع دستگاه مورد استفاده و روش های ورودی موجود تطبیق دهد. این دو حالت رابط کاربری جداگانه ارائه می دهد: رابط کاربری بهینه سازی شده برای ماوس و صفحه کلید، و "حالت قرص" که برای صفحه نمایش لمسی طراحی شده است. کاربران می توانند در هر زمان بین این دو حالت جابجا شوند و ویندوز می تواند هنگام وقوع وقایع خاص، فوراً یا به طور خودکار سوئیچ شود، مانند غیرفعال کردن حالت Tablet در صورت وصل شدن یک صفحه کلید یا موس یا یک رایانه یا یک کامپیوتر 2 در یک.

سیستم امنیت

ویندوز 10 از فناوری احراز هویت چند عاملی مبتنی بر استانداردهای توسعه یافته توسط اتحاد FIDO استفاده می کند. سیستم عامل شامل پشتیبانی بهبود یافته برای احراز هویت بیومتریک از طریق سیستم عامل Windows Hello است. دستگاه هایی با دوربین های پشتیبانی شده (نیاز به نور مادون قرمز مانند Intel RealSense) به کاربران امکان می دهد با نام Iris یا تشخیص چهره، مشابه Kinect، وارد سیستم شوند. دستگاه هایی با خوانندگان پشتیبانی شده به کاربران اجازه می دهند تا از طریق تشخیص اثر انگشت وارد سیستم شوند. همچنین از طریق مشارکت با فوجیتسو در فوریه 2018 پشتیبانی برای اسکن اضافه شد. اعتبارات بصورت محلی ذخیره می شوند و با استفاده از رمزگذاری نامتقارن محافظت می شوند.

علاوه بر احراز هویت بیومتریک، Windows Hello از تأیید اعتبار با یک پین پشتیبانی می کند. به طور پیش فرض، ویندوز نیاز به پین ​​دارد که از چهار رقم تشکیل شده باشد اما می تواند پیکربندی شود تا پین های پیچیده تری را امکان پذیر کند. با این حال، یک پین رمز عبور ساده تری نیست. در حالی که گذرواژه‌ها به کنترلر دامنه منتقل می شوند، پین ها نیستند. آنها به یک دستگاه گره خورده اند و اگر به خطر بیفتد، فقط یک دستگاه تحت تأثیر قرار می گیرد. با پشتیبانی از یک تراشه ماژول بستر مورد اعتماد (TPM)، ویندوز از پین ها برای ایجاد جفت های کلید نامتقارن قوی استفاده می کند. به همین ترتیب، رمز تأیید صحت ارسال شده به سرور سخت تر است. علاوه بر این، در حالی که رمزهای عبور ضعیف ممکن است از طریق جداول رنگین کمان شکسته شوند، TPM باعث می شود پین های ویندوز بسیار ساده تر در برابر حملات بی رحمانه مقاومت کنند.

نسخه  Windows 10 Enterprise ویژگی های امنیتی اضافی را ارائه می دهد. ادمین ها می توانند سیاست هایی برای رمزگذاری خودکار داده های حساس تنظیم کنند، برنامه های کاربردی را از دسترسی به داده های رمزگذاری شده مسدود کنند و سیستم  Device Guard‍ ‍ آن را فعال کنند که به مدیران امکان می دهد با مسدود کردن اجرای نرم افزاری که به صورت دیجیتالی امضا نشده، محیطی با امنیت بالا اعمال کنند.

خط فرمان

ویندوزهای کنسول Win32 (برای هردو Powershell و فرمان سریع legacy) اکنون بدون محدودیت تغییر اندازه می شوند، می توان با فشار دادن Alt + ↵ Enter، صفحه کامل را پوشش داد و می توان از میانبرهای صفحه کلید استاندارد مانند موارد کات، کپی، استفاده کرد. و چسباندن ویژگی های دیگری مانند word wrap و شفافیت نیز اضافه شد. این عملکردها را می توان غیرفعال کرد تا در صورت لزوم به کنسول میراث برگردید. Anniversary Update اضافه کردن سیستم فرعی ویندوز را برای لینوکس، که امکان نصب یک فضای کاربر را از یک توزیع پشتیبانی لینوکس را فراهم می کند که بصورت بومی در ویندوز اجرا می شود. این سیستم فرعی مکالمه های سیستم لینوکس را که سیستم لینوکس از آن برای هسته های Windows NT استفاده می کند، ترجمه می کند. محیط می تواند پوسته Bash و برنامه های خط فرمان 64 بیتی را اجرا کند. برنامه های ویندوز از محیط لینوکس قابل اجرا نیست و بالعکس. توزیع های لینوکس برای زیر سیستم ویندوز برای لینوکس از طریق Microsoft Store بدست می آید. این ویژگی در ابتدا از یک محیط مبتنی بر اوبونتو پشتیبانی می کرد. مایکروسافت در ماه مه 2017 اعلام کرد که گزینه های محیط Fedora و OpenSUSE را نیز اضافه می کند.

فضای ذخیره سازی مورد نیاز

برای کاهش ردپای ذخیره سازی سیستم عامل، ویندوز 10 بطور خودکار فایل های سیستم را فشرده می کند. این سیستم می تواند ردپای ذخیره سازی ویندوز را در حدود 1.5 GB برای سیستم های 32 بیتی و 2.6 گیگابایت برای سیستم های 64 بیتی کاهش دهد. میزان فشرده سازی مورد استفاده به ارزیابی عملکرد انجام شده در طول نصب یا توسط OEM ها بستگی دارد، که آزمایش می کند چقدر از فشرده سازی می تواند بدون آسیب رساندن به عملکرد سیستم عامل استفاده شود. علاوه بر این، توابع Refresh و Reset به جای آن از فایلهای سیستم runtime استفاده می کنند و یک بخش جداگانه ریکاوری جداگانه را حذف می کنند، این امکان را می دهد که پس از اتمام نصب وصله ها و به روزرسانی ها همچنان نصب شوند و بیشتر فضای مورد نیاز برای ویندوز 10 را تا 12 گیگابایت کاهش دهند. این توابع جایگزین حالت WIMBoot معرفی شده در Windows 8.1 Update می شوند که به OEM ها امکان پیکربندی دستگاههای کم ظرفیت با حافظه فلش را می دهد تا از فایلهای سیستم ویندوز خارج از تصویر WIM فشرده استفاده شده معمولاً برای نصب و بازیابی استفاده کنند. ویندوز 10 همچنین عملکردی را در برنامه تنظیمات خود دارد که به کاربران این امکان را می دهد تا نحوه مشاهده ظرفیت ذخیره سازی دستگاه خود توسط انواع مختلف فایل ها را مشاهده کنند و مشخص کنند که آیا نوع خاصی از پرونده ها به صورت پیش فرض در حافظه داخلی ذخیره می شوند یا کارت SD.

قابلیت ها و سرویس های آنلاین

ویندوز 10 مرورگر وب جدید پیش فرض، Microsoft Edge را معرفی می کند. این موتور در ابتدا دارای یک موتور رندر سازگار با استانداردهای جدید است که از Trident به دست آمده است، همچنین شامل ابزارهای حاشیه نویسی و ادغام با سایر سیستم عامل های Microsoft موجود در ویندوز 10 است. Internet Explorer 11 برای اهداف سازگاری در ویندوز 10 نگهداری می شود، اما به نفع Edge و کاهش می یابد دیگر فعالانه توسعه نخواهد یافت. در ژانویه سال 2020، نسخه اولیه Edge با یک تکرار جدید که از پروژه Chromium و موتور طرح Blinks حاصل می شود، موفق شد.

ویندوز 10 شامل دستیار شخصی هوشمند مایکروسافت، Cortana است که برای اولین بار در سال 2014 با ویندوز فون 8.1 معرفی شد. Cortana جایگزین ویژگی جستجوی جاسازی شده ویندوز شد، و از متن و صدا نیز پشتیبانی می کند. بسیاری از ویژگی های آن انتقال مستقیم از ویندوز فون است، از جمله ادغام با Bing، تنظیم یادآوری، یک ویژگی نوت بوک برای مدیریت اطلاعات شخصی و همچنین جستجوی فایل ها، پخش موسیقی، راه اندازی برنامه ها و تنظیم یادآوری یا ارسال ایمیل. Cortana به عنوان یک جعبه جستجوی گلوبال که در کنار دکمه های Start و Task View واقع شده است، پیاده سازی می شود که می توان با یک دکمه واحد مخفی یا متراکم شد.

Microsoft Family Safety توسط Microsoft Family جایگزین شده است، یک سیستم کنترل والدین است که در سیستم عامل های Windows و سرویس های آنلاین Microsoft کاربرد دارد. کاربران می توانند یک خانواده تعیین شده ایجاد کنند و اقدامات کاربران مشخص شده به عنوان کودک مانند دسترسی به وب سایت ها، اجرای رتبه های سنی در خریدهای Microsoft Store و سایر محدودیت ها را نظارت و محدود کنند. این سرویس همچنین می تواند گزارش های پست الکترونیکی هفتگی را به والدینی ارسال کند که در مورد استفاده از رایانه یک کودک توضیح دهند. برخلاف نسخه های قبلی ویندوز، حساب های کودک در یک خانواده باید با یک حساب کاربری مایکروسافت همراه باشد. - این اجازه می دهد تا این تنظیمات را در تمام دستگاههای ویندوز 10 که یک کودک خاص از آن استفاده می کند، اعمال کند.

ویندوز 10 همچنین ویژگی Wi-Fi Sense را از Windows Phone 8.1 ارائه می دهد. کاربران می توانند به صورت اختیاری دستگاه خود را به طور خودکار به کانون های باز پیشنهادی متصل شوند و رمز شبکه شبکه خانگی خود را با مخاطبین به اشتراک بگذارند (از طریق Skype، People یا Facebook) تا بتوانند بدون نیاز به دستی وارد آن شوند. کلمه عبور. اعتبارنامه ها به صورت رمزگذاری شده روی سرورهای مایکروسافت ذخیره می شوند و به دستگاه های مخاطبین انتخاب شده ارسال می شوند. گذرواژه‌ها توسط کاربر مهمان قابل مشاهده نیست و کاربر مهمان مجاز به دسترسی به سایر رایانه ها یا دستگاه های موجود در شبکه نیست. Wi-Fi Sense در شبکه های رمزگذاری شده 802.1X قابل استفاده نیست. افزودن "_optout" در انتهای SSID همچنین باعث می شود شبکه مربوطه از استفاده برای این ویژگی جلوگیری کند.

برنامه های تماس گلوبال و پیام رسانی برای ویندوز 10 به روزرسانی نوامبر 2015 بیلده شده اند: پیام رسانی، اسکایپ ویدئویی و تلفن. این پیشنهادات جایگزین داخلی برای بارگیری Skype و همگام سازی با ویندوز 10 موبایل است.

چندرسانه ای و بازی

ویندوز 10 ادغام سنگین تری با اکوسیستم Xbox فراهم می کند. Xbox SmartGlass توسط Xbox Console Companion (که قبلاً اپلیکیشن Xbox بود) موفقیت دارد، که به کاربران امکان مرور کتابخانه بازی خود (از جمله بازی های رایانه ای و کنسول ایکس باکس) را می دهد، و Game DVR نیز با استفاده از میانبر صفحه کلید در دسترس است و کاربران را قادر به ذخیره کردن 30 ثانیه آخرین گیم پلی به عنوان ویدئویی که می تواند در Xbox Live، OneDrive یا جاهای دیگر به اشتراک گذاشته شود. ویندوز 10 همچنین به کاربران امکان می دهد بازی ها را از یک کنسول Xbox One بر روی یک شبکه محلی کنترل و بازی کنند. Xbox Live SDK به توسعه دهندگان برنامه اجازه می دهد تا عملکرد Xbox Live را در برنامه های خود گنجانند و لوازم جانبی بی سیم Xbox One، مانند کنترلرها، با آداپتور در ویندوز پشتیبانی می شوند. مایکروسافت همچنین در نظر دارد هماهنگی بین نسخه های Xbox One و Windows 10 بازی ها را به صورت متقابل خریداری کند و ذخیره کند. بازی های Microsoft Studios مانند ReCore و Quantum Break منحصر به فرد برای ویندوز 10 و Xbox One هستند.

فونت ها

ویندوز 10 سه نوع پیش فرض جدید را به ویندوز 8 اضافه می کند اما ده ها نفر دیگر را حذف می کند. نوع های حذف شده در بسته های اضافی در دسترس هستند و ممکن است به صورت دستی بر روی یک اتصال اینترنتی بدون اندازه گیری اضافه شود.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود