آموزش اکتیو دایرکتوری (Active Directory)

دسته بندی: آموزش شبکه (Computer network)

آموزش اکتیو دایرکتوری

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی اکتیو دایرکتوری (Active Directory)

Active Directory یک سرویس دایرکتوری است که توسط مایکروسافت برای شبکه های دامنه ویندوز ایجاد شده است. این برنامه در اکثر سیستم عامل های ویندوز سرور به عنوان مجموعه ای از فرآیندها و خدمات گنجانده شده است. در ابتدا، Active Directory فقط مسئولیت مدیریت متمرکز دامنه را بر عهده داشت. با این حال، با شروع ویندوز سرور 2008، Active Directory به عنوان یک چتر برای طیف گسترده ای از خدمات مرتبط با هویت دایرکتوری تبدیل شد.

سروری که سرویس دامنه Active Directory را اجرا می کند کنترلر دامنه نامیده می شود. این برنامه به کاربران و رایانه های موجود در یک شبکه از نوع دامنه ویندوز، تعیین خط مشی های امنیتی برای همه رایانه ها و نصب یا به روز رسانی نرم افزار تأیید می کند. به عنوان مثال، وقتی کاربر وارد رایانه ای می شود که بخشی از دامنه ویندوز است، اکتیو دایرکتوری رمز عبور ارائه شده را بررسی می کند و تعیین می کند که کاربر مدیر سیستم است یا کاربر عادی. همچنین، این امکان را به مدیریت و ذخیره اطلاعات می دهد، مکانیزم های تأیید اعتبار و مجوز را فراهم می کند و فریمورکی را برای استقرار سایر خدمات مرتبط ایجاد می کند.

Active Directory یک فناوری مایکروسافت است که برای مدیریت رایانه ها و سایر دستگاه ها در یک شبکه استفاده می شود. این یک ویژگی اصلی Windows Server است، یک سیستم عامل که هم سرورهای محلی و هم اینترنت را اجرا می کند. Active Directory به مدیران شبکه اجازه می دهد دامنه ها، کاربران و اشیاء را در یک شبکه ایجاد و مدیریت کنند. به عنوان مثال، یک سرپرست می تواند گروهی از کاربران ایجاد کرده و به آنها دسترسی ویژه ای به دایرکتوری های خاصی در سرور بدهد. با رشد شبکه، اکتیو دایرکتوری راهی را برای سازماندهی تعداد زیادی کاربر در گروه ها و زیر گروه های منطقی فراهم می کند، ضمن اینکه کنترل دسترسی را در هر سطح فراهم می کند.

ساختار Active Directory شامل سه طبقه اصلی است: 1) domains 2) trees 3) forests. چندین اشیاء (کاربر یا دستگاه) که همه از همان بانک اطلاعاتی استفاده می کنند ممکن است در یک دامنه واحد طبقه بندی شوند. دامنه های چندگانه را می توان در یک گروه واحد به نام درختی ترکیب کرد. چندین درخت ممکن است در مجموعه ای به نام جنگل قرار بگیرند. به هریک از این سطوح می توان حق دسترسی ویژه و امتیازات ارتباطی اختصاص داد.

Active Directory چندین سرویس مختلف ارائه می دهد، که تحت پوشش "Active Directory Domain Services" یا AD DS قرار دارند. این خدمات شامل موارد زیر است:

  • Domain Services: داده های متمرکز را ذخیره می کند و ارتباط بین کاربران و دامنه ها را مدیریت می کند. شامل احراز هویت ورود به سیستم و قابلیت جستجو است
  • Certificate Services: ایجاد، توزیع و مدیریت گواهینامه های امن
  • Lightweight Directory Services: با استفاده از پروتکل باز (LDAP) برنامه های فعال شده با فهرست را پشتیبانی می کند.
  • Directory Federation Services: برای تأیید اعتبار کاربر در چندین برنامه وب در یک نشست، تنها ورود به سیستم (SSO) را فراهم می کند.
  • Rights Management: با جلوگیری از استفاده غیر مجاز و توزیع محتوای دیجیتال، از اطلاعات دارای کپی رایت محافظت می کند.

AD DS با ویندوز سرور (از جمله ویندوز سرور 10) گنجانده شده است و برای مدیریت سیستم های مشتری طراحی شده است. در حالی که سیستم های دارای نسخه معمولی ویندوز ویژگی های اداری AD DS را ندارند، از Active Directory پشتیبانی می کنند. این بدان معنی است که هر رایانه ویندوز می تواند به یک کارگروه ویندوز متصل شود، مشروط بر اینکه کاربر دارای اعتبار ورود به سیستم صحیح باشد.


تاریخچه اکتیو دایرکتوری (Active Directory)

Active Directory مانند بسیاری از تلاش های فناوری اطلاعات، از دموکراتیک سازی طراحی با استفاده از درخواست برای نظرات یا RFC ها منشأ گرفته است. کارگروه مهندسی اینترنت (IETF)، که بر فرایند RFC نظارت دارد، تعداد زیادی RFC را که توسط شرکت کنندگان گسترده آغاز شده است، پذیرفته است. Active Directory چندین دهه از فناوری های ارتباطی را در مفهوم عمومی Active Directory در اختیار دارد و سپس بر روی آنها پیشرفت هایی ایجاد می کند. برای مثال، LDAP زیر Active Directory است. همچنین، دایرکتوری های X.500 و واحد سازمانی قبل از مفهوم Active Directory استفاده کرده اند که از این روش ها استفاده می کند. مفهوم LDAP حتی قبل از تأسیس مایکروسافت در آوریل 1975، با RFC در اوایل سال 1971 شروع به ظهور کرد.

مایکروسافت پیش نمایش Active Directory را در سال 1999، اولین بار آن را با نسخه Windows Server 2000 منتشر كرد، و آن را تجدید نظر كرد تا قابلیت های خود را بهبود ببخشد و مدیریت Windows Windows 2003 را گسترش دهد. در ویندوز سرور 2008 سرویس اضافی به Active Directory مانند خدمات فدراسیون Active Directory اضافه شد. بخشی از دایرکتوری مسئول مدیریت دامنه ها، که قبلاً بخش اصلی سیستم عامل بود، به Active Directory Domain Services تغییر نام داد و مانند سایرین به یک نقش سرور تبدیل شد. "Active Directory" عنوان چتر طیف گسترده ای از خدمات مبتنی بر دایرکتوری شد. به گفته برایون هینز، همه چیز مربوط به هویت در زیر پرچم اکتیو دایرکتوریر آورده شده است.

سرویس های اکتیو دایرکتوری (Active Directory)

سرویس های Active Directory شامل چندین سرویس است. معروف ترین خدمات دامنه Active Directory است که معمولاً به اختصار AD DS یا به اختصار AD گفته می شود.

Domain Services

Active Directory Domain Services سنگ بنای هر شبکه دامنه ویندوز است. این اطلاعات در مورد اعضای دامنه، از جمله دستگاه ها و کاربران ذخیره می کند، اعتبار آنها را تأیید می کند و حقوق دسترسی آنها را تعریف می کند. سرور این سرویس را کنترلر دامنه می نامند. وقتی کاربر وارد یک دستگاه می شود، به یک دستگاه دیگر از طریق شبکه دسترسی پیدا می کند یا با یک خط مترو به سبک مترو در یک دستگاه اجرا می شود، با یک کنترلر دامنه تماس گرفته می شود.

سایر خدمات Active Directory (به استثنای LDS) و همچنین بسیاری از فناوری های سرور مایکروسافت به خدمات دامنه تکیه می کنند یا از آنها استفاده می کنند. مثال ها شامل خط مشی گروه، رمزگذاری فایل سیستم، BitLocker، خدمات نام دامنه، خدمات دسکتاپ از راه دور، Exchange Server و SharePoint Server است.

 Lightweight Directory Services

Active Directory Lightweight Directory Services، که قبلاً با عنوان Active Directory Application Mode شناخته می شد، یک اجرای سبک وزن AD DS است. AD LDS به عنوان سرویس در ویندوز سرور اجرا می شود. AD LDS پایه کد را با AD DS به اشتراک می گذارد و عملکرد مشابهی از جمله یک API یکسان را ارائه می دهد، اما به ایجاد دامنه یا کنترل کننده دامنه احتیاج ندارد. این یک فروشگاه داده برای ذخیره اطلاعات دایرکتوری و یک سرویس دایرکتوری با یک رابط سرویس دایرکتوری LDAP فراهم می کند. اما برخلاف AD DS، چندین نمونه LDS AD می توانند روی همان سرور اجرا شوند.

Certificate Services

سرویس صدور گواهینامه اکتیو دایرکتوری (AD CS) زیرساخت اصلی کلید عمومی را در محل ایجاد می کند. این می تواند گواهینامه های کلید عمومی را برای مصارف داخلی یک سازمان ایجاد، اعتبار و ابطال کند. این گواهینامه ها می توانند برای رمزگذاری پرونده ها (در هنگام استفاده از سیستم رمزگذاری فایل)، ایمیل (با استاندارد S / MIME) و ترافیک شبکه استفاده شوند (در صورت استفاده توسط شبکه های خصوصی مجازی، پروتکل امنیت لایه انتقال یا پروتکل IPSec).

Federation Services

Federation Services اکتیو دایرکتوری (AD FS) یک سرویس ورود به سیستم واحد است. با وجود زیرساخت های AD FS، کاربران ممکن است از چندین سرویس مبتنی بر وب (به عنوان مثال فروم اینترنت، وبلاگ، خرید آنلاین، پست الکترونیکی) یا منابع شبکه با استفاده از تنها یک مجموعه ای از اعتبارات ذخیره شده در یک مکان مرکزی، استفاده کنند، برخلاف اینکه مجوز دریافت کنند. مجموعه ای از اعتبارنامه های اختصاصی برای هر سرویس. هدف AD FS یک برنامه افزودنی از AD DS است: دومی با استفاده از یک مجموعه از اعتبارنامه ها، کاربران را قادر می سازد تا با استفاده از دستگاه هایی که جزئی از همان شبکه هستند، تأیید اعتبار کنند و از آنها استفاده کنند. اولی آنها را قادر می سازد از همان اعتبارنامه در یک شبکه متفاوت استفاده کنند.

Rights Management Services

Rights Management Services اکتیو دایرکتوری (AD RMS، معروف به خدمات مدیریت حقوق یا RMS قبل از ویندوز سرور 2008) یک نرم افزار سرور برای مدیریت حقوق اطلاعات است که با ویندوز سرور ارسال می شود. این برنامه از رمزگذاری و نوعی از قابلیت عملکرد انتخابی برای محدود کردن دسترسی به اسنادی مانند نامه های الکترونیکی شرکتی، اسناد مایکروسافت ورد و صفحات وب استفاده می کند و عملیاتی که کاربران مجاز می توانند روی آنها انجام دهند.

کاربرد اکتیو دایرکتوری (Active Directory)

اکتیو دایرکتوری به شما کمک می کند تا کاربران، رایانه و سایر موارد را سازماندهی کنید. سرپرست IT شما از AD استفاده می کند تا سلسله مراتب کامل شرکت شما را که کامپیوترها در کدام شبکه قرار دارند، به تصویر نمایه شما یا به کدام یک از کاربران دسترسی به اتاق ذخیره سازی سازمان دهد.

به طور کلی، شبکه ای که از Active Directory استفاده می کند، بیش از یک رایانه سرور Windows مجاز دارد. تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی Active Directory برای شبکه ای که دارای یک کنترل کننده دامنه واحد است امکان پذیر است، اما مایکروسافت بیش از یک کنترل کننده دامنه را توصیه می کند تا محافظت خودکار در صورت عدم موفقیت از دایرکتوری را انجام دهد. کنترل کننده های دامنه نیز فقط برای کارهای دایرکتوری ایده آل هستند و نباید هیچ نرم افزار یا نقش دیگری را اجرا کنند.

برخی از محصولات مایکروسافت مانند SQL Server و Exchange می توانند در عملکرد یک کنترل کننده دامنه اختلال ایجاد کنند و این امر مستلزم جداسازی این محصولات در سرورهای اضافی ویندوز است. ترکیب آنها می تواند پیکربندی یا عیب یابی کنترلر دامنه یا نرم افزار نصب شده دیگر را مشکل تر کند. بنابراین یک کسب و کار که قصد پیاده سازی Active Directory را دارد، به خرید تعدادی از مجوزهای سرور ویندوز، ارائه حداقل دو کنترل کننده دامنه جداگانه و اختیاری ، کنترل کننده دامنه اضافی برای عملکرد یا افزونگی، یک سرور پرونده جداگانه، یک سرور جداگانه، یک سرور جداگانه و غیره برای پشتیبانی از نقش های مختلف سرور.

هزینه های سخت افزاری فیزیکی برای بسیاری از سرورهای مجزا می تواند با استفاده از مجازی سازی کاهش یابد، اگرچه برای محافظت مناسب از عدم موفقیت، مایکروسافت توصیه می کند چندین کنترلر دامنه مجازی را بر روی همان سخت افزار فیزیکی اجرا نکنید.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
linkedin-deploying-azure-active-directory

استقرار کردن Azure Active Directory


این دوره در مورد وظایف روزمره ای که مدیران Azure Active Directory باید پس از ارائه سرویس هویت سازمانی انجام دهند ، دستورالعمل های کاملی ارائه می دهد. ...

1400/01/23 705 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-configuring-microsoft-azure-active-directory-privileged-identity-management

پیکربندی مدیریت هویت ممتاز اکتیو دایرکتوری آژور مایکروسافت


در این دوره، پیکربندی مدیریت هویت ممتاز اکتیو دایرکتوری آژور مایکروسافت، یاد خواهید گرفت که چگونه از این ابزار برای شناسایی سریع دارندگان نقش امتیاز ب...

1399/11/02 700 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-microsoft-azure-hybrid-identity-overview

هویت هیبریدی مایکروسافت آژور: بررسی اجمالی


در این دوره آشنایی با Hybrid Identity در آژور؛ شما نحوه استقبال از تغییرات تکنولوژی و توسعه اکتیو دایرکتوری خود به ابر را فرا خواهید گرفت. در ابتدا، ن...

1399/10/19 755 بازدید
pluralsight-powershell-playbook-automating-active-directory

آموزش پلی بوک PowerShell: خودکارسازی اکتیو دایرکتوری


در این دوره، شما نحوه خودکارسازی مدیریت Active Directory را یاد خواهید گرفت. در ابتدا، نحوه مدیریت چرخه عمر کاربر را یاد خواهید گرفت. سپس، نحوه نگهدار...

1399/09/17 1337 بازدید
linkedin-managing-modern-desktops-windows-10-deployment-updating-policies-and-profiles

مدیریت دسکتاپ های مدرن: استقرار، به روز رسانی، سیاست ها و پروفایل های ویندوز 10


ابزارهای مدیریتی مبتنی بر ابر مانند Azure Active Directory و Microsoft Intune به مدیران کمک می کنند تا جریان کار مدیریت و استقرار خود را ساده سازی و ت...

1399/03/10 1541 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-windows-server-2019-active-directory-certificate-services

آموزش ویندوز سرور 2019 - Active Directory Certificate Services


این دوره نشان می دهد که چگونه می توان از نقش AD CS در ویندوز سرور 2019 برای تأیید هویت، رمزگذاری ارتباطات و ایجاد اعتماد به یک ویندوز سرور 2019 استفاد...

1398/09/16 4507 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-windows-server-2019-install-and-configure-active-directory

آموزش ویندوز سرور 2019 - نصب و پیکربندی اکتیو دایرکتوری


اکتیو دایرکتوری مؤلفه اصلی محیط امن ویندوز است. در این دوره با نحوه نصب و پیکربندی سرویس دامنه اکتیو دایرکتوری (AD DS) در ویندوز سرور 2019 آشنا می شوی...

1398/08/07 4349 بازدید
linkedin-windows-server-2019-implementing-group-policy

آموزش ویندوز سرور 2019 - پیاده سازی Group Policy


این دوره، نحوه پیکربندی و مدیریت Group Policy در ویندوز سرور 2019 را نشان می دهد. همچینین این دوره پردازش را برای یک آبجکت Group Policy پوشش می دهد، ک...

1398/07/16 4389 بازدید زیرنویس دارد
packtpub-active-directory-with-windows-server-2016

آموزش اکتیو دایرکتوری به همراه ویندوز سرور 2016


آموزش اکتیو دایرکتوری به همراه ویندوز سرور 2016 به صورت گام به گام برای مدیران شبکه و متخصصین امنیت...

1398/01/30 7398 بازدید
packtpub-hands-on-powershell-for-active-directory-video

دوره پاورشل برای اکتیو دایرکتوری


پاورشل به کارآمد ترین ابزار مدیریت Active Directory مایکروسافت تبدیل شده است. توانایی آن برای حل مشکلات و تبدیل راه حل به یک ابزار جدید یا تسک خودکار،...

1397/08/03 3340 بازدید
stoneriverelearning-microsoft-70-742-identity-in-windows-server-2016

آموزش هویت در Windows Server 2016 


هویت در ویندوز سرور 2016، درباره ی گواهینامه MCSA 2016 است. این دوره سرویس های دامنه یActive Directory را که پلتفرم مدیریت هویت اولیه برای شبکه های وی...

1397/02/30 2767 بازدید
برنامه-نویسی-active-directory

برنامه نویسی Active Directory


اکتیو دایرکتوری یک بانک اطلاعاتی مجتمع توزیع پذیر است که برای سرویس دهنده های بر مبنای ویندوز سرور تهیه گردیده. بدون اکتیو دایرکتوری برای مدیریت منابع...

1397/02/20 5921 بازدید
آموزش-برنامه-نویسی-active-directory

آموزش برنامه نویسی Active Directory


اکتیو دایرکتوری (Active Directory) به شما امکان برنامه نویسی، توسعه و سفارشی سازی می دهد. در این دوره آموزشی از شرکت Pluralsight با برنامه نویسی Acti...

1397/02/20 4842 بازدید
lynda-windows-server-2016-active-directory-enterprise-infrastructure

زیر ساخت اکتیو دایرکتوری در Windows Server 2016


اکتیو دایرکتوری پایه و اساسی است برای کاربران و مدیریت گروه، سیاست گروه و امنیت در ویندوز سرور 2016. این دوره نحوه اداره خدمات اکتیو دایرکتوری در محیط...

1397/02/20 2943 بازدید
udemy-active-directory-and-group-policy-2012-get-an-it-job

آموزش Active Directory و Group Policy 2012


در این آموزش تصویری با Active Directory و Group Policy در ویندوز سرور آشنا می شوید. این دوره آموزشی محصول موسسه Udemy است. سرفصل های دوره: Active ...

1397/02/20 5987 بازدید
lynda-installing-configuring-and-administering-active-directory

نصب، پیکربندی و مدیریت Active Directory


این دوره نحوه نصب، پیکربندی و مدیریت Active Directory را آموزش می دهد. در این آموزش تصویری نحوه افزودن و حذف کنترل کننده دامنه ، مدیریت کاربران و کامپ...

1397/02/20 3271 بازدید
pluralsight-windows-server-2012-r2-70-411-configure-active-directory

دوره Windows Server 2012 R2 (70-411) Configure Active Directory


در این آموزش تصویری با مباحث مربوط به کافینگ Active Directory در دوره  Windows Server 2012 R2 (70-411) Configure Active Directory آشنا می شوید. این ...

1397/02/20 2682 بازدید
دوره-windows-server-2012-r2-70-410-administer-active-directory

دوره Windows Server 2012 R2 (70-410) Administer Active Directory


در این آموزش تصویری با مباحث آزمون Windows Server 2012 R2 (70-410) Administer Active Directory آشنا می شوید. این دوره آموزشی محصول موسسه Pluralsigh...

1397/02/20 3265 بازدید
pluralsight-implementing-active-directory-for-azure-infrastructure-70-533

پیاده سازی Active Directory برای زیرساخت Azure


در این آموزش تصویری با پیاده سازی Active Directory برای زیرساخت Azure آشنا می شوید. این دوره به شما کمک می کند تا برای آزمون 70-533 آماده شوید. این ...

1397/02/20 2054 بازدید