آموزش ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

دسته بندی: آموزش های ادوبی (Adobe)

آموزش ایلوستریتور

آنچه در این صفحه می خوانید:

ایلوستریتور (Adobe Illustrator) چیست؟

ایلوستریتور یک نرم افزار ویرایشگر گرافیک برداری است که توسط شرکت ادوبی طراحی شده. اساس کار این نرم افزار بر پایه محاسبات ریاضیات است و برای ایجاد و ویرایش اشکال و تصاویر برداری (vector) نیز طراحی شده است. این نرم افزار بر روی سیستم عامل ویندوز و مک اجرا می شود. محیط این نرم افزار شباهت بسیاری به نرم افزار فتوشاپ دارد و به راحتی می توان فایل های هر یک را در دیگری استفاده کرد و همچنین برای افرادی که با فتوشاپ و محیط آن آشنایی دارند نیز کار با نرم افزار ایلوستریتور راحت تر بوده و به سرعت با محیط این نرم افزار آشنا خواهند شد. ابتدا Adobe Illustrator از سال 1985 آغاز شد. Adobe Illustrator به عنوان بهترین برنامه ویرایش گرافیک برداری در سال 2018 توسط مجله PC مورد بررسی قرار گرفت.

از این نرم افزار برای ایجاد و ویرایش اشکال و تصاویر وکتور، طراحی لوگو، طراحی انواع فونت، طراحی تصاویر اینفوگرافیک، طراحی هایی با فرمت های svg که مورد استفاده در طراحی وب است، کشیدن تصاویر و افکت های گرافیکی با قلم‌موها (Brush) و ابزار کنترل رنگ و همچنین برای ساخت تصاویر متحرک استفاده می شود. یکی از رقیب های اصلی و قدیمی ایلوستریتور نرم افزار کورل دراو (CorelDRAW) است. معمولا بیشتر طراحانی که در زمینه تبلیغات فعالیت می کنند از ایلوستریتور به دلیل سازگاری بین نرم افزارهای شرکت ادوبی (Adobe) استفاده می کنند و افرادی که در زمینه کار لیزر و یا ساخت تابلو و مهرسازی فعالیت می کنند از نرم افزار کورل دراو استفاده می کنند.

ویژگی های ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

آموزش تصویری ایلوستریتور

 • کشیدن ایده به صورت حرفه ای با ابزار بسیار قوی و متنوع
 • تبدیل تصاویر به وکتور
 • تغییر اندازه بدون تغییر در کیفیت
 • سازگار پذیری با فتوشاپ
 • سهولت در طراحی اشکال
 • چاپ با کیفیت بالا
 • طراحی حرفه ای وکتور با ابزار Essential Vector Tool
 • ایجاد آیکون ها
 • دارای پالت کنترل رنگ پیشرفته
 • ساخت تصاویر تخت و فلت
 • طراحی های کارتونی برای انیمیشن سازی
 • ارائه گرافیک وکتور و ساخت سمبل های گرافیکی جهت استفاده در نرم افزار فلش
 • حذف سریع و راحت نقاط مورد نظر با ابزار پاکن
 • گروه بندی عناصر طراحی به منظور ویرایش سریع آنها
 • تایپوگرافی سریع تر
 • پشتیبانی از زبان فارسی
 • قابلیت گرفتن خروجی pdf
 • کم حجم بودن فایل های طراحی

ابزار های ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

نوار کناری که در سمت چپ صفحه با ابزارهای مختلف برای انتخاب، ایجاد و دستکاری اشیا یا آثار هنری در Illustrator ظاهر می شود. این ابزارها را می توان به صورت زیر انتخاب کرد: طراحی، تایپ، نقاشی، تغییر شکل، برش، نمادگذاری، حرکت و بزرگنمایی و نمودار. بعضی از ابزارها یک مثلث کوچک در پایین سمت راست نماد جعبه ابزار دارند. یک مثلث کوچک این گزینه را دارد که با نگه داشتن دکمه ماوس روی مثلث، برخی از ابزارهای مخفی را مشاهده یا گسترش دهید.

چند نمونه از ابزارهای اساسی در Illustrator به عنوان مثال ابزارهای انتخاب، ابزار قلم مو، ابزار قلم، ابزار مداد هستند. از ابزارهای انتخاب برای تنظیم و سازماندهی آثار هنری، موقعیت یابی و چیدن دقیق اشیا استفاده می شود. علاوه بر این، ابزارهای انتخاب می توانند اشیا را گروه بندی، قفل یا پنهان کرده و اندازه گیری کنند. می توان از ابزارهای قلم مو برای اصلاح شکل ظاهری آثار هنری استفاده کرد. برس ها انواع مختلفی دارد: خوشنویسی، پراکندگی، هنر، الگو و برس. ابزار قلم خطوط مستقیم و منحنی را برای آثار هنری ایجاد می کند و می تواند نقاط لنگر را به مسیرها اضافه کند و از مسیرها پاک کند. ابزار مداد به کاربر امکان می دهد خطوط آزاد را ترسیم و ویرایش کند.

فرمت فایل ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

توانایی Illustrator در ایجاد و تغییر تصاویر برداری بدین معنی است که باید فایل ها را در فرمت های گرافیکی برداری نیز ذخیره کند. برخی از این فرمت ها شامل گرافیک های بردار مقیاس پذیر (SVG)، فرمت مستندات قابل حمل (PDF)، PostScript Encapsulated (EPS)، Windows Metafile (WMF) و Vector Markup Language (VML) هستند که در زیر به تفصیل شرح داده شده است:

 • PDF فرمت فایلی است که Illustrator می تواند آن را صادر کند. این اجازه می دهد تا تصاویر و متن ها به طور مستقل از سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل نمایش داده شوند. این توصیف کاملی از اسناد مسطح با یک طرح ثابت، از جمله فونت ها، گرافیک ها و متن را در اختیار شما قرار می دهد. فرمت PDF شامل یک سیستم ذخیره سازی ساختاری است که این عناصر را با هم ترکیب کرده و آنها را در یک فایل واحد فشرده می کند. همچنین شامل زیر مجموعه PostScript برای تولید گرافیک و سیستمی برای پیوند قلم ها با اسناد است.
 • EPS زیر مجموعه فرمت PostScript با محدودیت های اضافی است که به آن امکان ذخیره فایل های گرافیکی را می دهد. این فایل ها عموماً حاوی خود هستند و ممکن است درون فایل PostScript دیگری قرار بگیرند. یک فایل EPS در اصل یک برنامه PostScript است که شامل پیش نمایش تصویر با وضوح پایین است که برخی از برنامه ها قادر به نمایش آن هستند. در ابتدای تاریخ خود، معمول بود که فایل های Illustrator را در فرمت EPS ذخیره کنید تا آنها را با برنامه های طرح صفحه به اشتراک بگذارید.
 • WMF فرمی است که در ابتدا در دهه 1990 توسط ویندوز مورد استفاده قرار گرفت و Illustrator توانست آن را صادر کند. این فرمت می تواند هر دو گرافیک برداری و بیت مپ را ذخیره کند، و امکان استفاده از آن را به روشی مشابه فرمت SVG می دهد. فایل های WMF شامل لیستی از تماس های عملکردی است که رابط دستگاه گرافیکی ویندوز (GDI) برای نمایش تصویر از آن استفاده می کند. WMF می تواند شامل کد اجرایی باشد زیرا برخی از توابع GDI عملکرد خطا را انجام می دهند.
 • VML این یک فرمت مبتنی بر XML برای گرافیک های برداری دو بعدی بود که بخشی از استانداردهای Office Open XML بود. از سال 2012 دیگر توسط Internet Explorer پشتیبانی نمی شود، اگرچه هنوز هم در Office Open XML برای اهداف میراث گنجانده شده است، و در ابتدا توسط Illustrator پشتیبانی می شد.
 • SVG مشخصات SVG توسط کنسرسیوم جهانی وب گسترده (W3C) از سال 1999 به عنوان یک استاندارد باز نگه داشته شده است. این فرمت بر اساس زبان مارک شده توسعه یافته (XML) ساخته شده است، که از گرافیک های دو بعدی برای هر دو انیمیشن و تصاویر تعاملی پشتیبانی می کند. تصاویر SVG در فایل های XML تعریف شده اند و امکان فشرده سازی، فهرست بندی، اسکریپت و جستجو در آنها فراهم می شود. فایل های SVG ممکن است با هر ویرایشگر متن و بسیاری از برنامه های نقاشی دیگر ویرایش شود. به عنوان یکی از اعضای W3C، Adobe از این فرمت فایل در Illustrator و سایر برنامه های تولیدی آنها پشتیبانی می کند.

کاربرد ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

با Adobe Illustrator شما می توانید طرح های خود را ایجاد کنید. شما می توانید ایده های خود را بسازید و خلاقیت خود را به هر روشی که می خواهید بیان کنید و با کمک ابزارهایی روی بورد بکشید و آنها همیشه به خوبی ظاهر می شوند. برای ساختن فرم های هنری با استفاده از تصاویر برداری است که طراحی آرم را در اولویت قرار داده اند. بنابراین با کمک ابزار قلم می توانیم شکل های اصلی را برای آرم های خود ایجاد کنیم. همچنین، از رنگ های بسیار خوبی استفاده می کنیم که می تواند در آرم ها و سایر طرح ها اعمال شود.

با استفاده از این برنامه طراحی گرافیکی، اشیاء و نقشه ها می توانند واقع بینانه انجام شوند. با کمک ابزار مش و ابزار گرادیان، هر تصویر می تواند مانند اشیاء واقعی به نظر برسد. این ابزارها به ارائه یک سطح صاف و سایه های ظریف به نقاشی کمک می کنند که مطمئناً می تواند مشتری را تحت تأثیر قرار دهد.

شخصیت های کارتونی را می توان با کمک ابزار قلم ایجاد کرد و با استفاده از ابزار شکل و پالت رنگی، آنها را می توان تزئین و رنگ کرد. Adobe Illustrator اجازه می دهد بدون تغییر کیفیت تصویر، تغییر اندازه و اندازه گیری تصاویر را انجام دهد. این جزئیات را تحریف و آشفتگی نمی کند. این ویژگی افزودنی است به این معنی که هر چقدر تصویر را بزرگ کنید، بهترین وضوح را ارائه می دهد.

با استفاده از Adobe Illustrator، می توانید گرافیک اطلاعاتی را تهیه کنید که آمار و ارقام را نشان می دهد و آنها را در روزنامه ها، مجلات، پوسترها و وب سایت ها منتشر کنید. همچنین می توانید نمودارهای پای، نمودارها، میله ها و غیره ایجاد کنید. با استفاده از توابع سه بعدی موجود در Adobe Illustrator، تعداد نامحدودی از اشکال و عناصر جالب ایجاد می شود که ابعاد کاملاً جدیدی را به آن اضافه می کند. همچنین می توانید با سایه زنی این عناصر عمق بیشتری به آن اضافه کنید.

Adobe Illustrator توانایی ذخیره فایل به عنوان EPS را دارد. این یک پسوند فایل برای فرمت فایل گرافیکی است که در تصاویر مبتنی بر بردار مورد استفاده قرار می گیرد. EPS مخفف Encapsulated PostScript است که باعث می شود چاپ خروجی های تیز آسان شود. Adobe Illustrator با جداسازی رنگ بسیار خوب کار می کند. شما می توانید overrintting و موارد دیگر مورد نیاز برای برش رنگ را در این نرم افزار مدیریت کنید. طراحان می توانند فایل های Illustrator خود را در فتوشاپ نیز صادر کنند تا طرح ها به راحتی نهایی شوند.

به طور کلی، ما فایل ها را از Adobe Illustrator با یکی از دو هدف صادر می کنیم: چاپ یا وب. بین فایلی که برای استفاده در چاپ بهینه شده است از یک فایل مورد استفاده برای وب تفاوت معنی داری وجود دارد و در نهایت می تواند تأثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی کار داشته باشد. یک فرمت فایل ایده آل برای چاپ سندی که در Illustrator ایجاد شده است یک PDF است زیرا به مرور زمان و استفاده از کیفیت آن کم نمی شود.

  تفاوت بین نرم افزار ایلوستریتور و فتوشاپ

  فتوشاپ (Photoshop)

  فتوشاپ یا کارگاه عکس و نوعی پردازشگر گرافیکی می باشد که توسط شرکت ادوبی (Adobe) تولید شده است. فتوشاپ یک نرم افزار ادیت عکس است که به راحتی میتوان در لایه های مختلف تغییرات مورد نظر را بروی عکس اعمال کرد. مانند تغییر دادن نور عکس، کم و زیاد کردن کنتراست، حذف یا اضافه کردن قسمتی از عکس و غیره. همچنین به راحتی میتوان چند عکس را با یکدیگر ترکیب و نیز میتوان یک عکس را از صفر تا صد در این نرم افزار ایجاد کرد.

  این نرم افزار بر روی سیستم عامل ویندوز و مک اجرا می شود. فتوشاپ یک نرم افزار پیکسلی است و محاسبات آن بر اساس پیکسل (یا نقاط رنگی) است. به طور کلی برای تولید و ذخیره سازی فایل های تصویری کامپیوتری از دو روش پیکسلی و برداری استفاده می شود.

  همانطور که گفته شد ایلوستریتور یک نرم افزار برداری است که بر پایه محاسبات ریاضی است. ولی فتوشاپ یک نرم افزار پیکسلی است که بر پایه شبکه یا نقاط رنگی می باشد. امکانات موجود در ایلوستریتور بسیار پیچیده تر از فتوشاپ است. در ایلوستریتور از محاسبات ریاضی استفاده می شود ولی در فتوشاپ چنین جزئیاتی اعمال نشده است و به همین دلیل استفاده از فتوشاپ به مراتب راحت تر از ایلوستریتور می باشد. فتوشاپ نیز بیشتر برای ویرایش تصاویر و ایلوستریتور بیشتر برای طراحی لوگو و هنر دیجیتال کاربرد دارد.

  تفاوت دیگر این دو نرم افزر در نحوه ارائه تصاویر است، در فتوشاپ نیز میتوان تصاویری ایجاد کرد که به واقعیت نزدیکتر بوده ولی در ایلوستریتور به دلیل برداری بودن و تمایل بیشتر به تخت و فلت بودن، تصاویر بیشتر به سمت کارتونی بودن پیش می روند.

  آیا این نوشته را دوست داشتید؟
  pluralsight-animating-with-the-forces-of-nature-in-after-effects

  انیمیشن سازی با نیروی طبیعت در افتر افکت


  در این مجموعه از آموزش ها، ما یاد خواهیم گرفت که چگونه انیمیشن های تایپوگرافیک را ایجاد کنیم که به نظر می رسد تحت تأثیر نیروهای مختلف در طبیعت هستند. ...

  1399/12/01 767 بازدید
  skillshare-digital-illustration-creativity-style-and-efficiency-in-adobe-illustrator

  آموزش تصویرسازی دیجیتال - خلاقیت، استایل و راندمان در Adobe Illustrator


  در این دوره تصویر سازی مبتنی بر وکتور را با استفاده از ابزارهای اساسی Adobe Illustrator خواهید آموخت. در این دوره با ایجاد ایده، sketching، بلوک در شک...

  1399/11/28 866 بازدید
  skillshare-adobe-illustrator-masterclass-learn-from-an-expert-designer

  مستر کلاس ایلاستریتور : یادگیری از یک طراح متخصص


  در این دوره شما ایلاستریتور رو از یک طراح مجرب فراخواهید گرفت.این دوره شامل 5 نوع پروژه معمولی می باشد و شما با ایجاد جزئیات این پروژه ها، ابزارهای مت...

  1399/11/27 960 بازدید
  skillshare-web-design-how-to-design-a-website-in-illustrator

  طراحی وب: نحوه طراحی وب سایت در Illustrator


  در این دوره با طراحی چینش (layout) کامل یک سایت در نرم افزار Adobe Illustrator آشنا خواهید شد....

  1399/11/25 581 بازدید
  linkedin-graphic-design-careers-first-steps

  مشاغل طراحی گرافیک: اولین گام ها


  در این دوره، مهم ترین مهارت ها، ابزار و تکنیک های طراحی گرافیک و اهمیت طرح ریزی و اسکچینگ و منابعی که میتواند به ایجاد تلنگر در خلاقیت درونی شما کمک ک...

  1399/05/18 2209 بازدید زیرنویس دارد
  linkedin-dimension-essential-training-workflows-with-photoshop-and-illustrator

  آموزش اساسی ابعاد: گردش کارها با Photoshop و Illustrator


  در این دوره، مدرس Theresa Jackson از مبانی کارهایی که Dimension می تواند انجام دهد فراتر رفته و نکات عملی طراحی شده برای کمک به هنرمندان 2بعدی در یک گ...

  1399/05/14 1467 بازدید زیرنویس دارد
  linkedin-creating-illustrator-infographics

  آموزش ساخت اینفوگرافیک در Illustrator


  در این دوره، Tony Harmer، نحوه طراحی نمودارها، گراف ها و سایر کامپوننت های اینفوگرافیک را در Adobe Illustrator نشان می دهد. او توضیح می دهد که چگونه م...

  1399/04/12 1694 بازدید زیرنویس دارد
  skillshare-fundamentals-of-web-design-in-illustrator

  مبانی طراحی وب در Illustrator


  با استفاده از این دوره، شما دانش مورد نیاز برای طراحی وب سایت های جذاب را به دست خواهید آورد. در این دوره شما اطلاعاتی در مورد: 1-چگونه ایلاستریتور ر...

  1399/02/07 1511 بازدید
  skillshare-wireframing-in-sketch

  آموزش ایجاد wireframe در Sketch


  در این دوره با نرم افزار Sketch App و ساخت یک wireframe آشنا می شوید. همچنین شما با رابط کاربری SketchApp آشنا می شوید. همچنین به اکوسیستم پلاگین ها ن...

  1399/02/02 1183 بازدید
  linkedin-illustrator-cc-2019-one-on-one-fundamentals

  آموزش Illustrator CC 2019 - اصول


  نحوه استفاده از Adobe Illustrator CC 2019، قدرتمندترین برنامه طراحی مبتنی بر وکتور جهان را برای خلق و ترسیم آثار هنری شگفت انگیز بیاموزید. بیاموزید که...

  1399/01/30 2457 بازدید
  linkedin-illustrator-quick-tips

  نکات سریع ایلاستریتور


  این مجموعه از فیلم های ادوبی ایلاستریتور به گونه ای طراحی شده است که راه حل هایی را به شما نشان دهد، ترفندهای مفیدی را شرح داده و ویژگی های مفید را تو...

  1399/01/08 2046 بازدید زیرنویس دارد
  linkedin-photoshop-for-designers-working-with-illustrator

  آموزش فتوشاپ برای طراح ها: کار با ایلوستریتور


  یاد می گیرید چگونه از منابع مبتنی بر پیکسل شامل عکس ها artwork های مبتنی بر وکتور بسازید و در طراحی هایتان از ابزار Symbols ایلوستریتور و ابزار Shapes...

  1398/12/08 3237 بازدید زیرنویس دارد
  linkedin-drawing-vector-graphics

  ترسیم وکتورهای گرافیکی


  به طراح و تصویرگر Von Glitschka بپیوندید زیرا او در فرآیند خلق ساختار شکنی می کند تا به شما آموزش دهد که چگونه می توانید گرافیک های برداری دقیقی ساخته...

  1398/12/05 2311 بازدید
  linkedin-illustrator-2020-essential-training

  آموزش اساسی Illustrator 2020


  این دوره مفاهیم اصلی و تکنیک هایی را که می توانند روی هر جریان کاری اعمال شوند، از جمله انتشارات دیجیتال و چاپی را آموزش می دهد. مربی و تصویرگر حرفه ا...

  1398/12/02 5297 بازدید
  skillshare-a-beginner-s-guide-to-adobe-illustrator

  راهنمای مبتدی Adobe Illustrator


  ادوبی ایلاستریتر ابزاری فوق العاده برای هر کسی است که می خواهد آثارهنری قابل استفاده مجدد با کیفیت بالا برای رسانه های متععد ایجاد کند. از ادوبی ایلاس...

  1398/11/22 2291 بازدید
  skillshare-adobe-xd-interface-design

  آموزش Adobe XD - طراحی اینترفیس


  در این دوره پروژه محور با طراحی اینترفیس یک سایت در نرم افزار Adobe XD آشنا خواهید شد. در کنار آن با نرم افزار هایی مثل Muse، Illustrator و فتوشاپ کار...

  1398/10/09 4355 بازدید
  linkedin-adobe-illustrator-for-video-and-3d

  آموزش Adobe Illustrator برای ویدیو و سه بعدی


  در این دوره با نحوه آماده سازی Illustrator artwork را برای استفاده در سایر برنامه‌ها، نحوه انمیت کردن لایه‌های Illustrator در Premiere Pro و نحوه استف...

  1398/09/26 2211 بازدید زیرنویس دارد
  linkedin-learning-illustrator-draw

  آموزش نرم افزار Illustrator Draw


  در این آموزش تصویری با نرم افزار Illustrator Draw در موبایل آشنا می شوید. Illustrator Draw نسخه موبایل نرم افزار ایلوستریتور است....

  1398/09/25 3242 بازدید زیرنویس دارد
  skillshare-creating-using-custom-3d-objects-in-illustrator

  ایجاد و استفاده از آبجکت های سفارشی سه بعدی در Illustrator


  در این دوره با نحوه ایجاد طیف وسیعی از اشیاء سه بعدی در Illustrator با استفاده از افکت های Extrude & Bevel و Revolve، نحوه نورپردازی و سایه اشیاء سه ب...

  1398/09/08 1486 بازدید
  skillshare-mobile-app-design-simple-tools-to-rapidly-prototype-your-app-idea

  طراحی اپلیکیشن موبایل - ابزارهای ساده برای نمونه سازی اولیه سریع اپلیکیشن


  این دوره 45 دقیقه ای شما را با فرآیند نمونه سازی اولیه بدون کدنویسی آشنا می سازد. شما با استفاده از فتوشاپ، Axure ، Illustrator و Flinto نمونه های اول...

  1398/08/30 1399 بازدید

  mrmisme 1 سال و 1 ماه قبل

  بسیار عالی واقعا ممنونم ازتون،البته خیلی بهر بود اگه برای همه ویدیو ها زیرنویس وجود داشت، اما با این حال مزسی از لطفتون