آموزش کورل (CorelDRAW)

دسته بندی: نرم افزار ها

در این صفحه می خوانید:

کورل چیست؟

کورل دراو (CorelDRAW) یک نرم افزار حرفه ای در زمینه طراحی گرافیک است و معمولا بیشتر برای طراحی و یا اصلاح طرح های برداری (vector) استفاده می شود و طراحی در این نرم افزار به کمک خطوط (یا مسیرها) و نقاط کنترلی صورت میگیرد. این نرم افزار برای ویرایش تصاویر نیز کمتر مورد استفاده قرار میگیرد، جهت ویرایش تصاویر، بیشتر از نرم افزارهایی همانند فتوشاپ و لایتروم نیز استفاده می شود. همانطور که گفته شد CorelDRAW یک نرم افزار برداری و اساس کار آن بر پایه اصول ریاضیات و فرمول هاست ولی از هردو حالت برداری و پیکسلی نیز پشتیبانی می کند.

از جمله نرم افزارهای گرافیک برداری میتوان به ایلوستریتور (Adobe Illustrator) ساخته شرکت ادوبی اشاره کرد که از رقیب های اصلی کورل دراو به حساب می آید. 

از ویژگی های دیگر کورل دراو 1) میتوان به راحت بودن کار با لایه ها اشاره کرد که یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن می باشد . 2) این نرم افزار به راحتی با نرم افزارهای دیگر ارتباط برقرار می کند 3) سازگاری با نسخه های مختلف ویندوز دارد. 4) تبدیل کردن تصاویر پیکسلی به تصاویر برداری 5) تغییرات و ویرایش حرفه ای متون که بسیار در زمینه تایپوگرافی مورد استفاده طراحان گرافیک قرار میگیرد. 6) امکان چاپ با کیفیت طرح ها و متن های ریز به عنوان مثال برای چاپ لیبل و ی بروشورهایی که باید در اندازه های کوچیک چاپ شوند و خوانایی متن در ایم موارد بسیار مهم است مانند بروشور محصولات دارویی

تاریخچه کورل

شرکت کورل (Corel Corporation) پس از شرکت ادوبی یکی از معروفترین شرکتهای نرم‌افزاری دنیا به حساب می آید که در سال ۱۹۸۹ با ساخت کورل دراو به جهانیان معرفی شد. بیشترین فعالیت این شرکت در زمینه ساخت نرم افزارهای گرافیکی و مالتی مدیا است. مهمترین و معروف ترین نرم افزار تولید شده در این شرکت CorelDRAW بوده که به همراه آن نرم افزارهای دیگری هم ارائه داده اند تا کاربران بهتر بتوانند نیازهای خود را رفع نمایند.

کاربردهای کورل

  • طراحی لوگو و آرم برای ساخت مهر و حک کردن
  • آماده سازی طرح برای کار با دستگاه های لیزر و دستگاه های کاتر پلاتر
  • طراحی و چاپ روی پارچه و لباس
  • طراحی پوستر، کارت ویزیت، بروشور و کاتالوگ

فرمت فایل های رایج در کورل

فرمت اصلی فایل های کورل CDR است اما از دیگر فرمت های برداری مانند AI و EPS و فایل های پیکسلی مانند PSD و عکس های رایج (JPG، PNG، GIF و ...) پشتیبانی می کند.

برداری بودن نرم افزار کورل به چه معناست؟

منظور از برداری بودن بدین معناست که کلیه طرح ها و اشکال مورد استفاده در این نرم افزار براساس محاسبات ریاضی است و به طور کلی تمامی طرح ها به وسیله خطوط و نقطه های قابل کنترل طراحی می شوند.

طرح های برداری بدون تغییر کیفیت می توانند در هر ابعادی بزرگ یا کوچک شوند.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟