learn chemistry

در این صفحه می خوانیم:

 

آموزش شیمی

شیمی یک علم منطقی است. می توانید خودتان بر مفاهیم اساسی تسلط پیدا کنید. می‌توانید این مفاهیم را به هر ترتیبی مطالعه کنید، اما احتمالاً بهتر است از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید، زیرا بسیاری از مفاهیم مبتنی بر درک واحدها، تبدیل و نحوه تعامل اتم‌ها و مولکول‌ها هستند.

شیمی مطالعه ماده و انرژی و برهم کنش بین آنهاست. اتفاقاً این تعریف برای فیزیک نیز هست. شیمی و فیزیک تخصص‌های علوم فیزیک هستند. شیمی تمایل دارد روی خواص مواد و برهمکنش‌های بین انواع مختلف ماده، به‌ویژه واکنش‌هایی که شامل الکترون‌ها است، تمرکز کند. فیزیک بیشتر بر بخش هسته ای اتم و همچنین قلمرو زیراتمی تمرکز دارد. در واقع، آنها دو روی یک سکه هستند.

اگر این سوال در آزمونی از شما پرسیده شود، احتمالاً می‌خواهید از تعریف رسمی شیمی استفاده کنید. همچنین ممکن است لازم باشد مفاهیم اولیه شیمی را با یک مسابقه تمرین کنید. اگر به «شیمی» در فرهنگ لغت وبستر نگاه کنید، تعریف زیر را خواهید دید:

یک تعریف رایج واژه نامه کوتاه و شیرین است: شیمی عبارت است از "مطالعه علمی ماده، خواص آن، و برهم کنش با مواد دیگر و با انرژی".

 

چرا شیمی بخوانم؟

زیرا درک شیمی به شما کمک می‌کند تا دنیای اطرافتان را درک کنید. آشپزی شیمی است هر چیزی که می توانید لمس کنید یا بچشید یا بو کنید یک ماده شیمیایی است و به معنایی دیگر شیمی در زندگی روزمره ما جریان دارد. وقتی شیمی می‌خوانید، کمی در مورد چگونگی کار کردن چیزها می‌فهمید. شیمی دانش مخفی نیست، بلکه در تمامی امور بصورت واضحی کاربرد دارد. این توضیحی برای چیزهای روزمره است، مانند اینکه چرا شوینده لباس‌شویی در آب داغ بهتر عمل می‌کند یا جوش شیرین چگونه کار می‌کند یا چرا همه مسکن‌ها به یک اندازه روی سردرد مؤثر نیستند. اگر مقداری شیمی بلد هستید، می توانید در مورد محصولات روزمره ای که استفاده می کنید، انتخاب های آگاهانه ای داشته باشید.

بسیاری از مردم از شیمی دوری می کنند یا می ترسند یادگیری آن بسیار دشوار باشد. با این حال، درک اصول اولیه شیمیایی مهم است، حتی اگر مجبور نباشید برای یک نمره در کلاس شیمی شرکت کنید. شیمی در قلب درک مواد و فرآیندهای روزمره قرار دارد. در اینجا چند نمونه از شیمی در زندگی روزمره آورده شده است:

 • پختن غذا یک شیمی کاربردی است، زیرا دستور العمل ها اساساً واکنش های شیمیایی هستند. پختن کیک و جوشاندن تخم مرغ نمونه هایی از شیمی در عمل هستند. وقتی غذا را بپزید، آن را می خورید. هضم مجموعه دیگری از واکنش های شیمیایی است که هدف آن تجزیه مولکول های پیچیده به شکلی است که بدن می تواند جذب و استفاده کند.
 • نحوه استفاده بدن از غذا و نحوه عملکرد سلول‌ها و اندام‌ها بیشتر موضوع شیمی است. فرآیندهای بیوشیمیایی متابولیسم (کاتابولیسم و آنابولیسم) و هموستاز بر سلامت و بیماری حاکم است. حتی اگر جزئیات فرآیندها را نمی‌دانید، مهم است که بفهمید، برای مثال، چرا باید اکسیژن تنفس کنید یا هدفی که مولکول‌هایی مانند انسولین و استروژن در خدمت آن هستند.
 • داروها و مکمل ها یک موضوع شیمی هستند. دانستن نحوه نام گذاری مواد شیمیایی می تواند به شما در رمزگشایی برچسب ها، نه تنها روی یک بطری قرص، بلکه در جعبه غلات صبحانه کمک کند. می توانید بیاموزید که چه نوع مولکول هایی با بهترین انتخاب برای خود و خانواده تان مرتبط هستند.
 • همه چیز از مولکول ساخته شده است! برخی از انواع مولکول ها به گونه ای ترکیب می شوند که می توانند خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند. اگر اصول شیمی را می دانید، می توانید از مخلوط کردن محصولات خانگی که به طور ناخواسته سم ایجاد می کنند اجتناب کنید.
 • درک شیمی یا هر علمی به معنای یادگیری روش علمی است. این فرآیند پرسیدن سؤالاتی در مورد جهان و یافتن پاسخ هایی است که فراتر از علم است. می توان از آن برای رسیدن به نتایج منطقی بر اساس شواهد استفاده کرد.

 

learning-chemistry

 

از کجا می توانم در مورد شیمی بیشتر بدانم؟

کتابخانه محلی خود را بررسی کنید از مردم در مورد مواد شیمیایی مرتبط با شغلشان بپرسید. باتوجه به پیشرفت روز افزون علم و فناوری میتوان از وب سایتهای مختلف به روزترین اطلاعات را درباره هر علمی بدست آورد. یادگیری مفاهیم اولیه شیمی به صورت آنلاین امکان پذیر است. مفاهیم شیمی باید به ترتیب منطقی مورد مطالعه قرار گیرند زیرا مفاهیم بر روی یکدیگر ساخته می شوند. پریدن به وسط علم می تواند منجر به سردرگمی شود. در حالی که یادگیری آنلاین اصول شیمی خوب است، آگاه باشید که جزء آزمایشگاهی بخش مهمی از علم است. ایده خوبی است که یادگیری کتاب درسی را با آزمایش با استفاده از کیت شیمی تکمیل کنید.

 

لیست خلاصه مباحث شیمی

مبانی شیمی

 • مقدمه ای بر شیمی
 • واحدها و اندازه‌گیری‌ها
 • روش علمی
 • عناصر
 • جدول تناوبی

عناصر و نحوه ترکیب آنها

 • اتم‌ها و یون‌ها
 • مولکول‌ها، ترکیبات و مول‌ها
 • فرمول های شیمیایی
 • واکنش‌ها و معادلات شیمیایی
 • پیوندهای شیمیایی
 • ترموشیمی

ساختار و حالات ماده

 • ساختار الکترونیکی
 • ساختار مولکولی.
 • مایعات و گازها

واکنش های شیمیایی

 • سرعت واکنش
 • اسیدها و بازها
 • اکسیداسیون و کاهش
 • واکنش های هسته ای

 

در چه رشته هایی از شیمی استفاده می شود؟

می‌توانید از شیمی در بیشتر زمینه‌ها استفاده کنید، اما معمولاً در علوم و پزشکی دیده می‌شود. شیمیدانان، فیزیکدانان، زیست شناسان و مهندسان شیمی مطالعه می کنند. پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان، داروسازان، فیزیوتراپ‌ها و دامپزشکان همگی دوره‌های شیمی را می‌گذرانند. معلمان علوم شیمی می خوانند. آتش‌نشانان و افرادی که آتش بازی می‌سازند در مورد شیمی یاد می‌گیرند. رانندگان کامیون، لوله کش ها، هنرمندان، آرایشگران، سرآشپزها... لیست گسترده است و این بدان معناست که شیمی در همه علوم و مشاغل دیده میشود.

 

learn-chemistry

 

شیمیدان ها چه کار می کنند؟

شیمیدان ها کارهای متفاوتی انجام میدهند ودر حوزههای متفاوت علم شیمی فعالیت می کنند. برخی از شیمیدانان در یک آزمایشگاه، در یک محیط تحقیقاتی کار می کنند و با طرح سؤال و آزمایش فرضیه ها. شیمیدانان دیگر ممکن است بر روی رایانه کار کنند و نظریه ها یا مدل ها را توسعه دهند یا واکنش ها را پیش بینی کنند. برخی از شیمیدانان کار میدانی انجام می دهند. دیگران در مورد شیمی برای پروژه ها مشاوره می دهند. برخی از شیمیدانان می نویسند. برخی از شیمیدانان تدریس می کنند. گزینه های شغلی گسترده است.

 

حرف آخر

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که شیمی یک علم است، به این معنی که رویه‌های آن سیستماتیک و قابل تکرار هستند و فرضیه‌های آن با استفاده از روش علمی آزمایش می‌شوند. شیمیدانان، دانشمندانی که شیمی را مطالعه می کنند، خواص و ترکیب ماده و برهم کنش بین مواد را بررسی می کنند. شیمی ارتباط نزدیکی با فیزیک و زیست شناسی دارد. شیمی و فیزیک هر دو علوم فیزیکی هستند. در واقع، برخی متون شیمی و فیزیک را دقیقاً به همین شکل تعریف می کنند. همانطور که برای سایر علوم صادق است، ریاضیات یک ابزار ضروری برای مطالعه شیمی است.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود