کامپتیا

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی CompTIA

CompTIA انجمن صنعت فناوری محاسبات یک انجمن تجارت غیرانتفاعی است که صدور گواهینامه های حرفه ای برای صنعت فناوری اطلاعات (IT) صادر می کند. این یکی از انجمن های برتر تجاری صنعت IT به حساب می آید. CompTIA مستقر در Downers Grove ،Illinois در بیش از 120 کشور دارای گواهینامه های حرفه ای بی طرف از فروشنده است. این سازمان سالانه بیش از 50 مطالعه صنعت منتشر می کند تا روند و تغییرات صنعت را ردیابی کند. بیش از 2.2 میلیون نفر از زمان تأسیس این انجمن گواهینامه های CompTIA را به دست آورده اند. CompTIA، انجمن برتر فناوری جهان، رهبر فکر و رفتار است. از انجمن حرفه ای جدید فناوری اطلاعات گرفته تا برنامه های صدور گواهینامه برتر و همچنین تحقیقات اصلی برای انجمن ها و مجامع عضو، برنامه های آن، استانداردهای صنعت را تنظیم می کنند و رشد مهارت ها را تقویت و هر روز دانش و بینش ایجاد می کنند.

تاریخچه CompTIA

CompTIA در سال 1982 به عنوان انجمن فروشندگان بهتر رایانه (ABCD) ایجاد شد. ABCD بعداً نام خود را به انجمن صنعت فناوری محاسبات تغییر داد. در سال 2010، CompTIA به مقر جهانی خود در داونرز گروو، ایلینویز منتقل شد. این ساختمان برای مطابقت با استانداردهای صدور گواهینامه LEED-CI طراحی شده است. پورتال CompTIA در آوریل 2014 با محتوای اختصاصی برای اعضای موقت، به نسخه ترکیبی از مدل دسترسی آزاد منتقل شد. این اقدام باعث دستیابی سازمان به مشارکت مجموعه گسترده تر و متنوع تری از اعضا شد و طی یک سال، عضویت CompTIA از 2050 عضو به بیش از 50 هزار نفر در سال 2015 افزایش یافت. CompTIA برنامه Dream IT را در سال 2014 راه اندازی کرد تا منابع برای دختران و زنان در ایالات متحده علاقه مند به صنعت فناوری اطلاعات فراهم کند. در اکتبر 2015، این برنامه به انگلستان گسترش یافت.

مهارت های تقویت شده، منبع آنلاین CompTIA برای مدارس، در ژوئن سال 2015 راه اندازی شد. این شامل منابع برای دانش آموزان، والدین و معلمان برای ارتقاء اهمیت مهارت های رایانه ای بود. CompTIA اولین اجلاس سالانه فروشندگان ChannelCon را در سال 2015 برگزار کرد. اجلاس فروشنده برای افرادی که در ChannelCon شرکت می کنند، کنفرانس برتر صنعت برای همکاری، آموزش و شبکه است. این مسائل در صنعت فناوری اطلاعات است. در ژانویه سال 2017، CompTIA یک انجمن حرفه ای IT را که بر اساس دستیابی به آن از انجمن متخصصان فناوری اطلاعات ساخته شده، راه اندازی کرد.

گواهینامه های CompTIA

مشاغل فناوری اطلاعات عالی، پرسود در خانواده کامپتیا وجود دارد، اما اکثریت قریب به اتفاق کاندیداها هنوز واجد شرایط نیستند. گواهینامه های CompTIA به آموزش و شناسایی کارمندان واجد شرایط و دانش کمک می کند و آنها را با کارفرمایانی که شغل خود را برای پر کردن با این نوع افراد دارند مطابقت می دهد و همچنین برای کارفرمایان شناخته شده است. هنگامی که در مصاحبه شغلی با مدارک CompTIA شرکت می کنید، کارفرما می داند که شما نه تنها مهارت های IT را برای انجام کار دارید، بلکه برای ادامه تحصیل نیز به حرفه خود متعهد هستید. CompTIA امتحانات صدور گواهینامه بی طرف را از طریق مراکز تست پیرسون VUE اداره می کند.

Basic certification

گواهینامه IT Fundamentals مفاهیم بنیادی IT، سواد اساسی IT و اصطلاحات و مفاهیم صنعت IT را در بر می گیرد. این اولین قدم به سمت صدور گواهینامه +A در نظر گرفته شده است.

Professional level certifications

 • +A: در سال 2008 اعتبار خود را از موسسه استاندارد ملی آمریكا (ANSI) به دست آورد. صدور گواهینامه +A صلاحیت ورود به سطح را به عنوان یك تکنسین رایانه نشان می دهد و یک گواهینامه بی طرف فروشنده است که فن آوری ها و سیستم عامل های مختلف را در بر می گیرد. تا سال 2014، بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان گواهینامه +A کسب کرده بودند. طی 3 سال منقضی می شود. گواهینامه قبل از اول ژانویه 2011، برای زندگی خوب (GFL) در نظر گرفته می شود و منقضی نمی شود.
 • +Cloud: در اکتبر 2013 منتشر شد که شامل محاسبات ابری و مجازی سازی است. طی 3 سال منقضی می شود.
 • +CySA: تحلیلگر فضای مجازی؛ منتشر شده در فوریه 2017. این مجوز بر ابزارهای شناسایی تهدید سایبری و تجزیه و تحلیل برای شناسایی آسیب پذیری ها و خطرات تمرکز دارد. +CSA توسط ANSI معتبر شده است. در ژانویه سال 2018، به دلیل مشکلات علامت تجاری، این گواهینامه از +CSA به +CySA تغییر نام یافت. طی 3 سال منقضی می شود.
 • +Linux: با موسسه حرفه ای لینوکس همکاری کرد تا مجوز +Linux را ایجاد کند، که جایگزین صدور گواهینامه اصلی لینوکس در سال 2010 شد. این گواهینامه سیستم های عامل لینوکس را از نصب و استفاده آنها گرفته تا مبانی نرم افزارهای کاربردی رایگان را شامل می شود. در حال حاضر شامل دو آزمون است: LXO-103 و LXO-104.
 • +Network: در سال 2008 توسط ANSI معتبر. مجوز ورود به سطح برای اندازه گیری مهارت به عنوان تکنسین شبکه استفاده می شود. طی 3 سال منقضی می شود. گواهینامه قبل از اول ژانویه 2011، برای زندگی خوب (GFL) در نظر گرفته می شود و منقضی نمی شود.
 • +PenTest: صدور گواهینامه سطح متوسط با تمرکز بر آزمایش نفوذ. +PenTest منتشر شده در تاریخ 31 ژوئیه 2018، تجزیه و تحلیل خطر، تشخیص تهدید و آزمایش نفوذ و ابزارها و روشهای هک اخلاقی را پوشش می دهد. این گواهینامه از طریق ANSI و ISO 17024 معتبر است و در حال حاضر با استاندارد DOD 8570 مطابقت دارد. طی 3 سال منقضی می شود.
 • +Security: یک گواهینامه امنیتی بی طرف است که از دانش امنیتی شبکه تحت پوشش مجوز +Network استفاده می کند. طی 3 سال منقضی می شود. گواهینامه قبل از اول ژانویه 2011، برای زندگی خوب (GFL) در نظر گرفته می شود و منقضی نمی شود.
 • +Project: در سال 2001، CompTIA برنامه صدور گواهینامه مدیریت پروژه را از گروه گارتنر بدست آورد. این برنامه که قبلاً +IT نامیده می شد، در سال 2003 به روز شد.
 • +Server: روی سخت افزارها و سیستم عامل های خاص سرور، محیطهای IT، ریکاوری و ادامه فعالیت متمرکز است. این نرم افزار در سال 2001 و با به روزرسانی های 2005 و 2009 منتشر شده است.

Master level certification

Advanced Security Practitioner certification به اختصار CASP یک گواهینامه در نظر گرفته شده برای دنبال کردن +Security است. این گواهینامه در تاریخ 13 دسامبر 2011 توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) و مؤسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) مورد تأیید قرار گرفت. آزمون CASP تأیید می کند که داوطلب موفق به دریافت گواهینامه و دانش فنی و مهارت های مورد نیاز برای مفهوم سازی، طراحی و مهندسی راه حل های ایمن در محیط های پیچیده سازمانی را دارد. در مارس 2013، وزارت دفاع این گواهینامه را به عنوان گواهینامه پایه ای پذیرفته شده برای تضمین اطلاعات سطح فنی IS Manager، سطح III و سطح II و معماران و مهندسین سیستمهای IA سطح I و II تأیید كرد.

Specialty certifications

 • Certified Document Imaging Architect یا به اختصار +CDIA، گواهی صلاحیت در تصویربرداری اسناد، مدیریت اسناد و مدیریت محتوای شرکت است.
 • گواهینامه Certified Technical trainer یا به اختصار+CTT یک گواهینامه بی طرف از فروشنده است که برای متخصصان آموزش در کلیه صنایع کاربرد دارد. برنامه CTT که ابتدا در سال 2001 از طریق موسسه Chauncey اجرا شد، توسط CompTIA بدست آمد و به CTT تغییر نام داد. این کار با همکاری انجمن آموزش فناوری اطلاعات، شرکت (ITTA) و انجمن مدیریت آموزش رایانه (CedMA) ایجاد شده است.
 • گواهینامه Healthcare IT Technician در صنعت بهداشت و درمان متمرکز بر فناوری اطلاعات بود و به متخصصان IT که سیستم های ضبط سلامت الکترونیکی را نصب و نگهداری می کردند، اختصاص داشت.

Stackable certifications

در ژانویه سال 2018، CompTIA گواهینامه های Stackable را منتشر کرد:

مسیر شغلی زیرساخت CompTIA

Specialist

 • +CompTIA IT Operations Specialist - A+/Network
 • +CompTIA Systems Support Specialist - A+/Linux

Professional

 • +CompTIA Cloud Admin Professional - Network+/Cloud
 • +CompTIA Network Infrastructure Professional - Network+/Server
 • +CompTIA Linux Network Professional - Network+/Linux

مسیر شغلی امنیت سایبری فضای مجازی CompTIA

Specialist

 • +CompTIA Secure Infrastructure Specialist - A+/Network+/Security

Professional

 • +CompTIA Secure Cloud Professional - Security+/Cloud
 • +CompTIA Security Analytics Professional - Security+/CySA
 • +CompTIA Network Vulnerability Assessment Professional - Security+/PenTest
 • +CompTIA Network Security Professional - Security+/PenTest+/CySA

Expert

 • CompTIA Security Analytics Expert - Security+/CySA+/CASP
 • CompTIA Security Infrastructure Expert - Security+/CySA+/PenTest+/CASP
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود