آموزش یادگیری عمیق (Deep Learning)

دسته بندی: آموزش هوش مصنوعی (AI)

آموزش یادگیری عمیق

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی یادگیری عمیق (Deep Learning)

یادگیری عمیق (Deep Learning) بخشی از خانواده گسترده تری از روش های یادگیری ماشینی مبتنی بر شبکه های عصبی مصنوعی با یادگیری بازنمایی است. یادگیری می تواند تحت نظارت، نیمه نظارت یا بدون نظارت باشد.

یادگیری عمیق (Deep Learning) یک تکنیک یادگیری ماشینی از هوش مصنوعی است که به کامپیوترها آموزش می دهد تا کارهایی که انسان به طور طبیعی انجام می دهد را فرا بگیرد و با مثال آموزش ببیند. یادگیری عمیق یک فناوری کلیدی در پشت ماشین های خودران است و آنها را قادر می سازد تا علامت توقف را شناسایی کنند یا عابر پیاده را از یک چراغ راهنما تشخیص دهند.

یادگیری عمیق اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده است. نتایجی به دست آورده که قبلا امکان پذیر نبود. در یادگیری عمیق، یک مدل کامپیوتری می آموزد که تسک های طبقه بندی را مستقیما از تصاویر، متن یا صدا انجام دهد. مدل های یادگیری عمیق می توانند دقت بیشتری داشته باشند، گاهی اوقات عملکرد آنها از سطح انسان بالاتر می رود. مدل ها با استفاده از مجموعه ای از داده های برچسب گذاری شده و معماری شبکه های عصبی که شامل بسیاری از لایه ها هستند، آموزش داده می شود.

اهمیت یادگیری عمیق

در یک کلمه، دقت یادگیری عمیق، دقت تشخیص را در سطوح بالاتر از همیشه افزایش می دهد. و کمک می کند تا مصرف کنندگان وسایل الکترونیکی انتظاراتشان برآورده شود و برای برنامه های کاربردی ایمن مانند اتومبیل های بدون راننده بسیار مهم است. پیشرفت های اخیر در یادگیری عمیق به جایگاهی رسید که یادگیری عمیق در برخی از تسک ها مانند طبقه بندی اشیاء در تصاویر از انسان ها پیشی گرفت. در حالی که یادگیری عمیق ابتدا در دهه 1980 مورد توجه قرار گرفت، دو دلیل اصلی وجود دارد که امروزه کاربرد بسیاری پیدا کرده است:

  1. یادگیری عمیق، نیاز به مقدار زیادی از اطلاعات برچسب دار دارد. برای مثال، توسعه خودرو بدون راننده نیاز به میلیون ها عکس و هزاران ساعت ویدئو دارد.
  2. یادگیری عمیق نیاز به قدرت محاسباتی قابل توجهی دارد. پردازنده های با کارایی بالا یک معماری موازی دارند که برای یادگیری عمیق مفید است. هنگامی که با clusters و یا رایانش ابری ترکیب می شود، این گروه ها را قادر می سازد تا زمان آموزش برای یک شبکه یادگیری عمیق را از هفته ها به چند ساعت یا کمتر کاهش دهند.

کاربرد یادگیری عمیق

معماری های یادگیری عمیق مانند شبکه های عصبی عمیق، شبکه های باور عمیق، شبکه های عصبی تکرار شونده و شبکه های عصبی حلقوی در زمینه هایی از جمله بینایی رایانه ای، تشخیص گفتار، پردازش زبان طبیعی، تشخیص صوت، فیلتر شبکه های اجتماعی، ماشین ترجمه، بیوانفورماتیک، دارو استفاده شده است. طراحی، تجزیه و تحلیل تصاویر پزشکی، بازرسی مواد و ساخت بازی، جایی که آنها نتایج قابل مقایسه با عملکرد انسان داشته است.

مثال از یادگیری عمیق

اپلیکیشن های یادگیری عمیق در صنایع از رانندگی خودکار گرفته تا در دستگاه های پزشکی استفاده می شود. رانندگی خودکار: محققان خودرو از یادگیری عمیق استفاده می کنند تا به طور خودکار وسایل مانند نشانه های توقف و چراغ راهنمایی را تشخیص دهند. علاوه بر این، یادگیری عمیق برای شناسایی عابران پیاده استفاده می شود که به کاهش تصادفات کمک می کند.

  • هوافضا و دفاع: یادگیری عمیق برای شناسایی اجسام از ماهواره هایی که مکان های مورد علاقه را پیدا می کنند و مناطق امن و یا نا امن برای سربازان را شناسایی می کنند استفاده می شود.
  • تحقیقات پزشکی: محققان سرطان از یادگیری عمیق برای تشخیص سلول های سرطانی استفاده می کنند. تیم های UCLA یک میکروسکوپ پیشرفته ای تولید کرده اند که یک مجموعه داده های با ابعاد بزرگ را که برای آموزش یک برنامه یادگیری عمیق برای تعیین دقیق سلول های سرطانی استفاده می شود، تولید می کند.
  • اتوماسیون صنعتی: یادگیری عمیق کمک می کند تا ایمنی کارگران را در اطراف ماشین آلات سنگین بهبود بخشد، به طور خودکار زمانی که افراد یا اشیا در فاصله ای ناامن از ماشین ها هستند را شناسایی می کند.
  • الکترونیک: یادگیری عمیق در ترجمه خودکار شنوایی و گفتار استفاده می شود. به عنوان مثال، دستگاه های کمک به خانه که به صدای شما پاسخ می دهند و می دانند تنظیمات شما توسط اپلیکیشن های یادگیری عمیق صورت گرفته است.

نحوه عملکرد یادگیری عمیق

بیشتر روش های یادگیری عمیق از معماری شبکه عصبی استفاده می کنند، به همین دلیل است که مدل های یادگیری عمیق اغلب به عنوان شبکه های عصبی عمیق نامیده می شوند. اصطلاح "عمیق" معمولا به تعداد لایه های پنهان در شبکه عصبی اشاره دارد. شبکه های عصبی سنتی فقط شامل دو لایه پنهان هستند، در حالی که شبکه های عمیق می توانند تا 150 برابر باشند. مدل های یادگیری عمیق با استفاده از مجموعه های بزرگ داده های برچسب گذاری شده و معماری شبکه های عصبی آموزش داده می شوند که ویژگی ها را مستقیما از داده ها بدون نیاز به استخراج ویژگی های دستی یاد می گیرد.

یکی از محبوب ترین انواع شبکه های عصبی عمیق به عنوان شبکه های عصبی کانولوشن (CNN یا ConvNet) شناخته می شود. یک CNN با استفاده از داده های ورودی، ویژگی های یاد گرفته و با استفاده از لایه های کانولا 2D، این معماری را به خوبی برای پردازش داده های 2D مانند تصاویر، مناسب می کند. CNN ها نیاز به استخراج ویژگی های دستی را از بین می برند، بنابراین نیازی نیست ویژگی های مورد استفاده برای طبقه بندی تصاویر را شناسایی کنید. CNN با استخراج ویژگی ها به طور مستقیم از تصاویر کار می کند. ویژگی های مربوطه پیشگیری نشده است آنها یاد می گیرند در حالی که شبکه بر روی یک مجموعه از تصاویر تمرین می کند.

این استخراج ویژگی های خودکار باعث می شود مدل های یادگیری عمیق برای وظایف دیداری کامپیوتر مانند طبقه بندی شی بسیار دقیق باشد. یادگیری CNN ها برای شناسایی ویژگی های مختلف یک تصویر با استفاده از ده ها یا صدها لایه پنهان امکان پذیر است. هر لایه پنهان پیچیدگی ویژگی های تصویر یاد گرفته را افزایش می دهد. به عنوان مثال، اولین لایه پنهان می تواند یاد بگیرد چگونه لبه ها را شناسایی کند، و آخرین لایه یاد می گیرد که چگونه شکل های پیچیده تر را شناسایی کرده و به طور خاص به همان شکلی که ما می خواهیم تشخیص می دهد.

تفاوت بین یادگیری ماشین و یادگیری عمیق

یادگیری عمیق یک شکل تخصصی از یادگیری ماشینی است. گردش کار یادگیری ماشینی با ویژگی های مربوطه که از تصاویر دستی گرفته شده است شروع می شود. سپس این ویژگی ها برای ایجاد یک مدل که اشیاء را در تصویر طبقه بندی می کند استفاده می شود. با گردش کار یادگیری عمیق، ویژگی های مربوطه به طور خودکار از تصاویر استخراج می شوند.

علاوه بر این، یادگیری عمیق "یادگیری end-to-end " است که در آن یک داده خام به شبکه و یک تسک مانند طبقه بندی برای انجام داده می شود و و یاد می گیرد که چگونه این کار را به طور خودکار انجام دهد. یکی دیگر از تفاوت های کلیدی مقیاس الگوریتم های یادگیری عمیق با داده ها است، در حالی که با یادگیری کم عمق هم همگرا است.

یادگیری کم عمق به روش های یادگیری ماشین اشاره دارد که در یک سطح مشخص از عملکرد، زمانی که شما نمونه های بیشتر و داده های آموزشی را به شبکه اضافه می کنید، به کار می رود. مزیت کلیدی شبکه های یادگیری عمیق این است که آنها اغلب همچنان به افزایش اندازه داده شما ادامه می دهند.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
packt-implementing-deep-learning-algorithms-with-tensorflow-2-0

پیاده سازی الگوریتم های یادگیری عمیق با TensorFlow 2.0


در این دوره، شما درک کاملی از مدل های یادگیری عمیق پیدا خواهید کرد و از تکنیک های یادگیری عمیق برای حل مشاغل و سایر مشکلات واقعی برای پیش بینی سریع و ...

1400/03/29 100 بازدید
packt-deep-learning-using-openpose-learn-pose-estimation-models-and-build-5-ai-apps

یادگیری عمیق با استفاده از OpenPose - یادگیری مدل های Pose Estimation و ساخت 5 اپلیکیشن هوش مصنوعی


چه بخواهید این فناوری را برای انیمیشن شخصیت ها، بازی های ویدئویی، سیستم های رانندگی کمکی یا حتی برنامه های پزشکی به کار ببرید، این دوره می تواند به شم...

1400/03/21 211 بازدید
packt-linear-algebra-for-data-science-in-python

جبر خطی برای علم داده در پایتون


بردارسازی از کد شما یک مهارت ضروری است تا محاسبات شما را سریعتر انجام دهد و از قابلیت های بسته های یادگیری عمیق و یادگیری ماشینی مدرن استفاده کنید. ای...

1400/03/11 596 بازدید
packt-master-deep-learning-with-tensorflow-2-0-in-python-2019

تسلط بر یادگیری عمیق با TensorFlow 2.0 در پایتون (2019)


در این دوره، شما اطلاعات مفیدی در مورد یادگیری عمیق کسب خواهید کرد. شما با اصول شروع خواهید کرد و سپس به سمت ایجاد یک الگوریتم یادگیری عمیق پیشرفت خوا...

1400/02/24 783 بازدید
packt-sentiment-analysis-through-deep-learning-with-keras-and-python

تحلیل احساسات از طریق یادگیری عمیق با Keras و پایتون


ما در این دوره، انجام تحلیل احساسات را آسان می کنیم. در اولین ویدئو، یک موتور تحلیل احساسات با کمتر از 60 خط را معرفی می کنیم که می تواند تحلیل احساسا...

1400/02/12 649 بازدید
linkedin-machine-learning-with-ml-net

آموزش یادگیری ماشین با ML.NET


در این دوره، مدرس Pranav Rastogi، مفاهیم یادگیری ماشین، آنچه که می توانید با این مفاهیم ایجاد کنید و نحوه شروع کار را به شما نشان می دهد. او ابتدا توض...

1399/12/14 1243 بازدید
infiniteskills-the-business-of-deep-learning

کسب و کار یادگیری عمیق


در این دوره با مفاهیم هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق و کاربرد آنها در دنیای واقعی و تجاری و ... آشنا می شوید. در انتهای این دوره شما قادر ب...

1399/12/03 814 بازدید
udemy-object-recognition-with-deep-learning-using-open-cv-and-c-sharp

آموزش شناسایی آبجکت با یادگیری عمیق با OpenCV و سی شارپ


به کمک این دوره برنامه های تشخیص و طبقه بندی آبجکت با استفاده از یادگیری عمیق، بینایی رایانه ای،  OpenCV و سی شارپ بسازید. طبقه بندی و تشخیص آبجکت ها ...

1399/11/05 1475 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-expediting-deep-learning-with-transfer-learning-pytorch-playbook

تسریع یادگیری عمیق با یادگیری انتقال: PyTorch Playbook


شما در این دوره، توانایی شناسایی رویکرد صحیح یادگیری انتقال و پیاده سازی آن با استفاده از PyTorch را به دست می آورید. ابتدا یاد خواهید گرفت که چگونه م...

1399/08/26 1442 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-image-understanding-with-tensorflow-on-gcp

درک تصویر با TensorFlow بر روی GCP


در این دوره، ما نگاهی به استراتژی های مختلف در ساخت یک Image Classifier با استفاده از شبکه های عصبی پیچشی (convolutional) خواهیم انداخت. در ادامه این ...

1399/08/15 1150 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-image-classification-with-pytorch

آموزش طبقه بندی تصویر با PyTorch


در این دوره، شما توانایی طراحی و پیاده سازی طبقه بندی تصویر با استفاده از PyTorch را کسب خواهید کرد. در ادامه، قابلیت نمایش دهی تصاویر به صورت تنسورها...

1399/08/07 2154 بازدید
pluralsight-deep-learning-instances-and-frameworks-on-aws

آموزش فریمورک ها و نمونه های یادگیری عمیق روی AWS


شما در این دوره، توانایی راه اندازی نمونه های یادگیری عمیق را در EC2 و ECS به دست خواهید آورد. ابتدا انواع AMI های یادگیری عمیق ارائه شده توسط AWS را ...

1399/06/20 953 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-getting-started-with-nlp-deep-learning-using-pytorch-and-fastai

شروع کار با یادگیری عمیق NLP با استفاده از PyTorch و fastai


در این دوره با کتابخانه fastai و یادگیری انتقالی، نحوه تعلیم سریع یک مدل برای طبقه بندی متن، نحوه انجام پردازش زبان طبیعی (NLP) با شبکه‌های عصبی عمیق ...

1399/06/10 2424 بازدید
udacity-deep-learning

آموزش یادگیری عمیق - Udacity


امروز مدل های یادگیری عمیق را بسازید . یادگیری عمیق باعث پیشرفت در هوش مصنوعی است که دنیای ما را تغییر می دهد. اکنون برای ایجاد و استفاده از شبکه های ...

1399/06/08 1512 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-building-and-deploying-deep-learning-applications-with-tensorflow

ایجاد و استقرار برنامه های یادگیری عمیق با TensorFlow


در این دوره، مدرس Adam Geitgey پس از نشان دادن نحوه ی کار و راه اندازی TensorFlow، نحوه ایجاد و آموزش یک مدل یادگیری ماشین و همچنین نحوه استفاده از اب...

1399/05/26 1841 بازدید
linkedin-introduction-to-deep-learning-with-opencv

مقدمه ای بر یادگیری عمیق با OpenCV


در این دوره، مدرس Jonathan Fernandes، با استفاده از ماژول dnn) OpenCV Deep Neural Networks)، شما را از طریق استنباط با دنیای یادگیری عمیق آشنا می کند....

1399/05/07 3371 بازدید
linkedin-building-recommender-systems-with-machine-learning-and-ai

ساخت سیستم های توصیه گر با یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی


این دوره، الگوریتم های توصیه را بر اساس فیلتر مشارکتی مبتنی بر محله و تکنیک های مدرن تر، از جمله فاکتورگیری ماتریسی و حتی یادگیری عمیق با شبکه های عصب...

1399/04/11 3286 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-deep-learning-image-recognition

آموزش یادگیری عمیق - تشخیص عکس


ر این دوره، یاد بگیرید که چگونه یک شبکه عصبی عمیق بسازید که بتواند اشیاء را در عکس ها تشخیص دهد. همچنین بیاموزید که چگونه state-of-the-art در شبکه های...

1399/03/30 2761 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-apache-spark-deep-learning-essential-training

آموزش اصولی یادگیری عمیق Apache Spark


مدرس قبل از اینكه به طور كامل یادگیری عمیق روی Spark را با استفاده از Python بررسی کند، روش های مختلفی برای یادگیری عمیق در Spark و همچنین كتابخانه ها...

1399/03/01 3117 بازدید زیرنویس دارد
packtpub-hands-on-deep-learning-for-computer-vision

آموزش عملی یادگیری عمیق برای بینایی کامپیوتری


این دوره طراحی شده است تا یادگیری عملی مفاهیم اساسی و جدیدترین روش های یادگیری عمیق را برای بینایی کامپیوتری مورد استفاده امروزه، به شما منتقل کند. د...

1399/02/13 2539 بازدید