آموزش راینو

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی راینو (Rhino)

Rhinoceros (به طور معمول مخفف Rhino، یا Rhino3D) یک نرم افزار تجاری گرافیکی رایانه ای سه بعدی و طراحی رایانه ای (CAD) است که توسط Robert McNeel & Associates، شرکت آمریکایی، با مالکیت خصوصی در سال 1980 ساخته شده است. بر اساس مدل ریاضی NURBS، که در تولید نمایش دقیق منحنی ریاضی و سطوح آزاد در گرافیک رایانه (بر خلاف برنامه های مبتنی بر مش چند ضلعی) تمرکز دارد.

راینو در فرآیندهای طراحی به کمک رایانه (CAD)، ساخت رایانه (CAM)، نمونه سازی سریع، چاپ سه بعدی و مهندسی معکوس در صنایع از جمله معماری، طراحی صنعتی (به عنوان مثال طراحی اتومبیل)، طراحی محصول ( به عنوان مثال طراحی جواهرات) و همچنین برای طراحی چندرسانه ای و گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد. Rhinoceros برای سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و  OS X ساخته شده است. پلاگین زبان برنامه نویسی ویژوال برای راینو، به نام Grasshopper، توسط رابرت مک نیل و همکاران ساخته شده است.

کافی است تنها با یک طرح، نقاشی، مدل فیزیکی، داده اسکن، یا فقط یک ایده شروع کنید. Rhino ابزارهایی را برای مدل سازی دقیق و مستند سازی طرح های خود ارائه می دهد و انیمیشن سازی، تهیه، مهندسی سازی، تجزیه و تحلیل و ساخت آنها را فراهم می کند. Rhino می تواند منحنی ها، سطوح و اشیا NURBS را بدون محدودیت در پیچیدگی، درجه یا اندازه، ایجاد، ویرایش، آنالیز، مستند سازی، رندر، متحرک سازی و ترجمه کند. دقت و انعطاف پذیری آن، دانش آموزان را قادر می سازد تا ایده های خود را بدون نیاز به یادگیری اتوکد پیاده سازی کنند.

همچنین هر هندسه ای که در Rhino ایجاد شده است می تواند به برش لیزری، ماشین های فرز و چاپگرهای 3D صادر شود. معماری باز Rhino اجازه می دهد تا از Rhino به عنوان پلتفرم توسعه نیز استفاده کرد: SDK سی پلاس پلاس و یکسری از روش های اسکریپت (RhinoScript) به برنامه نویسان اجازه می دهد تا Rhino را سفارشی سازی و خودکار سازی کنند و قابلیت های آن را گسترش دهند. امروزه، ده ها افزونه تجاری برای Rhino جهت معماری پارامتری، رندر، انیمیشن سه بعدی، CAM، مدل سازی زیربخش، جواهرات، طراحی قالب، و غیره وجود دارد.

کاربرد راینو (Rhino)

Rhino 3D مدل ساز سطح آزاد است که از مدل سازی با استفاده از تکنیک منحنی ها استفاده می کند. NURBS مدل ریاضی است که منحنی ها و سطوح را در گرافیک های رایانه ای ارائه می دهد. این مدل ریاضی انعطاف پذیری و دقت بالایی را در کل فرایند مدل سازی 3D ارائه می دهد. با استفاده از این تکنیک، شما در هنگام مدل سازی و نه با پیوند چند ضلعی، با منحنی کار می کنید. شما با دستکاری منحنی ها، سطح سه بعدی خود را ایجاد می کنید. این نوع مدل سازی از مش تطبیقی ​​استفاده می کند و به شما این امکان را می دهد تا تعداد صورت های سطح آبجکت را بهینه کنید. این روش مدل سازی دقیق ترین وجود دارد.

Rhino شامل مجموعه کاملی از ابزارهایی است که به شما کمک می کند تا تمام پروژه های خود را توسعه دهید، فارغ از اینکه صنعت شما چیست. شما می توانید تمام ابزارهای کلی را پیدا کنید، ابزارها، گزینه ها را برای نقاط و منحنی ها، ویژگی های سطح و بسیاری از ابزارهای مشی برای تبدیل صادرات به مش و یا تبدیل NURBS به مش برای نمایش یا ارائه، تبدیل کنید.

این برنامه نه تنها برای ایجاد طرح سه بعدی مفید است، در واقع استفاده از ویژگی Make2D Rhino نیز برای ایجاد نقشه ها و پیش نویس های 2D برای شما مناسب خواهد بود، بلکه شما قادر خواهید بود تا تصاویر فنی خود را توسعه داده و تمام ایده های خود را با استفاده از هر دو  دو بعدی و سه بعدی ارتباط برقرار کنید.

Rhino مخصوصا در ساخت مواد افزودنی بسیار مفید است، اما در واقع این برنامه می تواند برای بسیاری از برنامه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این نرم افزار دقیق مدل سازی سه بعدی، مناسب برای طراحی و یا برای تجزیه و تحلیل مهندسی است و همچنین ویژگی های تجزیه و تحلیل عمیق و ویژوال سازی را ارائه می دهد. نرم افزار مدل سازی 3D Rhino همچنین می تواند به شما در تولید رندرینگ عکاسی عالی کمک کند و انیمیشن یا تصویر سازی کند.

تحقق طراحی به مدل های سه بعدی با کیفیت بالا در هر مرحله از طراحی نیاز دارد، و توسعه دهندگان Rhino واقعاً این را فهمیدند. از ارائه تا تجزیه و تحلیل و ساخت، این نرم افزار مدل سازی همیشه ابزارها و پیشرفت های جدید را ارائه می دهد تا به اطمینان حاصل شود که مدل های سه بعدی مورد استفاده در فرایند شما بالاترین کیفیت ممکن است.

ویژگی های راینو (Rhino)

راینو می تواند منحنی ها، سطوح و جامدات، ابرهای نقطه، و مش های چند ضلعی NURBS را ایجاد، ویرایش، تجزیه و تحلیل، مستند سازی، ارائه، متحرک کند. هیچ محدودیتی در پیچیدگی، درجه یا اندازه فراتر از سخت افزارهای شما وجود ندارد.

ویژگی های بارز شامل موارد زیر است:

 • ابزارهای مدل سازی سه بعدی بدون فرم مانند مواردی که فقط در محصولات 20 تا 50 برابر بیشتر مشاهده می شوند. هر شکلی را که می توانید تصور کنید مدل کنید.
 • دقت لازم برای طراحی، نمونه سازی اولیه، مهندس، تحلیل و ساخت هر چیزی از هواپیما تا جواهرات.
 • سازگاری با سایر نرم افزارهای طراحی، پیش نویس، CAM، مهندسی، آنالیز، ارائه، انیمیشن و دیگر برنامه های تصویر سازی.
 • خواندن و تعمیر مش و فایل های IGES بسیار چالش برانگیز.
 • در دسترس. آنقدر آسان برای یادگیری و استفاده که می توانید بدون ایجاد حواس پرتی توسط نرم افزار روی طراحی و ویژوال سازی تمرکز کنید.
 • سریع، حتی روی لپتاپ معمولی قابل اجرا است و به سخت افزار خاصی لازم نیست.
 • پلتفرم توسعه برای صدها محصول 3D ویژه.
 • مقرون به صرفه از لحاظ سخت افزار معمولی. منحنی یادگیری کوتاه و قیمت خرید مقرون به صرفه بدون هزینه تعمیر و نگهداری

پرینت سه بعدی راینو (Rhino)

کاربرد راینو

توسعه این نرم افزار از 20 سال پیش با این ایده ارائه شده است که ابزارهای ایده آل به طراحان دریایی برای ساختن مدل های رایانه ای ارائه دهند که بتوانند از آنها برای کنترل فرایند تولید تجهیزات خود استفاده کنند. از ابتدا ارتباط واقعی بین این برنامه و ساخت دیجیتال وجود دارد. مدل های ایجاد شده با Rhino 3D برای هر فرآیند تولید و به ویژه ساخت افزودنی دقیق و قابل استفاده هستند!

چرا باید برای پروژه های چاپ سه بعدی خود Rhinoceros 3D را انتخاب کنید؟ این نرم افزار به خصوص با طراحی صنعتی سازگار است و می تواند در روند نمونه سازی سریع و فرآیندهای تولید سریع به شما کمک کند. علاوه بر این، این برنامه سه بعدی به شما آزادی بزرگی را در کار شما ارائه می دهد، می توانید سطوح کاملاً آزاد را ایجاد کنید. این همه چیز نیست، زیرا Rhinoceros نرم افزار CAD است که معمولاً برای معماری، طراحی دریایی، طراحی جواهرات، طراحی خودرو، CAD / CAM، مهندسی معکوس، طراحی محصول و همچنین صنایع چندرسانه ای و گرافیکی استفاده می شود. به لطف این ابزار قدرتمند مدل سازی سه بعدی، بهبود طراحی محصول آسان است.

Rhino 3D عملکردهای مختلفی برای چاپ فایل های CAD به صورت سه بعدی ارائه می دهد. در اینجا به چند تایی از آن ها اشاره کرده ایم:

 • مش (Mesh): بسیاری از فرمت های فایل مورد استفاده در چاپ سه بعدی از مش چند ضلعی در طراحی خود استفاده می کنند. عملکرد "مش" موجود در نرم افزار Rhino به شما امکان می دهد بخشی از طراحی شده با استفاده از NURBS را در مش چند ضلعی اصلاح کنید. این امر به ویژه برای اکسپورت مدل در قالب های فایل چند ضلعی مانند STL و OBJ مفید است که در وب سایت Sculpteo پذیرفته شده است.
 • تفاوت (Difference): راینو به شما امکان می دهد تا عملیات بولی (جمع و تفریق حجم) را انجام دهید. به این ترتیب می توانید حجم های بسته ای مناسب برای چاپ سه بعدی ایجاد کنید.
 • پیوستن (Join): در چاپ سه بعدی، برای به دست آوردن یک شی واحد، باید دو قسمت از یک شی وصل شود. با استفاده از تابع "join" برای ایجاد یک شی واحد، تقاطع های دو جلد را ادغام می کند.
 • "Test Solid": مدل فقط در صورت بسته بودن شی مدل قابل چاپ است. این تابع مدل سازی "باز" ​​را مشخص می کند. دستور "Show Edges" به شما کمک می کند تا طرف های باز را بیابید تا مدل سازی به راحتی اصلاح شود.

همانطور که می بینید، وقتی صحبت از چاپ سه بعدی می شود، ابزارهای آنالیز Rhino نیز بسیار مفید هستند. اندازه گیری، سطح، هندسه و ابزارهای دیگر برای اطمینان از اینکه مدل شما برای چاپ سه بعدی آماده است، خواهید داشت.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود