آموزش انیمیشن دو بعدی

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی انیمیشن دو بعدی

انیمیشن 2D مخفف انیمیشن دو بعدی است، به این معنی که شخصیت ها و پس زمینه های این نوع پروژه ها در فضای دو بعدی و مسطح ایجاد می شوند. اشیاء انیمیشن 2D فقط ویژگی های عرض و ارتفاع (بدون ضخامت) را دارند و یا دستی ترسیم می شوند یا در رایانه ها ایجاد می شوند. یکی دیگر از تکنیک های ایجاد تصاویر انیمیشن 2 بعدی، عکاسی از اشیاء ثابت و سپس ایجاد دنباله فریم ها است.

تمام انیمیشن های اصلی 2D با دست انجام می شدند و انیماتورها هر فریم یا cel را ترسیم می کردند. پس از اتمام، سلول ها به اتمام می رسند، دنباله با سرعت 24 سلول در ثانیه ویرایش و نمایش داده می شود. این سرعت باعث ایجاد توهم حرکت طبیعی برای چشم انسان می شود. قبل از ظهور تصاویر تولید شده توسط رایانه و فناوری سه بعدی، کلیه کارتون ها و فیلم های انیمیشن به این روش تولید می شدند، در حالی که هم اکنون نرم افزار رایانه تولید تصاویر 2D بر روی رایانه و دستکاری بیشتر آنها برای اثر انیمیشن را امکان پذیر می کند.

انواع نرم افزارهای تولید انیمیشن دو بعدی

افتر افکت (After Effects)

افتر افکت (Adobe After Effects)، نرم افزاری قدرتمند در صنعت فیلم، ساخت بازی، انیمیشن سازی و جلوه های ویژه سینمایی و همچنین ساخت موشن گرافیک می باشد که توسط شرکت ادوبی ساخته شده است. این نرم افزار سازگاری بالایی با نرم افزارهایی همچون اودیشن، فتوشاپ، پریمیر و Cinema 4D دارد. با یادگیری نرم افزارهایی مثل فتوشاپ و ایلوستریتور در کنار افترافکت می توان طرح های خلاقانه ای نیز ایجاد کرد و به دلیل اینکه همه آنها از خانواده ادوبی نیز هستند به راحتی با یکدیگر لینک می شوند. از جمله موارد دیگر، After Effects می تواند برای، ترکینگ، ترکیب و انیمیشن استفاده شود. همچنین به عنوان یک ویرایشگر غیر خطی، ویرایشگر صوتی و فرستنده رسانه ای بسیار اساسی کار می کند.

ادوبی فلش (Adobe Flash)

ادوبی فلش پلیر نرم افزاری است که برای پخش و مشاهده ویدئو، صدا و چند رسانه ای و برنامه های اینترنتی غنی (RIA) بر روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه نصب می شود. Flash Player در ابتدا توسط Macromedia ایجاد شد، اما اکنون توسط AdobeSystems Inc توسعه و عرضه شده است.

فتوشاپ (Photoshop)

فتوشاپ یا کارگاه عکس و نوعی پردازشگر گرافیکی می باشد که توسط شرکت ادوبی (Adobe) تولید شده است. فتوشاپ یک نرم افزار ادیت عکس است که به راحتی می توان در لایه های مختلف تغییرات مورد نظر را روی عکس اعمال کرد. مانند تغییر دادن نور عکس، کم و زیاد کردن کنتراست، حذف یا اضافه کردن قسمتی از عکس و غیره. همچنین به راحتی می توان چند عکس را با یکدیگر ترکیب و نیز می توان یک عکس را از صفر تا صد در این نرم افزار ایجاد کرد.

همچین نرم افزار Anime Studio برای انیمیشن دو بعدی استفاده می شود.

تفاوت انیمیشن 3D و 2D

اشیاء انیمیشن سه بعدی هنگامی که مدل سازی می شوند، می توانند تقریبا به عنوان یک جسم فیزیکی مورد استفاده قرار گیرند. شما می توانید آن را به روش دیگری روشن کنید، شما می توانید یک دوربین را برای نگاه کردن به آن از بالا یا پایین حرکت دهید. در انیمیشن 2D همه چیز کشیده شده است. "حرکت دوربین" در 2D به معنای کشیدن همه چیز از یک زاویه دیگر است. 3D اجازه می دهد تا شما را اشیاء واقع بینانه ایجاد کنید. شما می توانید از بافت ها و نورپردازی برای ایجاد اشیائی که به نظر می رسد جامد هستند استفاده کنید و حتی می توانید آنها را با عناصر ویدئویی زنده یکپارچه کنید. شما می توانید تفاوت بین انیمیشن 2D و 3D را فقط با دیدن ظاهر آنها متوجه شوید. مانند عکس زیر:

آموزش کاربردی انیمیشن دو بعدی

در انیمیشن 2D انیمیشن ساز نیاز به مهارت های ترسیم و نقاشی قوی دارد. اما در انیمیشن 3D انیمیشن ساز در یک فضای کاری 3D کار می کند که به عنوان نمای دیدگاه، محیط، اجزا و اشیا را با 3 محور، X، Y، Z کنترل می کند. این محور ها بسته به نوع اولویت نرم افزار و تنظیمات پیش فرض آن در موقعیت متفاوت قرار می گیرند. بخش هایی که انیمیشن 3D به طور گسترده ای در آنها استفاده می شود معماری، پزشکی و هوافضا، مهندسی، بیوتکنولوژی، صنعت بازی، فیلم و غیره است. بخش هایی که انیمیشن 2D به طور گسترده ای در آن مورد استفاده قرار می گیرد، فیلم های دو بعدی، تبلیغات تلویزیونی، کارتون ها، فیلم ها، بازیهای ویدئویی، نمایش های مهندسی، وبسایت ها، یادگیری الکترونیکی و غیره است. نمونه های انیمیشن 3D عبارت اند از: پارک ژوراسیک (دایناسورها)، شرک نمونه های انیمیشن 2D عبارت اند از: پری دریایی، سفید برفی، سیمپسون ها اگر چه انیمیشن 3D مزیت بیشتری نسبت به انیمیشن 2D دارد، اکثر کاربران ترکیبی از تکنیک های هر دو انیمیشن را به کار می برند. ترکیبی از هر دو انیمیشن 3D و 2D نمایش طبیعی تر را ارائه می دهد. تکنیک های انیمیشن 2D برای کاربران دارای بودجه کم مناسب است.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود