آموزش آپاچی تامکت

معرفی آپاچی تامکت (Apache Tomcat)

Apache Tomcat (به اختصار "Tomcat" نامیده می شود) پیاده سازی اوپن سورس فناوری های Java Servlet، JavaServer Pages، Java Expression Language و WebSocket است. Tomcat یک محیط وب سرور HTTP که "جاوا خالص" را فراهم می کند. Tomcat توسط جامعه ای آزاد از توسعه دهندگان تحت حمایت بنیاد نرم افزار Apache، تحت مجوز Apache License 2.0 منتشر و ساخته می شود.

تامکت چه نوع وب سروری است؟

اکوسیستم جاوا از چندین نوع سرور پشتیبانی می کند، بنابراین بیایید آنها را تفکیک کنیم و ببینیم Tomcat در کجای آن قرار دارد:

  • یک کانتینر servlet شامل عملیاتی از ویژگی های Java Servlet است که در درجه اول برای میزبانی سرویس های جاوا مورد استفاده قرار می گیرد.
  • وب سروری است که برای ارائه فایل از سیستم لوکال مانند آپاچی طراحی شده است.
  • سرور برنامه های کاربردی Java یک اجرای کامل از Java EE است.

در قلب Tomcat یک کانتینر سرور و JSP است. سرویس اینترنتی جاوا کد و منطق تجارت را محصور می کند و نحوه برخورد با درخواست ها و پاسخ ها را در یک سرور جاوا تعریف می کند. JSP فناوری ارائه دهنده نمایش سمت سرور است. به عنوان توسعه دهنده، شما صفحه servlet یا JSP را می نویسید، سپس به Tomcat اجازه می دهید تا مسیریابی را انجام دهد.

Tomcat همچنین حاوی موتور Coyote است که یک وب سرور است. با Coyote، امکان گسترش Tomcat وجود دارد تا انواع مشخصات و قابلیت های جاوا، از جمله Java Persistence API را شامل شود. Tomcat همچنین دارای نسخه گسترده ای به نام TomEE است که شامل ویژگی های بیشتری است.

مزایای آپاچی تامکت (Apache Tomcat)

در اینجا پنج مورد ازمزایای Apache Tomcat برای اجرای برنامه های وب جاوا وجود دارد:

سبک وزن

حتی با مجوز JavaEE، تامکت یک برنامه فوق العاده سبک است. اگر تنها اساسی ترین کارایی لازم برای اجرای یک سرور را داشته باشد، بدین معنی است که بار پردازشی و بارگیری مجدد را نسبت به بسیاری از همتایان خود سریع تر انجام می دهد. همچنین باعث می شود تا از یک چرخه توسعه قابل توجهی سریعتر لذت ببرید.

اوپن سورس

Tomcat اوپن سورس است و سورس کد سرور به راحتی در دسترس همگان است. معنی این امر این است که، با فرض اینکه شما می خواهید با قسمت های متحرک سرور خود ارتباط برقرار کنید، با نصب Tomcat آزادی باورنکردنی کسب می کنید.

انعطاف پذیر

تامکت به لطف طبیعت سبک و مجموعه ای از گزینه های سفارشی سازی داخلی و گسترده، بسیار انعطاف پذیر است. شما می توانید آن را تقریباً به هر روشی انتخاب و اجرا کنید و همانطور که در نظر گرفته شده عمل می کند. این ویژگی به شما کمک می کند آن را متناسب با نیازهای خود تغییر دهید، به شرطی که دانش لازم را برای این کار داشته باشید.

پایداری در سرور

Tomcat یک بستر بسیار پایدار برای ساختن است و استفاده از آن برای اجرای برنامه های با ثبات سرور کاربرد دارد. دلیل این امر این است که Tomcat مستقل از نصب آپاچی شما اجرا می شود. حتی اگر یک شکست قابل توجه در Tomcat باعث شود که کار آن متوقف شود، بقیه سرورهای شما خیلی خوب کار می کنند.

امنیت فوق العاده

بسیاری از سازمان ها تصمیم می گیرند Tomcat را پشت یک فایروال اضافی قرار دهند که فقط از طریق نصب آپاچی در دسترس است. به طور خلاصه، بسته به نحوه اجرای نصب Tomcat، می تواند یک لایه امنیتی اضافی به سرور شما اضافه کند.

کاربرد آپاچی تامکت (Apache Tomcat)

به طور دقیق، Tomcat یک سرور وب مانند Apache HTTPS سرور یا انجین ایکس (NGINX) نیست. Apache Tomcat یک کانتینر Java Servlet یا یک کانتینر وب است که عملکرد متقابل را برای تعامل با Java Servlets فراهم می کند، ضمن اینکه چندین ویژگی فنی پلتفرم جاوا از جمله صفحات JavaServer (JSP)، زبان بیان جاوا (Java EL) و WebSocket را در بر دارد.

اما Java Servlet چیست؟ نرم افزاری است که یک وب سرور را قادر می سازد با استفاده از پروتکل HTTP محتوای وب مبتنی بر جاوا را کنترل کند. JSP یک فناوری مشابه است که به توسعه دهندگان امکان می دهد محتوای پویا را با استفاده از اسناد اچ تی ام ال (HTML) یا اکس ام ال (XML) ایجاد کنند. از نظر توانایی آنها برای فعال کردن محتوای پویا، Java Servlets و JSP به طور گسترده با پی اچ پی (PHP) یا ای اس پی دات نت (ASP.NET)، فقط بر اساس زبان برنامه نویسی جاوا قابل مقایسه هستند.

Tomcat با گردآوری تمامی این فناوری های مبتنی بر جاوا، محیط وب سرور "pure Java" را برای اجرای برنامه های ساخته شده با زبان برنامه نویسی جاوا ارائه می دهد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود