flutter logo

در این صفحه می خوانید:

معرفی فلاتر (Flutter)

فلاتر (Flutter)  یک کیت توسعه نرم افزار UI اوپن سورس است که توسط گوگل ساخته شده است. جهت توسعه برنامه های کاربردی برای Android، iOS، Windows، Mac، Linux، Google Fuchsia و وب استفاده می شود. نسخه اول Flutter با نام رمزگذاری شده "Sky" شناخته شد و روی سیستم عامل اندروید اجرا شد. این برنامه در اجلاس برنامه نویس Dart 2015 رونمایی شد، با هدف اعلام شده که قادر به ارائه مداوم با سرعت 120 فریم در ثانیه است.

همچنین فلاتر (Flutter) یک فریمورک اوپن است که در سال 2017 توسط گوگل معرفی شد و به کمک آن می توانید اپلیکیشن های نیتیو (Native) برای اندروید و iOS بسازید. شما به کمک فلاتر می توانید با یک بار کدنویسی یک اپلیکیشن زیبا و نیتیو طراحی کنید که روی اندروید و iOS قابل اجرا است. همچنین شما میتوانید طراحی رابط کاربری اپلیکیشن های Native که با کاتلین، جاوا و یا سوئیفت می نویسید را نیز با Flutter انجام دهید.

تاریخچه فلاتر (Flutter)

اولین نسخه فلاتر به نام Sky برای سیستم عامل اندروید ارائه شد. این برنامه در نشست توسعه دهندگان دارت سال 2015 معرفی شد. گوگل در نشست توسعه دهندگان Google در شانگهای در تاریخ 4 دسامبر 2018 اعلام کرد در رویدادی به نام Flutter Live نسخه اول فلاتر را معرفی خواهد کرد. در خلال اصلی روزهای توسعه دهنده Google در شانگهای، Google اعلام کرد انتشار پیش نمایش 2 Flutter که آخرین نسخه بزرگ قبل از Flutter 1.0 است. در تاریخ 4 دسامبر 2018، Flutter 1.0 در رویداد Flutter Live منتشر شد و اولین نسخه "پایدار" Framework را نشان داد. در 11 دسامبر سال 2019، Flutter 1.12 در رویداد Flutter Interactive منتشر شد، اعلام شد که Flutter اولین پلتفرم UI است که برای محاسبات محیطی طراحی شده است. در رویداد Flutter Live اولین نسخه پایدار این فریمورک معرفی و منتشر شد.

نسخه های مختلف فلاتر

از اولین نسخه فلاتر که در تاریخ 5 نوامبر 2018 منتشر شده است تا آخرین نسخه آن در تاریخ 18 می 2021 ویژگی های زیادی به آن آضافه شده است و هر سری کامل تر از قبل شده تا بتواند خود را به عنوان بهترین فریمورک چندسکویی تثبیت کند.

ویژگی های فلاتر (Flutter)

فلاتر اوپن سورس است. شما می توانید مستندات Flutter را در گیت هاب در این صفحه ببینید. فلاتر چندسکویی است. شما با یک بار نوشتن کد می توانید دو خروجی برای اندروید و iOS بگیرید. خروجی فلاتر نیتیو (Native) است. این ویژگی باعث افزایش فوق العاده کارایی اپلیکیشن ها به نسبت سایر تکنولوژی های چندسکویی می شود.

Hot Reload

ویژگی Hot Reload Flutter به شما کمک می کند تا به سرعت و به راحتی آزمایش کنید، رابط کاربر را ایجاد کنید، ویژگی های خود را اضافه کنید و اشکالات را برطرف کنید. Hot Reload با تزریق فایل های کد منبع به روز شده در دستگاه در حال اجرا Dart Virtual (VM) کار می کند. بعد از اینکه کلاس های VM با نسخه های جدید زمینه ها و توابع به روزرسانی می کنند، فریمورک Flutter بطور خودکار درخت ویجت را مجدداً بازسازی می کند و به شما امکان می دهد تا به سرعت اثرات تغییرات خود را مشاهده کنید.

آموزش جامع فلاتر

این ویژگی سرعت برنامه نویسی اپلیکیشن ها را افزایش می دهد. به این صورت که هر بار که کد برنامه را تغییر می دهید نیاز نیست منتظر بمانید تا برنامه از نو کامپایل شود و خیلی سریع می توانید تغییرات را ببینید.

توسعه کراس پلتفرم

CPD باعث صرفه جویی در وقت، انرژی و پول می شود. با استفاده از Flutter، شما باید یک بار کد را بنویسید، آن را برای دو برنامه حفظ و استفاده کنید. نیاز به تهیه کد متفاوتی برای یک بستر متفاوت است. با استفاده از Flutter، می توانید برای پلتفرم Fuchsia که یک سیستم عامل آزمایشی است که در Google انجام می شود، تلاش کنید.

ویژگی های قابل دسترس نیتیو و SDK ها

روند توسعه برنامه شما از طریق کدهای نیتیو Flutter، ادغام های شخص ثالث و API های سیستم عامل آسان و لذت بخش می شود. بنابراین، شما می توانید به راحتی به ویژگی های نیتیو و SDK ها در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS دسترسی پیدا کرده و از زبان های برنامه نویسی پرکاربرد مانند Kotlin و Swift استفاده مجدد کنید.

کد مینیمال

فلاتر با استفاده از زبان برنامه نویسی دارت توسعه یافته است. دارت از ترکیب JIT و AOT استفاده می کند که به بهبود زمان کلی راه اندازی، عملکرد و سرعت بخشیدن به عملکرد کمک می کند. JIT سیستم عملکرد را با عملکرد Hot Reload بهبود می بخشد. این نرم افزار UI را بدون تلاش برای ساختن یک محصول جدید، تازه می کند.

مزایای فلاتر

باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود

Flutter ابزاری برای توسعه چندسکویی است. این بدان معناست که توسعه دهندگان نرم افزار می توانند از همان کد برای ساخت یک برنامه iOS و Android استفاده کنند. توسعه کراس پلتفرم بهترین روش برای صرفه جویی در وقت و منابع در تمام مراحل توسعه است.

اجرای فوق العاده

Flutter به دو دلیل عملکرد فوق العاده ای را ارائه می دهد. اول، استفاده از دارت است که در کد محلی کامپایل می شود. دوم، Flutter ابزارک های خاص خود را دارد، بنابراین نیازی به دسترسی به موارد نصب شده نیست. در نتیجه، ارتباط کمتری بین برنامه و سیستم عامل وجود دارد. این دو ویژگی Flutter زمان شروع سریع برنامه و به طور کلی مشکلات عملکرد کمتری را تضمین می کند.

آموزش فلاتر

توسعه سریع به لطف Hot Reload

Flutter به دلیل Hot Reload مورد توجه بسیاری از توسعه دهندگان موبایل قرار گرفته است. Hot Reload باعث می شود تغییرات اعمال شده در کد در شبیه سازها و سخت افزارها فوراً مشاهده شود. کد تغییر یافته در کمتر از یک ثانیه بارگیری می شود. در تمام مدت، برنامه در حال اجرا است و توسعه دهندگان نیازی به اتلاف وقت برای راه اندازی مجدد آن ندارند. این کار باعث ایجاد UI ها، افزودن ویژگی های جدید و رفع اشکالات می شود. اگر برنامه ای با خطایی روبرو شود، معمولاً می توانید آن را برطرف کنید و سپس استفاده از برنامه را ادامه دهید، انگار که هرگز رخ نداده است. حتی اگر مجبور به انجام مجدد بارگیری کامل برنامه شوید، می توانید مطمئن باشید که این برنامه در کمترین زمان انجام می شود و روند توسعه را تسریع می کند.

سازگاری

یکی دیگر از مزایای Flutter این واقعیت است که با ویجت های خاص خود همراه است و در نتیجه مشکلات سازگاری کمتری ایجاد می شود. توسعه دهندگان مشکلات کمتری را در نسخه های مختلف سیستم عامل مشاهده خواهند کرد و می توانند زمان کمتری را برای تست برنامه در نسخه های سیستم عامل قدیمی صرف کنند. همچنین، می توانید اطمینان داشته باشید که برنامه شما روی نسخه های بعدی سیستم عامل کار خواهد کرد.

توجه: با انتشار نسخه جدید Android یا iOS، ابزارک های Flutter باید به روز شوند (حتی اگر این ابزار از ابزارک های بستر اصلی استفاده نمی کند). شاید از خود بپرسید که Flutter چه مدت طول می کشد تا ابزارک های خود را به روز کند. از آنجا که گوگل یک کاربر داخلی عظیم از Flutter است، تیم Flutter به شدت انگیزه دارد تا مجموعه ابزارک های خود را تا حد ممکن در جریان و نزدیک به ابزارک های سیستم عامل نگه دارد. همچنین، ابزارک های Flutter قابل تنظیم هستند و توسط هر کسی قابل به روزرسانی هستند. برنامه شما حتی می تواند از ابزارک های جدید در نسخه های قدیمی سیستم عامل استفاده کند!

متن باز

Flutter یک فناوری متن باز است که توسط جامعه فعال توسعه دهندگانی احاطه شده است که پشتیبانی را ارائه می دهند، به اسناد گسترده ابزار کمک می کنند و منابع مفیدی را توسعه می دهند. استفاده از دارت و فلاتر رایگان است.

نوآورترین فناوری

فلاتر یکی از نوآورترین فناوری های موبایل در حال حاضر در بازار است. مزایایی که به تیم های توسعه می بخشد آن را به عنوان کاندیدای امیدوارکننده فناوری همراه در آینده نزدیک انتخاب می کند.

آیا Flutter یک زبان برنامه نویسی است؟

با این حال، Flutter یک زبان برنامه نویسی نیست. این یک کیت توسعه نرم افزار (SDK) با کد پیش نویسی است که متشکل از ابزارک های آماده و قابل تنظیم و همچنین کتابخانه ها، ابزارها و اسنادی است که در کنار هم برای ساخت برنامه های چند سکویی کار می کنند. زبان Flutter برای توسعه بین پلتفرمی Dart است که توسط Google نیز ساخته شده است. فلاتر از استفاده از پل برای برقراری ارتباط با لایه بومی (مانند Android یا iOS) خودداری می کند. این موارد عملکرد را به حداقل می رساند و زمان راه اندازی برنامه را افزایش می دهد. البته، Flutter داشتن زبان برنامه نویسی خاص خود به این معنی است که برای توسعه برنامه خود، به برنامه نویسان برای کدنویسی در Dart نیاز دارید. با این حال، دارت کاملاً شبیه Java ، .Net ، Kotlin ، Swift یا JavaScript است و یادگیری آن نسبتاً آسان است.

بنابراین آیا فلاتر ارزش آزار و اذیت را دارد؟ چه مزایایی برای محصول شما به همراه خواهد داشت و ویژگی های Flutter به عنوان SDK و زبان برنامه نویسی آن چیست؟

آموزش فلاتر

SDK چیست - نمونه هایی از کیت های توسعه نرم افزار برای برنامه های تلفن همراه

SDK یک بسته آماده نصب ابزار توسعه نرم افزار است که ایجاد یک برنامه را تسهیل می کند. دو نوع SDK وجود دارد - نیتیو و چند سکویی. SDK های نیتیو مخصوص هر سیستم عامل است، به این معنی که اگر برای توسعه یک برنامه Android از SDK Android Google استفاده می کنید، برای ایجاد همان برنامه برای iOS اپل باید از ابتدا شروع کنید - و بالعکس. با این حال، SDK هایی نیز وجود دارند که توسعه چندسکویی را ارائه می دهند. Flutter یکی از آنهاست. برخی دیگر از گزینه های محبوب عبارتند از:

 • React Native - که توسط فیسبوک و به صورت متن باز توسعه یافته است، از JavaScript به عنوان زبان برنامه نویسی خود برای ساخت برنامه ها استفاده می کند، اما همچنین به شما امکان می دهد ماژول ها را به زبان های دیگر از جمله C ، Java و Swift بنویسید.
 • Xamarin - توسط مایکروسافت ایجاد شده است و در اندروید، iOS و ویندوز کار می کند. مایکروسافت ادعا می کند که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به طور متوسط 90٪ از برنامه خود را در سیستم عامل به اشتراک بگذارند.
 • Ionic - از زبان هایی مانند CSS و JavaScript برای توسعه برنامه ها استفاده می کند.

مقایسه فلاتر و React Native

-فلاتر یک مجموعه ابزار UI قابل حمل برای ساخت اپلیکیشن های کامپایل شده نیتیو در تلفن همراه، وب و دسکتاپ از یک پایگاه کد واحد است. اما React Native فریمورکی برای ایجاد اپلیکیشن های نیتیو با استفاده از React می باشد.

- فلاتر توسط گوگل و React Native توسط فیسبوک ایجاد شده است.

- هر دوی آنها اون سورس و رایگان هستند و عملکرد نیتیو آنها عالی می باشد.

- فلاتر با زبان دارت و React Native با جاوا اسکریپت نوشته شده است.

- بدیهی است که هر دو فریمورک در توسعه نرم افزار دارای مزایای یکسانی هستند و ویژگی های کلی یکسانی دارند.

- هر دو برای ساختن یک MVP چند سکویی تلفن همراه با امکان استفاده مجدد از کد و تمدید آن با هر یک از افزونه های رایگان رسمی یا ارائه شده توسط جامعه خوب است.

- هر دو هنگام توسعه برای چندین سیستم عامل، هزینه های بازار و پروژه را کاهش می دهند.

- ابزارهای Flutter نه تنها وب و تلفن همراه، بلکه دسکتاپ و تعبیه شده را نیز هدف قرار می دهد. استفاده از آن زمانی مفید است که برنامه ای به راحتی در هر دستگاهی قابل دسترسی باشد: تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ.

- با وجود این واقعیت که دسترسی به توسعه دهندگان React آسان تر است، این واقعیت که Flutter توسط Google پشتیبانی می شود ، آن را به عنوان یک جایگزین جدی React Native در نظر می گیرد.

- توسعه تلفن همراه چندسکویی گوگل متکی به کامپایلر دارت است، در حالی که توسعه React Native متکی به لایه WebView و جاوا اسکریپت است که به طور موثر سرعت برنامه موبایل React Native را کاهش می دهد.

- فلاتر دارای موتور رندر مخصوص به خود است که امکان ایجاد طرح های منحصر به فرد را با افزایش وزن پروژه فراهم می کند.

- React Native محدود به استفاده از کامپوننت های نیتیو است که ممکن است نیاز به سفارشی سازی بیشتر با دست داشته باشد.

- یک برنامه Flutter می تواند بلافاصله وارد محیط دسکتاپ شود، در حالی که یک برنامه React باید از رابط وب به عنوان رابط برای آن موقعیت استفاده کند.

فلاتر و دارت (Dart)

دارت (Dart) یک زبان برنامه نویسی بهینه شده برای برنامه های سریع در سیستم عامل های مختلف است. دارت توسط گوگل توسعه یافته و برای ساختن برنامه های موبایل، دسکتاپ و وب مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت گوگل زبان برنامه نویسی دارت (Dart) را طراحی کرد تا جاوااسکریپت که زبان داخلی مرورگرهای وب است را توسط کامپایلر dart2js با آن جایگزین کند. کد نوشته شده در Dart می تواند در بعضی موارد سریعتر از کد معادل با استفاده از اسکریپت های جاوااسکریپت اجرا شود. نحو Dart براساس جاوااسکریپت است و برپایه کلاس، وراثت یگانه و شی گرایی تعریف شده که شبیه زبان C می باشد. برنامه های Flutter را می توان با زبان برنامه نویسی Dart نوشت.

دارت چیست و چگونه با Flutter کار می کند؟

طبق گفته Google، زبان فلاتر، یعنی Dart "یک زبان بهینه شده برای مشتری برای برنامه های سریع در هر سیستم عامل" است. مانند جاوا ، سی پلاس پلاس و پایتون شی گرا است. پیش از موعد به کد محلی ARM یا x64 کامپایل می شود (و به bytecode جاوا اسکریپت برای وب). این باعث می شود نتوان یک برنامه نوشته شده در دارت را از یک برنامه نیتیو در سطح دستگاه متمایز کرد.

دارت کاربردهای فراتر از Flutter نیز دارد: مهندسان Google آن را برای برخی از برنامه ها مانند Google Ads، هم برای وب و هم برای تلفن همراه به کار می گیرند. بنابراین واضح است که Google در این زبان سرمایه گذاری کرده و در حال حاضر به نظر می رسد که در آینده نیز در توسعه خود سرمایه گذاری خواهد کرد.

با این حال، دارت هنوز زبان چندان محبوبی نیست - همچنان در حدود 20 امین نفر در لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی و شماره 32 در فهرست TIOBE است. جستجوی توسعه دهندگان با تجربه در دارت ممکن است یک مشکل باشد، اما افرادی که در زبان های دارای نحو C مانند مهارت دارند باید بتوانند آن را به سرعت درک کنند.

کاربرد فلاتر

کاربرد فلاتر (Flutter)

روش های بی شماری برای توسعه برنامه های کاربردی موبایل cross-platform وجود دارد. واضح ترین کاربردهای بومی، مبتنی بر ابزاری است که به طور خاص برای پلتفرم مربوطه ساخته شده است (Google و Apple). با این حال، آنها شما را مجبور می کنند یک برنامه جداگانه و در عین حال یکسان را با کدی متفاوت و غیر قابل حمل دوباره ایجاد کنید، که این موضوع را به یک پیشنهاد گران قیمت تبدیل می کند. سپس روشهای مختلفی از کار با یک کدبانوی واحد وجود دارد که هرکدام مزایا و اشکالاتی دارند.

در تاریخ 27 فوریه، گوگل اولین نسخه بتا Flutter را منتشر کرد. در 4 دسامبر، این رویداد ویژه ای را در موزه علوم لندن با نام "Flutter Live" ترتیب داد تا نسخه 1.0 SDK خود را به سبک اجرا کند. به نظر می رسد گوگل امید جدیدی برای آخرین debutante خود دارد.

فلاتر بر اساس زبان برنامه نویسی Dart است، که بطور خاص برای توسعه تلفن همراه ساخته شده است. Flutter از موتور رندر مخصوص خود براساس كتابخانه گرافیکی 2D Skia كه توسط گوگل در سال 2005 خریداری شده بود، استفاده كرد و متعاقبا تحت مجوز BSD اصلاح شده در دسترس قرار گرفت و هم اکنون توسط سیستم عامل های Chrome و Google Chrome استفاده می شود و این زمانی است که شما می توانید تفاوت قابل توجهی را بین این و یک برنامه کاملاً نیتیو مشاهده کنید.

Flutter به جای استفاده از اجزای گرافیکی سیستم، همه چیز را از جمله بازتولید های کامل به پیکسل در عناصر رابط iOS و اجزای طراحی Material برای Android ترسیم می کند.

فلاتر برای توسعه اندروید و آی او اس (iOS)

دانش و مهارت مجموعه اندروید و آی او اس (iOS) شما هنگام ساختن با Flutter بسیار ارزشمند است زیرا Flutter برای قابلیت ها و تنظیمات بی شماری به سیستم عامل تلفن همراه اعتماد دارد. Flutter روشی جدید برای ساخت UI موبایل دارد، اما برای ارتباط با Android و iOS برای کارهای غیر از UI دارای یک سیستم افزونه است.

فلاتر برای توسعه وب

پس آیا فلاتر برای توسعه وب مناسب است؟

پاسخ بله است. Flutter از تولید محتوای وب با استفاده از فن آوری های وب مبتنی بر استاندارد پشتیبانی می کند: HTML ، CSS و JavaScript. بر اساس پشتیبانی وب ، می توانید کد Flutter موجود را که در Dart نوشته شده است ، در یک تجربه مشتری جاسازی شده در مرورگر و استفاده در هر وب سرور، کامپایل کنید. شما می توانید از تمام ویژگی های Flutter استفاده کنید و نیازی به افزونه مرورگر ندارید. Flutter برای وب در حال حاضر به عنوان پیش نمایش فنی در دسترس است. اگر هنوز هم اهمیت Flutter را در توسعه تلفن همراه و وب در نظر دارید، Flutter مجموعه ای از استانداردهای بالا است و غیر قابل انکار برای آینده  است که امیدوار کننده به نظر می رسد.

معماری فلاتر (Flutter)

معماری فلاتر

اجزای اصلی فلاتر عبارتند از:

پلتفرم دارت

برنامه های Flutter به زبان دارت نوشته شده اند و از بسیاری از ویژگی های پیشرفته این زبان استفاده می کنند. در ویندوز، macOS و لینوکس از طریق پروژه جاسازی نیمه رسمی Flutter Desktop، Flutter در دستگاه مجازی Dart اجرا می شود که دارای یک موتور کامپایل Just In Time است. در هنگام نوشتن و اشکال زدایی برنامه، Flutter از Just In Time استفاده می کند و امکان Hot Reload را فراهم می کند، که با استفاده از آن می توانید تغییرات در فایل های منبع را به یک برنامه در حال اجرا تزریق کنید.

فلاتر با پشتیبانی از Hot Reload، این امر را گسترش می دهد، جایی که در بیشتر موارد تغییر در سورس کد می تواند بلافاصله در برنامه در حال اجرا بدون نیاز به راه اندازی مجدد یا از بین رفتن حالت منعکس شود. این ویژگی که در فلاتر اجرا شده است ستایش گسترده ای را به دست آورده است. نسخه های منتشر شده از برنامه های Flutter با AOT در Android و iOS گردآوری شده است و باعث عملکرد عالی Flutter در دستگاه های تلفن همراه می شود.

موتور فلاتر

موتور Flutter، که در درجه اول در سی پلاس پلاس نوشته شده است، با استفاده از کتابخانه گرافیکی Skia Google، پشتیبانی رندر سطح پایین را ارائه می دهد. علاوه بر این، آن را با SDK های خاص برای سیستم عامل مانند برنامه های ارائه شده توسط Android و iOS واسط برقرار می کند. Flutter Engine یک ران تایم قابل حمل برای میزبانی از برنامه های Flutter است. این کتابخانه کتابخانه های اصلی Flutter، از جمله انیمیشن و گرافیک، فایل و شبکه I / O، پشتیبانی از قابلیت دسترسی، معماری افزونه و یک ابزار ران تایم و کامپایل Dart را پیاده سازی می کند. بیشتر توسعه دهندگان با Flutter از طریق Flutter Framework تعامل می کنند، که یک فریمورک رسپانسیو مدرن و مجموعه غنی از ویجت های پلتفرم، چیدمان و پایه را فراهم می کند.

کتابخانه Foundation

کتابخانه Foundation، که در دارت نوشته شده است، کلاس ها و کارکردهای اساسی را ارائه می دهد که برای ساخت برنامه های کاربردی با استفاده از Flutter، مانند API برای ارتباط با موتور استفاده می شود.

ویدجت های فلاتر

ویجت های Flutter

طراحی UI در Flutter شامل استفاده از ترکیب برای جمع آوری / ایجاد "ویجت" از سایر ویجت ها است. ترفند درک این موضوع این است که بدانیم هر درخت از اجزای سازنده (ویجت) که تحت یک روش واحد ()build ساخته می شود نیز به عنوان یک ویجت واحد گفته می شود. این بدان دلیل است که آن ویجت های کوچکتر نیز از ویجت های حتی کوچکتر ساخته شده اند و هرکدام یک روش ()build ساخت خاص خود را دارند. اینگونه است که فلاتر از ترکیب استفاده می کند.

اسناد می گویند: "ویجت توضیحات تغییرناپذیر بخشی از رابط کاربری است." یک انسان به شما خواهد گفت که این یک طرح است، که یک روش بسیار ساده تر برای فکر کردن در مورد آن است. با این وجود، باید به خاطر داشته باشید که انواع مختلف ویجت ها در Flutter وجود دارد، و شما نمی توانید همه آنها را ببینید یا لمس کنید. متن یک ویجت است، اما TextStyle آن نیز وجود دارد که مواردی مانند اندازه، رنگ، خانواده فونت و وزن را تعریف می کند. ویجت هایی وجود دارند که چیزهایی را نمایان می کنند، ویژگی هایی را نشان می دهند (مانند TextStyle) و حتی دیگران که کارهایی را انجام می دهند مانند FutureBuilder و StreamBuilder.

ویجت های پیچیده را می توان با ترکیب بسیاری از ساده ترها ایجاد کرد، و یک اپلیکیشن در واقع فقط بزرگترین ویجت همه آنها (که اغلب "MyApp" نامیده می شود) است. ویجت MyApp شامل همه ویجت های دیگر است، که می توانند حاوی ویجت های کوچکتر نیز باشند، و در کنار هم برنامه شما را تشکیل می دهند.

با این وجود استفاده از ویجت برای ساخت برنامه های Flutter کاملاً لازم نیست. یک گزینه جایگزین، معمولاً فقط توسط افرادی که دوست دارند هر پیکسلی را که روی بوم کنترل می شود، کنترل کنند، استفاده از روش های مستقیم کتابخانه بنیاد است. از این روش ها می توان برای ترسیم اشکال، متن و تصاویر به طور مستقیم به بوم استفاده کرد. از این توانایی Flutter در چند فریمورک مانند موتور بازی اوپن سورس Flame استفاده شده است.

ویجت های مخصوص طراحی

فریمورک Flutter شامل دو مجموعه ویجت است که با زبان های طراحی خاص مطابقت دارد. ویجت های Design Material زبان طراحی گوگل را با همین نام پیاده سازی می کنند، و ویجت های Cupertino دستورالعمل های رابط انسانی در iOS را طراحی می کنند.

پایگاه داده های فلاتر

پایگاه داده های فلاتر

اگرچه بازار پایگاه داده بسیار گسترده و پویاست، اما اگر توسعه دهنده برنامه Flutter / Dart هستید، فقط چند گزینه برای انتخاب وجود دارد. در این برهه از زمان، چشم انداز پایگاه داده برای Flutter Dart هنوز بسیار محدود است. بنابراین ، بیایید به سرعت بازیگران فعلی بازار را معرفی کنیم.

 • Firebase Realtime DB یک پایگاه داده ابر میزبان است. داده ها را به صورت JSON ذخیره می کند و آنها را با مشتریان متصل همگام سازی می کند.
 • Hiveیک پایگاه داده با ارزش کلیدی بسیار سبک وزن است که با استفاده از Bitcask برای برنامه های Flutter در دارت نوشته شده است.
 • ObjectBox DB یک پایگاه داده بسیار سبک وزن و سبک NoSQL است. اشیا را ذخیره می کند.
 • Sqflite یک wrapper در اطراف SQLite است که یک پایگاه داده رابطه ای است و بدون پشتیبانی مستقیم از آبجکت های دارت است.
 • Moorیک کتابخانه ماندگاری واکنش گرا برای Flutter و Dart است که در بالای sqlite ساخته شده است.

آیا فلاتر برای شما مناسب است؟

با توجه به اینکه Google منابع زیادی را پشت سر Flutter قرار داده است، شکی نیست که این SDK در جامعه فناوری سرعت بیشتری خواهد گرفت. اینکه شما باید اعتیاد به مواد مخدر را دنبال کنید یا خیر مسئله دیگری است: هیچ راه حل یکسانی وجود ندارد و Flutter برای همه مناسب نیست.

چرا فلاتر بهترین گزینه برای توسعه اپلیکیشن چند سکویی می باشد؟

در حال حاضر بسیاری از سیستم عامل های توسعه برنامه های چند سکویی در دسترس هستند - Xamarin توسط Microsoft ، React Native توسط Facebook و Angular توسط Google ساخته و استفاده می شوند و همه قبل از فلاتر در بازار موجود بودند.

مسئله این است که استارتاپ ها کدام پلتفرم را باید انتخاب کنند تا از دنیای تحت سلطه موبایل بیشترین بهره را ببرند؟

به نظر می رسد فلاتر گزینه امیدوار کننده ای است. فعلاً، Flutter به سرعت مقام اول را در لیست توسعه چندسکویی بدست آورده است. فقط سه سال از انتشار اولیه، این پلتفرم متن باز با پشتیبانی Google می گذرد که دارای جامعه گسترده ای است که متشکل از بیش از 2 میلیون توسعه دهنده می باشد. بنابراین فلاتر بهترین گزینه برای توسعه اپلیکیشن چندسکویی شما است چرا که:

 • توسعه سریع را فراهم می کند
 • تجربه کاربری بصری و غنی با موتور رندر خود دارد
 • عملکردی نزدیک به عملکرد برنامه نیتیو دارد
 • ایده آل برای توسعه برنامه MVP می باشد

آیا Flutter فقط برای UI است؟

جواب منفی است. Flutter فقط یک فریمورک معمولی نیست که بتوانید یک UI عالی بسازید. این کد در یک نرم افزار محلی نصب شده و از زبان برنامه نویسی دارت استفاده می کند. فلاتر فقط برای ایجاد UI نیست، مانند نحوه استفاده Google از Flutter برای ساخت برخی از برنامه های خود، مانند Stadia. شرکت های دیگری مانند نیویورک تایمز به طور کامل از فریمورک Flutter برای ساخت برنامه های خود در وب، Android ، iOS ، Mac و Windows استفاده می کنند. این برنامه ها همه بسیار عالی کار می کنند.

توسعه وب با فلاتر

آیا Flutter آینده توسعه موبایل است؟

بله، تجربه کاربران با Flutter مدرک اثبات شده ای را ارائه می دهد که این فریمورک همه فرصت ها را دارد تا گزینه مناسبی برای توسعه برنامه های تلفن همراه باشد. این امکان را به ما می دهد تا با تجربه کاربری بهتر، عملکرد قوی، برنامه نویسی کارآمد و صرفه جویی در وقت و هزینه، برنامه های تلفن همراه را بسازیم.

آیا فلاتر بک اند است یا فرانت اند؟

Flutter یک فریمورک است که به طور خاص برای frontend طراحی شده است. بنابراین، هیچ برنامه پشتیبان "پیش فرض" برای بک اند Flutter وجود ندارد. Backendless یکی از اولین سرویس های بدون کد/ کم کد بک اند بود که از یک Flutter frontend پشتیبانی می کرد.

اکنون Backendless SDK for Flutter علاوه بر برنامه های تلفن همراه Android و iOS از توسعه وب Flutter نیز پشتیبانی می کند. در حال حاضر، اپلیکیشن فلاتر شما می تواند از همه عملکردها و ویژگی های پشتیبان Backendless در برنامه های وب و تلفن همراه لذت ببرد.

Backendless همه چیزهایی را که بک اند فلاتر به آن نیاز دارد فراهم می کند: پایگاه داده بلادرنگ، مدیریت کاربر، push notifications، منطق بدون کد و موارد دیگر. همه این ویژگی ها استاندارد هستند و برای توسعه سریع و آسان طراحی شده اند. پیش از این، Flutter SDK فقط از بک اند فلاتر شما در سیستم عامل های تلفن همراه (Android و iOS) پشتیبانی می کرد. با افزایش محبوبیت Flutter، به ویژه در مورد فریمورک های مشابه مانند React Native، بسیاری از کاربران درخواست پشتیبانی وب را آغاز کردند.

اکنون، با استفاده از این SDK برای Flutter Web، می توانید راه حل های چند سکویی را برای هر دو سیستم عامل تلفن همراه و وب پیاده سازی کنید.

آیا برای پیاده سازی اپلیکیشن باید کاتلین هم یاد گرفت یا تنها فلاتر کافی است؟

اگر می خواهید اپلیکیشن های نیتیو ایجاد کنید باید کاتلین و سوئیفت را فرا بگیرید. و اگر می خواهید برنامه هیبریدی ایجاد کنید، باید به سراغ فلاتر بروید. flutter از زبان Dart گوگل استفاده می کند. یادگیری دارت چندان متفاوت نیست. اما در مقایسه با سایر کتابخانه ها، تعداد کمتری از کتابخانه ها برای فلاتر موجود است.

چه شرکت هایی از فلاتر استفاده می کند؟

 • گوگل
 • علی بابا
 • Grab
 • نیویورک تایمز
 • Ebay
 • GROUPON
 • CapitalOne
 • Tencent
 • Square
 • BMW
 • Sonos
 • EMAAR
 • Dream 11

مثال های فلاتر (Flutter)

Hello World در فلاتر چنین است:

import 'package:flutter/material.dart';
void main() => runApp(HelloWorldApp());

class HelloWorldApp extends StatelessWidget { @override Widget build(BuildContext context) { return MaterialApp( title: 'Hello World App', home: Scaffold( appBar: AppBar( title: Text('Hello World App'), ), body: Center( child: Text('Hello World'), ), ), ); } }

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود