آموزش برنامه نویسی Scratch

دسته بندی: زبان برنامه نویسی

معرفی Scratch

Scratch یک زبان برنامه نویسی ویژوال است که برای کمک به ساده سازی روند ایجاد و برنامه نویسی انیمیشن ها،بازی ها، موسیقی، داستان های تعاملی و غیره طراحی شده است.

زبان برنامه نویسی Scratch عمدتا برای کودکان 8 سال به بالا طراحی شده است تا تفکر محاسباتی را با استفاده از یک روش ساده برای توسعه نرم افزار را آموزش دهد که به جای سینتکس خاص بر روی حل مسائل متمرکز است.

در واقع، Scratch یک کیت توسعه نرم افزار شی گرا (SDK) است که اجازه می دهد تا کودکان 8 تا 16 سالهانیمیشن ها، داستان های تعاملی، بازی ها و موسیقی را بدون نیاز به دانستن زبان برنامه نویسی خاص ایجاد کنند.

Scratch، شامل یک اسکریپت، رنگ و ویرایشگر صوتی می باشد که توسط گروه Lifelong Kindergarten در MIT Media Lab نگهداری می شود و دارای یک انجمن آنلاین برای تشویق همکاری میان برنامه نویسان جوان است.

Scratch دارای رابط صفر کد است، به این معنی که کاربران (که خود را scratchers می نامند) مجبور نیستند کد منبع را برای برنامه هایی که ایجاد می کنند بنویسند. درنتیجه رابطی بدون نیاز به برنامه نویسی خواهند داشت. در عوض، آنها بلوک های اجزای کامپوننت را گدرآوری می کنند که در واقع واحدهای کد را با شکل های مختلف اتصال نمایش می دهد. هر بلوک دارای یک فرمان خاص و قابلیت منحصر به فرد است و هنگامی که کاربر مجموعه ای از بلوک ها را متصل می کند، می تواند بر روی پرچم سبز برای اجرای اسکریپت کلیک کند و برنامه را ببیند.

تا به امروز Scratch با بیش از 25000000 پروژه دانشجویی ایجاد شده ثابت کرده است که یک ابتکار محبوب می باشد. این برنامه که در بیش از 150 کشور مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در 40 زبان در دسترس است، جایگزین پاورپوینت به عنوان نرم افزار انتخابی در بسیاری از مدارس شده است. این برنامه علاوه بر تقویت سواد برنامه نویسی، به عنوان یک راه سرگرم کننده برای کمک به دانش آموزان در حل مشکلات منطقی، کار مشترک و بهبود مهارت های ارتباطی شناخته شده است.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟