ویرچوال باکس

آنچه در این صفحه می‌خوانیم:

ویرچوال باکس (Virtual Box) چیست؟

Oracle VM VirtualBox یک Hypervisor میزبان رایگان و اوپن سورس برای مجازی سازی x86 است که توسط شرکت Oracle ساخته شده است. این برنامه از ایجاد و مدیریت ماشین های مجازی مهمان در حال اجرا در ویندوز، لینوکس، BSD ،OS / 2، سولاریس، هایکو و OSx86 و مجازی سازی محدود مهمان macOS بر روی سخت افزار اپل پشتیبانی می کند و همچنین درگاه هایی برای FreeBSD و Genode وجود دارد. برای برخی از سیستم عامل های مهمان، بسته "افزودنی های مهمان" از درایور دستگاه ها و برنامه های سیستم موجود است که به طور معمول باعث بهبود عملکرد، به ویژه گرافیک می شود.

ویرچوال باکس بسته نرم افزاری است که توسط اوراکل منتشر شده است. ویرچوال باکس این امکان را برای شما فراهم می کند تا سیستم عاملی را بر روی رایانه شخصی خود شبیه‌سازی و از آن استفاده کنید، به طوری که بر روی  سخت افزار واقعی اجرا شده است. ویرچوال باکس محصول مجازی سازی قدرتمند x86 و AMD64 / Intel64 برای سازمان ها و مصارف خانگی است.

تاریخچه ویرچوال باکس (Virtual Box)

اولین بار VirtualBox توسط اینوتک GmbH از وینستاد آلمان، تحت لیسانس نرم افزار اختصاصی ارائه شده است و تهیه نسخه از این محصول بدون هیچ هزینه ای برای استفاده شخصی یا ارزیابی، با توجه به مجوز استفاده و ارزیابی شخصی (PUEL) ارائه شد. در ژانویه 2007، بر اساس مشاوره لیسو جی، Innotek GmbH نسخه VirtualBox Open Source Edition را به صورت نرم افزار رایگان و اوپن سورس منتشر کرد و این امر مطابق با الزامات مجوز عمومی GNU، نسخه 2 است.

Innotek GmbH همچنین در توسعه OS / 2 و Linux پشتیبانی در مجازی سازی و درگاه های OS / 2 از محصولات Connectix که بعدا توسط مایکروسافت به دست آمد، کمک کرده است. به طور خاص، اینوتک کد "افزودنی ها" را در هر دو رایانه مجازی ویندوز و سرور مجازی مایکروسافت ایجاد کرده است که تعامل های مختلف سیستم عامل میزبان-مهمان مانند کلیپ بورد مشترک یا نمای دید پویا را در اندازه های مختلف امکان پذیر می کند. Sun Microsystems اینوتک را در فوریه 2008 به دست آورد. شرکت اوراکل Sun را در ژانویه سال 2010 به دست آورد و محصول جدید را با عنوان "Oracle VM VirtualBox" دوباره برند کرد.

ویژگی‌های ویرچوال باکس (Virtual Box)

در زیر خلاصه ای از ویژگی های اصلی Oracle VM VirtualBox آورده شده است:

قابلیت حمل

Oracle VM VirtualBox تعداد زیادی از سیستم عامل میزبان 32 بیتی و 64 بیتی را اجرا می کند. اوراکل VM VirtualBox یک hypervisor به اصطلاح میزبان است.این برنامه می تواند در کنار برنامه های موجود روی هاست اجرا شود. تا حد بسیار زیادی، Oracle VM VirtualBox از نظر عملکردی در تمام سیستم عامل های میزبان یکسان است و از همان فایل ها و قالب های تصویر استفاده می شود. این کار باعث می شود ماشین های مجازی ایجاد شده روی هاست روی میزبان دیگر با سیستم عامل میزبان متفاوت اجرا شود. به عنوان مثال، شما می توانید ماشین مجازی بر روی ویندوز ایجاد کرده و سپس آن را تحت لینوکس اجرا کنید.

علاوه بر این، ماشین های مجازی می توانند به راحتی و با استفاده از فرمت مجازی سازی باز (OVF)، استاندارد صنعتی که برای این منظور ایجاد شده است، وارد و صادر کنند. شما حتی می توانید OVF هایی را که با نرم افزار مجازی سازی مختلف ایجاد شده است، وارد کنید.

بدون نیاز به سخت افزار مجازی سازی

برای بسیاری از سناریوها، Oracle VM VirtualBox به ویژگی های پردازنده ساخته شده در سخت افزارهای جدید مانند Intel VT-x یا AMD-V احتیاج ندارد. بر خلاف بسیاری از راه حل های مجازی سازی دیگر، می توانید از Oracle VM VirtualBox حتی در سخت افزارهای قدیمی که این ویژگی ها در آن حضور ندارند استفاده کنید.

افزودنی های مهمان: به اشتراک گذاری پوشه، ویندوز یکپارچه، مجازی سازی سه بعدی

Oracle VM VirtualBox افزودنی مهمان بسته های نرم افزاری است که می تواند در داخل سیستم های مهمان پشتیبانی برای بهبود عملکرد آنها و ایجاد ادغام و ارتباط اضافی با سیستم میزبان نصب شود. پس از نصب «افزودنی های مهمان»، ماشین مجازی از تنظیم خودکار وضوح تصویری، ویندوز یکپارچه، گرافیک سه بعدی و موارد دیگر پشتیبانی خواهد کرد. به طور خاص، افزودنی های مهمان "پوشه های اشتراکی" را فراهم می کند، که به شما امکان می دهد از داخل مهمان به پرونده های سیستم میزبان دسترسی پیدا کنید.

از دیگر ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • توانایی نصب 15 نوع ویندوز و 24 نوع لینوکس و 17 سیستم عامل دیگر
  • توانایی انتقال فایل ها بین سیستم عامل اصلی و مجازی
  • امکان کار با USB در سیستم عامل مجازی
  • امکان نصب ویندوز سرور و لینوکس سرور
  • حرکت و انتقال خودکار موس و صفحه کلید بین سیستم عامل ها
  • اسنپ شات از محیط سیستم عامل نصب شده
  • قابلیت دسترسی مستقیم به سیستم عامل مجازی نصب شده از روی سیستم دیگر

کاربرد ویرچوال باکس (Virtual Box)

کاربرد ویرچوال باکس

با ماشین مجازی مانند VirtualBox می‌توانید عملا چندین سیستم عامل را بدون نیاز به خرید هر سخت افزار جدید نصب کنید. اگر شما می‌خواهید آن را بر روی لینوکس امتحان کنید، می‌توانید ماشین مجازی را بدون هیچگونه مشکلی در نصب یا dual-boot راه اندازی کنید. ویرچوال باکس ساده ترین و مطمئن ترین راه برای نصب "کامپیوتر جدید" بر روی ماشین شما بدون هیچ گونه خطر است و برای کاربران خانگی رایگان است.

مقایسه وی ام ویر و ویرچوال باکس

اوراکل و وی ام ویر رهبران ارائه راه حل های مجازی سازی در صنعت IT مدرن هستند. اوراکل VirtualBox را به عنوان یک hypervisor برای راه اندازی ماشین های مجازی (VMs) ارائه داد، در حالی که VMware محصولات متعددی برای اجرا VM در موارد مختلف فراهم کرده است. هر دو سیستم عامل سریع و قابل اطمینان و شامل مجموعه گسترده ای از ویژگی های جالب هستند. برخی از این ویژگی ها در هر دو سیستم عامل در دسترس هستند اما برخی از ویژگی های منحصر به فرد برای هر پلتفرم نیز وجود دارد. انتخاب میان راه حل های مجازی VirtualBox اوراکل و VMware ممکن است دشوار باشد.

وی‌ام‌ور مجموعه گسترده ای از ویژگی های مجازی سازی دسکتاپ ارائه می دهد که دارای نسخه های "Player" و "Pro" است که تغییرات جزئی بین آن دو وجود دارد. شما نمی توانید چندین VM را همزمان اجرا کنید، به این منظور باید VM های رمزگذاری شده ایجاد کنید یا VM ها را به عنوان سرور ها به اشتراک بگذارید. نسخه Workstation Pro آن به غیر از زمان استفاده آزمایشی آن نیازمند خرید لایسنس است.

پکج اوپن سورس VirtualBox تحت لایسنس GPU رایگان است و بسته توسعه انحصاری آن به طور مجاز به صورت مجانی تحت مجوز استفاده و ارزیابی شخصی (PUEL) آزاد است. یکی از ویژگی های خوب ویرچوال باکس سازگاری چندسکویی آن است که بدین معنا است بر روی مک، لینوکس، ویندوز و کامپیوترهای سولاریس نصب می شود. همچنین پورت هایی FreeBSD و Genode وجود دارد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود