آموزش وی ام ویر (Vmware)

دسته بندی: آموزش شبکه

معرفی Vmware

این نرم افزار مجازی سازی از سال 2005 مورد استفاده ی کاربران قرار گرفته و بیش از 12 جایزه را نصیب خود کرده است.

در این نرم افزار می توان ماشین های مجازی با سیستم عامل ها و کنترل پنل های متفاوتی پیاده سازی کرد. در واقع می تواند منابع سرور را به صورت مجازی اختصاصی کند. همچنین این نرم افزار می تواند تمام مجازی سازی شده ها را تقسیم بندی کند.

این نرم افزار امکان نصب سیستم عامل جدیدی بدون نیاز به انجام عملیات پارتیشن بندی مجدد هارد و امکان جابه جایی در سیستم عامل های نصب شده  بدون نیاز به بوت کردن سیستم را فراهم می کند.

VMware توانایی راه اندازی شبکه های پیشرفته با ماشین های مجازی را دارد. با استفاده از تکنیک مناسب، می توان به ماشین های مجازی از شبکه محلی دسترسی داشت  و مسیر بین چندین ماشین مجازی را پیکربندی کرد. هر زمان که یک ماشین مجازی را از wizard پیکربندی کنید، به طور خودکار با یک آداپتور شبکه مجازی پیکربندی شده است. در VMware Workstation، شما می توانید تا سه آداپتور شبکه مجازی را در هر دستگاه مجازی داشته باشید. در VMware، سوئیچ ها برای برقراری ارتباط بین شبکه مجازی و شبکه فیزیکی استفاده می شود.

نسخه های Vmware

  • نسخه کامپیوتر های رومیزی
  • نسخه سرور

 امکانات Vmware

Cluster

به چند هاست و ماشین مجازی که با یکدیگر تشکیل یک گروه را می دهند کلاستر می گویند. در کلاستر جمع آوری منابع مد نظر است.

به منظور بهره وری بیشتر و کاهش هزینه ها، اگر سروری خراب شد و تمامی ماشین های مجازی سازی بر روی آن از مدار خارج شد بتوان آن را حل کرد.

vSphere vMotion

تغییر حافظه ذخیره سازی ماشین مجازی در حال سرویس دهی را به حافظه ذخیره سازی دیگر فراهم می کند.

مدیریت توزیع قدرت (DPM)

بعد از پایان ساعات کاری و با کاهش بار بر روی سرورها ، به صورت خودکار به یک یا چند ESX Server مشخص منتقل می شوند و بقیه ESX ها تا موقعی که مجددا بار کاری زیاد شود به صورت Stand by نگه داشته می شوند.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟