وی ام ویر

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی وی ام ویر (Vmware)

به عبارت ساده، VMware نرم افزار مجازی سازی را توسعه می دهد. نرم افزار مجازی سازی یک لایه انتزاعی را بر روی سخت افزار رایانه ایجاد می کند که اجازه می دهد عناصر سخت افزاری یک رایانه مانند پردازنده، حافظه، فضای ذخیره سازی و موارد دیگر، به چندین رایانه مجازی تقسیم شوند که معمولاً به آنها ماشین های مجازی (VMs) گفته می شود. هر دستگاه مجازی سیستم عامل خود را اجرا می کند و مانند یک کامپیوتر مستقل رفتار می کند، حتی اگر روی بخشی از سخت افزار رایانه ای اساسی کار کند.

مجازی سازی، استفاده بهینه تر از سخت افزار رایانه را امکان پذیر می کند و بازده بیشتری را برای سرمایه گذاری سخت افزاری سازمان ایجاد می کند. همچنین این برنامه را قادر می سازد ارائه دهندگان ابری، عمومی یا خصوصی، برای سخت افزار رایانه فیزیکی موجود خود به کاربران بیشتری خدمت کنند. محصولات مجازی سازی VMware اکنون بخش مهمی از زیرساخت های IT بسیاری از شرکت ها است. نرم افزار دسکتاپ VMware بر روی Microsoft Windows ،Linux و MacOS اجرا می شود، در حالی که مدیر نرم افزاری برای سرورها، VMware ESXi، یک Hypervisor مثل فلزی لخت است که مستقیماً بر روی سخت افزار سرور اجرا می شود و بدون نیاز به سیستم عامل اضافی دیگری است.

ماشین مجازی چیست؟

یک ماشین مجازی (VM) واحد پایه مجازی سازی VMware است. VM یک ارائه کامپیوتری مبتنی بر نرم افزار است. سیستم عاملی که در VM کار می کند، سیستم عامل guest نام دارد. هر VM شامل یک فایل پیکربندی است که تنظیمات VM را ذخیره می کند، یک فایل دیسک مجازی که نسخه نرم افزاری هارد دیسک و یک پرونده log که فعالیت های VM را شامل می شود از جمله خرابی سیستم، تغییرات سخت افزاری، مهاجرت ماشین های مجازی از یک میزبان به میزبان دیگر و وضعیت VM.

VMware ابزارهای مختلفی را برای مدیریت این پرونده ها ارائه می دهد. می توانید با استفاده از vSphere Client، که یک رابط خط فرمان برای مدیریت VM است، تنظیمات دستگاه مجازی را پیکربندی کنید. همچنین می توانید از کیت توسعه نرم افزار vSphere Web Services برای پیکربندی VM ها از طریق برنامه های دیگر استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید محیط توسعه نرم افزار خود را فعال کنید تا یک ماشین مجازی برای تست یک برنامه نرم افزاری استفاده کند.

تاریخچه وی ام ویر (Vmware)

در سال 1998، VMware توسط دایان گرین، مندل روزنبلوم، اسکات دیوین، الن وانگ و ادوارد بوگنیون تاسیس شد. ادوارد بوگنیون تا سال 2005 به عنوان معمار اصلی و CTO VMware باقی ماند و به دنبال یافتن سیستم های Nuova (اکنون بخشی از سیسکو) بود. برای اولین بار، VMware در اواخر سال 1998 میلادی در حالت مخفی کار می کرد و تقریبا 20 کارمند داشت. این شرکت در اوایل سال دوم، در فوریه 1999، در کنفرانس DEMO که توسط کریس شیپلی برگزار شد رسماً راه اندازی شد. اولین محصول، VMware Workstation، در ماه مه سال 1999 عرضه شد و این شرکت در سال 2001 با VMware GSX Server (میزبان) و VMware ESX Server (بدون میزبان) وارد بازار سرور شد.

در آگوست 2016، VMware وب سایت ارائه دهنده Cloud Provider VMware را معرفی کرد. نقش شعبه جدید، ایجاد اطلاعات مربوط به ابر به عنوان منبع اصلی محتوای فناوری ارائه دهنده ابر است. اکنون آخرین مطالعات موردی، نمایه ها، وبلاگ ها و ابزارهای معماری VMware در یک مکان موجود است. در آوریل سال 2017، طبق گفته Glassdoor ،VMware در رتبه 3 در لیست شرکت های پردرآمد در ایالات متحده قرار گرفت. در Q2 2017 ،VMware vCloud Air را به ارائه دهنده خدمات ابر فرانسوی OVH فروخت.

در آگوست سال 2017، VMware و Amazon Web Services به طور مشترک از راه اندازی VMware Cloud در AWS خبر دادند، یک سرویس SaaS با ارائه یک ابر سازگار با vSphere در یک مرکز داده AWS. VMware از زمان بازگشت به کنوانسیون نامگذاری "ابر ترکیبی" برای توصیف این کاربرد از بستر سازگار در ابرهای عمومی و عمومی استفاده کرده است. سرویس های مفهومی مشابهی از آن زمان توسط CloudSimple و Virtustream اعلام شده است، میزبان در Azure و CloudSimple به میزبانی در GCP، ساخته شده بر اساس برنامه ارائه دهنده VMware Cloud.

کاربرد وی ام ویر (Vmware)

VMware مهاجرت را برای سازمان ها ساده می کند تا به مشاغل دیجیتالی تبدیل شوند که تجربیات بهتری را به مشتریان خود ارائه دهند و کارمندان را قادر سازند تا بهترین نحو کار خود را انجام دهند. فضای نرم افزار وی ام ویر محاسبه، فضای ابری، شبکه ای و امنیتی و فضای کاری دیجیتال است. استفاده از محصولات و خدمات VMware برای مجازی سازی، مزایای بسیاری را به همراه دارد. این موارد شامل موارد زیر است:

 • بازده بهبود یافته سرمایه گذاری: VMware به شما این امکان را می دهد تا از منابع یک کامپیوتر فیزیکی بیشتر استفاده کنید. سرپرست ها اجرای چندین برنامه مهم برای مأموریت را روی یک سیستم عامل سرور واحد دوست ندارند، زیرا اگر یک برنامه خراب شود، می تواند سیستم عامل را ناپایدار کند و برنامه های دیگر را خراب کند. یک راه برای از بین بردن این خطر اجرای هر برنامه در یک سیستم عامل بر روی سرور فیزیکی اختصاصی خود است، اما این کارا نیست، زیرا ممکن است هر سیستم عامل فقط 30٪ از قدرت پردازنده سرور را استفاده کند. با استفاده از VMware، می توانید هر برنامه را در سیستم عامل خود در همان سرور فیزیکی اجرا کنید و از قدرت پردازنده موجود سرور فیزیکی بهتر استفاده کنید.
 • استفاده کارآمدتر از انرژی و فضا: VMware به شما امکان می دهد تا با استفاده از سرورهای فیزیکی کمتری برنامه های بیشتری را اجرا کنید. سرورهای فیزیکی کمتری به فضای کمتری در مرکز داده شما و انرژی کمتری برای  خنک شدن نیاز دارند.
 • پشتیبانی صنعت: VMware مهمترین شرکت ارائه دهنده خدمات مجازی سازی با بیش از 500000 مشتری است. شبکه ای با 75000 شریک از مشتریان با طیف گسترده ای از محصولات و خدمات افزودنی پشتیبانی می کند.

امکانات وی ام ویر (Vmware)

 • به راحتی ده ها هزار کاربر نهایی را از یک سیستم متمرکز مدیریت کنید.
 • رابط اداری فرآیندهای کلیدی IT را ساده کنید.
 • افزایش دادن امنیت و انطباق با انتقال داده ها به پایگاه داده، به طور تمرکزی اجرای امنیت و تنظیمات سیاست End-point و ساده کردن فرآیندهای آنتی ویروس.
 • هزینه کل مالکیت (TCO) را تا 50٪ کاهش دهید.
 • با منابع بیشتر، وقت و هزینه کمتری انجام دهید.
 • متمرکز کردن زیرساخت های دسکتاپ با VMware باعث سرعت و سادگی می شود و هزينه كمتري را براي تدارك، نگهداري و نظارت براي كاركنان IT فراهم مي آورد.
 • بهبود بهره وری کلی در محل کار.
 • تحقیقات IDC گزارش می دهد که مشتریان VMware View توانسته اند برای کاهش هزینه کل مالکیت برای زیرساخت های دسکتاپ خود 50 درصد، در هر کاربر بیش از 500 دلار سالانه صرفه جویی می کند.
 • یک تجربه دسکتاپ بهتر داشته باشید. VMware View بهترین تجربه کاربر نهایی را به کاربران ارائه می دهد.
 • به اتصال به شبکه کاربران نهایی برای ارائه کیفیت بالا و تجربه دسکتاپ سفارشی از طریق LAN و WAN. کاربران کاملا انعطاف پذیر می توانند از انواع مختلف دستگاه به دسکتاپ View خود وصل شوند. دستگاه هایی از جمله دسکتاپ و یا کاربران موبایل می توانند به دسکتاپ View خود دسترسی پیدا کنند.
 • بهره وری برای انواع کاربر نهایی و پشتیبانی از آن را فراهم می کند.
 • ارائه گرافیک سه بعدی، ارتباطات یکپارچه و سرویس ها
 • تداوم حتی در صورت از بین رفتن زیاد بسته و همچنین multimonitor
 • پلت فرم مجازی سازی، ارائه عملکرد بی نظیر، مقیاس پذیری، قابلیت اطمینان و در دسترس بودن برای دسکتاپ مجازی
 • محیط سازمان شما می تواند بطور استاندارد عمل کند.
 • بستر مشترک برای کل زیرساخت های فناوری اطلاعات، از دسکتاپ تا دیتاسنتر، برای فعال کردن ابر خصوصی و عمومی.

محصولات وی ام ویر (Vmware)

قابل توجه ترین محصول، VMware hypervisors آن است. شركت VMware به عنوان Hypervice نوع اول خود معروف به GSX شناخته شد. این محصول از آن زمان به دو خط محصولات Hypervisor تبدیل شده است. نرم افزار VMware مجموعه سخت افزاری کاملاً مجازی را به سیستم عامل guest ارائه می دهد. نرم افزار VMware سخت افزار یک آداپتور ویدیویی، یک آداپتور شبکه و آداپتورهای دیسک سخت را مجازی می کند. میزبان درایورهای عبوری را برای دستگاه های USB مهمان فراهم می کند. به این ترتیب، ماشین های مجازی VMware بین کامپیوترها کاملا قابل حمل می شوند، زیرا هر هاست تقریباً شبیه guest نیست. در عمل، یک مدیر سیستم می تواند عملیات را در یک guest ماشین مجازی متوقف کند، guest را به یک کامپیوتر فیزیکی دیگر منتقل کند و آن را دقیقاً در نقطه تعلیق از سر بگیرد. از طرف دیگر، برای سرورهای سازمانی، از ویژگی هایی به نام vMotion امکان مهاجرت ماشین های مجازی guest عملیاتی بین میزبان سخت افزاری مشابه اما جداگانه فراهم شده در ذخیره سازی یکسان، امکان پذیر است. هرکدام از این انتقال ها در هر زمان استفاده از ماشین مجازی کاملاً شفاف است.

VMware Workstation ،Server و ESX مسیری بهینه تر را برای اجرای سیستم عامل های هدف در میزبان دارند تا شبیه سازها (مانند Bochs) که عملکرد هر دستورالعمل CPU را در دستگاه مورد نظر یک به یک شبیه سازی می کند. محاسبات پویا که اولین بار اجرای برنامه ها بلوک دستورالعمل های ماشین را جمع می کند و سپس کد بعدی را که مستقیماً اجرا می شود از کد ترجمه شده استفاده می کند (کامپیوتر مجازی مایکروسافت برای macOS از این رویکرد استفاده می کند). نرم افزار VMware یک مجموعه دستورالعمل را برای سخت افزارهای مختلف که از نظر جسمی موجود نیست، تقلید نمی کند. این به طور قابل توجهی باعث افزایش کارایی می شود اما می تواند هنگام جابجایی مهمان های ماشین مجازی بین میزبان سخت افزار با استفاده از مجموعه های مختلف دستورالعمل (مانند پردازنده های 64 بیتی Intel و AMD) یا بین میزبان سخت افزاری با تعداد CPU های مختلف، مشکلاتی ایجاد کند. نرم افزاری که agnostic CPU است معمولاً می تواند از چنین گذارهایی جان سالم به در ببرد، در این حالت نرم افزار یا سیستم عامل guest قبل از انتقال باید متوقف شود و بعد از حرکت مجدداً راه اندازی شود.

محصولات VMware افزونه های مجازی سازی را به مجموعه دستورالعمل x86 در می آورد و نیازی به پردازنده های مجازی سازی ندارند. در پردازنده های جدیدتر، hypervisor اکنون به منظور استفاده از برنامه های افزودنی طراحی شده است. با این حال، بر خلاف بسیاری از Hypervisors های دیگر، VMware هنوز هم از پردازنده های قدیمی پشتیبانی می کند. در چنین مواردی، از CPU برای اجرای مستقیم کد در هر زمان ممکن (به عنوان مثال، هنگام اجرای حالت کاربر و کد حالت مجازی 8086 در x86) استفاده می کند. هنگامی که اجرای مستقیم نمی تواند کار کند، مانند کد سطح و کد واقعی، محصولات VMware از ترجمه دودویی (BT) استفاده می کنند تا دوباره کد را بصورت دینامیکی بنویسید. کد ترجمه شده در حافظه یدکی ذخیره می شود، به طور معمول در انتهای فضای آدرس، مکانیسم های تقسیم بندی می توانند از آن محافظت کرده و نامرئی کنند. به همین دلایل، VMware به طور چشمگیری سریعتر از سایر شبیه سازها عمل می کند، با بیش از 80٪ سرعتی که سیستم عامل guest مجازی مستقیما بر روی همان سخت افزار اجرا می کند. در یک مطالعه، VMware ادعا می کند که کاهش سرعت 0 تا 6 درصدی سرور VMware ESX سرور را دارد.

رویکرد VMware از برخی از مشکلات مجازی سازی در سیستم عامل های مبتنی بر x86 جلوگیری می کند. ماشین های مجازی ممکن است با جایگزینی آنها یا با اجرای سورس کد در حالت کاربر، با دستورالعمل های مخرب برخورد کنند. با جایگزینی دستورالعمل ها خطری وجود دارد که کد ممکن است در صورت خواندن مطالب مورد انتظار خود را پیدا کند. در ضمن در حالت عادی، نمی توان از کد در برابر خواندن محافظت کرد و جایگزینی در جای خود پیچیده می شود. اجرای کد اصلاح نشده در حالت کاربر نیز از کار خواهد افتاد، زیرا اکثر دستورالعمل هایی که فقط حالت دستگاه را می خوانند، استثنائی ایجاد نمی کنند و به حالت واقعی برنامه خیانت می کنند و برخی دستورالعمل ها بی صدا رفتار را در حالت کاربر تغییر می دهند. فرد باید همیشه بازنویسی کند، در صورت لزوم و در صورت لزوم نقاط شکست نقاط کد سخت افزاری، یک شبیه سازی از پیشخوان برنامه فعلی را در محل اصلی انجام دهد.

اگرچه ماشین های مجازی VMware در حالت کاربری قرار دارند، اما VMware Workstation به خودی خود نیاز به نصب درایورهای مختلف دستگاه در سیستم عامل میزبان دارد. خط تولید VMware همچنین می تواند با بوت کردن یک پارتیشن بطور نیتیو و در حالی که از دیگری به عنوان مهمان در ایستگاه کاری VMware استفاده می کند، سیستم عامل های مختلفی را روی یک سیستم بوت دوگانه اجرا کند.

نرم افزار های دسکتاپ

وی ام ویر ورک استیشن

VMware Workstation که در سال 1999 معرفی شد، اولین محصولی بود که توسط VMware به بازار عرضه شد. این مجموعه نرم افزار به کاربران امکان می دهد چندین نمونه از سیستم عامل های سازگار با x86 یا x86-64 را در یک رایانه شخصی شخصی اجرا کنند. Workstation Pro نسخه 15.0.2 در نوامبر 2018 منتشر شد.

وی ام ویر فیوژن

VMware Fusion عملکرد مشابهی را برای کاربران پلتفرم اینتل مک به همراه سازگاری کامل با ماشین های مجازی ایجاد شده توسط سایر محصولات VMware فراهم می کند.

VMware Workstation Player برای استفاده غیر تجاری و رایگان و با مجوز برای استفاده تجاری در دسترس است. این شبیه به ایستگاه کاری VMware، با عملکرد تنزل یافته است.

نرم افزار های سرور

وی ام ویر esxi

VMware ESXi، یک محصول نرم افزاری سازمانی، به دلیل پایین آمدن سیستم سربار محاسباتی، می تواند عملکرد بیشتری نسبت به سرور نرم افزار VMware Server ارائه دهد. VMware ESXi، به عنوان یک محصول " bare-metal "، مستقیماً روی سخت افزار سرور اجرا می شود و به سرورهای مجازی نیز امکان می دهد از سخت افزار کم و بیش مستقیم استفاده کنند. علاوه بر این، VMware ESXi در VMware vCenter ادغام می شود، که سرویس های اضافی را ارائه می دهد.

نرم افزار های مدیریت ابر

 • VMware vRealize Suite، یک بستر مدیریت ابری که برای یک ابر ترکیبی ساخته شده است.
 • VMware Go یک سرویس مبتنی بر وب است که از طریق نصب و پیکربندی VMware vSphere Hypervisor، کاربران را در هر سطح تخصصی راهنمایی می کند.
 • بنیاد VMware Cloud - Cloud Foundation راهی آسان برای استقرار و بهره برداری از یک ابر خصوصی بر روی یک سیستم SDDC یکپارچه فراهم می کند.

وی ام ویر هوریزان ویو

VMware Horizon View محصول زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) است.

محصولات ذخیره سازی و کاربردی

محصولات ذخیره سازی و در دسترس بودن VMware از دو عرضه اصلی تشکیل شده است:

 • VMware vSAN یک راه حل ذخیره سازی تعریف شده توسط نرم افزار است که در VMware ESXi تعبیه شده است. نرم افزار vSphere و vSAN روی سرورهای x86 استاندارد صنعتی کار می کنند تا یک راه حل زیرساختی بیش از حد (یا HCI) به هم پیوند دهند. برای قرار دادن یکی از آنها باید سرورهایی از HCL (لیست سازگاری سخت افزار) داشته باشید. نسخه اول، نسخه 5.5 ، در مارس 2014 منتشر شد. نسل ششم ، نسخه 6.6 ، در آوریل 2017 منتشر شد. ویژگی های جدید موجود در VMware vSAN 6.6 شامل داده های بومی در رمزگذاری استراحت ، حفاظت محلی برای خوشه های کشیده ، آنالیز و بهینه سازی عملکرد درایو حالت جامد.
 • مدیر بازیابی سایت VMware (SRM) یک سلوشن ریکاوری است که با استفاده از مدیریت مبتنی بر سیاستگذاری، خرابی و عدم موفقیت دستگاه های مجازی را از طریق سایت ثانویه به صورت خودکار انجام می دهد.

محصولات شبکه و امنیت

VMware NSX محصول مجازی سازی شبکه VMware با استفاده از اصطلاح مرکز داده تعریف شده نرم افزار (SDDC) است.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود