آموزش زمپ

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی زمپ (XAMPP)

XAMPP یک بسته پشته وب سرور اوپن سورس و رایگان است که توسط Apache Friends ساخته شده است و عمدتاً از سرورهای Apache HTTP، پایگاه داده ماریا دی بی (MariaDB) و مفسر برای اسکریپت های نوشته شده به زبان های برنامه نویسی پی اچ پی و پرل تشکیل شده است. از آنجایی که بیشتر استقرارهای وب سرور از همان مؤلفه های XAMPP استفاده می کنند، انتقال از یک سرور تست محلی به یک سرور زنده امکان پذیر است.

سهولت استقرار XAMPP بدان معنی است که یک پشته WAMP یا LAMP می تواند به سرعت و به سادگی بر روی یک سیستم عامل توسط توسعه دهنده نصب شود، با این مزیت که برنامه های افزودنی متداول مانند وردپرس و جوملا و همچنین با استفاده از Bitnami می توانید با سهولت مشابهی نصب کنید.

زمپ اساسا یک میزبان محلی یا سرور محلی است. این سرور محلی روی دسکتاپ رایانه یا لپ تاپ شما کار می کند. شما می توانید این نرم افزار را فقط بر روی لپ تاپ یا دسکتاپ خود نصب کنید و قبل از آپلود آن در وب سرور یا کامپیوتر از راه دور، کلاینت یا وب سایت خود را تست کنید. XAMPP مخفف ابزار های اصلی آن ها "XAMPP Apache + MariaDB + PHP + Perl" خوانده شده است، و نشان می دهد که یک مخفف بازگشتی است. همانطور که گفته شد، حرف X در XAMPP به چندسکویی دلالت دارد. چندسکویی بودن معمولا به این معنی است که می تواند بر روی هر کامپیوتر با هر سیستم عامل اجرا شود. MariaDB معروف ترین سرور پایگاه داده است و توسط تیم مای اس کیوال (MYSQL) توسعه یافته است. پی اچ پی زبان برنامه نویسی سمت سرور که در توسعه وب مشارکت دارد.

ویژگی های زمپ (XAMPP)

XAMPP بطور مرتب به جدیدترین نسخه های Apache، MariaDB، PHP و Perl به روز می شود. همچنین با تعدادی ماژول دیگر از جمله OpenSSL، phpMyAdmin، MediaWiki، جوملا، وردپرس و موارد دیگر همراه است. XAMPP در دو نسخه کامل و استاندارد (نسخه کوچکتر) ارائه می شود.

با یک دستور می توانید کل پشته به علاوه پایگاه داده را شروع و متوقف کنید. XAMPP قابل حمل است. تنظیمات امنیتی بصورت پیش فرض دقیق هستند، اما کسی قادر به دسترسی به وب سرور نیست. گزارش خطای Php بصورت پیش فرض فعال شده است، که هنگام اشکال زدایی اسکریپت ها به شما کمک می کند.

کاربرد زمپ (XAMPP)

بارزترین مشخصه XAMPP سهولت استفاده از پشته سرور WAMP در وب و نصب آن می باشد. بعدها برخی برنامه های کاربردی بسته بندی شده معمولی که به راحتی نصب می شوند توسط Bitnami ارائه شد. به طور رسمی، طراحان XAMPP قصد داشتند فقط به عنوان ابزار توسعه، از طراحان وب سایت و برنامه نویسان استفاده کنند تا کار خود را بر روی رایانه های شخصی خود و بدون دسترسی به اینترنت آزمایش کنند. برای آسانتر کردن این کار، بسیاری از ویژگی های مهم امنیتی به طور پیش فرض غیرفعال می شوند. XAMPP توانایی سرویس دهی به صفحات وب در شبکه جهانی وب را دارد. ابزار ویژه برای محافظت از رمز عبور از مهمترین قسمت های بسته ارائه شده است.

XAMPP همچنین از ایجاد و دستکاری بانک های اطلاعاتی در MariaDB و اس کیوال لایت (SQLite) پشتیبانی می کند. پس از نصب XAMPP، می توان با اتصال و با استفاده از سرویس دهنده FTP، یک localhost را مانند میزبان از راه دور به کار گرفت. استفاده از برنامه ای مانند FileZilla هنگام نصب سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند جوملا یا وردپرس، مزایای بسیاری دارد. همچنین امکان اتصال به localhost از طریق FTP با ویرایشگر HTML وجود دارد.

پس از اتمام نصب XAMPP، می توانید با استفاده از کنترل پنل XAMPP، هر ماژول را شروع و متوقف کنید. به عنوان مثال، با آزمایش برنامه های PHP در رایانه، می توانید دو ماژول Apache و MySQL را شروع کنید. این برنامه به برنامه های PHP اجازه می دهد تا روی رایانه شما اجرا شوند. این نرم افزار XAMPP سرور از راه دور مانند محیطی را در رایانه محلی شما تقلید می کند. به عنوان توسعه دهنده برنامه، برای یافتن و رفع اشکالات باید چندین بار برنامه ها را آزمایش کنید. اگر در محیط محلی مانند XAMPP آزمایش می کنید، روند توسعه شما را سرعت می بخشد.

قبل از XAMPP هر بار که بخواهید برای تست اهداف، فایل ها را در سرور از راه دور بارگذاری کنید. تست بر روی سرور زنده بسیار دشوار خواهد بود و برای بازدید کنندگان شما قابل مشاهده است. اما در حالی که در XAMPP می توانید به راحتی بروزرسانی های خود را در localhost خود انجام دهید. در هر تعداد بار، می توانید در XAMPP به روزرسانی و آزمایش کنید. پس از اتمام، می توانید این فایل های جدید به روز شده را روی سرور راه دور بارگذاری کنید.

به طور کلی، XAMPP ابزاری عالی برای هرکسی است که به دنبال جذب سرور کامل توسعه و در محدودیت های زمانی سریع است. تنها مشکلی که ما می توانیم ببینیم این است که به دلیل تنظیم آن بسیار آسان است، ویژگی های امنیتی برای استفاده به عنوان سرور تولید ندارد.

نصب زمپ (XAMPP)

XAMPP به گونه ای طراحی شده است که ساده ترین راه برای نصب و اجرای سرور توسعه است. تعداد زیادی بسته دیگر WAMP در دسترس است، اما XAMPP یکی از کاملترین پیشنهادات است. علاوه بر Apache، MySQL و PHP، XAMPP شامل ابزارهای بسیار مفید دیگری همچون ابزار مدیریت پایگاه داده phpMyAdmin، سرور FileZilla FTP، سرور ایمیل مرکوری، زبان برنامه نویسی Perl و سرور JSP Tomcat است.

فرایند نصب XAMPP بسیار ساده و سریع است. هنگامی که XAMPP بر روی کامپیوتر محلی شما نصب می شود، آن را به عنوان سرور محلی یا localhost عمل می کند. شما می توانید وب سایت ها را قبل از ارسال آن به وب سرور از راه دور تست کنید. این نرم افزار سرور XAMPP به شما محیط مناسب برای تست برنامه های MYSQL، PHP، Apache و Perl را در رایانه محلی می دهد. در آخرین نسخه XAMPP، ابزارهای اضافی مانند Mail Server Merge، OpenSSL، phpMyAdmin و غیره وجود دارد. با استفاده از ابزار های فوق، می توانید سرور دسکتاپ کامل ایجاد کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود