آموزش XAMPP

دسته بندی: مباحث عمومی

معرفی XAMPP

XAMPP یک نرم افزار رایگان با منبع آزاد است که توسط دوستان آپاچی طراحی شده است. بسته نرم افزاری XAMPP شامل توزیع های Apache برای Apache server، پرل، پی اچ پی و MariaDB است.  اساسا یک میزبان محلی یا سرور محلی است. این سرور محلی روی دسکتاپ یا رایانه لپ تاپ شما کار می کند. شما می توانید این نرم افزار را فقط بر روی لپ تاپ یا دسکتاپ خود نصب کنید و قبل از آپلود آن در سرور وب یا کامپیوتر از راه دور، کلاینت یا وب سایت خود را تست کنید.

همانطور که گفته شد، حرف X در XAMPP به چندسکویی،A)Apache server، (M)MariaDB، (P)PHP) و P)Perl) دلالت دارد. چندسکویی بودن معمولا به این معنی است که می تواند بر روی هر کامپیوتر با هر سیستم عامل اجرا شود.

MariaDB معروف ترین سرور پایگاه داده است و توسط تیم MYSQL توسعه یافته است. پی اچ پی معمولا یک فضای برای توسعه وب فراهم می کند. پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی سرور است. و پرل یک زبان برنامه نویسی است و برای توسعه یک برنامه وب مورد استفاده قرار می گیرد.

نصب و کاربرد XAMPP

فرایند نصب XAMPP بسیار ساده و سریع است. هنگامی که XAMPP بر روی کامپیوتر محلی شما نصب می شود، آن را به عنوان یک سرور محلی یا localhost عمل می کند. شما می توانید وب سایت ها را قبل از ارسال آن به سرور وب از راه دور تست کنید. این نرم افزار سرور XAMPP به شما محیط مناسب برای تست برنامه های MYSQL، PHP، Apache و Perl را در رایانه محلی می دهد.

در آخرین نسخه XAMPP، ابزارهای اضافی مانند Mail Server Merge، OpenSSL، phpMyAdmin و غیره وجود دارد. با استفاده از ابزار فوق، می توانید یک سرور دسکتاپ کامل ایجاد کنید.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟