آموزش وردپرس (Wordpress)

دسته بندی: آموزش طراحی وب

آموزش وردپرس

در این صفحه می خوانید:

وردپرس چیست؟

وردپرس (WordPress) یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مبتنی بر پی اچ پی و مای اس کیو ال است که معمولاً با سرورهای پایگاه داده مای اس کیوال یا ماریا دی بی استفاده می شود اما می تواند از موتور پایگاه داده اس کیو لایت (SQLite) نیز استفاده کند. این ویژگی ها شامل یک معماری افزونه و یک سیستم قالب است که در داخل WordPress به عنوان تم گفته می شود. وردپرس بیشتر با وبلاگ نویسی مرتبط است (هدف اصلی آن هنگام اولین بار ایجاد شده است) اما برای پشتیبانی از انواع دیگر مطالب وب از جمله لیست های پستی سنتی و انجمن ها، گالری های رسانه ای، سایت های عضویت، سیستم های مدیریت یادگیری (LMS) و فروشگاه های آنلاین تکامل یافته است. وردپرس بیش از 60 میلیون وب سایت از جمله 33.6 درصد از 10 میلیون وب سایت برتر تا آوریل 2019 استفاده می شود، وردپرس یکی از محبوب ترین راه حل های مدیریت محتوای سیستم (CMS) مورد استفاده است. WordPress همچنین برای سایر دامنه های کاربردی مانند سیستم های نمایش فراگیر (PDS) استفاده شده است.

وردپرس در تاریخ 27 مه 2003 توسط بنیانگذاران آن، مت مولنویگ و مایك كوچك به عنوان چنگال b2 / cafelog منتشر شد. این نرم افزار تحت مجوز GPLv2 (یا بالاتر) منتشر می شود. برای عملکرد، وردپرس باید بر روی یک وب سرور، یا بخشی از یک سرویس میزبانی اینترنت مانند WordPress.com یا رایانه ای که بسته نرم افزاری WordPress.org را اجرا می کند، نصب شود تا بتواند به عنوان میزبان شبکه در نوع خود باشد. یک کامپیوتر محلی ممکن است برای اهداف آزمایش و یادگیری تک کاربر استفاده شود.

"وردپرس کارخانه ای است که باعث ایجاد صفحات وب می شود" یک قیاس اصلی است که برای شفاف سازی کارکردهای وردپرس طراحی شده است: این محتوا را ذخیره می کند و کاربر را قادر به ایجاد و انتشار صفحات وب می کند و نیازی به چیزی فراتر از یک دامنه و یک سرویس میزبانی ندارد. وردپرس با استفاده از پردازنده قالب یک سیستم قالب وب دارد. معماری آن یک کنترلر فرانت اند است و کلیه درخواست های URI غیر استاتیک را به یک فایل PHP واحد که URI را تجزیه کرده و صفحه هدف را مشخص می کند، مسیریابی می کند. این امر به پشتیبانی از مجوزهای قابل خواندن بیشتر برای انسان کمک می کند.

تاریخچه وردپرس

WordPress برای اولین بار در سال 2003 به عنوان تلاش مشترک بین Matt Mullenweg و Mike Little برای ایجاد چنگال b2 ظاهر شد. کریستین سلک ترملو، یکی از دوستان مولنویگ، نام وردپرس را پیشنهاد کرد. در سال 2004 شرایط مجوز برای بسته رقابتی Movable Type توسط Six Apart تغییر یافت، در نتیجه بسیاری از کاربران با نفوذ آن به WordPress مهاجرت کردند. تا اکتبر 2009، گزارش CMS MarketShare از منبع باز به این نتیجه رسید که وردپرس از بیشترین قدرت برند در هر سیستم مدیریت محتوای اوپن سورس برخوردار است. از ژوئن سال 2019، WordPress توسط 60.8٪ از کل وب سایت هایی که سیستم مدیریت محتوای آن شناخته شده است، استفاده می شود. این 27.5٪ از 10 میلیون وب سایت برتر است.

ویژگی های وردپرس

وردپرس چیست

"وردپرس کارخانه ای است که باعث ایجاد صفحات وب می شود". یک قیاس اصلی که برای شفاف سازی کارکردهای وردپرس طراحی شده است: وردپرس محتوا را ذخیره می کند و کاربر را قادر به ایجاد و انتشار صفحات وب می کند و نیازی به چیزی فراتر از یک دامنه و یک سرویس میزبانی ندارد. وردپرس یک سیستم قالب وب با استفاده از پردازنده قالب دارد. معماری آن یک کنترلر فرانت است و کلیه درخواست های URI غیر استاتیک را به فایل PHP واحد که URI را تجزیه کرده و صفحه هدف را مشخص می کند، مسیریابی می کند. این امر به پشتیبانی از مجوزهای قابل خواندن بیشتر برای انسان کمک می کند.

تم ها

کاربران WordPress ممکن است تم های متفاوتی را نصب کنند. تم ها به کاربران امکان می دهد بدون تغییر در کد اصلی یا محتوای سایت، ظاهر و عملکرد وب سایت وردپرس را تغییر دهند. هر وب سایت وردپرس نیاز به حداقل یک تم دارد و هر تم باید با استفاده از استانداردهای وردپرس با PHP ساختار یافته، آموزش اچ تی ام ال (HTML) و سی اس اس (CSS) طراحی شود. مضامین ممکن است به طور مستقیم با استفاده از ابزار مدیریت WordPress "Appearance" در داشبورد نصب شوند، یا پوشه های تم ممکن است مستقیماً در پوشه تم ها، به عنوان مثال از طریق FTP کپی شوند. PHP، HTML و CSS موجود در تم ها می توانند بطور مستقیم اصلاح شوند تا رفتار تم تغییر یابد. تم های وردپرس به طور کلی به دو دسته رایگان و پولی می شوند. بسیاری از مضامین رایگان در دایرکتوری تم وردپرس (که به عنوان مخزن نیز شناخته می شوند) ذکر شده اند، و تم های پولی برای خرید از بازارها و توسعه دهندگان وردپرس در دسترس هستند. کاربران WordPress همچنین ممکن است تم های سفارشی خود را ایجاد و توسعه دهند. موضوع رایگان Underscores ایجاد شده توسط توسعه دهندگان WordPress به یک مبنای محبوب برای مضامین جدید تبدیل شده است.

پلاگین ها

معماری افزونه WordPress به کاربران امکان می دهد ویژگی ها و کارایی یک وب سایت یا وبلاگ را گسترش دهند. از ژانویه سال 2020، WordPress.org دارای 55487 افزونه در دسترس است که هر یک از آنها عملکرد ها و ویژگی های سفارشی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند سایت های خود را متناسب با نیازهای خاص خود تنظیم کنند. با این وجود، این افزونه های پولی موجود (تقریباً 1500 و بالاتر) را شامل نمی شود، که ممکن است در مخزن WordPress.org ذکر نشده باشند. این سفارشی سازی ها از سئو (SEO) گرفته تا پرتال های مشتری که برای نمایش اطلاعات شخصی برای کاربران وارد شده به سیستم، سیستم های مدیریت محتوا، از ویژگی های نمایش محتوا مانند اضافه کردن ابزارک ها استفاده می شوند. همه افزونه های موجود همیشه پس از آپدیت پایدار نیستند و در نتیجه ممکن است به درستی کار نکنند یا اصلاً عملکردی نداشته باشند. اکثر افزونه ها از طریق خود وردپرس یا با دانلود و نصب فایل ها به صورت دستی از طریق FTP یا از طریق داشبورد وردپرس در دسترس هستند. با این حال، بسیاری از اشخاص ثالث افزونه ها را از طریق وب سایت های خود ارائه می دهند.

برنامه های موبایل

برنامه های تلفن برای وردپرس برای WebOS، اندروید، آی او اس (iOS)، ویندوز فون و BlackBerry وجود دارد. این برنامه ها که توسط Automattic طراحی شده اند، گزینه هایی مانند اضافه کردن پست ها و صفحات جدید وبلاگ، کامنت، تعدیل نظرات، پاسخ دادن به نظرات علاوه بر امکان مشاهده آمار را نیز دارند.

دسترسی

تیم قابلیت دسترسی WordPress تلاش کرده است تا قابلیت دستیابی به وردپرس اصلی و همچنین پشتیبانی از شناسایی واضح و مضامین قابل دسترسی را بهبود بخشد. تیم دسترسی وردپرس پشتیبانی مداوم آموزشی درباره دسترسی به وب و طراحی فراگیر ارائه می دهد. استانداردهای کدگذاری دسترسی وردپرس بیان می کند که "کلیه کدهای جدید یا به روز شده منتشر شده در وردپرس باید با دستورالعمل های دسترسی به محتوای وب 2.0 در سطح AA مطابقت داشته باشند."

ویژگی های دیگر

WordPress همچنین دارای مدیریت پیوند یکپارچه است. سازگار با موتور جستجو، ساختار همیشگی تمیز ؛ توانایی اختصاص چندین دسته به پست ها. و پشتیبانی از تگ گذاری پست ها. فیلترهای اتوماتیک نیز گنجانده شده اند، و قالب بندی استاندارد شده و یک ظاهر طراحی متن را در پست ها ارائه می دهند (به عنوان مثال، تبدیل نقل قول های منظم به نقل های هوشمند). WordPress همچنین از استانداردهای Trackback و Pingback برای نمایش پیوندها به سایت های دیگر که خودشان با یک پست یا مقاله پیوند دارند پشتیبانی می کند. پست های وردپرس را می توان در HTML ویرایش کرد، با استفاده از ویرایشگر بصری، یا با استفاده از تعدادی پلاگین که امکان ویرایش متنوع را فراهم می کند.

کاربرد وردپرس

اگر از وردپرس برای انتشار در وب استفاده می کنید، در شرکت خوبی هستید. بسیاری از وبلاگ های معروف، رسانه های خبری، سایت های موسیقی، شرکت های Fortune 500 و افراد مشهور از WordPress استفاده می کنند. شما با استفاده از وردپرس قادر به ساخت انواع وبسایت اعم از سایت های فروشگاهی، شرکتی، سازمانی و ... خواهید بود. شما با استفاده از وردپرس می توانید یک وبسایت را در کمتر از 24 ساعت ساخته و آن را در معرض دید قرار دهید.

اگر چیزی در مورد وردپرس می دانید، ممکن است بدانید که این زندگی به عنوان یک بستر وبلاگ نویسی آغاز شده است. در حقیقت، یک تصور غلط رایج وجود دارد که وبلاگ ها همه وردپرس واقعاً خوب هستند. اگرچه این درست نیست - همانطور که در طی چند بخش بعدی مشاهده خواهید کرد - برای این نوع سایت هنوز هم کامل است.

این واقعیت که وردپرس در ابتدا با استفاده از وبلاگها ساخته شده است، به معنای بسیاری از ویژگی های اساسی و ساختار آن است که خود را به این نرم افزار وام می دهد. به عنوان مثال، یک گزینه داخلی برای ایجاد پست وجود دارد، و همچنین یک سیستم کاملاً قوی برای نظرات. بعلاوه، یافتن سکوی ساده تر برای انتخاب سخت خواهد بود.

ایجاد یک بلاگ وردپرس با استفاده از فقط ویژگی های پیش فرض این سیستم کاملاً امکان پذیر است. با این حال، اگر می خواهید وبلاگ شما واقعاً مشخص باشد، مواردی وجود دارد که ممکن است شما نیاز داشته باشید:

 • یک موضوع وبلاگ نویسی. با این کار سایت شما از نگاه و چیدمان مناسب وبلاگ استفاده می کند. به معنای واقعی کلمه هزاران گزینه برای انتخاب وجود دارد، بسیاری از آنها برای موضوعات خاص و طاقچه ها طراحی شده اند.
 • برخی از افزونه های اساسی. اینها عملکردهای مفیدی را به وبلاگ شما اضافه می کنند، و توصیه می کنیم حداقل چند مورد را انتخاب کنید. مهمترین ها برای وبلاگ ها یک افزونه قوی ضد اسپم، یک افزونه فرم تماس و افزونه بهینه سازی موتور جستجو (SEO) هستند.

این واقعاً تمام چیزهایی است که شما برای اجرای یک وبلاگ موفق در وردپرس نیاز دارید. به علاوه، می توانید آن را با گذشت زمان گسترش دهید، ویژگی های جدیدی را اضافه کنید و حتی آن را در کنار یکی دیگر از انواع وب سایت های تحت پوشش زیر نگه دارید.

ساختار وردپرس

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، وردپرس با استفاده از زبان PHP ساخته شده است. سیستم مدیریت محتوا وردپرس دارای دو ویژگی فوق العاده است. ویژگی اول پلاگین محور بودن این سیستم است. وجود پلاگین های متعدد در این سیستم یاعث شده است تا کاربران بتواند به راحتی انواع و اقسام ویژگی را در عرض چند ثانیه به وبسایت خود اضافه نمایند. ویژگی دومی که باعث محبوبیت هر چه بیشتر این سیستم مدیریت محتوا شده قالب محور بودن آن است. وجود قالب ها و تم های مختلف برای وردپرس باعث شده تا کاربران این سیستم در سراسر جهان انواع وبسایت را با قالب های مختلف ساخته و از آن استفاده نمایند.

WordPress همچنین دارای مدیریت پیوند یکپارچه است. سازگار با موتور جستجو، ساختار همیشگی تمیز؛ توانایی اختصاص چندین دسته به پست ها. و پشتیبانی از برچسب گذاری پست ها. فیلترهای اتوماتیک نیز گنجانده شده اند، که قالب بندی استاندارد شده و یک ظاهر طراحی متن را در پست ها ارائه می دهد (به عنوان مثال، تبدیل نقل قول های منظم به نقل های هوشمند). WordPress همچنین از استانداردهای Trackback و Pingback برای نمایش پیوند به سایت های دیگر که خودشان با یک پست یا مقاله پیوند دارند پشتیبانی می کند. پست های وردپرس را می توان در HTML ویرایش کرد، با استفاده از ویرایشگر تصویری، یا با استفاده از تعدادی پلاگین که امکان ویرایش متنوع را فراهم می کند.

وبسایت های محبوبی که توسط وردپرس ساخته شده اند

 • سایت NASA.gov
 • سایت Wordpress.org
 • سایت Code.org
 • سایت newsroom.facebook.com

قالب وردپرس

قالب وردپرس فایل هایی هستند که با یکدیگر کار می کنند تا طراحی و قابلیت یک سایت وردپرس را ایجاد کنند. هر قالب ممکن است متفاوت باشد و گزینه های بسیاری را به مالکان سایت برای تغییر ظاهر وب سایت ارائه دهد. تم وردپرس تمام ظاهر front end وب سایت وردپرس شما را فراهم می کند.بیشتر قالب های وردپرس طراحی کلی یا استایل سایت، استایل فونت، رنگ ها، مکان های ویجت، طرح بندی های صفحه (یا قالب)، استایل برای پست های وبلاگ و آرشیوهای وبلاگ، جزئیات استایل های اضافی را فراهم می کند. چرا باید یک تم وردپرس ایجاد کنید؟

 • ایجاد ظاهر منحصربفرد برای سایت وردپرس
 • برای استفاده از قالب ها، تگ های قالب و WordPress Loop برای تولید ظاهر و نتایج مختلف وب سایت
 • برای ارائه قالب های جایگزین برای ویژگی های خاص سایت، مانند صفحات دسته بندی و صفحات نتیجه جستجو
 • برای تغییر سریع بین دو طرح بندی سایت، یا برای استفاده از یک قالب یا تغییر سبک برای مالکان سایت
 • استایل ها و فایل های قالب را از فایل های سیستم جدا می کند تا سایت بدون تغییرات شدید در نمایش بصری سایت ارتقا یابد.
 • سفارشی سازی قابلیت سایت منحصر به فرد برای آن تم
 • تغییر سریع طراحی بصری و طرح بندی یک سایت وردپرس
 • حذف نیاز یادگیری CSS، HTML و PHP برای داشتن ظاهر زیبای سایت

قالب های وردپرس در زیر دایرکتوری های دایرکتوری قالب وردپرس قراردارند. وردپرس شامل قالب پیش فرض در هر نصب جدید است. قالب های وردپرس معمولا شامل سه نوع فایل اصلی، علاوه بر تصاویر و فایل های جاوا اسکریپت می باشد. یک stylesheet به نام style.css که نمایش (طراحی و طرح بندی بصری) صفحات وب را کنترل می کند، فایل های قالب وردپرس که روشی که صفحات سایت اطلاعات پایگاه داده وردپرس خود را تولید می کنند تا در سایت نمایان شود را کنترل می کند و فایل توابع اختیاری (functions.php) به عنوان بخشی از فایل های قالب وردپرس دارد.

پلاگین های وردپرس

معماری افزونه WordPress به کاربران امکان می دهد ویژگی ها و کارایی یک وب سایت یا وبلاگ را گسترش دهند. از ژوئن سال 2019، WordPress.org دارای 55131 افزونه در دسترس است که هر یک از آنها عملکردها و ویژگیهای سفارشی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند سایتهای خود را متناسب با نیازهای خاص خود تنظیم کنند. با این وجود، این افزونه های حق بیمه موجود (تقریباً 1500 و بالاتر) را شامل نمی شود، که ممکن است در مخزن WordPress.org ذکر نشده باشند. این سفارشی سازی ها از بهینه سازی موتور جستجو (SEO) گرفته تا پرتال های مشتری که برای نمایش اطلاعات شخصی برای ورود به سیستم در کاربران، سیستم های مدیریت محتوا، از ویژگی های نمایش محتوا مانند اضافه کردن ابزارک ها و میله های ناوبری استفاده می شوند. همه افزونه های موجود همیشه با به روزرسانی ها اختلاف ندارند و در نتیجه ممکن است به درستی کار نکنند یا اصلاً عملکردی نداشته باشند. اکثر افزونه ها از طریق خود وردپرس یا با بارگیری آنها و نصب فایل ها به صورت دستی از طریق FTP یا از طریق داشبورد وردپرس در دسترس هستند. با این حال، بسیاری از اشخاص ثالث افزونه ها را از طریق وب سایت های خود ارائه می دهند، که بسیاری از آنها بسته های پرداخت می شوند.

توسعه دهندگان وب که مایل به توسعه افزونه ها هستند، باید سیستم قلاب وردپرس را یاد بگیرند که شامل بیش از 300 قلاب است که به دو دسته تقسیم می شوند: قلاب های عمل و قلاب های فیلتر.

پلاگین یک تکه نرم افزاری است که شامل یک گروه از توابع است که می تواند به یک وب سایت وردپرس افزوده شود. آنها می توانند قابلیت های سایت را گسترش دهند یا ویژگی های جدیدی را به وب سایت های وردپرس اضافه کنند. پلاگین وردپرس در زبان برنامه نویسی پی اچ پی نوشته شده و با وردپرس ادغام شده است. آنها باعث می شوند کاربران بدون استفاده از یک خط کدنویسی، ویژگی هایی را به وب سایت خود اضافه کنند. علاوه بر پلاگین های رایگان، تعداد زیادی از پلاگین های تجاری شگفت انگیز موجود در شرکت ها و توسعه دهندگان شخص ثالث وجود دارد. به عنوان یک مدیر سایت، شما می توانید پلاگین ها را از قسمت مدیریت نصب / حذف کنید. شما همچنین می توانید آنها را با استفاده از یک کلاینت FTP دانلود کنید و آنها را به صورت دستی نصب کنید. از آنجا که اکثریت پلاگین ها رایگان هستند، مهم است که توجه داشته باشید که آنها معمولا با پشتیبانی فنی نمی آیند. به همین دلیل مهم است که هنگام انتخاب آنچه که می خواهید در سایت خود نصب کنید، مراقب باشید. افسانه ای وجود دارد که افزونه های وردپرس سرعت سایت شما را آهسته تر می کند. این درست نیست. فقط تعدادی از آنهایی که مناسب نیستند سایت شما را کند می کند.

امنیت وردپرس

وردپرس خود یک پلت فرم بسیار امن است. با این حال، با استفاده از یک پلاگین امنیتی که بسیاری از شیوه های امنیتی خوب را اجرا می کند، به اضافه کردن امنیت و فایروال اضافی به سایت شما کمک می کند. افزونه All In One WordPress Security امنیت وردپرس را به سطح کاملا جدیدی می رساند. این پلاگین با بررسی آسیب پذیری ها و همچنین اجرا و پیاده سازی آخرین روش ها و تکنیک های توصیه شده ایمنی سازی وردپرس، خطرات را کاهش می دهد. پلاگین All In One WordPress Security سرعت سایت را پایین نمی آورد و 100% رایگان می باشد. سرویس میزبانی وردپرس شما مهمترین نقش را در امنیت سایت وردپرس شما ایفا می کند. سرور های میزبانی مشترک مانند BlueHost یا Siteground اقدامات اضافی را برای محافظت از سرور خود در برابر تهدیدات رایج انجام می دهند. با این حال، در سرور میزبانی مشترک شما منابع سرور را با بسیاری از مشتریان دیگر به اشتراک می گذارید. این امر خطر آلودگی متقابل سایت را می دهد که هکر می تواند از یک سایت همسایه برای حمله به وب سایت شما استفاده کند. استفاده از سرویس میزبانی وردپرس مدیریت شده یک پلتفرم امن تر برای وب سایت شما فراهم می کند. این سرویس پشتیبان گیری خودکار، به روز رسانی خودکار وردپرس و تنظیمات امنیتی پیشرفته تر برای محافظت از وب سایت شما را فراهم می کند. امنیت صرفا در مورد حذف خطر نیست. بلکه در مورد کاهش خطر نیز هست. به عنوان یک مالک وبسایت، برای ارتقای امنیت وردپرس خود می توانید کارهای زیادی انجام دهید. از جمله:

 • همیشه وردپرس خود را به روزرسانی کنید
 • استفاده از رمز عبور قوی تر و منحصر به فرد نه فقط برای منطقه مدیریت وردپرس، بلکه برای حسابهای FTP، پایگاه داده، حساب میزبانی وردپرس و آدرس ایمیل حرفه ای شما
 • نصب پلاگین پشتیبان گیری وردپرس برای restore اطلاعات
 • نصب پلاگین Sucuri Scanner برای نظارت و حسابررسی
 • استفاده از فایروال نرم افزار وب (WAF) برای متوقف سازی فایروال تمام ترافیک مخرب قبل از دست یابی به وب سایت شما
 • غیر فعال کردن ویرایش فایل
 • غیر فعال کردن اجرای فایل پی اچ پی در دایرکتوری های خاص وردپرس
 • تغییر پیشوند پایگاه داده وردپرس
 • غیر فعال کردن Indexing و Browsing دیارکتوری
 • غیر فعال کردن XML-RPC در وردپرس
 • خروج از سایت خودکار کاربران Idle
 • افزودن سوالات امنیتی در صفحه ورود وردپرس

وردپرس شبکه (Multisite)

Multisite یک ویژگی قدرتمند وردپرس است که از هنگامی که فعال شده، شما را قادر به ایجاد یک شبکه از وب سایت ها می کند که با نصب یک وردپرس اجرا می شوند. درواقع شبکه multisite مجموعه ای از وب سایت هایی است که همه از یک وردپرس، پایگاه داده، پلاگین ها و تم ها استفاده می کنند. هر سایت در یک شبکه، سایت های مجازی هستند، به این معنی که دایرکتوری های خود را بر روی سرور خود ندارند، هرچند آنها دایرکتوری های جداگانه ای برای آپلود رسانه ها و جداول جداگانه در پایگاه داده دارند. با Multisite، شما می توانید وب سایت های زیادی را در شبکه خود داشته باشید. شما می توانید سایت های جدیدی بلافاصله ایجاد کنید و آنها را با استفاده از همان نام کاربری و رمز عبور مدیریت کنید. شما حتی می توانید به کاربران دیگر اجازه ثبت نام و ایجاد وبلاگ در دامنه خود دهید.

ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس

در طی چند سال گذشته، وردپرس از یک ابزار انتشار اولیه به یک سیستم مدیریت محتوای قوی (CMS) توسعه یافته است. شاید تعجب کنید که می دانید وردپرس در حال حاضر 26٪ از کل سایتهای اینترنتی را اختیار می کند. از مارک های برتر مانند Mashable، BBC، TechCrunch، Bata و CNN استفاده می شود. اگرچه eBay صاحب سیستم نرم افزاری تجارت الکترونیک Magento است، اما هنوز هم از WordPress برای اجرای وبلاگ خود استفاده می کند. این باعث می شود وردپرس یک جایگزین عالی Magento باشد. Magento هنوز هم یک انتخاب عالی است و بسیاری از سایت های تجارت الکترونیکی مانند مزارع گرینول در Magento اجرا می شوند. پیش از این وردپرس یک بستر مطلوب برای ایجاد فروشگاه های آنلاین نبود. اما امروز همه چیز متفاوت است و این راه حل بلاگ نویسی و CMS به طور گسترده برای توسعه فروشگاه های اینترنتی سودآور مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله دلایل خوبی را برای شما در نظر می گیریم که وردپرس را برای سرمایه گذاری در تجارت الکترونیک در نظر بگیرید.

وردپرس بهترین سازنده وب سایت در اینجا است و بسیار بالاتر از رقبای خود، جوملا و دروپال است. این کشور با 67٪ از کل سایت هایی که از CMS استفاده می کنند، در بازار پیشرو است. جوملا با 11٪ درصد در رده دوم قرار دارد و پس از آن دروپال با 7٪ در جایگاه دوم قرار دارد.

فروشگلاه محصولات فیزیکی

اگر محصولات فیزیکی را در حال حاضر نمی فروشید، افزودن آنها به فروشگاه آنلاین موجود شما می تواند فرصتی خارق العاده برای رشد درآمد شما - و ارتباط شما با مشتریانتان فراهم کند. با وجود زمان، منابع و بودجه محدود، افزودن کالاهای فیزیکی ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما به نظر می رسد انجام آن دشوار است. همه افراد نمی توانند سهام فیزیکی را ذخیره کنند، یک انبار را اجاره کنند یا تدارکات حمل و نقل را جابجا کنند.

فروشگاه محصولات مجازی دانلودی

علاوه بر کالاهای فیزیکی که ارسال می کنید، می توانید محصولات مجازی را نیز اضافه کنید که ملموس نیستند و خریداران شما از طریق دانلود یا لینک به آنها دسترسی پیدا می کنند. دو نوع محصول نامشهود را ارائه می دهد: مجازی و قابل دانلود. بعضی اوقات ممکن است یک محصول مجازی باشد و بعضی اوقات ممکن است مجازی و قابل بارگیری باشد، برای مثال:

 • اشتراک وب سایت مجازی است اما قابل بارگیری نیست.
 • یک سرویس مجازی خواهد بود اما قابل بارگیری نیست.
 • کتاب الکترونیکی هم مجازی و هم قابل بارگیری می باشد.

طراحی پوسته وردپرس

کاربران WordPress ممکن است تم های متفاوتی را نصب و تغییر دهند. مضامین به کاربران امکان می دهد بدون تغییر در کد اصلی یا محتوای سایت، ظاهر و عملکرد وب سایت وردپرس را تغییر دهند. هر وب سایت وردپرس نیاز به حداقل یک تم دارد و هر تم باید با استفاده از استانداردهای وردپرس با PHP ساختار یافته، HTML معتبر و CSS طراحی شود. مضامین ممکن است به طور مستقیم با استفاده از ابزار مدیریت WordPress "Appearance" در داشبورد نصب شوند، یا پوشه های تم ممکن است مستقیماً در فهرست تم ها، به عنوان مثال از طریق FTP کپی شوند. PHP، HTML و CSS موجود در مضامین می توانند بطور مستقیم اصلاح شوند تا رفتار تم تغییر یابد، یا یک موضوع می تواند یک موضوع "کودک" باشد که تنظیمات را از یک موضوع دیگر به ارث می برد و از نظر انتخابی نادیده می گیرد. مضامین وردپرس به طور کلی به دو دسته رایگان و حق بیمه طبقه بندی می شوند. بسیاری از مضامین رایگان در دایرکتوری تم وردپرس (همچنین به عنوان مخزن شناخته می شوند) ذکر شده اند، و تم های حق بیمه برای خرید از بازارها و توسعه دهندگان وردپرس در دسترس هستند. کاربران WordPress همچنین ممکن است تم های سفارشی خود را ایجاد و توسعه دهند. موضوع رایگان Underscores ایجاد شده توسط توسعه دهندگان WordPress به یک مبنای محبوب برای مضامین جدید تبدیل شده است.

اگر می خواهید کاری درست انجام شود، ممکن است خودتان آن را انجام دهید. در حالی که پوسته وردپرس زیادی وجود دارد، پیدا کردن مطلبی که ظاهری دقیق دارد و عملکرد مورد نیاز شما می تواند مشکل باشد. در حقیقت، شما ممکن است وسوسه شوید که به جای آن موضوع خود را ایجاد کنید. خوشبختانه، ایجاد یک تم سفارشی برای وردپرس یک فرآیند نسبتاً ساده است. همچنین نیاز به دانش فنی و تجربه زیادی در زمینه توسعه وب ندارد. بعلاوه، ساختن موضوع مورد نظر شما می تواند ارزش این کار را داشته باشد، زیرا می توانید سایت خود را به درستی جستجو کنید.

شما می خواهید سایت شما عالی به نظر برسد و تمام عملکردهای مورد نیاز خود را داشته باشد، بنابراین دایرکتوری تم وردپرس را بررسی کنید. متأسفانه، چیزی که می بینید، تمام الزامات شما را برآورده نمی کند، و شما نمی خواهید روی دید خود سازش کنید. شاید شما چیزی منحصر به فرد را بخواهید که سایت شما را متمایز کند، یا فقط نمی خواهید پول را برای یک موضوع برتر هزینه کنید.

در این مرحله، شما ممکن است شروع به در نظر گرفتن ایجاد موضوع خود کنید. خوشبختانه، ایجاد موضوعی برای وردپرس، موضوعی بیش از حد پیچیده نیست که ممکن است تصور کنید. با تشکر از دوستی ذاتی پلتفرم و ابزارهای بیشمار موجود، تقریباً هر کسی می تواند یک موضوع سفارشی ایجاد کند.

می توانید از تجربه با محیط های محلی صحنه استفاده کنید، زیرا می توانید از این موارد برای ایجاد موضوع خود استفاده کنید. درک برخی از CSS و PHP نیز مفید خواهد بود (در صورت لزوم). سرانجام، یک ابزار مهم وجود دارد که می خواهید داشته باشید، که روند ایجاد یک موضوع را بسیار ساده تر می کند: یک موضوع شروع.

پوسته شروع کننده یک موضوع وردپرس با استخوان است که می توانید برای ایجاد شخصی خود از یک پایه استفاده کنید. استفاده از یک استارت شما را قادر می سازد بر اساس یک چارچوب محکم و بدون نگرانی در مورد پیچیدگی های مربوط به رمزگذاری یک موضوع از ابتدا نگران شوید. همچنین به شما کمک می کند تا با نشان دادن ساختار اصلی یک موضوع و چگونگی عملکرد همه قسمت های آن، درک کنید که چگونه WordPress کار می کند.

برنامه نویسی افزونه وردپرس

چرا ما پلاگین می سازیم؟

اگر یک قانون اساسی در توسعه وردپرس وجود دارد، این است: هسته وردپرس را لمس نکنید. این بدان معنی است که شما فایلهای اصلی وردپرس را برای افزودن عملکرد به سایت خود ویرایش نمی کنید. به این دلیل است که، وقتی وردپرس به نسخه جدیدی بروزرسانی می کند، تمام پرونده های اصلی را رونویسی می کند. بنابراین، هر عملکردی که می خواهید اضافه کنید باید از طریق افزونه ها با استفاده از API های تأیید شده وردپرس اضافه شود.

افزونه های وردپرس بسته به کارهایی که می خواهید انجام دهند، می توانند به همان اندازه ساده یا پیچیده ای باشند که برای آنها نیاز دارید. ساده ترین افزونه یک فایل PHP است. افزونه سلام دالی نمونه ای از چنین افزونه ای است. فایل پی اچ پی افزونه فقط به یک هدر افزونه، چند کارکرد PHP و برخی از قلاب ها برای وصل کردن توابع شما نیاز دارد. افزونه ها به شما امکان می دهند تا عملکرد WordPress را بسیار لمس کنید بدون اینکه خود هسته وردپرس را لمس کنید.

با ساختن افزونه خود، وردپرس را گسترش می دهید، یعنی می توانید ویژگی های دیگری را در بالای آنچه وردپرس ارائه می دهد، بسازید. به عنوان مثال، می توانید افزونه ای بنویسید که پیوندهای مربوط به ده پست اخیر اخیر در سایت شما را نشان می دهد. یا با استفاده از انواع پست های سفارشی وردپرس، می توانید افزونه ای را بنویسید که یک سیستم بلیط پشتیبانی کامل را با اعلان های ایمیل، وضعیت بلیط های سفارشی و یک درگاه مشتری دار ایجاد می کند. امکانات بی پایان است!

بیشتر افزونه های وردپرس از پرونده های زیادی تشکیل شده است، اما یک افزونه در واقع فقط به یک فایل اصلی نیاز دارد که دارای یک DocBlock به طور خاص در هدر است. به عنوان یک نویسنده افزونه WordPress.org، شما فرصتی شگفت انگیز برای ایجاد افزونه ای دارید که توسط میلیون ها کاربر WordPress نصب، نصب و تنظیم شود. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که ایده عالی خود را به کد تبدیل کنید. کتابچه راهنمای افزونه برای کمک به شما در این قسمت است.

در ساده ترین آن، یک افزونه وردپرس یک فایل PHP است که توضیحی برای عنوان هدر افزونه وردپرس دارد. به شدت توصیه می شود که برای نگه داشتن افزونه خود یک دایرکتوری ایجاد کنید تا همه پرونده های افزونه شما به طور مرتب در یک مکان سازماندهی شوند.

ساخت فروشگاه آنلاین با ووکامرس

در یک جمله، ووکامرس بهترین راه برای تبدیل وب سایت وردپرس شما به یک فروشگاه الکترونیکی کاملا کاربردی است. از لحاظ فنی، WooCommerce پلاگین وردپرس است. برای کارکردن نیاز به نصب و فعال کردن آن مثل هر پلاگین دیگر است. متن باز و رایگان است. محبوب ترین افزونه تجارت الکترونیک برای وردپرس است. شما می توانید آن را تنظیم و خودتان آن را پیکربندی کنید. راه اندازی سریع است معمولا فقط یک بعد از ظهر طول می کشد. با هر گونه طراحی/ تم شما در سایت وردپرس کار می کند. با WordPress + WooCommerce چه محصولاتی می توانید بفروشید؟

 • محصولات دیجیتال (به عنوان مثال نرم افزار، دانلود، کتاب الکترونیکی)
 • محصولات فیزیکی
 • سرویس ها،
 • رزرو (به عنوان مثال برای قرار ملاقات، و یا هر چیز دیگری که می توانید رزرو کنید)،
 • اشتراک ها
 • محصولات دیگر افراد - به عنوان یک واسطه،
 • سفارشی سازی (به عنوان مثال سفارشی های اضافی در بالای لیست محصولات شما) و موارد دیگر.

به عبارت دیگر شما می توانید با وب سایت خود درآمد کسب کنید. نحوه ایجاد فروشگاه:

 • مرحله 1. دریافت نام دامنه و web hosting
 • مرحله 2. نصب وردپرس (رایگان)
 • مرحله 3. نصب پلاگین WooCommerce (رایگان)
 • مرحله 4. ایجاد صفحات Shop، Cart، Checkout و My Account
 • مرحله 5. تنظیم محلی
 • مرحله 6. درک مالیات بر فروش در ماژول مالیات - نرخ مالیات بر اساس محل فروشگاه شما
 • مرحله 7. انتخاب یک روش پرداخت
 • مرحله 8. اضافه کردن اولین محصول خود
 • مرحله 9. انتخاب یک تم برای فروشگاه آنلاین خود (رایگان)

ایجاد شبکه های اجتماعی با بادی پرس

وردپرس آسان ترین راه استفاده از پلتفرم برای ساختن شبکه اجتماعی خود با استفاده از افزونه رایگان BuddyPress است. وردپرس فوق العاده انعطاف پذیر است و به زیبایی با هر نوع وب سایت وردپرس ادغام می شود. BuddyPress پروژه خواهر WordPress.org است. این افزونه به عنوان یک افزونه وردپرس رایگان است که میتوانید در وبسایت خود نصب کنید. با آن می توانید سایت وردپرس خود را به یک شبکه اجتماعی تبدیل کنید که به شما امکان ایجاد جامعه آنلاین خود را می دهد. برخی از ویژگی های یک وب سایت BuddyPress به شرح زیر است:

 • کاربران می توانند در وب سایت خود ثبت نام کنند
 • کاربران قادر خواهند بود پروفايل هاي کاربري را توسعه دهند
 • جریان فعالیت ها به کاربران اجازه می دهد تا به روز رسانی های سایت دسترسی داشته باشند
 • شما قادر به ایجاد sub-communities با گروه های کاربری خواهید بود
 • کاربران می توانند یکدیگر را به عنوان دوستان اضافه کنند
 • کاربران می توانند پیام های خصوصی را به یکدیگر ارسال کنند
 • قابلیت BuddyPress را می توان با استفاده از پلاگین های شخص ثالث گسترش داد
 • با هر تم استاندارد WordPress کار می کند
 • می توان با سایت وردپرس موجود خود آن را راه اندازی کرد
آیا این نوشته را دوست داشتید؟
linkedin-wordpress-plugins-seo

آموزش پلاگین های وردپرس - سئو


در این دوره مقدماتی با راه اندازی و کاربرد، نحوه استقرار و کار با 2 تا از پلاگین های بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) به نام Yoast SEO و All in One SEO...

1399/02/10 689 بازدید زیرنویس دارد
udemy-wordpress-development-themes-plugins-gutenberg

دوره توسعه پوسته، افزونه و گوتنبرگ وردپرس


این جامع ترین و موثرترین دوره درباره توسعه وردپرس است. در این دوره به شما یاد می گیرید چگونه پلاگین ها و تم های بسیار خاص خود را ایجاد کنید.مهارت های ...

1399/02/06 1083 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-wordpress-custom-post-types-and-taxonomies

آموزش وردپرس: پست تایپ ها و تکسانومی های سفارشی


در این دوره، مربی Joe Casabona نشان می دهد که چگونه پست تایپ های جدید و تکسانومی ها را ایجاد کنید، یک پلاگین theme-agnostic ایجاد کنید و قالب هایی بسا...

1399/01/18 628 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-wordpress-building-progressive-themes-with-wp-rig

آموزش وردپرس: ساخت تم های پیشرو با WP Rig


WP Rig، ابزار جدیدی است که ساخت تم های پیشرو در وردپرس را آسان می کند. این ابزار یک استارتر تم استایل دهی شده را در بر دارد که به راحتی می تواند شخصی ...

1399/01/18 673 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-prototyping-a-wordpress-project-in-adobe-xd

نمونه سازی اولیه پروژه وردپرس در Adobe XD


بیاموزید که چگونه از Adobe XD برای ایجاد پروتوتایپ وب سایت وردپرس که می توانید آن را با مشتریان، توسعه دهندگان و سایر ذینفعان به اشتراک بگذارید، استفا...

1399/01/16 876 بازدید زیرنویس دارد
infiniteskills-how-to-use-wordpress-for-e-commerce

آموزش نحوه استفاده از وردپرس برای تجارت الکترونیک


در دوره آموزش وردپرس برای تجارت الکترونیک، George Plumley نویسنده متخصص، به شما یاد می‌دهد که چگونه با افزودن افزونه ها و سفارشی کردن نصب وردپرس خود، ...

1399/01/15 615 بازدید
linkedin-wordpress-ask-the-instructor

آموزش وردپرس: از مربی بپرسید


درباره وردپرس سوال دارید؟ برخی از پاسخ ها اینجا هستند. در این دوره کوتاه ، مربی Morten-Rand Hendriksen به چند سؤال متداول در مورد وردپرس پاسخ می دهد. ...

1398/12/24 844 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-installing-and-running-wordpress-shared-hosting

نصب و اجرای وردپرس روی هاست اشتراکی


آیا می خواهید یک وبسایت قدرت گرفته از وردپرس را روی یک سرویس هاست اشتراکی راه اندازی کنید؟ این دوره برای شما مناسب است. به مربی  Jeff Starr بپیوندید، ...

1398/12/23 817 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-customizing-a-wordpress-theme-from-an-adobe-xd-prototype

سفارشی سازی یک قالب وردپرس از پروتوتایپ Adobe XD


نحوه ساخت پروتوتایپ وب سایت استاتیک ایجاد شده در Adobe XD و تبدیل آن به یک وب سایت کاملاً کارآمد، با استفاده از یک قالب و افزونه های وردپرسی را یاد بگ...

1398/12/22 1521 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-building-a-small-business-website-with-wordpress

ساخت وب سایت یک کسب و کار کوچک با وردپرس


با استفاده از وردپرس یک وب سایت حرفه ای برای کسب و کار کوچک خود بسازید. هر کس می تواند با قالب ها، افزونه ها و قابلیت های داخلی ارائه شده توسط وردپرس،...

1398/12/21 2157 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-technical-wordpress-seo

آموزش سئوی فنی وردپرس


آیا می خواهید رتبه جستجوی سایت وردپرسی خود را بهبود ببخشید؟ از داخل به بیرون آن را بهینه سازی کنید. تکنیک های فنی SEO را که قابلیت کشف، ساختار و کارآی...

1398/12/20 6361 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-installing-and-running-wordpress-local-by-flywheel

نصب و اجرای وردپرس: Local by FlyWheel


Local by FlyWheel یک برنامه رایگان است که اجرای سریع و راه اندازی محلی Wordpress را به سادگی امکان پذیر می کند. در این دوره، مربی Morten Rand-Hendriks...

1398/12/20 717 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-wordpress-backing-up-your-site

آموزش وردپرس: تهیه پشتیبان از سایت


بک آپ گیری برای راه اندازی مجدد سایت وردپرس هنگام خراب شدن یا حتی بدتر از آن هک شدن، بسیار مهم است. در این دوره، Morten Rand-Hendriksen چهار روش مختلف...

1398/12/18 772 بازدید
linkedin-wordpress-ecommerce-woocommerce

آموزش تجارت الکترونیک وردپرس: WooCommerce


بیاموزید که چگونه با استفاده از یکی از محبوب ترین و مطمئن ترین راهکارهای تجارت الکترونیک برای وردپرس، یک فروشگاه آنلاین ایجاد کنید. WooCommerce مدیریت...

1398/12/18 1085 بازدید زیرنویس دارد
udemy-become-a-wordpress-developer-unlocking-power-with-code

آموزش تبدیل شدن به توسعه دهنده وردپرس - Unlock کردن قدرت وردپرس با کد


یادگیری PHP ، جاوااسکریپت، تم های وردپرس و WP REST API برای ایجاد وب سایت های وردپرس سفارشی و تعاملی! چرا کد برای ساختن هر آنچه می توانید تصور کنید با...

1398/12/07 1848 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-wordpress-accessibility

آموزش وردپرس: قابلیت دسترسی


اینکه محتوا، قالب‌ها و مسیریابی شما دسترسی‌پذیر باشد به همه کاربران معلول و هر کس دیگری که می خواهد تجربه کاربری خوبی داشته باشد، کمک می کند. این دوره...

1398/11/24 959 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-wordpress-contact-forms

آموزش وردپرس: فرم تماس با ما


به عنوان سازنده وب سایت‌های دارای وردپرس، به احتمال زیاد شما نیاز به ایجاد و افزودن بسیاری از فرم‌های تماس با ما دارید. در این دوره، نگاهی دقیق‌تر به ...

1398/11/23 1151 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-wordpress-advanced-custom-fields

آموزش افزونه وردپرس فیلدهای سفارشی پیشرفته Advanced Custom Fields


به طور پیش فرض، پست ها و صفحات وردپرس مجموعه محدودی از فیلدهای ورودی داده را دارند و شما برای جمع آوری و نمایش داده های سفارشی، به ابزارهای جانبی نیاز...

1398/11/23 1253 بازدید زیرنویس دارد
skillshare-the-mini-wordpress-theme-development-course-for-beginners

دوره توسعه قالب وردپرس برای مبتدیان


در این دوره نحوه کار وردپرس در پشت صحنه برای نمایش محتوا در وب سایت خود را یاد می گیرید. همچنین نحوه ایجاد قالب صفحه شخصی را فرا خواهید گرفت. با نحوه ...

1398/09/10 4420 بازدید
skillshare-fundamental-of-wordpress-security-secure-your-environment

آموزش اصول امنیت وردپرس - ایمن سازی محیط


در این دوره با اصول امنیتی، دانستن دشمنان آنلاین، قصد هکرها و نحوه از بین رفتن کسب و کار برای دریافت پول و نحوه توقف آن و ایجاد حصار حلقه ای آشنا می ش...

1398/09/06 1118 بازدید
مونا 1 ماه و 3 هفته قبل

آیا وردپرس امن است؟ چگونه می توانیم امنیت وردپرس را بالا ببریم؟

مونا 1 ماه و 3 هفته قبل

آیا با وردپرس می توانیم سایت اختصاصی راه اندازی کنیم؟ چگونه؟