آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی Exchange Server

Microsoft Exchange Server یک سرور ایمیل و تقویم است که توسط Microsoft ایجاد شده است. این برنامه منحصراً روی سیستم عامل های Windows Server اجرا می شود. Exchange Server در ابتدا از پروتکل اختصاصی به نام MAPI برای گفتگو با مشتریان ایمیل استفاده می کرد، اما متعاقباً پشتیبانی ازPOP3 ،IMAP و EAS را اضافه می کند. پروتکل استاندارد SMTP برای برقراری ارتباط با سایر سرورهای ایمیل اینترنتی استفاده می شود. Exchange Server هم به عنوان نرم افزار و هم به عنوان سرویس (SaaS) دارای مجوز است. در فرم داخلی، مشتریان مجوزهای دسترسی مشتری (CAL) را خریداری می کنند. به عنوان SaaS، مایکروسافت در عوض هزینه خدمات ماهانه خود را دریافت می کند.

مایکروسافت، Exchange Server را برای دسترسی به کاربران به بستر پیام رسانی در تلفن های هوشمند، تبلت، دسکتاپ و سیستم های مبتنی بر وب طراحی کرده است. قابلیت های تلفن در Exchange Server از پیام های صوتی پشتیبانی می کند. کاربران از طریق تقویم و اشتراک اسناد همکاری می کنند. ویژگی های ذخیره سازی و امنیتی در سیستم عامل به سازمان ها اجازه می دهد تا محتوا را بایگانی کنند، جستجوها و کارهای مربوط به انطباق را انجام دهند. مایکروسافت اکسچنج سرور (MXS) یک برنامه کاربردی سازمانی است که توسط مایکروسافت طراحی شده است تا در ویندوز سرورها اجرا شود. MXS پشتیبانی می کند از:

 • پست الکترونیک یا ایمیل
 • تماس ها و تسک ها
 • تقویم
 • دسترسی به اطلاعات مبتنی بر وب و تلفن همراه
 • ذخیره سازی داده ها

ویژگی های Exchange Server

 • Exchange Host به عنوان یک سرویس: پیچیدگی های مدیریت Exchange Exchange یعنی اجرای هر یک یا چند سرور Exchange، به علاوه سرورهای هماهنگ سازی اکتیو دایرکتوری، خرید آن را به عنوان یک سرویس میزبانی شده برای سازمان ها جذاب می کند.
 • ارائه دهندگان شخص ثالث: این امر بیش از 10 سال است که توسط تعدادی از ارائه دهندگان امکان پذیر است و از ژوئن سال 2018 بسیاری از ارائه دهندگان خدمات بازاریابی را با عنوان "رایانش ابری" یا "نرم افزار به عنوان سرویس" انجام داده اند. میزبانی Exchange به شما امکان می دهد تا Microsoft Exchange Server در اینترنت فعال شود، همچنین به آن Cloud گفته می شود و به جای ساخت و استقرار سیستم درون خانه توسط "ارائه دهنده میزبان Exchange Exchange" مدیریت می شود.
 • Exchange Online: عبارت است از Exchange Server که به عنوان یک سرویس ابری ارائه شده توسط خود مایکروسافت ارائه می شود. این سیستم بر روی همان فناوری های Exchange Server در داخل ساخته شده است و در واقع همان خدمات ارائه دهنده های شخص ثالث را که میزبان نمونه های Exchange Server است، ارائه می دهد. مشتریان همچنین می توانند انتخاب خود را با استفاده از گزینه های داخلی و آنلاین در یک استقرار ترکیبی انتخاب کنند. پیاده سازی های ترکیبی برای سازمان هایی که از عدم نیاز یا فوریت انجام کامل انتقال به Exchange آنلاین مطمئن نیستند، محبوب است و همچنین امکان انتقال ایمیل را فراهم می کند. ابزارهای ترکیبی علاوه بر استفاده از داده های ماکت برای گزارش تجربه کاربر ابر می توانند پشته اصلی مایکروسافت های Exchange ،Lync ،SharePoint ،Windows و Active Directory را پوشش می دهند.
 • Security: پشتیبانی از نصب Exchange Server 2019 بر روی Windows Server Core
 • عملکرد: از در حال اجرا Exchange Server با حداکثر 48 هسته پردازشی و 256 گیگابایت رم پشتیبانی می کند.
 • Outlook Web App: دسترسی کاربران به پیام صوتی، ایمیل، متون SMS، پیام های فوری (IM) و موارد دیگر را از طریق مرورگرهای استاندارد فراهم می کند.
 • Exchange ActiveSync: دسترسی کاربران تلفن همراه به Mailbox جهانی را با پیام صوتی، ایمیل، پیام های فوری و پیام های گوشی هوشمند فراهم می کند.
 • حفظ، کشف و آرشیو ایمیل: کمک به کاهش هزینه ها و ساده نگه داشتن فرایندهای ارتباطات تجاری.
 • Backup and Disaster Recovery: یک راه حل یکپارچه برای Disaster Recovery و تهیه نسخه Backup را با ارائه یک بازیابی اتوماتیک و سریع از سرور، پایگاه داده و خرابی شبکه فراهم می کند.
 • انعطاف پذیری استقرار: می توان در کلود، به صورت پیش فرض یا هر دو، مستقر شود.
 • نظارت بر محتوای حساس: می تواند برای ردیابی محتوای حساس ایمیل و جلوگیری از توزیع محتوای غیر قانونی استفاده شود.
 • پست صوتی: دسترسی کاربران با صندوق ورودی به ایمیل و پست صوتی را فراهم می کند، که هر دو از یک پلتفرم می توانند مدیریت شوند.
 • حفاظت پیشرفته: بکار گرفتن رمزگذاری یکپارچه و تکنولوژی ضد اسپم و راه حل های پیشرفته آنتی ویروس را فراهم می کند.
 • مرکز مدیریت Exchange: اجازه می دهد مدیران مجوز دسترسی به سرور را بر اساس عملکرد شغلی بدون دادن دسترسی کامل به رابط مدیریت داشته باشند.

معماری Exchange Server

معماری اکسچنج سرور

Exchange از یک ساختمان معماری واحد استفاده می کند که خدمات ایمیل را برای استقرار در هر اندازه ارائه می دهد، از سازمان های کوچک گرفته تا بزرگترین شرکت های چند ملیتی می توانند از آن استفاده کنند.

معماری ارتباط سرور

ارتباط بین سرورهای Exchange و نسخه های گذشته و آینده Exchange در لایه پروتکل رخ می دهد. ارتباطات چند لایه مجاز نیست. این معماری ارتباطی با عنوان "every server is an island" خلاصه می شوند. این معماری دارای مزایای زیر است:

 • کاهش ارتباطات بین سرور.
 • ارتباطات آگاهانه از نسخه.
 • failures های جدا شده
 • طراحی یکپارچه در داخل هر سرور.

سرورهای Mailbox

سرورهای Mailbox شامل سرویس انتقال هستند که برای مسیر یابی از طریق پست استفاده می شوند. سرورهای Mailbox حاوی پایگاه داده های Mailbox هستند که داده ها را پردازش، ارائه و ذخیره می کنند. سرورهای Mailbox شامل سرویس های Client Access هستند که اتصالات مشتری را برای کلیه پروتکل ها می پذیرند. این سرویس های مقدم وظیفه مسیریابی یا اتصال پراکسی به سرویس های باقیمانده مربوطه در یک سرور Mailbox را بر عهده دارند. مشتریان مستقیماً به سرویس های بک اند وصل نمی شوند.در Exchange 2016، سرورهای Mailbox حاوی خدمات Unified Messaging هستند که نامه پستی و سایر ویژگی های تلفن را به صندوق های پستی ارائه می دهند.

عملکرد دسترسی مشتری احراز هویت، برخی از سرویس های تغییر مسیر و پروکسی را با پروتکل های مشتری، مانند HTTP، پروتکل دسترسی به پیام اینترنتی و پروتکل انتقال پست الکترونیکی ساده انجام می دهد. دسترسی مشتری، انتقال داده های امنیتی و پیام رسانی را کنترل می کند. عملکرد Mailbox کنترل محتوای Mailbox فعال، مانند پشتیبانی از پروتکل های دسترسی به مشتری، سرویس انتقال، پایگاه داده های Mailbox و توابع پیام رسان یکپارچه را کنترل می کند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود