معرفی ایندیزاین

آنچه در این صفحه می خوانید:

 

معرفی ایندیزاین (InDesign)

ایندیزاین (InDesign) یک نرم افزار طراحی و حروف نگاری دسکتاپ است که بیشتر در صنعت چاپ به منظور ویرایش متون، حروف‌نگاری و صفحه آرایی در مجلات، کتب، روزنامه ها، سررسیدها، برشورهای تبلیغاتی به کار می رود و توسط شرکت ادوبی ساخته شده است. این نرم افزار بیشتر مورد استفاده طراحان گرافیک، هنرمندان تولید، ناشران، روزنامه نگاران قرار می گیرد. از جمله مزایای این نرم افزار سرعت در انجام طراحی و صفحه آرایی و هم چنین نحوه نمایش صفحات است که تعدادی از طراحان به دلیل آشنا نبودن با ایندیزاین از نرم افزارهای دیگر مثل فتوشاپ استفاده می کنند که در اینجا سرعت کار بسیار پایین و ویرایش صفحات بعد از طراحی نیز دشوار خواهد بود.

InDesign همچنین می تواند محتوای مناسب برای تبلت را با همکاری Adobe Digital Publishing Suite منتشر کند. همچنین از اکسپورت به فرمت های EPUB و SWF برای ایجاد کتاب های الکترونیکی و نشریات دیجیتالی از جمله مجلات دیجیتالی و محتوای مناسب برای مصرف در تبلت پشتیبانی می کند. علاوه بر این، InDesign از اکس ام ال (XML)، استایل شیت و سایر نشانه گذاری های برنامه نویسی پشتیبانی می کند، و آن را برای صادرات محتوای متن برچسب دار برای استفاده در سایر فرمت های دیجیتال و آنلاین مناسب می کند. پردازشگر کلمه Adobe InCopy از همان موتور قالب بندی مشابه InDesign استفاده می کند.

کتاب الکترونیکی

از این نرم افزار برای ساخت کتاب های الکترونیکی (EPUB) نیز استفاده می شود که می توان بر روی آن صدا و انیمیشن نیز اضافه کرد و همچنین می توان از دکمه های متحرک، اسلایدشو، ویدئو و ... نیز در این کتاب ها استفاده کرد. از این کتاب ها نیز می توان در صفحات وب استفاده کرد و از آنجایی که مردم به سمت خواندن کتاب های الکترونیکی پیش می روند استفاده از این نرم افزار اهمیت بسزایی پیدا کرده است.

 

تاریخچه ایندیزاین

InDesign جانشین Adobe PageMaker است، که با خرید Aldus در اواخر سال 1994 توسط Adobe به دست آورده شد. نرم افزار جدید InDesign در ابتدا از طریق سلسله نشست های تبلیغاتی در هتل، در انگلستان راه اندازی شد. بازاریابی بر ذکر معماری نرم افزار جدید متمرکز شده است. هسته مرکزی نرم افزار کوچک (حدود 2 مگابایت) که با افزودن قابلیت های برنامه در نسخه های بعدی، افزونه ها به آن افزوده می شوند. این به نظر چشمگیر رسید با این حال، درایور پرینتر PS برای InDesign 1.0 یک برنامه خارجی بود که تمایل داشت مشکلات مکرر ایجاد کند و نیاز به نصب مجدد دوره ای این مورد داشت.

InDesign اولین نرم افزار انتشار دسکتاپ نیتیو Mac OS X بود. اسناد اکسپورت شده InDesign در فرمت فایل قابل حمل (PDF) و پشتیبانی چند زبانه است. این اولین برنامه بود که از یونیکد برای پردازش متن، تایپوگرافی پیشرفته با قلم های OpenType، ویژگی های پیشرفته شفافیت، سبک های طرح بندی، تراز حاشیه نوری و اسکریپت کراس پلتفرم با استفاده از جاوا اسکریپت پشتیبانی می کرد.

Adobe بر روی ارائه ویژگی "Drag and Drop" کار کرده است زیرا این امر پس از 2004 وجود دارد اما محدود به گرافیک و تصاویر است و قابل استفاده برای متن نیست. ادوبی به جای اینکه دوباره CS2 را بسازد و همزمان CS3 را توسعه دهد، برنامه CS3 را با ادغام محصولات Macromedia (2005) توسعه داد. در این زمان "کشیدن و رها کردن" از نوع در دسترس قرار گرفت.

 

ویژگی های ایندیزاین

عملکردهای پیچیده باعث بهبود محتوا و طراحی حرفه ای می شوند. یادگیری پیچیدگی های Adobe InDesign را برای اطمینان از موفقیت پروژه و انجام کارهای طراحی لازم است. بررسی عملکردهای خاص نرم افزار شروع خوبی برای بهبود طراحی پروژه است.موارد زیر به سه ویژگی مهم نرم افزار اشاره می کند:

عملکرد صفحه اصلی

اگر یک پروژه به طراحی چند صفحه ای نیاز داشته باشد مانند طراحی کتاب، نرم افزار پیش فرض باید InDesign باشد. این امر به این دلیل است که به طور خودکار صفحات را شماره گذاری می کند و عملکرد صفحه اصلی را ارائه می دهد. این به کاربران امکان می دهد صفحات بی شماری را با استفاده از یک ویرایش واحد ویرایش کنند.

تغییر اندازه محتوا در فریم ها

بخش مهمی از InDesign تغییر اندازه محتوا است. علاوه بر این، یادگیری تغییر اندازه محتوا جدا از اندازه فریم، کمک بزرگی به انجام پروژه ها می کند. برای حفظ صحت تصاویر و تغییر در انتشار صحیح، حتماً از محتوای تغییر اندازه دهید.

استفاده از ادغام

این احتمال وجود دارد که سیستم هایی که قبلاً از آن ها استفاده می کنید از ویژگی ادغام با Adobe InDesign برخوردار باشند. برای مثال، مدیریت دارایی دیجیتال، لینک های مستقیم از InDesign به یک کتابخانه مدیریت دارایی دیجیتال را میسر می کند. برای ساده سازی پروژه ها، ادغام هایی از این قبیل را می توان بررسی کرد.

ویژگی های ایندیزاین

از دیگر ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پشتیبانی از زبان فارسی
  • توانایی ساخت قالب و متن چند ستونه
  • امکان انتقال متن از نرم افزار ورد (Word)
  • دارای سازگاری با نرم افزارهای پیج میکر، کوارک و ایلوستریتور
  • سرعت بالا در تنظیمات چاپی و صفحه بندی
  • قابلیت ایجاد فایل pdf
  • پرکابرد در صنعت چاپ (روزنامه، کاتالوگ تبلیغاتی، کتاب، سررسید، مجله، بروشور و ...)
  • سهولت در حروف نگاری، ستون بندی، کادر بندی، صفحه بندی
  • تنظیم حروف
  • قابلیت ذخیره خودکار تغییرات

 

مزایای استفاده از ایندیزاین

مزایای استفاده از ایندیزاین

Adobe InDesign امکاناتی را ارائه می دهد که به کاربران کمک می کند تا دسترسی و استفاده مجدد از اسنادی را که به عنوان فایل های PDF با استفاده از برنامه اکسپورت می کنند، افزایش دهد. آن ها می توانند قبل از اکسپورت کردن اسناد خود به PDF، برچسب هایی را در صفحه قرار دهند تا بتوانند با دقت و راحتی در یک مانیتور با اندازه کامل، دستگاه همراه یا از طریق مرورگر وب خوانده شوند. آن ها می توانند موارد صفحه را به عنوان استوری، عناوین یا فیگور ها برچسب گذاری کنند.

علاوه بر این، آن ها قادر به اضافه کردن متون جایگزین به گرافیک یا اشیاء هستند که آن ها را به عنوان شکل نشان می دهند. متون جایگزین کلمات یا عباراتی هستند که برای توصیف تصاویر به کار می روند. بینندگان یا خوانندگانی که از نظر بینایی آسیب دیده اند، متکی به متون جایگزین هستند تا بتوانند اطلاعات و معنای منتقل شده توسط تصاویر را بشناسند و درک کنند. با کمک یک نرم افزار خواندن صفحه نمایش، متن های جایگزین با صدای بلند خوانده می شوند.

علاوه بر این، کاربران همچنین می توانند برچسب ها را به پاورقی ها، فریم های متصل به متن، شاخص های کلمات کلیدی، زیرنویس ها و جداول محتویات حاوی لینک های اضافه کنند. اگر می خواهند اشیاء بی اهمیت را مخفی یا متن یا تصویر چاپ کنند. آنها می توانند از برچسب های مصنوعی استفاده کنند. برچسب های Artifact به آنها امکان می دهد تا وقتی که PDF های اکسپورت شده خود را در Adobe Acrobat یا برای مشاهده در دستگاه های دستی منتشر می کنند، آیتم های صفحه را مخفی کنند.

Adobe InDesign همچنین کاربران را قادر می سازد یادداشت ها را در اسناد خود وارد کنند. به همین دلیل، خوانندگان آن ها می توانند به طور مستقیم از یادداشت هایی که به متن هایشان اضافه کرده اند، به منابع مراجعه کنند. در همین حال، نرم افزار یک ویژگی اکسپورت اچ تی ام ال (HTML) را ارائه می دهد که به توسعه دهندگان وب امکان می دهد هنگام اجرای طرح های چیدمان وب سایت خود، کدهای ساده و تمیز اکسپورت کنند. این قابلیت برای حذف برچسب های تقسیم اضافی در HTML و گروه بندی غیر ضروری از محتوا کاربرد دارد.

برای به راحتی جابجایی اشیاء و تغییر اندازه آن ها به صورت یک بار در میان اسناد، Adobe InDesign گزینه هایی را در کادر گفتگوی شیء خود دارد که در نسخه های قبلی نرم افزار موجود نبود. اکنون، کاربران قادر به تغییر اندازه چندین اشیاء خواهند بود. عرض، ارتفاعات یا هر دو را می توان تغییر داد و همچنین می توان مقادیر مختصات X و Y را برای تغییر موقعیت اشیاء تعیین کرد. همچنین با استفاده از ابزار Eyedropper می توان فوراً اندازه یا موقعیت یک شیء را در اسناد دیگر خود اعمال کرد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود