آموزش طراحی وب واکنش گرا

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی طراحی وب واکنش گرا (Responsive)

طراحی وب واکنش گرا (Responsive) روشی برای طراحی وب است که باعث می شود صفحات وب به خوبی در انواع دستگاه ها و اندازه پنجره یا صفحه نمایش ارائه شوند. کارهای اخیر همچنین مجاورت بیننده را به عنوان بخشی از زمینه مشاهده بعنوان پسوند RWD در نظر می گیرد. محتوا، طراحی و عملکرد در همه دستگاه ها برای اطمینان از قابلیت استفاده و رضایت لازم است.

سایتی که با RWD طراحی شده است با استفاده از شبکه های سیال، مبتنی بر تناسب، تصاویر انعطاف پذیر و پرس و جوهای رسانه CSS3، توسعه دهنده رسانه، طرح را با روش های زیر متناسب می کند:

  • مفهوم شبکه سیال می خواهد اندازه عناصر صفحه در واحدهای نسبی مانند درصد باشد، نه واحدهای مطلق مانند پیکسل یا نقطه.
  • اندازه تصاویر انعطاف پذیر نیز در واحدهای نسبی است، به طوری که از نمایش آنها در خارج از عنصر حاوی آنها جلوگیری می کند.
  • کوئری رسانه به صفحه اجازه می دهد تا از قوانین مختلف CSS براساس ویژگی های دستگاهی که سایت در آن نمایش داده می شود استفاده کند، به عنوان مثال عرض سطح ارائه (عرض پنجره مرورگر یا اندازه نمایش فیزیکی).
  • چیدمان های ریسپانسیو به طور خودکار هر صفحه صفحه دستگاه، اعم از دسک تاپ، لپ تاپ، تبلت یا تلفن همراه را تنظیم و سازگار می کنند.

طراحی وب واکنش گرا (Responsive) از اهمیت بیشتری برخوردار شده است زیرا میزان ترافیک تلفن همراه اکنون (چه زمانی؟) بیش از نیمی از کل ترافیک اینترنت را تشکیل می دهد. بنابراین، Google Mobilegeddon را در سال 2015 اعلام کرد و اگر جستجو از یک دستگاه تلفن همراه انجام شود، رتبه بندی سایت های دوستانه تلفن همراه را افزایش می دهد. طراحی وب واکنش گرا نمونه ای از قابلیت انعطاف پذیری رابط کاربر است.

مفاهیم مرتبط با طراحی وب واکنش گرا (Responsive)

Mobile-first، جاوا اسکریپت ساده، و پیشرفت تدریجی

"Mobile-first"، جاوا اسکریپت ساده، و پیشرفت تدریجی مفاهیمی مرتبط هستند که قبل از RWD قرار دارند. مرورگرهای تلفن های همراه، بیسیک جاوا اسکریپت یا کوئری رسانه ای درک نمی کنند، بنابراین یک روش توصیه شده ایجاد یک وب سایت بیسیک و ارتقا آن برای تلفن های هوشمند و رایانه های شخصی است.

افزایش روزافزون بر اساس مرورگر، دستگاه یا تشخیص ویژگی

به دلیل حجم بالای ترافیک اینترنت با استفاده از دستگاه های تلفن همراه، دیگر نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. در سال 2014، برای اولین بار، تعداد زیادی از کاربران از طریق دستگاه های تلفن همراه خود به اینترنت دسترسی داشتند. در مواردی که یک وب سایت باید از دستگاه های تلفن همراه که فاقد جاوا اسکریپت هستند پشتیبانی کند، تشخیص مرورگر ("عامل کاربر") و تشخیص دستگاه تلفن همراه دو روش برای استنباط در صورت پشتیبانی از برخی از ویژگی های اچ تی ام ال (HTML) و سی اس اس (CSS) هستند. با این حال، این روش ها کاملاً قابل اعتماد نیستند، مگر اینکه همراه با یک پایگاه داده قابلیت های دستگاه استفاده شوند.

برای تلفن های همراه و رایانه های شخصی با توانایی بیشتر، فریمورک های JavaScript مانند Modernizr، جی کوئری (JQuery) و جی کوئری موبایل (jQuery Mobile) که می توانند به طور مستقیم پشتیبانی مرورگر را برای ویژگی های HTML / CSS تست کنند (یا دستگاه یا عامل کاربر را شناسایی کنند) محبوب هستند. از Polyfill می توان برای افزودن پشتیبانی از ویژگی ها استفاده کرد.

مزایای طراحی وب واکنش گرا (Responsive)

طراحی وب واکنش گرا برای هر کسب و کار با اهمیت است. یک وب سایت ریسپانسیو بهترین تجربه کاربر (UX) را در همه دستگاه ها ارائه می دهد و دارای مزایای بسیار دیگری است. اگر هنوز مطمئن نیستید که سایت شما باید ریسپانسیو باشد در اینجا مزیت های طراحی وب واکنش گرا آورده شده است که ممکن است تصمیم شما را تحت تأثیر قرار دهد:

جذب مخاطبان گسترده

مخاطبان شما از انواع مختلف دستگاه ها در هر شکل و اندازه به وب سایت شما دسترسی خواهند داشت. طراحی ریسپانسیو، مهم نیست که صفحه نمایش آنها چه بزرگ و چه کوچک باشد.

نظارت بر تجزیه و تحلیل آسان است.

اگر وب سایت های مختلفی را برای دستگاه های مختلف جدا کرده اید، به این معنی است که باید دو تجزیه و تحلیل را زیر نظر داشته باشید. یک وب سایت ریسپانسیو فقط یک وب سایت است، به این معنی که تجزیه و تحلیل شما فقط یک منبع اطلاعات است.

نگهداری آسان

باز هم، چندین وب سایت برای چندین دستگاه به این معنی است که هر تغییری باید در همه آنها ایجاد شود. با یک وب سایت ریسپانسیو به این معنی است که شما فقط باید یک بار تغییر ایجاد کنید.

افزایش سئو

آشکارا بازاریابی تجارت شما برای یافتن شما بسیار مهم است و سئو (SEO) یکی از بهترین راه ها برای هدایت بازدید به وب سایت شماست. اکنون گوگل به منظور بهبود نتایج جستجوی کاربران موبایل، از وب سایت های ریسپانسیو پشتیبانی می کند تا در نتایج موتورهای جستجو بالاتر باشند.

سازگاری در طراحی و برند تجاری

بدیهی است که شما می توانید یک وب سایت تلفن همراه و یک وب سایت سنتی را طراحی و شخصی سازی کنید. با این حال هرگز ظاهر یکسان و احساس بهتری نخواهید داشت. یک وب سایت ریسپانسیو طراحی یکسان را در همه دستگاه ها حفظ خواهد کرد.

نرخ گزاف (bounce rates) پایین تر

مشتریان بالقوه شما قرار نیست وب سایتی کند و دشوار برای استفاده را تحمل کنند. اگر وب سایت شما با دستگاهی که از آن استفاده می کنند سازگار نباشد، پس از آن پشتیبان گیری می کنند و به یکی از رقبای شما می روند. مخاطبان شما نمی خواهند منتظر بمانند. آنها پاسخ سریع و آسان می خواهند. یک وب سایت ریسپانسیو با بارگیری سریع، ناوبری با کاربرد آسان و عملکردهای واضح، نرخ پرش را کاهش می دهد.

نرخ تبدیل بهبود یافته است.

به عنوان یک وب سایت ریسپانسیو بهترین گزینه برای نیازهای شما در طراحی وب است زیرا بهترین تجربه کاربری را ارائه می دهد. یک وب سایت ریسپانسیو، فروش را افزایش می دهد زیرا به مخاطبان بزرگتر و با هدف بیشتری دسترسی پیدا می کند و تجربه روان و آسانی را که به دنبال آن هستند به آنها می دهد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود