دروپال 

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی دروپال (Drupal)

دروپال یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) رایگان و اوپن سورس با یک جامعه پشتیبان بزرگ است. دروپال به زبان پی اچ پی نوشته شده و تحت مجوز عمومی گنو توزیع شده است. دروپال حداقل فریمورک بک اند 2.3٪ از کل وب سایت های سراسر جهان را ارائه می دهد، از وبلاگ های شخصی گرفته تا سایت های سازمانی، سیاسی و دولتی را در بر می گیرد. سیستم ها همچنین از دروپال برای مدیریت دانش و همکاری تجاری استفاده می کنند. از مارس 2019، انجمن دروپال شامل بیش از 1.37 میلیون عضو، از جمله 114،000 کاربر فعالانه مشارکت می کنند، در نتیجه بیش از 42.650 ماژول رایگان که قابلیت های دروپال را گسترش داده و سفارشی می کنند، بیش از 2،750 موضوع رایگان که ظاهر و تجربه کاربری دروپال را تغییر می دهند و در حداقل 1،270 توزیع رایگان که به کاربران امکان می دهد سریع و به راحتی Drupal پیچیده و خاص را در مراحل کمتری تنظیم کنند.

نسخه استاندارد دروپال، معروف به Drupal core، شامل ویژگی های اساسی مشترک برای سیستم های مدیریت محتوا است. این موارد شامل ثبت نام و نگهداری حساب کاربری، مدیریت منو، فیدهایRSS، طبقه بندی، شخصی سازی طرح بندی صفحه و مدیریت سیستم می باشد. Drupal core می تواند به عنوان یک وب سایت ساده، یک وبلاگ فردی یا چند کاربره، یک انجمن اینترنتی یا یک وب سایت جامعه که محتوای تولید شده توسط کاربر را ارائه می دهد، سرویس دهی کند.

دروپال همچنین خود را به عنوان یک فریمورک برنامه وب توصیف می کند. در مقایسه با فریمورک های قابل توجه، دروپال اکثر موارد مورد نیاز ویژگی مورد قبول کلی برای چنین فریمورک های وب را برآورده می کند. اگرچه دروپال یک API پیچیده را برای توسعه دهندگان ارائه می دهد، نصب و راه اندازی اساسی وب سایت و اجرای فریمورک نیازی به مهارت برنامه نویسی ندارد. دروپال بر روی هر سیستم عامل پشتیبانی می شود که هم از یک وب سرور که قادر به اجرای کد های PHP و هم یک پایگاه داده برای ذخیره محتوا و پیکربندی پشتیبانی می کند.

ویژگی های دروپال (Drupal)

دروپال یک سیستم مدیریت محتوای کاملاً برجسته است که با نصب ماژول های مشارکت یا با توسعه سفارشی می تواند بی نهایت تقویت شود.

 • پلتفرم، وب سرور و پایگاه داده مستقل: در حالی که پیکربندی نصب استاندارد روی لینوکس، آپاچی و MySQL یا PostgreSQL است، Drupal همچنین در صورت نیاز به انجام این کار، می تواند بر روی سرورهای ویندوز که دارای IIS و Microsoft SQL Server ،Solaris ،BSD یا Mac OS X هستند، نصب شود.
 • مدیریت کاربر گرانول: دروپال امکان دسترسی کامل به توابع مختلف در وب سایت شما را به کنترل کامل تعریف نقش کاربر و مجوزها می دهد.
 • انواع مختلف محتوا: دروپال انعطاف پذیری کاملی را در مورد نحوه نمایش انواع محتوای مختلف (به عنوان مثال مقالات، وبلاگ، اخبار) و عملکرد مرتبط با هر نوع محتوا، مانند اجازه یا عدم اجازه دادن به نظرات کاربران فراهم می کند.
 • طبقه بندی انعطاف پذیر و ساختارهای منو: ماژول طبقه بندی سفارشی سازی بی حد و مرزی از دسته هایی که نوع محتوا با آنها در ارتباط است را فراهم می کند، در حالی که ساختار منو به هر روشی که لازم باشد قابل تنظیم است. این انعطاف پذیری اگر به روش های پیچیده ای برای طبقه بندی مطالب خود نیاز داشته باشد، پارادایم سنتی CMS را منسوخ می کند، یا اینکه می توانید موارد مورد علاقه را نگه دارید.
 • Templating & Theming سازگار با استاندارد ها: دروپال تمام مطالب را از لایه نمایش جدا می کند و به شما امکان می دهد طراحی و چیدمان وب سایت خود را با استفاده از HTML و CSS سازگار با استانداردها به طور کامل سفارشی کنید. تعداد زیادی از مضامین با کیفیت بالا و از قبل ساخته شده در دسترس هستند که می توانند به جای شروع از ابتدا و سرمایه گذاری در یک طراحی وب سایت کاملاً سفارشی، به سرعت پیگیری طراحی پروژه شما کمک کنند.
 • صفحه نمایش ویژه دستگاه: اگر وب سایت شما برای بهینه سازی موبایل یا سایر دستگاه ها نیاز به بهینه سازی دارد، Drupal می تواند مرورگر مورد استفاده را تشخیص دهد و یک موضوع نمایش خاص برای آن دستگاه ارائه دهد.
 • تنظیم شده سئو: وب سایت دروپال از طریق تهیه URL های زبان طبیعی، پیوندهای دائمی به محتوا، ابرداده های صفحه قابل تنظیم و نقشه سایت XML به صورت خودکار برای موتورهای جستجو بهینه خواهد شد.
 • ویژگی های انجمن آنلاین: دروپال با تالار گفتگو، اظهار نظر، نظرسنجی، بلاگ نویسی، جمع آوری فید RSS و پروفایل های غنی از کاربران به طور پیش فرض نصب می کند، در حالی که طیف وسیعی از ماژول ها و توسعه سفارشی می توانند هرگونه شکل قابل تصور از محتوا یا تعامل ایجاد شده توسط کاربر را به طور همزمان با Facebook ،YouTubes و Flickrs در جهان تسهیل کنند.
 • ردیابی و آمار: به طور پیش فرض، دروپال حاوی ردیابی و آمار کاربران خاص خود است، اما می تواند به راحتی با ابزارهای گزارش دهی شخص ثالث مانند Google Analytics یکپارچه شود.
 • مدیریت محتوا: طیف وسیعی از ماژول های اصلی و مشارکتی بسته به اندازه سازمان و میزان محتوا که مدیریت می شود، میزان بسیار بالایی از گردش و مدیریت سرمقاله را ارائه می دهند.
 • ویرایش محتوا WYSIWYG: طیف وسیعی از ماژول ها بسته به پیچیدگی نیازهای ویرایش، می توانند سطوح مختلف کنترل ویرایش WYSIWYG را ارائه دهند.
 • Syndication Content: هر صفحه یا بخش در یک وب سایت Drupal در صورت لزوم می تواند به عنوان یک فید RSS منتشر شود. سایر استانداردهای خدمات وب توسط انواع مختلف ادغام با سیستم های خارجی پشتیبانی می شوند.
 • جستجوی داخلی: موتور جستجوی داخلی Drupal به صورت پیش فرض حالت جستجوی استاندارد یا پیشرفته را در اختیار شما قرار می دهد و هر نوع جستجو را می توان سفارشی کرد. اگر فقط می خواهید از گوگل به عنوان موتور جستجوی وب سایت دروپال خود استفاده کنید، یک ماژول ساده به راحتی نصب می شود.
 • ماژول های مشارکت شده: اگر Drupal core کاری را که می خواهید انجام دهید را تسهیل نمی کند، هزاران ماژول با مشارکت رایگان در دسترس هستند که ممکن است آنچه را که شما می خواهید ارائه دهند.

کاربرد دروپال (Drupal)

نرم افزار مدیریت محتوا دروپال برای ساخت بسیاری از وب سایت ها و برنامه هایی که هر روز از آنها استفاده می کنید به کار برده می شود. دروپال از ویژگی های استاندارد عالی مانند نوشتن مطالب آسان، عملکرد قابل اعتماد و امنیت عالی برخوردار است. اما آنچه آن را از هم جدا می کند انعطاف پذیری آن است؛ مدولار یکی از اصول اصلی آن است. ابزارهای آن به شما کمک می کنند تا محتوای متنوع و ساختاری را ایجاد کنید که به تجربیات وب پویا نیاز دارند. همچنین برای ایجاد فریمورک های دیجیتال یکپارچه یک انتخاب عالی است. می توانید آن را با هر کس یا هزاران مورد افزودنی دیگر گسترش دهید. ماژول ها قابلیت دروپال را گسترش می دهند. مضامین به شما امکان ارائه محتوای خود را می دهند. توزیع بسته های دروپال بسته بندی شده شما می توانید به عنوان کیت های مبتدی استفاده کنید. این عناصر را با هم مخلوط و مطابقت دهید تا توانایی های اصلی دروپال را تقویت کنید. یا دروپال را با سرویس های خارجی و سایر برنامه ها در زیرساخت های خود ادغام کنید. هیچ نرم افزار مدیریت محتوای دیگر این قدرتمند و مقیاس پذیر نیست. دروپال می تواند توسط افراد یا گروه های کاربران، حتی افراد فاقد مهارت فنی مورد استفاده قرار گیرد تا به راحتی انواع مختلف وب سایت ها را ایجاد و مدیریت کنید. برنامه شامل یک بستر مدیریت محتوا و فریمورک توسعه است.

انواع سایت هایی که Drupal برای آنها قابل استفاده است شامل موارد زیر است:

 • وبلاگ ها
 • وب سایت های شخصی یا شرکتی
 • پورتال ها
 • انجمن ها
 • سایت های تجارت الکترونیکی
 • اینترانت
 • فهرست منابع
 • سایت های شبکه های اجتماعی.

مقایسه دروپال با وردپرس و جوملا

هر سه سیستم CMS، نرم افزاری اوپن سورس هستند که هر یک توسط جامعه بزرگ ساخته و نگهداری می شوند و همه آنها دانلود و استفاده رایگان دارند.

وردپرس

WordPress ابزاری برای وب سایت است که به زبان پی اچ پی نوشته شده است. وقتی مقایسه CMS انجام می شود، احتمالاً امروز آسانترین و قدرتمندترین سیستم مدیریت محتوای وبلاگ و وب سایت (یا CMS) موجود است. همچنین می تواند برای طراحی وب سایت های ساده با موفقیت مورد استفاده قرار گیرد. وردپرس به اندازه کافی قدرتمند است که توسعه دهندگان وب یا طراحان بتوانند به طور موثر سایتها را برای مشتری بسازند. وردپرس برای وب سایت های نسبتاً ساده مانند وبلاگ نویسی روزمره و سایت های خبری ایده آل است. و برای هرکسی که به دنبال یک سایت آسان برای مدیریت است. توسعه وردپرس آسان است و با اعمال تغییرات در وب سایت خود می توانید تغییرات را در زمان واقعی مشاهده کنید.

مزایای WordPress

 • این همراه با افزونه از پیش نصب شده و عملکرد قالب است.
 • سهولت در استفاده
 • کاربرپسند و بهترین برای مبتدیان و آماتورها.
 • این تقریبا بیش از 45،000 پلاگین تقریباً برای همه قابلیت ها دارد.
 • وردپرس گزینه های سفارشی سازی بسیاری از موضوعات ارائه می دهد.

جوملا

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای برای انتشار محتوای وب است. این برای وب سایت های تجارت الکترونیکی یا شبکه های اجتماعی عالی است، اما وقتی در مورد مقایسه CMS صحبت می شود، نیاز به درک اساسی مهارت های فنی دارد. جوملا به گونه ای طراحی شده است که به عنوان یک بستر اجتماع، دارای ویژگی های شبکه های اجتماعی قوی باشد. جوملا وقتی در مقایسه با CMS پیچیدگی ایجاد می شود، بین وردپرس ساده و دروپال جامع و پیشرفته وجود دارد. جوملا به شما کمک می کند تا محتوای وب خود را پیگیری کنید. طبق مقایسه CMS، جوملا به شما امکان می دهد سایتی ایجاد کنید که محتوا و ساختار بیشتری از انعطاف پذیری نسبت به وردپرس ارائه دهد. جوملا قدرت و انعطاف پذیری را که دروپال برای ارائه دارد درخشان ترکیب کرده، ضمن حفظ ظاهر بصری کاربر پسند وردپرس که در آن برتری دارد و آن را به یک میانه مناسب در یک بازار شلوغ تبدیل می کند.

مزایای جوملا

 • جوملا را می توان برای برنامه های چند منظوره مانند برنامه های دولتی و وب سایت های سازمانی استفاده کرد.
 • نیاز به دانش فنی زیادی ندارد.
 • هزاران قالب و قالب برای توسعه جوملا CMS وجود دارد.
 • برای توسعه جوملا CMS را می توان به راحتی به هر سرور مهاجرت کرد.
 • طبق مقایسه CMS، جوملا برای اسکریپت های خاص به افزونه های خاصی احتیاج دارد. سفارشی سازی آن محدود است. این برای وب سایت ساده و کوچک سنگین است.

دروپال

دروپال سخت ترین، بلکه قدرتمندترین سیستم است. به درک آشنایی با HTML ،CSS و PHP احتیاج دارد. دروپال یک CMS استثنایی SEO Friendly با کد تمیز و ماژول های موثر ارائه می دهد. اگر مقایسه CMS انجام شود، Drupal به دلیل طبقه بندی قدرتمند و توانایی برچسب زدن، طبقه بندی و سازماندهی محتوای پیچیده شناخته می شود.

مزایای دروپال

 • دروپال به کدنویسی به ظرفیت خاصی احتیاج ندارد (مانند کدگذاری HTML).
 • آن را با هزاران ماژول رایگان همراه است.
 • دروپال دارای ویژگی های اساسی و پیشرفته است.
 • دروپال با مضامین حرفه ای Readymade همراه است.
 • کد تمیز و ماژول های فوق العاده قدرتمند را دارد که مورد علاقه موتورهای جستجوگر اصلی است.

مقایسه

هر سه مورد در بیشتر موارد گزینه های عالی هستند. اما سناریوی منحصر به فرد خود به قابلیت های مختلفی احتیاج دارد، که احتمالاً یکی از این سه گزینه CMS را مناسب تر می کند. مقایسه CMS بین وردپرس، جوملا و دروپال است.
همه این ها ویژگی های عالی و سفارشی سازی، سهولت استفاده و امنیت قوی را ارائه می دهند. طبق مقایسه CMS، انتخاب درست در واقع کار دشواری است زیرا همه گزینه های خوبی هستند. وقتی سه مورد از آنها را برای یک وبلاگ ساده یا یک سایت از نوع بروشور مقایسه کنید، وردپرس می تواند بهترین انتخاب باشد در حالی که برای افراد غیر توسعه دهنده بسیار مورد پسند است، این یک بستر انعطاف پذیر است که همچنین می تواند سایت های بسیار پیچیده ای ایجاد کند.

اگر به دنبال چیزی پیشرفته تر از سایت بسیار سفارشی هستید که نیاز به مقیاس پذیری و سازماندهی محتوای پیچیده دارد، ممکن است دروپال بهترین انتخاب باشد. و درمورد چیزی که بین آن منحنی یادگیری آسان تری وجود دارد، مطابق CMS مقایسه جوملا یک انتخاب عالی است. اگر سه مورد را مقایسه کنیم، وردپرس تقریباً 4k+ تم را ارائه می دهد در حالی که جوملا 1k+ و دروپال 2k+ را رائه می دهد. اگر در مورد افزونه ها صحبت کنید WordPress بیش از 45K پلاگین رایگان ارائه می دهد در حالی که جوملا 7K+ و دروپال تقریباً 34k+ پلاگین رایگان ارائه می دهند. هنگام استفاده، WordPress در مقایسه با جوملا و دروپال بسیار کاربر پسند است. مقایسه CMS به وضوح نشان می دهد وردپرس بهترین استفاده برای وبلاگ نویسی ساده، وب سایت شرکت یا وب سایت های تجاری کوچک است. جوملا بیشتر برای سایت های تجارت الکترونیکی و شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد. دروپال از نظر فنی پیشرفته تر و متناسب برای افراد فنی است که دوست دارند از لحاظ فنی وارد شوند. هرکسی که دروپال را در نظر می گیرد باید حداقل دانش اساسی در مورد HTML ،PHP و سایر زبان های برنامه نویسی وب مشترک داشته باشد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود