در این صفحه می خوانید :

معرفی مایکروسافت ویزیو

مایکروسافت ویزیو Microsoft Visio که قبلا مایکروسافت آفیس ویزیو شناخته می شد، یک برنامه کاربردی برای ترسیم دیاگرام ها با گرافیک برداری است و بخشی از خانواده مایکروسافت آفیس است. این محصول برای اولین بار در سال 1992 توسط شرکت Shapeware ساخته شد و مایکروسافت در سال 2000 آن را خریداری کرد. ویزیو نرم افزاری برای طراحی انواع نمودارها است. این نمودارها شامل فلوچارتها، نمودارهای سازماندهی، طرحهای ساختمانی، طرحهای طبقه، نمودارهای جریان داده، نمودار جریان فرآیند، مدلسازی فرآیند کسب و کار، نمودارهای شناور، نقشه های سه بعدی و غیره می باشد.
ویزیو یک نرم افزار محبوب دیجیتالی از مایکروسافت می باشد و دارای قابلیت هایی است که می تواند به حرفه ای ها در طراحی صنایع مختلف کمک کند و دیاگرام  ها را با سرعت بیشتری به اشتراک بگذارد.
مایکروسافت، Visio 2013 را برای ویندوزدر دو نسخه منتشر کرد: Standard و Professional نسخه های استاندارد و حرفه ای یک واسط مشابه دارند، اما نسخه حرفه ای دارای قالب های اضافی برای نمودارها و طرح های پیشرفته و همچنین قابلیت هایی است که کاربران را قادر می سازد تا نمودار های خود را به منابع داده ها متصل کرده و داده های خود را به صورت گرافیکی نمایش دهند. نسخه حرفه ای دارای سه نوع دیاگرام اضافی، و همچنین قوانین هوشمند، اعتبارسنجی و زیر پروسه (تجزیه نمودار) است.

تاریخچه مایکروسافت ویزیو

در 22 سپتامبر 2015، Visio 2016 در کنار مایکروسافت آفیس 2016 منتشر شد و چندین ویژگی جدید اضافه شد مانند اتصال یک مرحله ای با داده های اکسل، مدیریت حقوق اطلاعات (IRM) برای فایل های Visio، شکل های مدرن برای طرح دفتر، اشکال دقیق برای برنامه های سایت، اشکال به روز شده برای floor plans، اشکال مدرن برای برنامه های خانگی، اشکال سازگار IEEE برای نمودارهای الکتریکی، طیف وسیعی از نمودارهای شروع و تم های جدید برای رابط ویزیو.
 ویزیو به عنوان یک محصول مستقل تولید شده توسط Shapeware Corporation آغاز شد؛ نسخه 1.0 در سال 1992 عرضه شد. پیش از انتشار، نسخه 0.92، به صورت رایگان بر روی یک فلاپی دیسک همراه با ابزار ارزیابی آمادگی سیستم مایکروسافت ویندوز توزیع شد. در سال 1995 شرکت Shapeware نام خود را به شرکت Visio تغییر داد تا از به رسمیت شناختن بازار و حقوق صاحبان محصولات مرتبط استفاده کند. مایکروسافت، Visio را در سال 2000 به دست آورد و آن را به عنوان یک برنامه مایکروسافت آفیس بازنویسی کرد. همانند مایکروسافت پروژه، هرگز به طور رسمی در هیچ یک از سوئیتهای مجموعه ادغام نشد.
مایکروسافت علاوه بر Microsoft Visio 2002 Professional، Visio Enterprise Network Tools و Center Network Visio را معرفی کرد. Visio Enterprise Network Tools یک محصول افزوده شده بود که نمودارهای شبکه و خدمات دایرکتوری را فعال کرد. Visio Network Center یک وب سایت مبتنی بر اشتراک بود که کاربران می توانستند از 500 تولید کننده برتر، آخرین محتویات اسناد شبکه وشکل های تجهیزات شبکه ای را پیدا کنند. Visio 2007 در تاریخ 30 نوامبر 2006 منتشر شد.
هیچ نسخه 7، 8 یا 9 از ویزیو وجود ندارد، زیرا مایکروسافت، ویزیو را به عنوان یک محصول مایکروسافت آفیس خریداری و مارک می کند، نسخه ویزیو به دنبال شماره نسخه آفیس است.
در 7 مه 2001، مایکروسافت افزونه Visio Enterprise Network Tools (VENT)، برای Visio 2002 را که برای انتشار در 1ژوئیه 2001 طراحی شده بود، و Visio Network Center، سرویس وب مبتنی بر اشتراک برای متخصصان فناوری اطلاعات که از ویزیو برای طراحی نمودارهای شبکه استفاده می کنند، معرفی کرد. VENT در تاریخ 1 ژوئیه 2002 متوقف شد زیرا تقاضای مشتریان بسیار کم بود.

ویژگی ها و کاربردهای مایکروسافت ویزیو

ویزیو به‌طوركلی برای ترسیم فلوچارت و دیاگرام است. اما دو قسمت از این برنامه خیلی به كار برنامه‌نویسان می‌آید: یكی امكانات رسم دیاگرام بانك اطلاعاتی و دیگری قسمت مربوط به مدل سازی ‌‌UML. قسمت مربوط به ترسیمات بانك اطلاعاتی را می‌توانید از طبقه‌بندی ‌Database هنگام ایجاد یك رسم جدید پیدا كنید و مدل سازی ‌‌UML هم بخشی از طبقه‌بندی‌ Software ‌در ویزیو است.
 در قسمت دیتابیس می‌توانید دیاگرام كاملی از یك بانك اطلاعاتی رابطه‌ای‌ SQL Server را رسم كنید. تصویرسازی از ساختار بانك اطلاعات مزایای متعددی دارد. گذشته از این واقعیت كه مستندسازی ساختار بانك اطلاعات یكی از ملزومات كار برنامه‌نویسی تیمی است، این كار در تكنیك‌های طراحی بانك اطلاعاتی، مانند Normalization بسیار مفید واقع می‌شود.
به كمك امكانات ویزیو در قسمت مدلسازی UML می‌توانید كلاس‌ها و اشیای ساختار نرم‌افزاری را كه براساس متدولوژی شی‌گرا نوشته‌اید، رسم كنید. البته قابلیت‌های ویزیو در این زمینه به پای نرم‌افزارهای قدرتمندی مانند Rational Rose نمی‌رسد. ولی برخلاف Rose كاركردن با آن بسیار آسان است و می‌توان خیلی از كارهای پایه‌ای را به كمك آن انجام داد
برخی از ویژگیهای کلی مایکروسافت ویزیو به شرح ذیل است:

 • ایجاد آسان نمودارها
 • سرعت بالا در ایجاد نمودارهای حرفه ای
 • استفاده از گرافیک های داده ای مانند آیکون ها، رنگ ها و متن ها برای ساده سازی و افزایش تجسم اطلاعات پیچیده
 • ایجاد ارتباط و اشتراک گذاری نمودار جریان، جدول زمانی، نقشه های فرآیند، ساختار سازمانی، معماری IT یا طرح طبقه در سراسر شرکت از طریق یک مرورگر با Visio Services در Office 365 یا SharePoint
 • دسترسی آسان به اشکال و تکنیکال ها و status bar

نمودارها و دیاگرام های ویزیو

امکانات مایکروسافت ویزیو

 • گزارش در مورد داده ها :با استفاده از visio می توان داده ها را در یک ترسیم ذخیره کرد و بعدا داده ها را گزارش گیری کرد. فرض کنیم شما طراحی یک دفتر کار را انجام می دهید که شامل دیوار های مکعبی، اثاثیه، مبلمان اداری و تجهیزات تلفن وکامپیوتر است .شما می توانید هر تکه از مبلمان و تجهیزات اداری را با داده هایی نظیر شماره ساخت آن، مالک و محل جاری ذخیره کنید. هر شکل از تجهیزات کامپیوتری می تواند حاوی داده هایی برای سازنده، پیکر بندی سخت افزار و آدرس اینترنتی ان باشد. از این ترسیم می توانید گزارش هایی در مورد خصوصیت، ساخت ومحل شکل تولید کنید.
 • تولید ترسیم ها از داده های موجود :بر خلاف ویژگی قبل اگر تولید ترسیم ها از داده های موجود امکان پذیر باشد عالی نیست؟ با ویزیو این کار امکان پذیر است. فرض کنیم داده هایی در مورد کارکنان سازمان دارید ( نام - عنوان - سایر موارد ) که در یک فایل صفحه گسترده یا به صورت متن ذخیره شده اند. شما می توانید به طور خودکار با استفاده از ویزیو از این داده ها نمودار سازمانی ایجاد کنید .
 • استفاده از فوق پیوند ها : اغلب مواقع نمی توانید همه اطلاعات لازم جهت بیان منظور خود را به یک ترسیم انتقال دهید. شاید بخواهید خواننده را به یک ترسیم دیگر، یک وب سایت یا سند دیگری ارجاع دهید که اطلاعات مربوطه را دارد. با ویزیو می توانید فوق پیوندها را به یک ترسیم یا شکل اضافه کنید. این ویژگی برای سرهم بندی اطلاعات جهت نمایش یک تصویر جامع مفید نیست .
 • استفاده از ویژگی drill-down :سریعا از یک ترسیم کلی به یک ترسیم جزیی رفته و مجددا بر می گردید . مثلا می توانید یک نقشه کلی از شبکه جهانی کامپیوتری بکشید و روی نام شهر دابل کلیک کنید تا ترسیمی از شبکه کامپیوتری ان را مشاهده کنید . این ویژگی drill-down  به این دلیل امکان پذیر است که ویزیو به شما امکان می دهد زمان دابل کلیک یک شکل رفتار آن را تعریف کنید .

اشتراک پویا، نمودارهای مرتبط با داده

 • ذخیره سازی، اشتراک گذاری و استفاده مجدد از نمودارهای فرآیند کسب و کار و فرآیندهای فرعی از طریق ادغام Visio 2010 با مخزن پردازش SharePoint 2010 امکان پذیر است.
 •  به اشتراک گذاری نمودار پویا و مرتبط با داده ها با دیگران آسان تر از همیشه میسر است.
 •  به سادگی می توانید نمودار خود را به یک یا چند منبع داده (مانند اکسل) وصل کنید و با چند کلیک، نمودار خود را به سرور SharePoint منتشر کنید.
 • می توانید داشبورد بصری قابل اعتماد را ایجاد کنید که شامل نمودارهای Visio تعاملی و سایر سرویسهای برنامه باشد. همکاری Visio و SharePoint Server پشتیبانی از ابزارهای بصری داده ها و نمودار های قابل اجرا برای تجربه مشاهده غنی از اطلاعات است.

عملکرد های چند محیطی موثر ویزیو با سایر برنامه ها

 • می توان اشکال، صوت ،عکس و ... را به ویزیو وارد کرد.
 • می توان ترسیم ها، دیاگرام ها و نمودارها را در ویزیو ایجاد کرد که بعدا قابل صدور به برنامه هایی نظیر پاورپوینت، اکسل، ورد و اکسس باشند.
 • می توان ترسیم های ویزیو را به عنوان فایل های HTML ذخیره کرده و انها را بر روی اینترنت upload کرد یا ترسیم های ویزیو را به صفحات وب ضمیمه کرد.
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود